Odczyn pH skóry - dlaczego jest istotny i jak zadbać, aby był prawidłowy?

„Prawidłowe pH skóry” to określenie dobrze znane nam z reklam. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym jest pH skóry i jakie znaczenie ma utrzymanie jego odpowiedniego poziomu.  Jeśli i Ty czujesz się zagubiona w tym temacie, mamy dla Ciebie krótki informator dotyczący pH skóry, a dodatkowo kilka wskazówek, jak zachować wartość odczynu na optymalnym poziomie.

Co to jest pH skóry?

Wartość pH wyraża odczyn roztworów wodnych, czyli ich kwasowość lub zasadowość. Skala pH ma rozpiętość od 1 do 14, przy czym 7 oznacza odczyn obojętny, wartości niższe niż 7 są kwaśne, zaś wyższe niż 7 - zasadowe.(1) O odczynie pH mówimy również w odniesieniu do skóry. W poszczególnych warstwach skóry pH ma różną wartość, natomiast na jej powierzchni oscyluje w okolicach 5,5, czyli jest lekko kwaśne. Warto przy tym zaznaczyć, że za prawidłowe uznaje się pH w granicach 4-6.(2,3)

Odczyn pH może się także nieco różnić w zależności od obszaru ciała. Okolice pośladków, miejsc intymnych oraz pach zwykle zachowują swój naturalny, kwasowy odczyn. Inaczej jest z twarzą, klatka piersiową i rękami, gdyż na tych obszarach ma tendencję do nieco wyższych wartości pH. Wynika to z faktu, że te obszary skóry są bardziej wyeksponowane na działanie czynników zewnętrznych.(1) To, jakie pH ma skóra twarzy, a także całego ciała, ma istotne znaczenia dla zachowania jej zdrowia i kondycji. Kwaśny płaszcz na skórze ma bowiem właściwości bakteriostatyczne, co oznacza, że nie pozwala chorobotwórczym bakteriom na wyrządzanie szkód. Większość mikrobów lepiej namnaża się w środowisku alkalicznym.(2,3)

Co może zaburzyć prawidłowe pH ludzkiej skóry?

 • trądzik,
 • zanieczyszczenie powietrza,
 • produkty o działaniu antybakteryjnym, np. mydła, żele,
 • zmiany sezonów (zwłaszcza wilgotności powietrza),
 • kosmetyki,
 • detergenty,
 • wydzielanie sebum i stopień nawilżenia skóry,
 • pot,
 • woda kranowa,
 • nadmierna ekspozycja na słońce,
 • zbyt częste mycie skó(1)

Aby więc zachować prawidłowe, czyli dosyć niskie pH skóry, warto wyeliminować przynajmniej te czynniki, na które mamy wpływ. Podstawą jest tu zrównoważona dermopielęgnacja.

Prawidłowe pH skóry twarzy - jakie objawy świadczą o jego zaburzeniach?

Istnieje szereg objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowym pH skóry. Jeżeli jest gładka, jednolita i wygląda na dobrze nawilżoną, wówczas nie musisz obawiać się o zaburzenia pH. Podrażnienia, trądzik, zaczerwienienia i przesuszenie to sygnały, które mogą świadczyć o zbyt wysokim odczynie.(1,4)

Czym jest tonik i jaki ma związek z utrzymywaniem właściwego pH skóry?

Tonik to płyn do przemywania twarzy, którego zadaniem jest przywrócenie skórze właściwego pH. Dlaczego tak ważne jest jego codzienne używanie? W trakcie dnia skóra jest narażona na działanie różnych czynników, które mogą zaburzać jej naturalne pH. Kiedy natomiast wracamy do domu, robimy demakijaż i sięgamy po preparaty oczyszczające, często o silnym działaniu. Są one wprawdzie niezbędne, aby usunąć ze skóry zabrudzenia i makijaż, jednak mogą zaburzać odczyn pH, dlatego każde oczyszczanie skóry dobrze jest zakończyć tonizacją.

