Czy można powstrzymać wypadanie włosów?

Czy można powstrzymać wypadanie włosów?

Przy zaobserwowaniu pierwszych objawów problemu nadmiernego wypadania włosów, zarówno wynikającego ze stresu, przemęczenia, pory roku, a także powstającego pod wpływem innych niezależnych czynników, warto podjąć kurację, która pozwoli zahamować utratę włosów i jednocześnie pobudzi ich wzrost.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Powodzenie każdej kuracji, czy to leczniczej, czy pielęgnacyjnej, zależy w dużej mierze od określenia przyczyn problemu, który chcemy zwalczyć. Usuwając przyczynę, zapobiegamy pogłębianiu się objawów. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, na przykład w sytuacji przewlekłej choroby, jednak powody zwiększonego wypadania włosów częściej są bardzo prozaiczne i należą do nich:

  • czynniki dziedziczne (dotyczą kobiet i mężczyzn),
  • wiek,
  • urodzenie dziecka (w okresie kilku miesięcy po porodzie wiele kobiet obserwuje zwiększone wypadanie włosów),
  • długotrwała/ ciężka choroba (w tym grypa, zapalenie płuc, cukrzyca, choroba wątroby) lub przebyta operacja (wówczas za wypadaniem włosów stoi ogólne osłabienie organizmu),
  • sytuacje stresowe,
  • częste zabiegi chemiczne (farbowanie, trwała ondulacja),
  • zmiany sezonowe (na przykład włosy częściej wypadają jesienią),
  • łuszczyca skóry głowy,
  • infekcja skóry głowy,
  • ciągnięcie za włosy - niektóre osoby mają nawyk ciągnięcia włosów i często robią to nieświadomie, na przykład w sytuacjach stresu, co osłabia je i prowadzi do zwiększonego wypadania; ponadto problem z wypadaniem włosów może pojawić się u osób czeszących się w wysokie koki lub kucyki, wymagające ciągnięcia włosów,
  • niedobór składników odżywczych, zwłaszcza biotyny, cynku, żelaza, białka,
  • działanie toksycznych substancji, na przykład zatrucie litem czy rtęcią; toksyczny może być również nadmiar niektórych składników odżywczych, zwłaszcza selenu i witaminy A.(1,2)

 

Wypadanie włosów a zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne stanowią dosyć częstą przyczynę wypadania włosów, szczególnie u kobiet, choć i panowie mogą zauważyć u siebie tego rodzaju następstwa(przykładem są schorzenia tarczycy). Ponadto w grę mogą wchodzić zaburzenia dotyczące hormonów płciowych. Dosyć typowe jest wypadanie włosów po odstawieniu przez kobiety pigułek antykoncepcyjnych(w tym przypadku objaw powinien minąć, gdy gospodarka hormonalna się unormuje). Czasami jednak za utratą i przerzedzeniem się włosów stoi przewlekła choroba, taka jak zespół policystycznych jajników.(1,3)

„Częstą przyczyną braku równowagi hormonalnej jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Prowadzi on do powstania na jajnikach licznych torbieli oraz występowania wielu objawów, w tym nadmiernego wypadania włosów.”(1)

Oczywiście zaburzenia hormonalne wymagają leczenia pod okiem endokrynologa i/ lub ginekologa. Zanim natomiast terapia przyniesie oczekiwane rezultaty, warto stosować dostępne metody wzmocnienia włosów.

Wypadanie włosów a leki

Farmakoterapia również może stanowić jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Oczywiście nie należy odstawiać leku ze względu na zwiększone wypadanie włosów, warto jednak skonsultować ten objaw z lekarzem - być może istnieje możliwość zmiany preparatu lub powstrzymania utraty włosów. Zdarza się również, że wypadanie włosów występuje dopiero po zakończeniu kuracji farmakologicznej. Wtedy pomocne są preparaty powstrzymujące ten proces i wspomagające wzrost nowych włosów.

Wśród leków, które mogą przyczynić się do zwiększonego wypadania włosów, należą między innymi:

  • leki hormonalne,
  • leki przeciwmiażdżycowe (np. fibraty),
  • beta-blokery i inne leki nasercowe,
  • leki przeciwzakrzepowe,
  • leki przeciwłuszczycowe i przeciwtrądzikowe,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki przeciwwirusowe,
  • leki przeciwnowotworowe,
  • leki przeciwdepresyjne.(2)

W sytuacji, gdy musisz je przyjmować, a także wtedy, kiedy z innych powodów znajdujesz więcej włosów na ubraniach czy poduszce, jak najszybciej warto wdrożyć plan wzmocnienia włosów, dzięki któremu odzyskają one dawną objętość.

Najlepiej szukać preparatów, które zarówno zatrzymają okresowe i przedwczesne wypadanie włosów, jak i będą działały stymulująco na komórki mieszków włosowych pobudzając włosy do odrastania i ich zagęszczenia, takie jak kofeina, czynniki wzrostu czy peptydy, które wydłużają aktywność życiową mieszków włosowych, wzmacniając je oraz zmniejszając tendencje do ich wypadania i przerzedzenia.

Ponadto warto zwrócić uwagę na dietę, ogólny stan zdrowia i uzupełnić niedobory witaminy D3 i żelaza.

