
Co na łojotokowe zapalenie skóry? Skuteczne wskazówki
Łojotokowe zapalenie skóry jest bardzo często występującą dermatozą, która może się pojawić bez względu na wiek. Co można zrobić, aby pomóc skórze wrócić do stanu równowagi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotów? Oto najważniejsze informacje.
Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest przewlekłym i nawracającym problemem, który wiąże się z powstawaniem uciążliwych zmian skórnych. Najczęściej towarzyszą mu:
- łuszczenie się skóry;
- zarumienienie zainfekowanego obszaru;
- uporczywy świąd.
Zmiany typowe dla ŁZS są wywoływane w sytuacji, gdy nadmiernemu wydzielaniu sebum towarzyszy zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur. Pojawiają się one zazwyczaj na owłosionej skórze głowy, ale także na twarzy, klatce piersiowej oraz pod pachami i w pachwinach.
Uwaga! ŁZS nie jest tym samym co „klasyczny” łupież. Jeśli zmiany występują głównie na głowie, można je z łatwością odróżnić. Są to większe, koliste plamy, które mają zaczerwieniony brzeg oraz złuszczanie otrębiaste (duże, grubsze łuszczące się łuski skóry).
Skąd bierze się ŁZS?
Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, na rozwój której składa się wiele czynników. Przede wszystkim obserwuje się, że występuje ona tylko u 1-3% populacji ogólnej, ale nawet u 83% osób z zaburzeniami odporności. Zaostrzaniu tej przypadłości sprzyjają również:
- zbyt mała ilość snu;
- przewlekły stres;
- źle zbilansowana dieta;
- współistnienie chorób neurologicznych;
- zaburzenia hormonalne, np. wzmożona produkcja androgenów;
- czynniki genetyczne, tj. występowanie tej choroby w rodzinie;
- zanieczyszczenie środowiska.
Jak zatem widać, część czynników, które mogą nasilić objawy tej choroby, pozostaje w rękach osoby, która się z nią zmaga. A to oznacza, że profilaktyka pojawienia się i nawrotów ŁZS leży w dużej mierze po stronie pacjenta.
Co na łojotokowe zapalenie skóry? Skuteczne wskazówki
Przy łojotokowym zapaleniu skóry warto zatroszczyć się zarówno o leczenie, jak i odpowiednią dermopielęgnację skóry oraz wprowadzenie zmian w stylu życia. Co jest istotne?
Leczenie ŁZS – pod kontrolą lekarza
Gdy pojawią się objawy ŁZS, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Specjalista może zalecić sięgnięcie po specjalistyczne dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry dostępne bez recepty. Są to np. szampony z octopiroxem® (o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym), cyklopiroksem i składnikami wspierającymi przywrócenie równowagi mikrobiomu oraz środki pielęgnacyjne do twarzy i ciała, które również zawierają podobne składniki.
W poważniejszych przypadkach leczenie może objąć także leczenie glikokortykosteroidami, lekami przeciwzapalnymi i przeciwgrzybiczymi – zarówno bezpośrednio stosowanymi na skórę, jak i przyjmowanymi doustnie.
Odpowiednia dermopielęgnacja skóry z ŁZS
Dermokosmetyki stosowane przy ŁZS to nie tylko część leczenia. To również kluczowy element profilaktyki nawrotów łojotokowego zapalenia skóry. Rekomenduje się regularne np. stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych z cyklopiroksem, a także preparatów pielęgnacyjnych, których składniki chronią przed rozwojem infekcji.
Prawidłowa dieta przy ŁZS
Osoby, które zmagają się z ŁZS, powinny również zadbać o prawidłowe odżywianie się. Wśród rekomendacji podaje się zwiększenie spożycia warzyw i owoców na co dzień. Ich podaż powinna wynieść minimum 400 g, najlepiej w pięciu porcjach. Te składniki są bogate w błonnik pokarmowy oraz antyoksydanty, ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dobrze również ograniczyć spożycie czerwonego mięsa oraz produktów wysoko przetworzonych.
Zdrowy sen i mniej stresu
Niedobór snu i przewlekły stres mogą prowadzić do zaostrzenia objawów ŁZS. Dlatego warto pomyśleć np. o wdrożeniu technik relaksacyjnych, medytacji i poszukaniu innych sposobów na znalezienie spokoju w codziennym pośpiechu.
Chociaż ŁZS to uciążliwa choroba, można z nią skutecznie walczyć. Połącz profesjonalną dermopielęgnację skóry ze zdrowymi zmianami w stylu życia, aby zauważyć różnicę.
Bibliografia:
- Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna 3/2019/vol. 8, s. 393-396.
- Durbas M., Dieta a Łojotokowe zapalenie skóry, Medycyna Praktyczna, dostęp online 17.02.2025 r.: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/264397,dieta-a-lojotokowe-zapalenie-skory
- Wiercińska M., Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) – objawy, przyczyny i leczenie, Medycyna Praktyczna, dostęp online 17.02.2025 r.: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170805,lojotokowe-zapalenie-skory.