Dlaczego warto stosować maski?

Maski to w ostatnich miesiącach słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. Tym razem będzie o maskach ale nie w kontekście pandemii. Powiemy o hydrożelowych maseczkach dedykowanych cerze naczyniowej, trądzikowej, wrażliwej oraz cerze z przebarwieniami. W temacie epidemii wspomnieć warto o coraz częściej pojawiających się w mediach informacjach, że noszenie maseczek ochronnych nasila objawy trądziku różowatego i trądziku młodzieńczego. Pacjenci szukają dermokosmetyków przeciwdziałających objawom cery naczyniowej i trądzikowej. Maski hydrożelowe to szybka i skuteczna kuracja łagodząca objawy wspomnianych dermatoz, poprawiająca kondycję skóry, a jednocześnie relaksująca i prosta w stosowaniu.

Maski hydrożelowe

Maski i maseczki jakie stosowaliśmy przez długie lata to maseczki glinkowe, sporządzane z proszkowej glinki i wody, ucierane do postaci półpłynnej pasty. Dobrze znamy również maski w postaci emulsji, charakteryzujące się wyższą zawartością składników aktywnych i bogatszą, bardziej odżywczą konsystencją. Odkąd na Europejskim rynku kosmetyczny zapanowała moda na K-beauty i J-beauty, mamy do dyspozycji szereg nowych form masek. Maski w płachcie, maski bąblujące „bubble mask”, maski hydrożelowe. Ich wspólną zaletą jest intensywne działanie, błyskawiczne efekty i dodatkowo efekt relaksu.

Maski hydrożelowe zawdzięczają swoją formę karagenianom lub alginianom, naturalnym polimerom roślinnym zaliczającym się do polisacharydów. To one zapewniają żelową formę masek. Na powstałej z polisacharydów matrycy rozprowadzona jest następnie esencja zawierająca składniki aktywne odpowiednie dla potrzeb danego typu cery. Hydrożelowa baza maski wspomaga wchłanianie składników aktywnych. Zaletą tego typu masek jest również możliwość ich dokładnego dopasowania do kształtu twarzy. Maski hydrożelowe nie wysychają, nie spływają, nie trzeba ich zmywać.

Warto wspomnieć, że hydrożele są wykorzystywane w farmacji jako nośniki substancji aktywnych, czy materiały opatrunkowe. Farmacja podkreśla ich biozgodność, właściwości bioadhezyjne, nadawanie uczucia chłodzenia po nałożeniu na skórę (korzystne w niektórych schorzeniach).

Capi-Acti Mask Hydrożelowa maska redukująca zaczerwienienia

Maska Capi-Acti Mask polecana jest osobom z cerą naczyniową, nadreaktywną, z widocznym rumieniem, przebarwieniami naczyniowymi, tendencją do trądziku różowatego.

Objawy cery naczyniowej to:

  • przejściowe zaczerwienie i rumień skóry pojawiający się np. pod wpływem stresu (tzw. rumień emocjonalny/napadowy),
  • rumień utrwalony, czyli stałe zaczerwienienie skóry twarzy,
  • rumień połączony z trwałym, widocznym w postaci siatki, rozszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych (teleangiektazje). Stan ten niesie ze sobą ryzyko rozwoju zmian zapalnych, takich jak grudki i krostki, czyli objawów trądziku różowatego.

 

Do przyczyn powstawania zmian naczyniowych skóry zalicza się m.in.:

  • zaburzenia struktury tkanki łącznej, budującej ściany naczyń krwionośnych skóry,
  • zaburzenia krążenia do jakich dochodzi w skórze. Mogą być one następstwem wrodzonych nieprawidłowości budowy ścian naczyń krwionośnych, bądź nieprawidłowości funkcjonowania bariery skórnej, nadmiernej ekspozycji skóry na wpływ czynników środowiskowych.

