Jak dbać o siwe włosy?

Jak dbać o siwe włosy?

Moment pojawienia się siwych włosów jest dla wielu osób stresujący. Pojawia się pytanie, jak zatrzymać ten proces? Proces siwienia można zahamować, stosując odpowiednie preparaty do siwych włosów. O powstałe już siwe włosy należy dbać w odpowiedni sposób, aby utrzymać zdrowy wygląd fryzury i zapobiegać jej przerzedzaniu.

Czym jest spowodowane siwienie włosów?

Aby odpowiednio zadbać o siwe włosy, warto poznać czynniki mające wpływ na szybkość i intensywność ich pojawiania się.

Kolor włosów wynika z obecności melaniny – naturalnego barwnika wytwarzanego przez melanocyty w skórze. We włosach występują dwa rodzaje pigmentu – eumelanina, odpowiadająca za czarny i brązowy kolor włosów, oraz feomelanina, obecna we włosach o jasnej barwie.

Naturalny kolor włosów utrzymuje się tak długo, jak organizm produkuje pigment - melaninę. Proces siwienia to widoczna oznaka zachodzących w organizmie zmian fizjologicznych. Spadek ilości enzymów, które stymulują produkcję melaniny sprawia, że nowo powstałe włosy pozbawione są koloru i zyskują specyficzną tylko dla siwych pasm strukturę. Czynniki, które wpływają na przedwczesne siwienie (przed 30. rokiem życia) to chroniczny stres lub choroby autoimmunologiczne. Proces siwienia jest również intensywniejszy i przebiega szybciej u osób z niedoborami minerałów takich jak żelazo, cynk, miedź, jod, a także witamin z grupy B (B5 - kwasu pantotenowego, B7 - biotyny, B9 - kwasu foliowego oraz B12, odpowiedzialnej między innymi za produkcję czerwonych krwinek i prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, odżywiającego i dotleniającego komórki całego organizmu). Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, niewłaściwe odżywianie i zaburzenia metaboliczne mają niebagatelny wpływ na postęp procesu siwienia. Siwe włosy mogą szybciej pojawić się również u osób cierpiących na choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy czy zaburzenia pracy układu krążenia.

Odsiwianie bez farbowania

Wiele osób, zwłaszcza mężczyzn, chce ukryć siwe włosy, jednocześnie chcąc uniknąć ich farbowania. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są preparaty odbudowujące pigment we włosach. Odsiwianie to proces, którego działanie nie jest widoczne natychmiast, a pojawia się stopniowo. Naturalny efekt, jaki daje ta metoda sprawia jednak, że znajduje ona wielu zwolenników. Zabieg odsiwiania wykonać można samodzielnie w domu, za pomocą dostępnych na rynku preparatów.

Jak pielęgnować siwiejące włosy?

O siwiejące i przerzedzające się włosy warto zadbać za pomocą odpowiedniego do nich szamponu. H-STIMUTONE – specjalistyczny szampon o podwójnym działaniu spowalniający proces siwienia i stymulujący wzrost włosów marki Pharmaceris to innowacyjny, dostępny w aptekach produkt odpowiedni do codziennego stosowania u kobiet i mężczyzn. Szampon H-STIMUTONE jest przeznaczony dla osób, które borykają się z problemem siwienia włosów, a także ich wypadaniem i przerzedzeniem. W jego skład wchodzi kompleks naturalnego czynnika wzrostu FGF oraz kofeiny, którego działanie wydłużające fazę wzrostu włosa pozwala na zahamowanie procesu wypadania włosów i stymulację ich wzrostu.

Specjalistyczny szampon H-STIMUTONE może być stosowany przez osoby w każdym wieku. Siwienie może wystąpić również u osób młodych, w wieku 25-30 lat, a nawet w okresie dojrzewania. Wiele zależy od uwarunkowań genetycznych, a także poziomu hormonów. Przedwczesne siwienie bywa często wynikiem nieodpowiedniej diety, silnego stresu, nałogów – zwłaszcza palenia tytoniu, a także zanieczyszczeń środowiska. Preparat H-STIMUTONE zawiera składniki hamujące wypadanie włosów spowodowane łysieniem androgenowym, substancje aktywne zawarte w szamponie wzmacniają także mieszki włosowe, wpływając na odżywienie włosów i poprawę ich struktury.