Co daje tonik? Czy jego funkcją jest wyłącznie przywrócenie właściwego pH? Obecnie stworzone przez ekspertów, specjalistyczne toniki spełniają wiele innych funkcji i są dostosowane do potrzeb różnych rodzajów cery. Niektóre z nich wzbogacone są o witaminy, inne o składniki złuszczające, jeszcze inne pomagają regulować wydzielanie sebum. Zwykle toniki stanowią również zastrzyk nawilżenia, którego potrzebuje każda skóra.

Tonik do zadań specjalnych - dobierz preparat do swojej cery!

Skoro rozsądnie jest sięgać po tonik każdego dnia, najlepiej wybrać taki o wielokierunkowym działaniu, dostosowanym do indywidualnych potrzeb cery. W ofercie Pharmaceris znajdziesz specjalistyczne toniki, dzięki którym Twoja cera odzyska piękny wygląd.

Gdy Twoja skóra jest wrażliwa i alergiczna

Nawilżająco-łagodzący tonik-mgiełka PURI-SENSILIQUE przeznaczony jest do dermopielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej i podatnej na alergię. Preparat przywraca skórze optymalne pH usuwając zanieczyszczenia i pozostałości makijażu, dlatego nadaje się idealnie do zwieńczenia codziennych zabiegów oczyszczających. Innowacyjna IMMUNO-PREBIOTIC FORMULA łagodzi podrażnienia i zmniejsza nadwrażliwość skóry. Jego skład został wzbogacony o kwas hialuronowy, aby dogłębnie nawilżyć skórę i zapewnić jej długotrwałe uczucie komfortu.

Gdy masz cerę z tendencją do przetłuszczania się i trądziku

Tłusta i skłonna do niedoskonałości cera wymaga wiele uwagi, jednak trzeba pamiętać, że nadgorliwość w kwestii jej oczyszczania i maskowania niedoskonałości może jej tylko zaszkodzić. Lepiej wybrać kilka specjalistycznych preparatów i sięgać po nie według wskazań producenta lub dermatologa.

Preparatem dla osób obdarzonych skórą tłustą lub mieszaną, jest Tonik normalizujący do twarzy PURI-SEBOTONIQUE działa antybakteryjnie, jednocześnie usuwając zanieczyszczenia i pozostałości makijażu. Tamarynda delikatnie złuszcza obumarły naskórek łagodząc zmiany trądzikowe. Wyciąg z łopianu i cynk PCA posiadają właściwości regulujące wydzielanie sebum oraz zwężające pory.

Gdy masz problem z poszerzonymi naczynkami

Codzienny zabieg tonizacji skóry może mieć działanie zapobiegające tworzeniu się zaczerwienień, typowych dla cery naczyniowej. Takie funkcje posiada Delikatny tonik-mgiełka wzmacniający naczynka PURI-CAPILIQUE. Zawarte w nim wyciąg z aceroli oraz Fito-Hydrator zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry, koją podrażnienia i zapobiegają powstawaniu nowych zaczerwienień. Tonik zmniejsza nadreaktywność skóry, rumień, a także przywraca odpowiednie pH oraz uczucie świeżości i komfortu.

Codzienne używanie toniku to bardzo ważny aspekt troski o skórę, bez względu na jej wiek i rodzaj. Pamiętaj o  regularności, bo aby cieszyć się zdrową i promienną cerą, trzeba troszczyć się o nią każdego dnia.

BIBLIOGRAFIA:

 1. Cherney K. About Skin pH and Why It Matters. https://www.healthline.com/health/whats-so-important-about-skin-ph Data dostępu: 21.11.2021.
 2. Wolski T.,Kedzia B. Farmakoterapia skó Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry. Post Fitoter 2019; 20(1): 61-67.
 3. Równowaga kwasowo-zasadowa – jak utrzymać odpowiednie pH skóry?https://biotechnologia.pl/kosmetologia/rownowaga-kwasowo-zasadowa-jak-utrzymac-odpowiednie-ph-skory,16124 Data dostępu: 21.11.2021.
 4. Mukherjee T. What Is Skin pH? How to Tell if Yours Is Healthy, and Why It Matters. https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/skin-ph-yours-healthy-why-it-matters-how-tell/ Data dostępu: 21.11.2021.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

marta_jeziorska