Dermokosmetyki do pielęgnacji cery naczyniowej zawierają w składzie substancje aktywne o działaniu obkurczającym naczynia i wzmacniającym ich ścianki, poprawiającym mikrocyrkulację, łagodzącym, znoszącym uczucie napięcia i przyspieszającym regenerację. Dzięki składnikom aktywnym dobranym adekwatnie do potrzeb skóry naczyniowej, maska Capi-Acti niweluje rumień, redukuje widoczność zaczerwienień, nawilża, koi podrażnienia. Pamiętać należy że skóra naczyniowa pozbawiona pielęgnacji jest prostą drogą do rozwoju trądziku różowatego. Szalejąca epidemia pociąga za sobą konieczność noszenia masek ochronnych. Wilgotne środowisko masek i ryzyko rozwoju bakterii nie sprzyjają cerze z trądzikiem różowatym, dlatego też w tym trudnym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację cery naczyniowej. Hydrożelowa maska Capi-Acti nawilża, łagodzi, wygładza, redukuje widoczność rumienia. Działa jak kojący kompres.

Zawarte w masce Capi-Acti ceramidy i masło shea regenerują skórę i poprawiają jej funkcje barierowe. Warstwa rogowa naskórka ma postać muru, w którym „cegiełki” – keratynocyty są otoczone „zaprawą murarską” – mieszaniną lipidów, tzw. cementem międzykomórkowym. W skład lipidów warstwy rogowej naskórka wchodzą ceramidy, będące połączeniem sfingozyny i kwasów tłuszczowym, należące do klasy sfingolipidów. Ceramidy uczestniczą w regulacji wzrostu i różnicowania keratynocytów.  Odpowiadają za szczelność, jak i stabilność bariery naskórkowej.

Kwas glicyryzynowy wykazuje właściwości nawilżające, poprawia mikrokrążenie, rozjaśnia przebarwienia i wykazuje działanie seboregulujące. Z tego ostatniego powodu znalazł zastosowanie również w masce Sebo-Acti, o której za chwilę.

Mela-Acti Mask Hydro-żelowa maska wyrównująca koloryt skóry

Jesień to doskonała pora na wyrównanie kolorytu skóry i pozbycie się przebarwień posłonecznych. Promieniowanie słoneczne to podstawowy mechanizm aktywujący wytwarzanie melaniny. Co więcej, pewne związki pod wpływem promieniowania UVB działają fototoksycznie, również przyczyniając się do powstawania przebarwień. Niwelowanie przebarwień to długotrwały proces wymagający zastosowania substancji hamujących proces melanogenezy, ograniczających aktywność tyrozynazy, usuwających istniejące już skupiska melaniny.

Niacynamid zawarty w składzie maski Mela-acti to „składnik-orkiestra”. Niacynamid znany jest kosmetologom z wielokierunkowego działania, jednym z kierunków jest rozjaśnianie hiperpigmentacji. Niacynamid hamuje aktywność tyrozynazy – enzymu niezbędnego do syntezy barwnika skóry. Hamuje transport melanosomów (komórek zawierających barwnik skóry – melaninę) z melanocytów do keratynocytów. Niacynamid stymuluje syntezę kolagenu, wytwarzanie ceramidów naskórka, działa antyoksydacyjnie.  

Witamina C wykazuje działanie rozjaśniające dzięki współpracy z jonami miedzi. Współpraca ta polega na ograniczaniu aktywności tyrozynazy.

Kombucha – cudowny grzyb herbaciany, określany również jako „grzyb długiego życia”. Sam grzyb herbaciany Kombucha ma postać lepkiej, twardej, żelatynowej galarety powstałej z żyjących w symbiozie drożdży i mikroorganizmów. Kształtem przypomina nieco naleśnik. Grzyb Kombucha służy do przygotowywania napoju herbacianego o tej samej nazwie, który ze względu na szereg właściwości korzystnych dla skóry znalazł zastosowanie w kosmetologii. Kombucha jest źródłem kwasów AHA, soli mineralnych, witamin z grupy B. Kombucha zawiera kwas mlekowy i jabłkowy które wygładzają, nawilżają i rozjaśniają skórę. Poprawia koloryt skóry, wygładza i rozjaśnia cerę, działa antyoksydacyjnie, detoksykująco.

