Mikrobiom skóry - jaką pełni rolę i dlaczego warto zadbać o niego w wieku dojrzałym?

Mikrobiom skóry - jaką pełni rolę i dlaczego warto zadbać o niego w wieku dojrzałym?

Skóra, jako największy narząd naszego organizmu, pełni wiele istotnych funkcji, w tym przede wszystkim funkcję ochronną. Aby spełniać ją należycie, wspierana jest przez bakterie, wirusy, grzyby i roztocza, stanowiące jej naturalny mikrobiom.(1) Jak się o niego zatroszczyć i dlaczego szczególnej ochrony mikrobiomu wymaga cera dojrzała? Poznaj kilka istotnych faktów na ten temat.

Mikrobiom skóry i znaczenie jego równowagi

Chociaż bakterie, grzyby, wirusy i roztocza kojarzą nam się z chorobami, to w istocie pełnią one wiele ważnych funkcji, przede wszystkim są barierą wobec zarazków, które mogą wyrządzić w organizmie szkody. Dotyczy to także skóry. Mikrobiom sprawia, że skóra jest bardziej odporna na szkodliwe czynniki, a co za tym idzie - lepiej wygląda, wolniej widać na niej efekty procesu starzenia, mniej jest podatna na podrażnienia. Warto wiedzieć, że mikrobom skóry różni się w zależności od tego, na jakim dokładnie obszarze występuje. Na jego skład ma bowiem wpływ temperatura, pH, grubość skóry, fałdy skórne, zagęszczenie mieszków włosowych i gruczołów. Z tych przyczyn przykładowo mikrobom skóry pod pachami różni się od tego, który występuje na twarzy.(2)

Idealnie byłoby więc gdybyśmy mogli przez cały czas utrzymywać homeostazę mikrobiomu, jednak w praktyce łatwo o jej naruszenie. Używanie zwykłego mydła lub zbyt agresywnych produktów oczyszczających, zbyt częste mycie, przyjmowanie antybiotyków, zaniedbania dietetyczne - wszystko to może negatywnie wpłynąć na mikrobiom. Tymczasem jeżeli mikrobiom nie charakteryzuje się określoną różnorodnością, nie spełnia swoich funkcji.(1,2)

Dodatkowym czynnikiem, o którym warto wspomnieć, jest wiek, gdyż wraz z upływem lat zmienia się nasza gospodarka hormonalna, a skóra staje się sucha, mniej jędrna i traci promienny koloryt. Tymczasem utrzymanie optymalnej równowagi mikrobiomu pomaga zachować ją w dobrej kondycji.

Pielęgnacja skóry dojrzałej w domu

Skóra dojrzała to często skóra odwodniona, cienka, z oznakami utraty jedności i sprężystości. Wpływ na jej wygląd mają różne czynniki. Warto je poznać po to, aby wykorzystać wszystkie dostępne możliwości poprawy kondycji skóry.

Zacznij od środka, czyli znaczenie zdrowej diety

Z pewnością wiesz, że dla zachowania ogólnego zdrowia bardzo ważna jest równowaga mikrobiomu jelitowego. To prawda, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że mikroflora układu pokarmowego wpływa także na skórę. Dlatego zarówno skóra osób młodych, jak i skóra dojrzała, pozostaną w lepszej kondycji, jeśli tylko będzie otrzymywała stosowne wsparcie od wewnątrz. Oto kilka wskazówek wartych stosowania na co dzień:

- jedz dużo warzyw, owoców, strączków, gdyż zawarty w nich błonnik wspiera florę bakteryjną jelit,
- wpleć w codzienny jadłospis produkty fermentowane, jak jogurt, kefir, kiszonki, a także produkty wzbogacone przez producentów o probiotyki i prebiotyki,
- ogranicz cukier i słodziki,
- jedz pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, ciemny ryż, makarony, kasze),
- jeżeli ze względów zdrowotnych musisz być na antybiotykoterapii, zawsze stosuj probiotyk, który ochroni Twój mikrobom jelitowy, porozmawiaj również z lekarzem na temat ewentualnej suplementacji zawsze wtedy, kiedy obawiasz się, że Twoja mikroflora mogła utracić równowagę.(3)

Pamiętaj, że dobrze zbilansowana dieta to także odpowiednia ilość wody w ciągu dnia, dlatego nawadniaj organizm wodą, sokami, zupami i zdrowymi koktajlami.

