Szampon, odżywka, peeling - intensywna kuracja wzmacniająca słabe włosy i przeciwdziałająca ich wypadaniu

Szampon, odżywka, peeling - intensywna kuracja wzmacniająca słabe włosy i przeciwdziałająca ich wypadaniu

Istnieje wiele czynników, które mogą osłabiać włosy. Szkodzą im zarówno błędy pielęgnacyjne, jak i niedobory składników odżywczych czy przebyte choroby. Obserwacja włosów jest więc bardzo pomocna w ocenie stanu zdrowia organizmu. Jeżeli masz bardzo słabe włosy, które obficie wypadają, łamią się i powoli odrastają, to wyraźny sygnał, że trzeba o siebie zadbać. Przeczytaj jak wzmocnić włosy, żeby znów zachwycały objętością, sprężystością i blaskiem.

Łamliwe, wypadające włosy - jak stwierdzić, że tracimy ich za dużo?

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. Aby mogły wyrosnąć nam nowe włosy, musimy pozbyć się starych, a proces ten trwa nieustannie. Jeżeli interesujesz się tym tematem, pewnie wielokrotnie słyszałaś, że normą jest utrata do 100 włosów dziennie.1 Oczywiście mało kto liczy utracone włosy, jednak dosyć łatwo jest stwierdzić, czy tracimy ich więcej, niż zwykle. Włosy obficie pozostają bowiem na szczotce lub grzebieniu, wciąż znajdujemy je na ubraniach, gumkach, spinkach, poduszkach, oparciu fotela albo sofy. Mamy wrażenie, że są praktycznie wszędzie, co bywa powodem krępujących sytuacji i zwyczajnie stanowi powód do zmartwienia, że w organizmie dzieje się coś złego. Jeśli taki stan utrzymuje się przez kilka tygodni, faktycznie może świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych.1

Gdy bardzo słabe włosy nadmierne wypadają, a jednocześnie na ich miejscu nie wyrasta zbyt wiele nowych, z czasem fryzura się przerzedza, jest płaska, bez życia, może wymagać nawet radykalnego skrócenia. To zdecydowany sygnał, że trzeba poświęcić włosom więcej uwagi, a nawet odwiedzić gabinet trychologiczny, aby dociec przyczyny problemu i pozwolić specjaliście znaleźć indywidualne rozwiązanie.

Słabe włosy - przyczyny

Osłabione włosy to objaw, który może mieć mnóstwo przyczyn. Przebyte choroby (takich jak choroba wywołana przez wirus COVID-19), anemia, przyjmowanie niektórych leków (np. cytostatyków, beta-blokerów), dieta uboga w energię, białko, witaminy i minerały, stres, palenie tytoniu, zaburzenia hormonalne, schorzenia przewlekłe (np. niedoczynność tarczycy)… wszystko to może spowodować nadmierną utratę włosów. Mówiąc o przyczynach wewnętrznych trudno nie wspomnieć o genach, gdyż rodzimy się z predyspozycją do słabych i cienkich lub przeciwnie - grubych i mocnych włosów.1,2

Do tego dochodzą błędy pielęgnacyjne, które często popełniamy nieświadomie. Słabe włosy wymagają używania specjalistycznych, wzmacniających szamponów i odżywek oraz bardzo delikatnego traktowania. Dobrze jest obserwować, co im szkodzi - być może źle dobrany szampon, zbyt ciężka maska odżywcza, szarpanie włosów podczas osuszania i czesania (warto wtedy zainwestować w grzebień z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalną szczotkę, która nie splątuje kosmyków).

Na liście nieprzyjaciół zdrowych i lśniących włosów znajdują się również farby, rozjaśniacze, obciążające preparaty do stylizacji fryzury - nietrudno zauważyć, że po ich zastosowaniu często tracimy więcej włosów. Niektóre nawyki również bezpośrednio przyczyniają się do wyrywania włosów razem z cebulkami, na przykład bawienie się kosmykami, ciągnięcie ich, ciasne upinanie w kucyki lub koczki. Włosy czują się najwygodniej, kiedy są rozpuszczone lub luźno spięte spinką, co nie osłabia ich tak, jak ciasne i wysokie upięcia.

Słabe włosy - jak je wzmocnić?

Włosy stanowią naszą ozdobę, bez względu na wiek i płeć, dlatego warto poświęcić im trochę czasu. Zamiast eksperymentować z niskiej jakości produktami, wybierz profesjonalne preparaty do włosów, stworzone pod okiem specjalistów, takie jak seria Pharmaceris H.

Czym wzmocnić włosy? Zacznij od wybrania odpowiedniego szamponu, takiego jak H-STIMPURIN, który stymuluje wzrost włosów, pobudza ich odrastanie i zagęszczenie. W jego składzie znajdziesz unikalne połączenie dwóch składników: Naturalnego Czynnika Wzrostu FGF oraz kofeiny. Ta opatentowana formuła ma skuteczne i naukowo udowodnione działanie hamujące proces wypadania włosów i jednocześnie stymulujące ich odrastanie. Starannie dobrane składniki kondycjonujące: niacynamid (witamina PP), D-Pantenol oraz biotyna działają łagodząco oraz przywracają fizjologiczną równowagę skóry głowy. Szampon przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn z problemem nasilonego okresowego i przedwczesnego wypadania włosów. Co najmniej 3 razy w tygodniu mycie włosów warto zwieńczyć zastosowaniem odżywki H-STIMULINUM, która uzupełni działanie szamponu.

