Oczyszczanie krok po kroku
Codzienne dokładne oczyszczenie twarz z resztek makijażu, sebum i różnego rodzaju zanieczyszczeń które nagromadziły się na niej w ciągu całego dnia jest podstawowym krokiem pielęgnacji. Nie możemy mówić o prawidłowej pielęgnacji skóry jeśli zaniedbujemy jej oczyszczanie.
Dogłębne oczyszczanie skóry to metoda przeciwdziałania podrażnieniom i infekcjom bakteryjnym. Codzienny, staranny demakijaż twarzy pozwala zapobiegać zatkanym porom, usuwa martwe komórki naskórka, przez co skóra staje się bardziej promienna. Masaż jaki towarzyszy usuwaniu makijażu poprawia mikrokrążenie w skórze, stymuluje odnowę komórek.
Ważne by kosmetyki wykorzystywane do demakijażu i mycia twarz były adekwatne do potrzeb i stanu skóry.
Mechanizm mycia
Na początek kilka słów o samym procesie mycia i właściwościach środków wykorzystywanych do mycia.
Detergenty, określane również jako środki powierzchniowo czynne (SPC) charakteryzują się budową amfifilową. Oznacza to, że w jednej cząsteczce obecne jest ugrupowanie hydrofilowe, mające powinowactwo do wody i hydrofobowe (lipofilowe) - wykazujące powinowactwo do tłuszczu. Podczas mycia SPC przyczepiają się częścią hydrofobową do cząstek zanieczyszczeń, natomiast część hydrofilowa ustawia się w kierunku wody. Powyżej określonego stężenia środku powierzchniowo czynnego w roztworze (krytyczne stężenie micelizacji) detergenty formują kuliste struktury – micele. Micele składają się z kilkudziesięciu cząsteczek związków powierzchniowo czynnych, które „ustawiają się” częścią hydrofilową w stronę wody, a hydrofobową do środka struktury, zamykając zanieczyszczenia wewnątrz kuli.
Krok 1 – Płyn micelarny lub mleczko do demakijażu
Najczęściej wykorzystywanym w płynach micelarny Pharmaceris środkiem powierzchniowo czynnym jest Poloxamer 188. Jest to kopolimer zbudowany z polioksypropylenu i polioksyetylenu. Poloxamer 188 zwilża składniki kosmetyków kolorowych zapewniając szybki i skuteczny demakijaż oczu. Drugim środkiem powierzchniowo czynnym jaki wykorzystujemy jest mieszanina Polyglyceryl-4 Laurate/Sebacate i Polyglyceryl-6 Caprylate/Caprate. Są to surfaktanty niejonowe, pod względem budowy chemicznej – mieszanina estrów poliglicerolu z kwasem laurynowym i sebacynowym oraz mieszanina estrów poliglicerolu z kwasem kaprylowym oraz kaprynowym. Surowce te są powszechnie wykorzystywane w dermokosmetykach wymagających surowców o obniżonym potencjale drażniącym. Związki bardzo podobne pod względem budowy chemicznej do naszych detergentów – estry poliglicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych - są dozwolone do stosowania w żywności.
Prebiotyczny płyn micelarny do ekstremalnie wrażliwej skóry PREBIO-SENSILIQUE zawiera w składzie kwas hialuronowy przywracający skórze optymalny poziom nawilżenia. Badania aparaturowe wykazały że produkt poprawia poziom nawilżenia skóry o 20% już po jednej aplikacji. W składzie PREBIO-SENSILIQUE znajdziesz również Immuno-prebiotyk, który sprzyja rozwojowi pożytecznego mikrobiomu skóry, stanowiącego najbardziej zewnętrzna tarczę ochronną skóry przed szkodliwym wpływem czynników środowiska zewnętrznego. Zaburzenia w funkcjonowaniu mikrobiomu skóry, a co za tym idzie zaburzenia działania skóry jako bariery ochronnej, prowadzą do rozwoju wielu dermatoz (m.in. AZS) i nadwrażliwości skóry. Jednocześnie składnik ten nie ma wpływu na rozwój bakterii pasożytniczych.
Płyny micelarne Pharmaceris wchodzące w skład linii A, T, N, zawierają składniki aktywne adekwatne do potrzeb danego typu skóry tak by zapewnić oczyszczanie połączone z pielęgnacją.