Sebo-Acti Mask Hydro-żelowa maska normalizująca

Trądzik pospolity znają niemal wszyscy, duża część z nas doświadczyła objawów trądziku w różnych etapach życia. Mimo że choroba jest powszechna, naukowcy nadal dyskutują nad jej pierwotnymi przyczynami, nad tym który z czynników i dlaczego wyzwala rozwój objawów. Wiemy na pewno że do objawów trądziku pospolitego zaliczają się stan zapalny aparatu włosowo-łojowego, nadprodukcja sebum, zaburzenia rogowacenia ujść gruczołów łojowych i ich kolonizacja przez bakterie Cutibacterium acnes. Sebum wydzielane przez sebocyty jest mieszaniną kwasów tłuszczowych, cholesterolu, skwalenu. Nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe związane jest z nadmierną aktywnością enzymu 5-α-reduktazy, odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron. Zwiększenie liczby wolnych kwasów tłuszczowych, będące następstwem aktywności lipaz wytwarzanych przez bakterie Cutibacterium acnes przyczynia się do powstawania zaskórników – zatykania ujść gruczołów łojowych. Kolejnym etapem choroby jest stan zapalny. Leczenie trądziku pospolitego jest procesem długotrwałym, wymagającym systematyczności, skrupulatnego przestrzegania zaleceń lekarza. Dużą rolę odgrywa również odpowiednia pielęgnacja skóry z udziałem dermokosmetyków opartych na składnikach regulujących wydzielanie sebum, przeciwdziałających aktywności bakterii, odblokowujących pory, działających złuszczająco, oczyszczająco, nawilżająco.

W składzie hydrożelowej maski normalizującej Sebo-Acti znajdziesz Octopirox, kwas glicyryzynowy, betainę, ekstrakt z Tremelli.

Octopirox wykazuje działanie przeciwbakteryjne, działa przeciwświądowo, normalizuje równowagę mikroflory skóry. Nawilża skórę i zapobiega utracie wody z naskórka, natłuszcza, łagodzi podrażnienia i zaczerwieniania. Octopirox ogranicza nadmierne rogowacenie skóry i przeciwdziała jej nadmiernemu łuszczeniu się.

Kwas glicyryzynowy to związek izolowany z korzenia lukrecji gładkiej. Działa łagodząco, nawilżająco, antybakteryjnie, przeciwwirusowo. Przyspiesza niwelowanie krostek i wyprysków, wspomaga regenerację naskórka. Ogranicza wydzielanie sebum, a także rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe.

Badania aplikacyjne z udziałem panelu probantów z cerą trądzikową wykazały że maska przyspiesza niwelowanie niedoskonałości, przeciwdziała nadmiernej produkcji sebum, łagodzi objawy trądziku. Sebo-Acti Mask zmniejsza tendencję do błyszczenia i zmian trądzikowych, redukuje widoczność porów, nawilża skórę.

Sensi-Acti Mask Hydro-żelowa maska nawilżająca

We wszystkich mediach, czy to poradnikowych, lifestylowych, czy w merytorycznej prasie z dziedziny kosmetologii, wszędzie mówi się o potrzebie nawilżania skóry. Dlaczego jest to tak istotne? Za prawidłowe nawilżenie skóry odpowiadają dwa mechanizmy: płaszcz hydrolipidowy obecny na powierzchni warstwy rogowej naskórka i  NMF – naturalny czynnik nawilżający. Te dwa mechanizmy utrzymują stały stopień nawilżenia warstwy rogowej na poziomie około 13%. Suchość skóry jest powodowana niedoborem lipidów płaszcza lipidowego naskórka i składników NMF. Spadek stopnia nawodnienia warstwy rogowej poniżej 10% powoduje wzrost przepuszczalności skóry, zmniejszenie elastyczności i nasilenie złuszczania. Suchy naskórek (a tym samym nieszczelna bariera naskórkowa) to szeroko otwarte drzwi dla mikroorganizmów, alergenów i innych niekorzystnych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Czynniki te mogą nasilać świąd i podrażnienia skóry. Suchość skóry przyczynia się do infekcji, powoduje dyskomfort, jednym słowem – negatywnie wpływa na jakość życia. Suchość skóry jest również  prostą drogą do przedwczesnego powstawania zmarszczek.