Jak wzmocnić cienkie i słabe włosy bez ich nadmiernego obciążania?

Odżywki do włosów cienkich i słabych często mają wygodną postać wcierki. Taki preparat wystarczy wmasować w skórę głowy i pozostawić. Nie wymaga zmywania i działa bezpośrednio na skalp. Odżywka H-STIMUFORTEN zawiera starannie skomponowane połączenie czynnika FGF i kofeiny, które wpłynie na wzmocnienie i zagęszczenie włosów. Posiada pH neutralne dla skóry i jest dobrze tolerowana. Jej systematyczne używanie sprawia, że włosy są grubsze, mocniejsze i szybciej rosną. Odżywka hamuje przedwczesny proces wypadania, przerzedzenia oraz łysienia o różnej etiologii. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, stosuj ją codziennie rano i wieczorem aż do ustąpienia objawów.

Coś więcej niż oczyszczanie - profesjonalny peeling trychologiczny

Nagromadzone sebum i zanieczyszczenia, złuszczony naskórek, zaczopowane mieszki włosowe - to również czynniki sprzyjające wypadaniu włosów. Jak wzmocnić słabe włosy poprzez ich oczyszczenie? Sięgnij po profesjonalny peeling trychologiczny H-STIMUPEEL, który skutecznie złuszcza zrogowaciały naskórek oraz likwiduje nagromadzone sebum, tworzące tzw. warstwę krystalizacyjną. Peeling oparty na komplementarnym działaniu enzymatycznych i mechanicznych składników złuszczających (papaina, łupiny z pestek moreli) dokładnie oczyszcza skórę głowy, zmniejszając tendencję do przetłuszczania się włosów. Jego formuła zawiera również mocznik, przez co zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry głowy. Choć często pomijamy robienie peelingu, jest on kluczowy w walce z wypadającymi włosami. Stosuj preparat co najmniej raz w tygodniu, a z pewnością z czasem zauważysz różnicę w kondycji włosów.

Co jeść, żeby wzmocnić włosy?

Oprócz używania profesjonalnych preparatów, włosy możesz wzmocnić także od wewnątrz. Do kluczowych składników odżywczych wzmacniających włosy i poprawiających ich ogólną kondycję należą: żelazo, cynk, niacyna, kwasy tłuszczowe, selen, witaminy A, D, E, biotyna, aminokwasy, proteiny, a także antyoksydanty, czyli związki neutralizujące nadmiar wolnych rodników.3 Jakie pokarmy warto więc wpleść w codzienne menu? Specjaliści zalecają jedzenie takich produktów, jak:

  • jaja,
  • szpinak,
  • owoce leśne,
  • awokado,
  • orzechy i nasiona (np. siemienia lnianego),
  • bataty,
  • papryka,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • tłuste ryby (np. łosoś).4

Oprócz tego warto popijać wywary ziołowe, na przykład ze skrzypu polnego i pokrzywy.5 W skomponowaniu zdrowego jadłospisu pomoże Ci z pewnością dietetyk.
Jeśli podejdziesz do tematu wzmacniania włosów kompleksowo, z pewnością szybko zauważysz pierwsze efekty.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty włosów?

Utrata włosów zwykle jest związana z czynnikami dziedzicznymi, zmianami hormonalnymi lub złym stanem zdrowia. Przerzedzanie się włosów stanowi także naturalne następstwo starzenia się organizmu. Problem ten częściej dotyczy mężczyzn, jednak może dotknąć każdą osobę. Jeśli w grę wchodzi łysienie, najbardziej prawdopodobnym powodem jest tendencja genetyczna.

Moje włosy nagle zaczęły intensywnie wypadać. Jaki jest powód?

Jeżeli do tej pory włosy były zdrowe i mocne, a ich kondycja nagle się pogorszyła, być może przyczyną jest choroba - aktualnie występująca lub przebyta, na przykład ciężka infekcja. Włosy zaczynają wypadać także w wyniku osłabienia organizmu, silnego stresu albo diety ubogiej w składniki odżywcze. Czasami osłabienie włosów wynika ze zmian sezonowych. Jeśli po kilku tygodniach problem nie minie, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Czy dieta może powodować wypadanie włosów?

Tak. Zwłaszcza, jeżeli jesz za mało w stosunku do potrzeb energetycznych organizmu. Dlatego osłabienie włosów często towarzyszy kuracjom odchudzającym. Oprócz tego jako sprzyjające utracie włosów produkty żywieniowe, dostarczające tzw. pustych kalorii, czyli słodycze, fast foody, gazowane napoje, alkohol. Im lepiej się odżywiasz, tym lepsza będzie kondycja Twoich włosów.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Haczyk M. Nadmierne wypadanie włosów, cz. 1 – przyczyny. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/nadmierne-wypadanie-wlosow-cz-1-przyczyny,12979 Data dostępu: 25.01.2022.
  2. Hair loss: who gets and causes. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/18-causes Data dostępu: 25.01.2022.
  3. Guo E.L., Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept.2017 Jan; 7(1): 1–10.
  4. raman R. The 14 Best Foods for Hair Growth. https://www.healthline.com/nutrition/foods-for-hair-growth#TOC_TITLE_HDR_15 Data dostępu: 25.01.2022.
  5. Błecha K. Nadmierne wypadanie włosów - racjonalna fitoterapia i suplementacja diety. Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73.
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.