Uszkodzona, ścieńczała i nadwrażliwa skóra
Cera wrażliwa bez wątpienia stanowi wyzwanie pielęgnacyjne i wymaga specjalistycznych preparatów, które ją ukoją i wzmocnią, aby była bardziej odporna na czynniki drażniące. Kiedy zaś w grę wchodzą mikrouszkodzenia i podrażnienia skóry, potrzebna jest ich intensywna i skuteczna naprawa. Przeczytaj, jak możesz przywrócić jej komfort i dobrą kondycję.
Cera wrażliwa - charakterystyka
Czym cechuje się „skóra wrażliwa” i jak ją rozpoznać? Otóż, gdy skóra reaguje w sposób nadmierny na różne czynniki, które dla większości osób są neutralne, wówczas określamy ją jako wrażliwą lub nadreaktywną. Statystyki mówią, że z problemem tym boryka się aż 62% kobiet i około 32% mężczyzn.1 Objawami, które świadczą o problemie, są suchość, prowadząca nawet do łuszczenia się naskórka, a także zaczerwienienie, podrażnienie, uczucie ściągnięcia, kłucia, swędzenia i ogólny dyskomfort.1,2 Skóra jest ścieńczała i przypomina papier, cały czas domagając się nawilżenia i ukojenia. W zaawansowanych przypadkach może wystąpić nawet nadwrażliwość skóry na dotyk. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy w wyniku ciągłego drapania i pocierania skóry staje się ona cieńsza, dochodzi do mikrouszkodzeń i pęknięć. Wtedy nawet niepozorne bodźce mogą powodować bolesność skóry przy dotyku, a nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ból, swędzenie czy kłucie są bowiem powodem rozdrażnienia i problemów ze skupieniem się na rutynowych czynnościach. Dlatego warto dowiedzieć się jakie czynniki zaostrzają ten stan oraz jak szybko zregenerować skórę.
Cienka i nadwrażliwa skóra - co może być przyczyną problemu?
Są osoby, które ze względu na uwarunkowaną genetycznie suchość skóry borykają się również z nadwrażliwością. Czasami zaś do przesuszenia dochodzi w wyniku błędów pielęgnacyjnych, na przykład jeżeli myjesz twarz kilka razy dziennie (zwłaszcza, gdy używasz do tego celu mydła) albo zaniedbujesz nawilżanie skóry kremem.3 Wówczas skóra szybciej zacznie się starzeć, wiotczeć oraz będzie bardziej podatna na podrażnienia.
Czynnikami, które powodują nieprzyjemne objawy związane z nadreaktywnością, są zazwyczaj:
- trudne warunki pogodowe (wiatr, mróz, suche powietrze, promieniowanie UV),
- chemikalia (obecne na przykład w farbach do włosów),
- substancje zapachowe w kosmetykach,
- substancje uczulające (u alergików),
- tarcie skóry, na przykład częste stosowanie peelingów, zwłaszcza gruboziarnistych,
- niektóre zabiegi kosmetyczne, jak dermabrazja, mezoterapia, zabiegi laserowe.4
W niektórych przypadkach nadwrażliwość skóry jest jednym z objawów choroby takiej jak atopowe zapalenie skóry albo trądzik różowaty.5 Wówczas należy pozostawać pod opieką dermatologa.
Czy nadwrażliwość skóry może mieć podłoże psychiczne?
Dermatolodzy nie mają wątpliwości, że nasze samopoczucie znacząco wpływa na stan skóry. Badaniem tego tematu zajmuje się dziedzina zwana psychodermatologią. Dzięki badaniom naukowym wiemy, że niektóre problemy skórne mogą być wywoływane lub zaostrzane przez stres.6,7 Dzieje się tak dlatego, że silne obciążenie psychiczne przyczynia się do zaburzeń krążenia krwi i oddychania komórkowego, przez co komórki otrzymują za mało tlenu i substancji odżywczych, koniecznych do ich prawidłowego funkcjonowania. Efekty są widoczne gołym okiem - skóra staje się szorstka, ziemista, ma również większą skłonność do niedoskonałości i wyprysków. Nieprzyjemnym i uciążliwym objawem może być również swędzenie skóry, którego przyczyny są niejasne dla lekarzy. Mówi się wówczas o swędzeniu idiopatycznym, które również może wynikać z problemów natury emocjonalnej.6,7
Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku problemy skórne, takie jak podrażnienia, swędzenie albo ból skóry przy dotyku mogą mieć podłoże psychiczne, warto skonsultować się z psychologiem, wówczas terapia powinna przynieść lepsze efekty. Oczywiście i w tym przypadku warto pamiętać o codziennej trosce o skórę i sięgać po profesjonalne preparaty, które ją ukoją, nawilżą i zregenerują.
Wrażliwa skóra twarzy - zafunduj jej profesjonalną naprawę!