Przesuszona skóra wymaga składników odbudowujących barierę lipidową, kojących, regenerujących i zatrzymujących wodę w warstwie rogowej naskórka.

Pantenol zawarty w Sensi-Acti Mask jest prekursorem witaminy B5 w skórze. Po przeniknięciu do skóry właściwej jest przekształcany do kwasu pantotenowego, składnika niezbędnego w procesach przemian tłuszczów, cukrów i białek, syntezy wybranych hormonów. Pantenol bierze udział w procesie regeneracji tkanek, przyspiesza gojenie się ran, stymuluje podziały komórkowe w komórkach skóry. Jego niedobór objawia się nadmierny złuszczaniem i rogowaceniem naskórka. Pantenol łagodzi świąd, zaczerwienienia, poparzenia słoneczne. Pantenol wykazuje intensywne działanie nawilżające, porównuje się go do naturalnego czynnika nawilżającego skóry (NMF). Pantenol jest humektantem, przyciąga i zatrzymuje wodę w naskórku. Dermokosmetyki z zawartością pantenolu przeciwdziałają transepidermalnej utracie wody, poprawiają funkcjonowanie bariery ochronnej skóry. Pantenol działa wygładzająco, ochronnie, zapobiega podrażnieniom.

Betaina – pod względem budowy chemicznej jest pochodną aminokwasu – trimetyloglicyny. Betaina ma zdolność silnego wiązania wody, daje natychmiastowy efekt nawilżenia.

Sensi-Acti Mask zawiera również łagodzącą i zmiękczającą naskórek alantoinę. Alantoina jest pochodną mocznika, w przyrodzie obecna jest m.in. w kiełkach zbóż czy korzeniu żywokostu. Alantoina jest bardzo dobrze tolerowana przez wszystkie typy skóry, również wrażliwą. Stymuluje podziały komórkowe, przyspiesza odnowę uszkodzonego naskórka, nawilża, eliminuje zaczerwienienia i podrażnienia.

Tremella Fuciformis - trzęsak morszczynowaty, zwany również „śnieżnym grzybem” jest od lat wykorzystywany zarówno w kuchni jak i w pielęgnacji skóry w krajach Azjatyckich. Tremella wiąże wodę w naskórku, tworzy na skórze elastyczny, nawilżający film, zatrzymujący wodę w skórze. Działa rozjaśniająco, hamuje wytwarzanie melaniny, stymuluje wzrost komórek, przyspiesza ustępowanie niedoskonałości związanych z przebiegiem trądziku. Trzęsak bywa nazywany roślinnym kwasem hialuronowym. Jest bogaty w witaminę D, działa antyoksydacyjnie, redukuje przebarwienia, wycisza komórki odpowiedzialne za nadwrażliwość skóry, zapobiega powstawaniu podrażnień. Ekstrakt z Tremelli znajdziesz we wszystkich czterech hydrożelowych maskach Pharmaceris.

Maska zmniejsza uczucie suchości skóry, wyraźnie wygładza, daje natychmiastowy efekt ukojenia, regeneruje. Jest idealnym rozwiązanie na jesień, gdy skóra poddawana wpływowi zmiennych temperatur, wiatru, suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, jest przesuszona, łuszczy się, daje nieprzyjemne wrażenie ściągnięcia.

Środki ochrony indywidualnej do noszenia których zmusza nas koronawirus, noszone nieprawidłowo mogą przyczyniać się do kontaktowego zapalenia skóry, świądu, pokrzywki, nasilenia objawów trądziku różowatego i trądziku młodzieńczego. Ukojenie podrażnionej skórze mogą przynieść... maski - dermokosmetyki o odpowiednio dobranym składzie i potwierdzonych właściwościach.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

marta_jeziorska