Pielęgnacja skóry wokół oczu

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Podpowiadamy w tekście. Pielęgnacja okolicy oczu jest szczególnie ważna w czasie pandemii. Gdy reszta twarzy zasłonięta jest maseczką, okolica oczu mówi wiele o naszych pielęgnacyjnych nawykach.

Skóra wokół oczu – cechy szczególne

Charakterystyczne, wyróżniające cechy skóry wokół oczu to:

  • cienki naskórek - cztery razy cieńszy niż w pozostałych partiach twarzy,
  • delikatna siateczka włókien podporowych,
  • brak podskórnej tkanki tłuszczowej,
  • znikoma ilość gruczołów łojowych, skutkująca podatnością skóry na przesuszenie,
  • obecność zespołu mięśni mimicznych odpowiedzialnych za ruchy powiek i gałek ocznych,
  • słabsze krążenie krwi i limfy.

Z uwagi na specyficzną budowę skóry wokół oczu, tworzeniu dermokosmetyków do demakijażu i pielęgnacji przyświeca konieczność wyeliminowania ryzyka działania drażniącego, a zapewnienia uczucia komfortu. Kremy pod oczy powinny mieć lekką, szybko wchłaniającą się konsystencję, tak by uniknąć konieczności intensywnego wcierania. Dermokosmetyki dedykowane okolicy oczu charakteryzuje minimalizm pod względem składników i jednoczesna maksymalizacja efektów działania.

W pielęgnacji skóry wokół oczu wiele korzyści przynosi masaż. Masaż zmniejsza napięcie mięśni, usprawnia drenaż limfatyczny, redukuje cienie i opuchliznę, pobudza procesy regeneracyjne, relaksuje. Masaż wykonujemy delikatnymi ruchami gładzącymi od dolnej powieki w kierunku górnej (zapewnia to dodatkowo działanie liftingujące).

Cienie i worki pod oczami

Cienie pod oczami są dobrze znanym problemem, choć nie ma medycznego określenia, które by go definiowało. Choć często świadczą o słabej kondycji organizmu, nie są objawem chorobowym, a defektem estetycznym. Przyczyn obecności cieni, ciemnych obwódek pod oczami jest kilka. Należą do nich:

  • nagromadzenie się melanocytów (komórek barwnikowych),
  • przeświecanie naczyń krwionośnych mięśnia okrężnego oka, położonego tuż pod skórą,
  • zastój krwi i limfy związane z płytkim umiejscowieniem naczyń krwionośnych,
  • ścieńczenia naskórka i zanik tkanki tłuszczowej w powiece dolnej.

Problem cieni pod oczami nasila się w okresach intensywnego wysiłku organizmu, stresu, potęgują go papierosy, alkohol, zła dieta, brak wypoczynku. Cienie pod oczami mogą mieć również podłoże genetyczne.

„Worki pod oczami” to zjawisko polegające na nagromadzeniu limfy w przestrzeniach zewnątrzkomórkowych. Przyczyną tendencji do powstawania obrzęków wokół oczu jest spadek jędrności i elastyczności skóry, kumulowanie nadmiaru limfy w skórze, kruchość naczyń krwionośnych i zaburzenia pracy układu krwionośnego. Obrzęki powstają najczęściej w nocy (sprzyja im horyzontalna pozycja) i ustępują w ciągu dnia. Obrzęki utrzymujące się przez dłuższy czas powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

Skórze z problemem cieni i worków pod oczami dedykujemy Intensywny krem redukujący cienie i worki pod oczami SPF 15 OPTI-CAPILARIL. Za redukcję cieni i zasinień odpowiada kompleks złożony z protein sojowych i ryżowych oraz dysmutazy ponadtlenkowej pozyskiwanej z drożdży. Kompleks wzmacnia włókna kolagenowe i macierz elastynową, co jest to szczególnie istotne dla skóry pod oczami, znacznie cieńszej niż w pozostałych rejonach twarzy. Wzmocniona siatka kolagenu i elastyny skutkuje lepszą mikro-cyrkulacją krwi, co prowadzi do znacznej redukcji cieni, zasinień i zmniejszenia worków pod oczami.

Demakijaż

Dokładny demakijaż twarzy jest obowiązkowym krokiem prawidłowej pielęgnacji. Usuwając makijaż oczu należy kierować się szczególną starannością, pozostawione opiłki tuszu pomiędzy rzęsami przyczyniają się do podrażnień. Stosuj dwa oddzielne płatki kosmetyczne do każdego oka, wykonuj demakijaż umytymi dłońmi, nie pocieraj skóry i rzęs – te proste zasady są powtarzane we wszystkich urodowych mediach, ale czy zawsze stosowane?

Skóra powiek to najcieńsza i najbardziej delikatna skóra w ludzkim organizmie. Grubość naskórka skóry powiek to jedynie 0,04 mm. Teraz już rozumiesz dlaczego demakijaż powinien być delikatnym zabiegiem, bez pocierania i naciągania skóry?

Warto by demakijaż połączony był z pielęgnacją – wybieraj dermokosmetyki do demakijażu, które jednocześnie nawilżają i delikatnie natłuszczają skórę. Prebiotyczny płyn micelarny PREBIO-SENSILIQUE zawiera ochronny prebiotyk (inulinę) i nawilżający kwas hialuronowy. Prebiotyk wspiera funkcjonowanie naturalnego mikrobiomu skóry, istotnego czynnika z punktu widzenia integralności bariery naskórkowej. Kwas hialuronowy wiąże wodę w naskórku, zapobiega nadmiernej transepidermalnej utracie wody, przywraca podatnej na przesuszenie skórze okolicy oczu prawidłowy poziom nawilżenia.