Szampon przeciw wypadaniu włosów - jaki wybrać?

Odżywki, maski - chociaż są bardzo skuteczne, czasami mamy tendencję do zapominania o ich stosowaniu. Natomiast preparatem, po który sięgamy regularnie, jest szampon do włosów. Warto pamiętać, że szampon nie tylko usuwa zabrudzenia z włosów i skóry głowy, ale również troszczy się o nie i pomaga zwalczyć niektóre problemy dermatologiczne. Dlatego zamiast kupować przypadkowy produkt, warto sięgnąć po specjalistyczny, apteczny szampon hamujący wypadanie włosów.

W kuracji zapobiegającej nadmiernemu wypadaniu włosów warto uwzględnić Specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów z linii Pharmaceris H. Preparat ten pobudza odrastanie włosów i ich zagęszczanie. Polecany jest dla kobiet i mężczyzn, którym włosy wypadają z przyczyn genetyczno-hormonalnych oraz spowodowanych czynnikami środowiskowymi. Pomaga walczyć z problemem wypadania włosów w momentach nasilonego stresu, przemęczenia, osłabienia, choroby, przyjmowania leków. Jego skład opiera się na specjalistycznej formule, w której składzie znajduje się kofeina oraz Naturalny Czynnik Wzrostu FGF. Jego działanie jest udowodnione naukowo, a ponadto charakteryzuje się dobrą tolerancją nawet przez wrażliwą skórę.

Formuła preparatu, oprócz składników powstrzymujących wypadanie włosów i stymulujących wzrost nowych, zawiera także składniki kondycjonujące: niacynamid (witamina PP), D-Pantenol oraz biotynę. Jakich więc efektów możesz spodziewać się, regularnie stosując ten produkt? Nie tylko gęstszych i mocniejszych włosów, ale również ich zdrowszego wyglądu.

Sposoby na wsparcie kuracji przeciw wypadaniu włosów

Wysokiej jakości, specjalistyczny szampon apteczny to podstawa codziennej troski o włosy i skórę głowy. Jednak oprócz tego dobrze jest pamiętać o tych kilku zasadach, które pomogą ci ograniczyć wypadanie włosów:

  • nie ciągnij włosów - jeżeli masz taki nawyk, postaraj się go kontrolować, unikaj również ciasnego związywania włosów i wysokich fryzur,
  • zainwestuj w grzebień o szerokim rozstawie zębów lub szczotkę, która ułatwia rozczesywanie włosów, aby uniknąć ich ciągnięcia i łamania,
  • ogranicz farbowanie i trwałą,
  • zadbaj o dietę, która powinna być zróżnicowana oraz oparta na produktach roślinnych, w tym świeżych warzywach, owocach, orzechach, pestkach, olejach,
  • stosuj odżywkę, na przykład z serii Pharmaceris H, która wzmocni działanie szamponu,
  • dbaj o siebie - wysypiaj się, znajdź czas na aktywność fizyczną i relaks, gdyż za osłabieniem organizmu często stoi stres.

Pamiętaj, że gdy przyczyna wypadania włosów jest chorobowa, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, natomiast sięganie po dermokosmetyczne preparaty stanowi działanie uzupełniające.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Dlaczego moje włosy zaczęły ostatnio intensywnie wypadać?

Jeśli skłonność do utraty włosów nie jest zdeterminowana przez geny, wówczas winna może być przebyta choroba, zaburzenia hormonalne, niedobory witaminowe, ciężki stres, a także zabiegi chemiczne czy fryzjerskie.

2. Wypadanie włosów to u mnie problem genetyczny - czy mogę to powstrzymać?

W wielu przypadkach przedwczesne wypadanie włosów można ograniczyć dzięki specjalistycznym preparatomoraz zmianie stylu życia.

3. Ile utraconych włosów dziennie to norma?

Zwykle za normę uznaje się 50-100 utraconych włosów dziennie. Jeśli bardziej intensywne wypadanie utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zgłosić się do lekarza.

4. Co mam zrobić, żeby moje włosy przestały wypadać?

Na pewno warto sięgnąć po specjalistyczny szampon i odżywkę przeciw wypadaniu włosów. Oprócz tego ważna jest zdrowa dieta, ograniczenie zabiegów chemicznych, unikanie ciągnięcia włosów, znalezienie sposobów na redukcję stresu.

5. Czy moja ostatnia dieta odchudzająca mogła przyczynić się do wypadania włosów?

Tak, ponieważ włosy potrzebują składników odżywczych, które pomagają im zachować dobra kondycję. Szczególnie ważne są dla nich biotyna, cynk, żelazo, białko.

6. Po stosowaniu leków moje włosy bardzo się przerzedziły. Czy to odwracalne?

U większości osób tak, gdyż wypadanie włosów jest przejściowe. Dobrze jest wspomóc ten proces poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów stymulujących wzrost włosów.

Bibliografia:

1. Hair loss: who gets and causes. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/causes/18-causes Data dostępu: 27.08.2020.

2. Styczeń P. Włosom na ratunek. Art of Beauty, 2015(2): 32-39.

3. Treating female pattern hair loss. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/treating-female-pattern-hair-loss Data dostępu: 27.08.2020.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.