Oczyszczanie skóry jest pierwszym elementem prawidłowej pielęgnacji. Wybierając kosmetyki do demakijażu i oczyszczania kieruj się nie zapachem, kolorem czy ciekawa formą, a potrzebami i stanem skóry. Odpowiednio skomponowane formuły, uwzględniające główne problemy i potrzeby poszczególnych typów skóry już w trakcie mycia zapewniają pielęgnację.
Skóra wrażliwa i alergiczna potrzebuje preparatów, które w sposób łagodny i skuteczny usuną wszelkie zanieczyszczenia, a jednocześnie ukoją podrażnienia, pozostawia skórę nawilżoną, bez uczucia dyskomfortu. U części posiadaczy cery wrażliwej, już sam kontakt z chlorowaną wodą wywołuje dyskomfort – w takim przypadku warto wypróbować Mikrosferyczne mleczko oczyszczające do demakijażu twarzy i oczu o podwójnym zastosowaniu bez lub z użyciem wody. Problemy cery wrażliwej i alergicznej wynikają m.in. z nieszczelności, a co za tym idzie wzrostu przepustowości bariery naskórkowej. By skóra mogła prawidłowo pełnić funkcje barierowe konieczne jest utrzymanie pH w warstwie rogowej naskórka w granicach 4-5. Efekt ten zapewniają toniki. Najbardziej zewnętrzną tarczą ochronną skóry jest warstwa stratum microbiotum – warstwa bytujących na skórze pożytecznych mikroorganizmów. Wspomaganie funkcjonowania stratum microbiotum to zadanie prebiotyków. W dermokosmetykach do oczyszczania skóry wrażliwej i alergicznej szukaj m.in.: kwasu hialuronowego, allantoiny, d-pantenolu, prebiotyków.
Skóra atopowa to skóra silnie przesuszona, zaczerwieniona, łuszcząca się, swędząca. Dobór odpowiednich preparatów do mycia przy skórze z AZS nabiera szczególnego znaczenia. Eliminowanie efektu suchości skóry jest jednym z najważniejszych elementów postępowania przy AZS, dlatego do mycia ciała polecane są preparaty intensywnie nawilżające, natłuszczające i przywracające skórze naturalną, fizjologiczną barierę ochronną. Wybieraj formuły delikatne, bez SLES, zawierające składniki nawilżające, łagodzące oraz naturalne oleje, zapobiegające nadmiernemu przesuszeniu naskórka.
Skórze trądzikowej towarzyszy nieestetyczne błyszczenia powodowane nadprodukcja sebum oraz nadmierna aktywność bakterii Cutibacterium acnes. Częstym błędem popełnianym przez osoby ze skórą tłustą i trądzikowa jest nadmierne usuwanie sebum z powierzchni skóry – nadmierne jej przesuszanie. Skóra w obronie przed przesuszeniem wytwarza jeszcze więcej sebum. Do demakijażu cery trądzikowej wybieraj płyny micelarne, które będą skutecznie usuwały makijaż (nawet wodoodporny), a jednocześnie nie będą naruszały warstwy hydrolipidowej naskórka. Do mycia wybieraj żele i pianki bazujące na łagodnych detergentach. Produkty do oczyszczania skóry trądzikowej powinny zawierać składnik o działaniu bakteriostatycznym, złuszczającym, seboregulującym, nawilżającym, tak by już w trakcie mycia zapewnić jej wszystkie mechanizmy pielęgnacji jakich potrzebuje. Wybieraj dermokosmetyki do oczyszczania zawierające m.in.: ekstrakt z łopianu i tamaryndy, sole cynku, kwas migdałowy, ekstrakty roślinne bogate w kwasy AHA, salicylan sodu.
Skóra naczynkowa i z trądzikiem różowatym to skóra wrażliwa, skłonna do podrażnień. Na chlorowaną wodę, nowe niestosowane wcześniej kosmetyki, różnice temperatur i tym podobne czynniki reaguje dyskomfortem, uczuciem ściągnięcia, pieczenia. Do oczyszczania cery naczyniowej i z trądzikiem różowatym wybieraj delikatne dermokosmetyki, wzbogacone o składniki łagodzące i nawilżające. Te typy skóry nie tolerują pocierania, dlatego idealnie sprawdzą się kosmetyki w postaci pianek czy toniki w mgiełce. Sam sposób mycia ma tu istotne znaczenie – stosuj wodę o umiarkowanej temperaturze, unikaj szorstkich ręczników, peelingów mechanicznych – wszystkiego co ma związek z pocieraniem skóry. W dermokosmetykach do oczyszczania skry naczyniowej i z trądzikiem różowatym szukaj m.in.: d-pantenolu, allantoiny, wyciągów roślinnych bogatych w witaminę C, niacynamidu, składników re-natłuszczających jak wosk z mango czy wosk jojoba.
#yourpharmaceris
Masz skórę wrażliwą, problemową lub wymagającą?
Lubisz testować nowe rozwiązania dermokosmetyczne i dzielić się swoim doświadczeniem?
Zgłoś się do programu ambasadorskiego Pharmaceris!
Porady