Jakie kosmetyki stosować przy atopowym zapaleniu skóry?
Atopowe zapalenie skóry to jeden z częściej diagnozowanych problemów dermatologicznych. Rozpoznawane jest już u niemowląt. Choroba ma charakter przewlekły, nawrotowy. Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnego stosowania właściwie dobranych kosmetyków.
Atopowe zapalenie skóry - przyczyny
Atopia to schorzenie bardzo problematyczne. Stosunkowo łatwo je zdiagnozować, gdyż objawy są dość charakterystyczne, niemniej wymaga ogromnej systematyczności ze strony pacjenta, aby walczyć z dolegliwościami. Początek choroby najczęściej ma miejsce w okresie niemowlęcym (60% przypadków rozpoznaje się w 1. roku życia), choć zdarza się, że zapalenie atopowe skóry diagnozowane jest u osób dorosłych.
Atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób, których przyczyn do dziś nie udało się w pełni ustalić. Wiadomo, że występuje rodzinnie, a zatem do jej rozwoju przyczyniają się czynniki genetyczne. Tego rodzaju dermatoza jest ponadto związana z uczuleniem na określone substancje, które znajdują się w środowisku zewnętrznym, m.in. alergeny i zanieczyszczenia.
Atopowe zapalenie skóry - objawy
AZS – choroba o charakterze nawrotowym – może objawiać się w różny sposób u pacjentów w określonych grupach wiekowych. U najmłodszych najczęściej daje się zauważyć atopowe zapalenie skóry na twarzy (na policzkach, owłosionej skórze głowy, płatkach usznych). U starszych dzieci głównym objawem atopii jest świąd. Jest on niezwykle uciążliwy. Atopowa skóra jest sucha, skłonna do podrażnień. Zmiany mają charakter rumieniowo-grudkowy i w większości przypadków daje się je zauważyć na powierzchniach zgięciowych stawów (doły łokciowe i podkolanowe) i na karku. Z kolei atopowe zapalenie skóry u dorosłych objawia się zmianami w okolicy oczu, ust i czoła, niekiedy na grzbietowej powierzchni rąk i stóp. I w tym przypadku towarzyszy temu uporczywe swędzenie.
Atopowe zapalenie skóry - leczenie
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wymaga od pacjenta szczególnej dyscypliny. Chory powinien być pod opieką dermatologa, alergologa, dietetyka, a w określonych sytuacjach również psychologa (choroby skóry są częstym powodem wycofania społecznego, a ponadto stres nasila objawy AZS). Leczenie atopowego zapalenia skóry powinno być zatem kompleksowe. Podstawą jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. I choć jest ich na rynku całe mnóstwo, nie każdy będzie odpowiedni dla skóry atopowej. Zastosowania innego rodzaju preparatu wymaga atopowe zapalenie skóry głowy, innego zaś – atopowe zapalenie skóry twarzy. W każdym jednak przypadku podstawą jest, by kosmetyk nawilżał, koił i wzmacniał naturalną barierę ochronną. Co zatem skutecznie wyeliminuje atopowe zapalenie skóry? Jak leczyć tę chorobę? Godne uwagi są wyroby medyczne Emotopic. Przeznaczone są do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, u osób dorosłych i dzieci. Mogą być stosowane profilaktycznie oraz w trakcie zaostrzenia objawów (w przypadku AZS leczenie powinno mieć charakter ciągły).
W składzie preparatów Emotopic obecne są naturalne oleje o potwierdzonej skuteczności – olej canola oraz olej konopny. Wzmacniają one płaszcz hydrolipidowy naskórka, tym samym zapewniając mu prawidłowe funkcjonowanie. Głęboko nawilżają skórę, zmniejszając utratę wody z naskórka. Atopia skóry leczona w ten sposób ma zdecydowanie łagodniejszy przebieg. W przypadku AZS nie wolno stosować preparatów, w których składzie obecne są konserwanty oraz substancje zapachowe. Mogą one zaostrzyć objawy choroby.
W serii Emotopic znalazły się ponadto produkty przeznaczone do stosowania na całe ciało lub tylko jego wybrane okolice (np. twarz). Kupić je można w aptekach.
W przypadku AZS objawy są niezwykle uciążliwe dla pacjenta. Nie chodzi tylko o świąd, ale też dyskomfort psychiczny. Zmiany są bowiem widoczne dla otoczenia, zwłaszcza jeśli atopowe zapalenie skóry obejmuje dłonie, szyję oraz okolice twarzy. I dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz stosowanie odpowiednich preparatów, które złagodzą objawy choroby.