Do zmywania makijażu wodoodpornego warto sięgnąć po mleczko. Mleczko to bardzo lekka, półpłynna emulsja, która jednocześnie usuwa hydro- jak i lipofilowe składniki kosmetyków kolorowych. Mikrosferyczne mleczko oczyszczające PURI-SENSIMIL zawiera formułę Leukine Barrier oraz Immuno-Prebiotic – ekstrakt ze złotej algi Laminaria oraz prebiotyk. Alga Laminaria ochroleuca wzmacnia barierę lipidową naskórka, pozwala zapobiegać odwodnieniu, wrażeniu dyskomfortu, nadwrażliwości, dodatkowo działa przeciwzmarszczkowo. D-pantenol łagodzi podrażnienia, intensywnie nawilża, wiąże i zatrzymuje wodę w naskórku. PURI-SENSIMIL polecane jest do demakijażu każdego typu skóry, zostało stworzone z myślą o szczególnych potrzebach skóry nadwrażliwej i podatnej na alergię.

Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się około 25 r.ż. właśnie w okolicach oczu. Jako pierwsze pojawiają się cienkie linie w kącikach oczu, coraz bardziej widoczna staje się również pionowa bruzda pomiędzy brwiami. Charakterystycznym elementem procesu starzenia się skóry wokół oczu jest opadanie powiek i opuszczanie się brwi w dół. Za te niekorzystne dla wyglądu twarzy zmiany odpowiedzialna jest siła grawitacji, spadek elastyczności i postępująca wiotkość skóry.

Istotną rolę w zapobieganiu procesowi powstawania zmarszczek pod oczami odgrywa nawilżanie skóry.

Duoaktywny krem przeciwzmarszczkowy pod oczy OPTI-SENSILIUM opary jest na połączeniu witaminy E, olejów z passiflory, ryżu i oleju babassu, wyciągu z algi Laminaria, prebiotyku i przeciwzmarszczkowego peptydu. Witamina E działa antyoksydacyjnie - hamuje aktywność wolnych rodników, jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Witamina E nawilża, koi, wygładza, ujędrnia, regeneruje, poprawia strukturę i elastyczność naskórka.

Przeciwzmarszczkowy peptyd Palmitoyl Tripeptide-5 stymuluje syntezę kolagenu w fibroblastach, hamuje aktywność metaloproteinaz – przeciwdziała degradacji włókien kolagenu, ujędrnia i nawilża. Olej z passiflory działa kojąco, łagodzi negatywny wpływ zanieczyszczeń środowiska (działanie anty-pollution). Olej babassu nawilża i zmiękcza naskórek, olej ryżowy działa ochronnie, nawilżająco.

Alga Laminaria zmniejsza ekspresję metaloproteinaz – enzymów powodujących niszczenie włókien kolagenu i elastyny, pobudza syntezę kolagenu oraz glikozaminoglikanów odpowiedzialnych za wiązanie wody, przeciwdziała uszkodzeniom skóry wywoływanym przez promieniowanie słoneczne.

Wpływ promieniowania UV jest istotnym czynnikiem przyspieszającym proces starzenia się skóry. Słońce może być szkodliwe również dla samego narządu wzroku, dlatego też okulary przeciwsłoneczne, to ważny element letniego ubioru.

Podrażniona skóra wokół oczu

Zaczerwienione powieki i skóra wokół oczu, pieczenie, świąd to częste problemy, które mogą być efektem niewłaściwej pielęgnacji, czy zmęczenia narządu wzroku. W takich przypadkach suchość i swędzenie skóry wokół oczu i skóry powiek pomoże zniwelować wyrób medyczny Specjalny krem natłuszczający EMOTOPIC.

Zaczerwienienie i świąd skóry wokół oczu może być również symptomem chorobowym. AKC czyli atopowe zapalenie rogówki i spojówek jest uważane za najtrudniejszą postać AZS. Zmiany skórne mogą towarzyszyć m.in.: alergicznym nieżytom spojówek i nosa, alergicznemu zapaleniu spojówek, alergii kontaktowej na kosmetyki. Wszystkie wymienione choroby wymagają konsultacji z lekarzem.

Warto pamiętać o postaci ocznej trądziku różowatego. Jej objawami są suchość i swędzenie, wrażenie piasku pod powiekami, łzawienie, kłucie oczu, zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek. Rozpoznanie postaci ocznej trądziku różowatego często bywa trudne, zwłaszcza gdy nasilenie choroby jest umiarkowane i brak jest objawów w pozostałych rejonach twarzy.

LITERATURA

  1. Robak, L. Kulczycka: Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Postępy Hig Med Dosw (online), 2010, 64: 439-450
  2. Bogacka, J. Salomon, M. Tupikowska: Zmiany skórne wokół oczu – kiedy podejrzewać alergię?Postepowanie diagnostyczne i terapeutyczne, Alergia Astma Immunologia 2014, 19 (2): 74-79
  3. Kołaczek: Pielęgnacja okolic oczu, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 2018, 4: 60-62

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.