Płyn micelarny do cery trądzikowej SEBO-MICELLAR zawiera m.in. wyciąg z łopianu i sole cynku, regulujące wydzielanie sebum i działające antybakteryjnie.
Płyn micelarny do cery naczyniowej PURI-MICELLR został wzbogacony woskiem z oliwek, proteinami z ryżu i witaminą B3.
Mleczko kosmetyczne do demakijażu jest lekką emulsją, a zatem składa się z fazy wodnej i olejowej. Obecność emolientów sprawia, że polecane jest szczególnie osobom z cerą suchą i wrażliwą. Mleczko PURI-SENSIMIL sprawdza się przy demakijażu wrażliwych oczu, jednocześnie oczyszcza, usuwa makijaż, nawilża i łagodzi podrażnienia.
Krok 2 – Pianka lub oczyszczający żel do mycia twarz
Najczęściej wykorzystywane w naszych żelach i piankach składniki powierzchniowo czynne to:
- Cocamidopropyl Betaine – amidopropylobetaina kwasów oleju kokosowego – amfoteryczny związek powierzchniowo czynny od wielu lat powszechnie wykorzystywany w kosmetykach,
- Coco-Glucoside – ester poliglukozy kwasu kokosowego, łagodny detergent, działający zmiękczająco i natłuszczająco,
- Disodium Ricinoleamido MEA-Sulfosuccinate – ester sulfosukcynianu niezwykle łagodny środek powierzchniowo czynny.
Środki powierzchniowo czynne aplikowane na skórę wraz z kosmetykami myjącymi, w większym lub mniejszym stopniu (zależnym od charakteru substancji i użytej ilości) wchodzą w reakcje z płaszczem hydrolipidowym, wykazują również powinowactwo do keratyny naskórka. Surfaktanty potrafią wymywać składniki płaszcza hydro-lipidowego, przyczyniać się do pęcznienia stratum corneum (w efekcie uwodnienia struktur keratynowych). Może to wywoływać efekt drażniący, prowadzić do przesuszenia skóry, wrażenia ściągnięcia, wzrostu wrażliwości. Stąd też ważne jest by kosmetyki do mycia zawierały w składzie czynniki łagodzące (alantoina, d-pantenol), nawilżające (gliceryna, Propanediol, betaina) i re-natłuszczające. Przykładami tych ostatnich w naszych dermokosmetykach są:
- PEG-7 Glyceryl Cocoate – ester polioksyetylenowany kwasu tłuszczowego, służący jak czynnik ochronny dla substancji lipidowych skóry,
- Methyl Glucerth-20 pochodna glukozy mająca za zadanie łagodzić działanie środków powierzchniowo czynnych,
- PEG -70 Mango Glycerides – etoksylowane glicerydy otrzymywane z nasion mango, działają nawilżająco i łagodzą ewentualne drażniące działanie środków powierzchniowo czynnych.
Krok 3 – Tonik
Rolą toniku jest przywrócenie skórze właściwego pH, odświeżenie skóry, a także usuniecie resztek środków powierzchniowo czynnych (np. płynu micelarnego jeżeli nie został spłukany wodą). Toniki zawierają w składzie substancje pielęgnacyjne dedykowane potrzebom danego typu skóry.
Dlaczego parametr pH skóry jest tak bardzo istotny? pH warstwy rogowej ma wpływ na dwa mechanizmy i funkcje pełnione przez skórę:
- funkcję integralnej bariery chroniącej przed wpływem drobnoustrojów i czynników środowiska zewnętrznego,
- mechanizmu przepuszczalności bariery naskórkowej.
Zmiany fizjologicznego pH warstwy rogowej skutkują zaburzeniami funkcji barierowej naskórka. Bariera naskórkowa staje się bardziej przepuszczalna, a skóra narażona na wnikanie bakterii, alergenów i zanieczyszczeń powietrza, przyczyniających się do rozwoju stanów zapalnych. Pamiętajmy że przyczyną objawów skóry wrażliwej i alergicznej jest właśnie uszkodzona bariera naskórkowa i dbajmy o prawidłowy – lekko kwaśny odczyn skóry.
Dlaczego tonizowanie skóry to istotny element pielęgnacji? Kwaśne pH jest istotne z punktu widzenia mikrobiomu skóry – pH obojętne to dobre środowisko do namnażania się bakterii chorobotwórczych, utrzymujące się przez dłuższy czas podwyższone pH zaburza funkcjonowanie fizjologicznej mikrobioty naskórka.