W wyniku uczulenia Twoja skóra piecze i mocno się czerwieni? A może po zabiegu medycyny estetycznej jest uszkodzona, ścieńczała i reaguje nadwrażliwością nawet na pozornie błahe czynniki środowiskowe? To sygnały, że potrzebuje profesjonalnej pomocy. Taką zapewni jej krem CORNEO-SENSILIUM z serii Pharmaceris A. Jego innowacyjny skład jest objęty ochroną patentową. To jedyna na rynku formuła zamknięta w mikrosferach Sukralfatu z antybakteryjnym srebrem koloidalnym, które przeciwdziała rozwojowi bakterii, natychmiastowo łagodząc objawy podrażnienia i mikrouszkodzeń, a także kojąc i wzmacniając osłabioną, cienką skórę. Kryjący się w składzie preparatu olej konopny wykazuje medyczną skuteczność w łagodzeniu podrażnień, świądu i rumienia. Krem działa naprawczo na uszkodzony naskórek oraz przywraca skórze fizjologiczną grubość. Ponadto intensywnie nawilża i natłuszcza skórę, niwelując jej suchość i szorstkość.
Dla kogo krem CORNEO-SENSILIUM będzie najbardziej odpowiedni? Sięgnij po niego, jeżeli masz skórę mocno przesuszoną, wrażliwą i/lub alergiczną, zauważyłaś jej ścieńczenie i podrażnienie, chcesz zregenerować mikrouszkodzenia po zabiegu medycyny estetycznej, goleniu, depilacji lub powstałe w wyniku otarć lub zadrapań. Preparat pomaga zregenerować także podrażnienia wokół ust.
Wrażliwa i delikatna skóra - jak jeszcze o nią dbać?
Oprócz sięgania po specjalistyczny preparat postaraj się unikać drapania i pocierania skóry, aby nie pogłębiać istniejących uszkodzeń. Najlepiej też zrezygnuj z używania niskiej jakości kosmetyków, szczególnie, jeżeli wcześniej wywołały u Ciebie niepokojące objawy skórne. Ponadto - zrelaksuj się! Skóra reaguje na to, co dzieje się w Twojej psychice i warto wykorzystać tę wiedzę. Znajdź czas na relaks, wysypiaj się, ćwicz jogę lub praktykuj inne sposoby radzenia sobie ze stresem. Lepsze samopoczucie i zdrowy wygląd cery będą adekwatną nagrodą za Twoje starania.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania:
Czy rodzaj cery może się zmienić w ciągu życia?
Tak, wpływają na to różne czynniki, takie jak starzenie się organizmu (z czasem skóra staje się bardziej sucha i cienka), zmiany hormonalne, stan zdrowia oraz czynniki środowiskowe. Nawet jeżeli miałaś skórę tłustą lub normalną, z czasem może stać się przesuszona i nadwrażliwa. Wpływ na jej kondycję mają także nasze nawyki i dieta.
Czy nadwrażliwość skóry można wyleczyć?
Wiele zależy od podłoża problemu. Jeśli nadmierna wrażliwość i ścieńczenie wystąpiły na przykład po zabiegu upiększającym, wówczas skóra potrzebuje trochę czasu na regenerację i jej kondycja powinna wrócić do stanu sprzed zabiegu. Jeżeli winne były nieprawidłowe nawyki, wtedy ich modyfikacja powinna przynieść dobre efekty. Na pewno bardzo ważne jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry profesjonalnymi preparatami, unikanie czynników drażniących oraz stosowanie się do zaleceń dermatologa. Choć cera nadal pozostanie wrażliwa, przykre objawy nie będą już tak częste.
Dlaczego mam cienką skórę?
Cienka skóra bywa cechą wrodzoną, jednak czasami winne są uszkodzenia, błędy pielęgnacyjne, choroby albo starzenie się organizmu. Również zaniedbania dietetyczne, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów znacząco osłabiają skórę. Na szczęście na każdym etapie życia można i warto pożegnać się ze zgubnymi nawykami.
Bibliografia:
- Haczyk M. Skóra wrażliwa - rozmowa z ekspertem. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/skora-wrazliwa-rozmowa-z-ekspertem,13317 Data dostępu: 19.02.2022.
- Guerra-Tapia i wsp. Diagnosis and Treatment of Sensitive Skin Syndrome. Actas Dermosifiliogr. Volume 110, Issue 10,December 2019, Pages 800-808.
- Dry skin. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885 Data dostępu: 19.02.2021.
- Johnson J. Sensitive skin: Home remedies and prevention. https://www.medicalnewstoday.com/articles/sensitive-skin Data dostępu: 19.02.2022.
- Sensitive skin. https://dermnetnz.org/topics/sensitive-skin Data dostępu 19.02.2022.
- Kordas A. Emocjonalna strona skóry, a problemy o podłożu psychicznym. https://www.termedia.pl/dermatologia/Emocjonalna-strona-skory-a-problemy-o-podlozu-psychicznym,16680.html Data dostępu: 19.02.2022.
- Clay R.A.The link between skin and psychology. https://www.apa.org/monitor/2015/02/cover-skin Data dostępu: 19.02.2022.