Suchość skóry – czy to mogą być hormony?

Suchość skóry – czy to mogą być hormony?

Powodów przesuszenia skóry może być wiele. Rodzaj skóry, wrodzona predyspozycja, twarda woda, klimat (zimą skóra zwykle jest w gorszej kondycji), błędy w dermopielęgnacji, sięganie po wysuszające preparaty, słabe nawodnienie organizmu i dieta uboga w składniki odżywcze. Suchość skóry bywa także objawem chorobowym, a na jej kondycję wpływ mają niektóre hormony. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem i jak skutecznie nawilżać skórę na co dzień.

Skóra i jej funkcje

Skóra dorosłego człowieka ma około 1,5–2,0 m2 powierzchni, a wraz z tkanką podskórną waży 18–20 kg [1]. Jest więc największym organem naszego ciała, który pełni szereg istotnych funkcji. Przede wszystkim chroni narządy wewnętrzne przed szkodliwymi czynnikami, bierze udział w termoregulacji, łączy nas ze środowiskiem zewnętrznym, uczestniczy w procesach oddychania, resorpcji (wchłaniania) oraz regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej [1]. Stan skóry jest nie tylko kwestią atrakcyjności, ale przede wszystkim stanowi informację o kondycji organizmu. Już samo przemęczenie, niewyspanie i zaniedbania dietetyczne odbijają się na jej wyglądzie. Czasami zaś nietypowe objawy dermatologiczne są następstwem zawirowań hormonalnych w organizmie. Typowymi przykładami są nadmierna produkcja sebum i trądzik, które mogą być związane ze zwiększeniem poziomu androgenów. Zdarza się jednak, że objawy są odwrotne i skóra staje się przesuszona, szorstka i wiotka.

Niedobór których hormonów powoduje przesuszenie skóry?

Jako pierwsze w tym kontekście zwykle wskazuje się estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Estrogeny wpływają na elastyczność i nawilżenie skóry oraz biorą udział w produkcji kolagenu [2]. To dzięki nim skóra wygląda młodo, promiennie i świeżo. Do spadku ich poziomu dochodzi w okolicach menopauzy. Wraz ze zmniejszeniem ilości estrogenów spada również produkcja sebum, co powoduje, że skóra staje się szorstka, sucha, swędząca, a nawet ma skłonność do łuszczenia się [3]. Innymi objawami menopauzy są uderzenia gorąca, nocne poty, zawroty i bóle głowy, drażliwość i depresja [4]. Współcześnie kobiety mają jednak wiele możliwości ich łagodzenia, z których warto korzystać, dlatego koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem ogólnym, ginekologiem lub endokrynologiem.

Innymi hormonami, które wpływają na stan skóry poprzez stymulację gruczołów łojowych, są hormony tarczycowe (trijodotyronina – T3 oraz tyroksyna – T4). W przypadku niedoczynności tarczycy suchość i bladość skory może być jednym z pierwszych objawów. Jeśli dodatkowo odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność, masz obniżony nastrój, zaburzenia pamięci, słabszą przemianę materii i zaburzenia miesiączkowania, koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego lub endokrynologa, który zleci Ci badania na poziom hormonów tarczycy i TSH. Jeśli wykażą niedobór, będziesz mogła rozpocząć leczenie [5].

Przywróć skórze równowagę – profesjonalna dermopielęgnacja nawilżająca

Jeśli chcesz kompleksowo zatroszczyć się o skórę przesuszoną w wyniku problemów zdrowotnych, sięgnij po specjalistyczne dermokosmetyki Pharmaceris REGENOVUM dla skóry dojrzałej, które ją nawilżą, natłuszczą i dostarczą jej składniki odżywcze.

Zacznijmy od oczyszczania skóry. Robisz to każdego dnia, tymczasem „zwykłe” preparaty oczyszczające mogą ją wysuszać i podrażniać. Dlatego proponujemy Pharmaceris REGENOVUM Lipidowy żel myjący z formułą antybakteryjną i ochroną mikrobiomu – został stworzony z myślą o codziennym oczyszczaniu nadmiernie przesuszonej oraz wyjątkowo wrażliwej skóry dojrzałej. Ponadto wskazany jest do pielęgnacji skóry swędzącej, łuszczącej się oraz podatnej na zaczerwienienia i podrażnienia. Bogata kompozycja składników aktywnych niweluje nieprzyjemne uczucie napięcia, przynosząc ulgę silnie przesuszonej skórze. W recepturze znalazła się witamina B12, która łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernego przesuszenia i działania czynników drażniących. Całość uzupełniliśmy o prebiotyk wzmacniający naturalną barierę ochronną oraz alantoinę i D-panthenol, które regenerują uszkodzony i przesuszony naskórek.

Po każdej kąpieli na skórę warto zaaplikować balsam, najlepiej wyróżniający się bogatą recepturą, która zapewni efekt nawilżenia na długie godziny. Balsam nawilżająco-odżywczy Pharmaceris REGENOVUM z formułą antybakteryjną i ochroną mikrobiomu intensywnie nawilża oraz natłuszcza skórę, niwelując objawy nadmiernego przesuszenia i łuszczenia. Witamina B12 stymuluje wzrost i podziały komórek, ujędrniając i wygładzając naskórek. W formule mocznik znajdziemy również probiotyk i 5, który nawilża i wygładza skórę. Oleje konopny i arganowy tworzą swoistą barierę utrzymującą wilgoć w naskórku, wykazują silne działanie łagodzące oraz zmniejszają swędzenie skóry. Masło shea natomiast odżywia i regeneruje skórę, poprawiając elastyczność warstwy rogowej. Preparat tworzy na powierzchni skóry wielofunkcyjny płaszcz, chroniący zarówno przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów, jak i neutralizujący i redukujący namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie podrażnień. Systematyczne sięganie po preparat zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Ratunek dla przesuszonej skóry twarzy

Zmiany hormonalne niestety dosyć często widać przede wszystkim na twarzy. Cera dojrzała z roku na rok staje się coraz cieńsza, traci jędrność, jest bardziej skłonna do podrażnień, a na jej powierzchni mogą pojawić się przebarwienia. Dlatego powstał Dermo-aktywny krem o wielowymiarowej regeneracji i nawilżeniu do dojrzałej i odwodnionej skóry twarzy, również wchodzący w skład linii Pharmaceris REGENOVUM. Preparat dostarcza komórkom potrzebnej im energii, przywraca jędrność, witalność i wyrównuje koloryt skóry. Dobór odpowiednich dawek wyselekcjonowanych naturalnych olejów: awokado, canola, sojowego oraz wosku z oliwek zapewnia skórze silne, wielowarstwowe nawilżanie i odżywienie, co jest kluczowe dla poprawy jej kondycji. Oleje zatrzymują cząsteczki wody w warstwach skóry, zauważalnie ją wygładzając. Za przywrócenie prawidłowych procesów metabolicznych komórek odpowiada zawarta w formule witamina B12. Sięganie po ten innowacyjny dermokosmetyk zapewnia codzienną, intensywną regenerację bardzo dojrzałej i przesuszonej skóry twarzy, wymagającej odnowy i przywrócenia zdrowego blasku. Rekomendujemy go także dla skóry z nierównym kolorytem i przebarwieniami.

Bezcenna profilaktyka

Ludzki organizm to genialnie skonstruowana maszyna, w której wszystkie organy są ze sobą połączone. Dlatego problemy skórne czasami mają głębsze podłoże i mogą wymagać złożonej diagnostyki. Pamiętaj też o profilaktyce! Codzienne nawilżanie skóry wysokiej jakości preparatami sprawi, że pozostanie w dobrej kondycji przez dłuższy czas i będzie bardziej odporna na szkodliwe czynniki środowiskowe, które bez względu na współistniejące problemy zdrowotne negatywnie wpływają na jej kondycję. W ramach profilaktyki nie zapominaj też wypijaniu około 1,5 litra wody dziennie, która nawilży skórę od środka.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Czarnecka-Operacz M., Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny, Post Dermatol Alergol 2006, XXIII, 2: 49–56.
  2. Wojas-Pelc A., Nastałek M., Sułowicz J., Estrogeny a skóra – spowolnienie procesu starzenia, Przegląd Menopauzalny 2008, 6: 314–318.
  3. Dry skin and wrinkles can be a sign of an imbalance, https://www.womenshealthnetwork.com/symptoms/skin/, data dostępu: 7.02.2024.
  4. Skrzypulec-Plinta V., Objawy menopauzy, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/65763,objawy-menopauzy, data dostępu: 7.02.2024.
  5. Miśkiewicz P., Bednarczuk T., Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie https://www.mp.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy, data dostępu: 7.02.2024.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.