Aktywne składniki w walce z siwieniem

Szampon H-STIMUTONE Pharmaceris zawiera naryngeninę – składnik opóźniający proces starzenia się włosów, działający na zasadzie aktywowania mitochondriów komórkowych regulujących ich funkcje życiowe, co wpływa na długość ich życia, a także pobudza proces produkcji melaniny, w efekcie przywracając włosom naturalną barwę. Naturalne przyciemnienie włosów możliwe do uzyskania podczas stosowania preparatu H-STIMUTONE umożliwia zawarty w nim wyciąg z orzecha, zawierający naturalne fitopigmenty. Preparat H-STIMUTONE zawiera również polimery kationowe i D-Pantenol, które łagodzą podrażnienia skóry głowy i odżywiają ją, co także wpływa na wzrost włosów.

Specjalistyczny szampon o podwójnym działaniu spowalniający proces siwienia i stymulujący wzrost włosów H-STIMUTONE marki Pharmaceris ma udowodnione badaniami działanie. Po dwóch miesiącach stosowania preparatu H-STIMUTONE wykazane zostało zmniejszenie tendencji do siwienia o 79%, aż o 57% zmniejszyła się również widoczność siwych włosów, natomiast 50% siwych włosów zostało przyciemnionych. Już trzy miesiące regularnego stosowania szamponu H-STIMUTONE pozwalają na zahamowanie wypadania włosów o 79%, zapobieganie łysieniu w 54% oraz o 64% mniej przypadków łamania się włosów.

Czy możliwe jest całkowite odzyskanie naturalnego koloru siwych włosów?

Tak i nie. Nie jest możliwe naturalne cofnięcie siwienia włosów już wyrośniętych, jednak dzięki odpowiedniej diecie, unikaniu stresu, wprowadzeniu zdrowego trybu życia oraz suplementacji witamin, zwłaszcza z grupy B, można zapobiec siwieniu nowo powstających włosów, dzięki czemu utrzymać naturalny kolor fryzury na dłużej.

Jak zatrzymać siwienie włosów?

Odpowiednia pielęgnacja siwych włosów i troska o kondycję i zdrowie organizmu pozwalają na spowolnienie procesu siwienia. Włączenie do diety różnych gatunków orzechów, zdrowych tłuszczów, owoców morza - zwłaszcza bogatych w cynk krewetek, produktów pełnoziarnistych i zielonych warzyw, rezygnacja z używek i zadbanie o regularną aktywność fizyczną pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji włosów i skóry na dłużej.

FAQ:

Jak odpowiednio pielęgnować siwe włosy?

Jeśli planujesz pozostawić siwe włosy w naturalnej, niefarbowanej odsłonie, pamiętaj o delikatnej pielęgnacji, ograniczeniu suszenia włosów gorącym powietrzem, a także ich termicznego modelowania. Siwe włosy ze względu na swą wyjątkową strukturę i skłonność do łamania i przesuszeń wymagają intensywnego nawilżania i kosmetyków przeznaczonych specjalnie opracowanych dla nich.

Jak zapobiegać żółknięciu siwych włosów?

Fioletowa płukanka i specjalne preparaty do włosów siwych pozwalają zapobiec żółknięciu pasm i zachować piękny, srebrzysty odcień siwych włosów.

Jak naturalnie pielęgnować siwe włosy?

Do naturalnej pielęgnacji siwych włosów dobry jest olej kokosowy, który możemy nakładać raz w tygodniu na długości włosów, omijając skalp, ponieważ olej kokosowy może zapychać pory skóry, wpływając na przetłuszczanie włosów u nasady.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.