Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?
Wzmożone wypadanie włosów to bardzo przykry objaw, który często występuje w porze jesienno-zimowej. Włosy w obfitej ilości znajdujemy na szczotce, grzebieniu, poduszce czy ubraniach, co zawsze jest powodem do zmartwienia, bo przecież gęsta fryzura stanowi niewątpliwy atut. Co stosować na wypadające włosy? Jakie preparaty wybrać, aby zatroszczyć się o nie we własnym domu? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Wypadanie włosów z cebulkami - możliwe przyczyny
Włosy są bardzo wrażliwe na procesy zachodzące w naszym organizmie. Często właśnie ich kondycja jest wyraźnym sygnałem choroby lub osłabienia. Dlatego możliwych przyczyn wypadania włosów jest bardzo dużo i trudno jest szczegółowo wymienić je wszystkie.
Tendencja do wypadania włosów u wielu z nas jest wrodzona. Niektóre osoby posiadają genetycznie uwarunkowane, gęste włosy, inni od dziecka mają cienkie i słabe włókna, które szybko łamią się lub tracimy je razem z cebulkami. Gdy włosy wypadają garściami, winna może być przewlekła choroba, na przykład zaburzenia czynności tarczycy, zespół policystycznych jajników lub anemia, dlatego nigdy nie należy ignorować tego objawu. W takiej sytuacji najlepiej szybko zgłosić się do lekarza, który da skierowanie na badania oraz spróbuje dociec, skąd osłabienie włosów. Bardzo często jednak przyczyny wypadania są bardziej prozaiczne i należą do nich:
- źle skomponowana dieta, uboga w składniki odżywcze takie jak biotyna, cynk lub proteiny, bardzo ważne dla zachowania włosów w dobrej kondycji,
- stres - powoduje osłabienie organizmu, które może objawiać się wypadaniem włosów,
- urodzenie dziecka - często świeżo upieczone mamy obserwują u siebie wzmożone wypadanie włosów, co ma związek ze zmianami hormonalnymi,
- wiek - zwykle włosy przerzedzają się wraz ze starzeniem się organizmu,
- zabiegi przeprowadzane na włosach, takie jak farbowanie, rozjaśnianie, trwała, używanie prostownicy czy lokówki,
- związywanie włosów w ciasne koki lub kucyki, co osłabia ich cebulki,
- nawyk bawienia się włosami, ciągnięcia ich, zaplątania na palce,
- obciążanie włosów nadmiarem pianek, lakierów i innych produktów do stylizacji.
Jeszcze jednym możliwym powodem nadmiernego wypadania włosów są zmiany sezonowe - włosy wypadają w większych ilościach jesienią i zimą, co może wynikać z ich osłabienia oraz zmiany temperatur. W tym przypadku wszystko powinno wrócić do normy po kilku tygodniach kuracji wspierającej wzrost włosów.
Co na wypadanie włosów? Zacznij działać od razu!
Bez względu na to, jaki jest powód wypadania włosów w Twoim przypadku, nie zwlekaj z podjęciem kroków, które pomogą Ci temu zapobiec. Skuteczne mogą okazać się nawet proste zmiany nawyków - sięgnięcie po specjalistyczny szampon, odżywkę czy peeling trychologiczny. Nie masz jeszcze wypróbowanych preparatów tego typu? Sprawdź, jak powstrzymać wypadanie włosów przy pomocy profesjonalnych dermokosmetyków Pharmaceris H.
Szampon na intensywne wypadanie włosów
Szampon jest podstawowym preparatem używanym w pielęgnacji włosów. