Dlaczego włosy wypadają w ciąży?
Ciąża jest stanem wielkich przemian w organizmie kobiety związanych głównie z działaniem hormonów, ale też zmian metabolicznych i immunologicznych. Podwyższeniu ulega przede wszystkim poziom estrogenów, ale też hormonów przysadki mózgowej, nadnerczy i tarczycy. W obrębie mieszków włosowych dochodzi również do zmian metabolicznych związanych z przedłużeniem fazy wzrostu włosa, czyli anagenu. Jest to zjawisko bardzo korzystne, dzięki któremu większość kobiet ciężarnych obserwuje wzmocnienie włosów, są one gęstsze i szybciej rosną. Jest ich więcej, a także są grubsze i nie wypadają.
U zdecydowanej mniejszości kobiet najczęściej na skutek nieprawidłowego odżywiania, wymiotów występujących w okresie ciąży, a także niedoborów witamin i mikroelementów, jak również zaburzeń hormonalnych i metabolicznych może dojść do nasilonego wypadania włosów jeszcze podczas trwania ciąży. Najczęściej dopiero po urodzeniu dziecka dochodzi do spadku poziomu estrogenów i do zsynchronizowanego przejścia do fazy telogenu i wzmożonego ich wypadania, dzieje się tak w okresie między 2, a 4 miesiącem po porodzie. Zjawisko to ma nawet swoją nazwę – alopecia postpartum. W tym czasie może dojść do utraty nawet 20-30% włosów. Stan taki może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Sam poród jest dodatkowo olbrzymim stresem dla kobiety, dodatkowo rozpoczynająca się laktacja i związany z nią wzrost poziomu hormonu prolaktyny, nieprzespane noce, spadek poziomu żelaza i niekiedy konieczna dieta związana z karmieniem wpływają niekorzystnie na kondycję włosów.
Ponadto w III trymestrze ciąży i w okresie laktacji obserwuje się wzmożone wydzielanie łoju, co niekiedy nasila problem. Wypadanie włosów po ciąży jest z reguły procesem samoograniczającym się, mijającym po kilku tygodniach, maksymalnie 8-10 miesiącach, ale w niektórych sytuacjach stan ten może się przedłużać.
Warto zatem podjąć kroki pomagające mieszkom włosowym na powrót do dobrej kondycji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dietę dostarczającą wszelkie potrzebne składniki odżywcze, witaminy, mikroelementy, a także zastosować kuracje pielęgnacyjne wzmacniające włosy, poprawiające ukrwienie mieszków włosowych i stymulujące ich wzrost. Niestety sprawa nie jest prosta z uwagi na to, że po ciąży zwykle następuje laktacja i jest to stan, w którym podobnie jak w ciąży nie należy stosować większości leków, mogących się potencjalnie wchłaniać do krwiobiegu i następnie mleka matki. Dlatego stosowane kuracje powinny być oparte na składnikach, bezpiecznych i naturalnych.
Warto zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację skóry głowy, sprawdzić szampon stymulujący wzrost włosów, poprawiający ukrwienie mieszków włosowych oraz wyeliminować drażniące kosmetyki z silnymi detergentami wypłukującymi płaszcz lipidowy skóry. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie zaleca się stosowania zbyt gorącej wody do mycia głowy. Wskazane jest za to unikanie gorących lokówek, prostownic, suszarek z gorącym strumieniem powietrza. Szampon powinien mieć pH najbardziej zbliżone pH skóry. Częstotliwość mycia włosów powinna być uzależniona od potrzeb skóry głowy i zapewniać komfort mamy. Zaleca się, aby stosowane szampony nie uszkadzały naturalnego płaszcza lipidowego, nie drażniły skóry, nie zawierały silnie pianotwórczych składników tzw. surfaktantów anionowych np. SLES.
W czasie karmienia warto zadbać o nawilżenie skóry głowy i stosować szampony o działaniu kojącym zawierającym np. D-panthenol, alantoinę, betainę lub składniki naturalne, roślinne np. proteiny pszenicy czy lnu. Po odstawieniu dziecka od piersi, w przypadkach, w których wypadanie włosów nadal się utrzymuje można sięgnąć po silniejsze środki zapobiegające wypadaniu i stymulujące wzrost włosów.