Pamiętaj o odpowiedniej garderobie

Prawdopodobnie, gdy mowa o trosce o skórę, przychodzi Ci do głowy balsam głęboko nawilżający, kremy witaminowe albo naturalne olejki, jednak warto zdać sobie sprawę również z tego, że na kondycję naszej skóry wpływa również ubiór. Po pierwsze dotyczy to materiałów, z których uszyte są ubrania. Idealnie, jeżeli są naturalne, na przykład z organicznej bawełny. Drugą cechą ubrań powinna być ich przewiewność, gdyż skóra nie przepada za odzieżą ciasną i ściśle przylegającą. To dlatego, że w takich warunkach podnosi się temperatura ciała, a skóra intensywniej się poci i wydziela sebum.(2) Jeżeli więc na co dzień gustujesz w obcisłych ubraniach, na dodatek uszytych ze sztucznych i farbowanych materiałów, to nie tylko negatywnie wpłynie na mikrobom skóry, ale także może spowodować podrażnienia. Ponadto przewiewne ubrania z naturalnych materiałów są po prostu wygodniejsze, dlatego polepszą Twój ogólny komfort.

Sięgnij po balsam do skóry dojrzałej, który zatroszczy się o mikrobom skóry

Balsam nawilżający to jeden z podstawowych preparatów, którego używamy na co dzień. Pomijanie nawilżania skutkuje gorszym wyglądem skóry, dlatego warto każdego dnia poświęcić kilka minut na aplikację produktu, który ją wielokierunkowo wesprze. Czy balsam na bardzo suchą skórę może mieć również właściwości ochronne wobec mikrobiomu? Teraz, kiedy świat nauki wie na ten temat tak wiele, to możliwe.

Znakomitym wyborem na co dzień jest Balsam nawilżająco-odżywczy z formułą antybakteryjną i ochroną mikrobiomu, wchodzący w skład linii Pharmaceris Regenovum. Jego formuła została opracowana z myślą o skórze dojrzałej, odwodnionej, skłonnej do podrażnień oraz z zaburzoną równowagą fizjologicznego mikrobiomu. Idealnie sprawdza się jako kojący balsam odżywczy dla skóry ze skłonnością do łuszczenia się i swędzenia. Zawarta w recepturze witamina B12 stymuluje wzrost i podziały komórek, jednocześnie ujędrniając oraz wygładzając naskórek. Innowacyjna receptura balsamu, wzbogacona w srebro koloidalne, łączy właściwości antybakteryjne i regeneracyjne. Preparat zawiera także mocznik w stężeniu 5%, gwarantujący intensywne nawilżenie i ujędrnienie. Ponadto w balsamie znajduje się probiotyk, równoważący mikrobom skóry. Regularne stosowanie preparatu sprawia, że skóra jest pokryta wielofunkcyjnym płaszczem ochronnym, tworzącym barierę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami. Dzięki niemu skóra będzie więc zdrowsza i piękniejsza.

Choć nie jesteśmy w stanie zatrzymać upływu czasu, dyscyplina w kwestii dbania o ciało pomoże zachować je w dobrej kondycji. Troska o ogólne zdrowie oraz wybór wysokiej jakości preparatów to podstawa, której nie warto zapominać, bo nie ma piękniejszej ozdoby niż promienna, jędrna i dobrze nawilżona skóra.

PIŚMIENNICTWO

  1. Adamczyk K, Garncarczyk A, Antończak P. The microbiome of the skin. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2018;105(2):285-297. doi:10.5114/dr.2018.75584.
  2. Why Your Skin Microbiome is Important- And 5 Ways to Protect It. https://askthescientists.com/skin-microbiome/ Data dostępu: 17.03.2021.
  3. Robertson R. 10 Ways to Improve Your Gut Bacteria, Based on Science. https://www.healthline.com/nutrition/improve-gut-bacteria Data dostępu: 17.03.2021.
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.