Prawidłowe pH skóry jest bardzo ważne dla skóry trądzikowej - bakterie Cutibacterium acnes odpowiedzialne za objawy choroby, rozwijają się w środowisku o pH między 6 a 6,5. Przy pH poniżej 6 obserwuje się znaczną redukcję ich aktywności.
Zaburzenia pH skóry skutkują nie tylko ryzykiem rozwoju mikroorganizmów i zaburzeniem barierowości ale też ma wpływ na powstawanie przebarwień. Wzrost pH w obszarze wokół melanosomów (organelli transportujących melaninę z melanocytów do keratynocytów) prowadzi do nadreaktywności tyrozynazy i wadliwego procesu melanogenezy. W procesie powstawania melanosomów pH zmienia się z kwaśnego (5) do obojętnego (6,8) i jest to bardzo istotny proces ponieważ w środowisku kwaśnym tyrozynaza traci aktywność.
Tonik do skóry trądzikowej PURI-SEBOTONIQUE zawiera sól cynkową kwasu pirolidonokarboksylowego, wyciąg z tamaryndy i wyciąg z łopianu, działające złuszczająco, antybakteryjnie i normalizujące wydzielanie sebum.
Tonik do skóry wrażliwej PURI-SENSILIQUE w formie wygodnego spray-mgiełki sprawdzi się zarówno w domu jak i w podróży. Oczyszcza twarz, przywraca właściwe pH, a dzięki obecności w recepturze kwasu hialuronowego i formuły Immuno-Prebiotic, nawilża i łagodzi podrażnienia.
Tonik do cery naczyniowej PURI-CAPILIQUE zawiera d-pantenol, Fito-hydrator i wyciąg z aceroli dzięki którym zmniejsza nadreaktywność skóry, redukuje rumień oraz przywraca uczucie świeżości i komfortu.
Kostka myjąca Emotopic
Kostka myjąca Emotopic, polecana do mycia twarzy i ciała, to syntetyczna kostka myjąca bez zawartości mydła. Kostka myjąca została wprowadzona do oferty Pharmaceris kilka lat temu, wyprzedzając niejako modny obecnie trend kosmetyków myjących właśnie w postaci kostek oraz trend waterless.
Główne składniki myjące wykorzystywane w kostce Emotopic to:
- Sodium Cocoyl Isethionate – anionowy związek powierzchniowo czynny otrzymywany z oleju kokosowego,
- Disodium Lauryl Sulfosuccinate – 4-dodecylo-2-sulfonamidobursztynian disodowy.
Kostka Emotopic delikatnie oczyszcza suchą i wrażliwa skórę, ze skłonnością do atopii. Zawarte w niej oleje: konopny, canola, awocado oraz masło murumuru, przywracają optymalne nawilżenie skóry, wspomagają funkcjonowanie płaszcza lipidowego naskórka, przeciwdziałają wysuszeniu i uczuciu napięcia. W przeciwieństwie do tradycyjnego mydła, syndety mają niższe pH (słabo kwaśne do obojętnego), działają łagodniej, nie stwarzają ryzyka przesuszenia skóry.
Prawidłowy demakijaż krok po kroku
O czym jeszcze warto pamiętać? O prawidłowej technice demakijażu. Choć wydawałoby się że zabieg ten jest prosty i oczywisty, często popełniamy błędy.
Kilka zasad, o których warto pamiętać:
- kosmetyk do demakijażu rozprowadź równomiernie na twarzy, szyi i dekolcie,
- przed wykonaniem demakijażu umyj ręce,
- używaj oddzielnych wacików do lewego i prawego oka,
- delikatna i wyjątkowo cienka skóra powiek nie lubi pocierania i naciągania, przyłóż do niej wacik i odczekaj chwilę aż płyn zwilży warstwę kosmetyków kolorowych,
- tusz do rzęs usuwaj pionowymi ruchami góra – dół, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia rzęs,
- demakijaż oczy wykonujemy od zewnętrznej do wewnętrznej części oka,
- nie pocieraj skóry zbyt mocno, wykonuj delikatny masaż,
- kosmetyki do demakijażu spłukuj letnią wodą,
- nie pocieraj skóry przy osuszaniu, nałóż na skórę ręcznik (najlepiej jednorazowy) i poczekaj aż nadmiar wody się wchłonie.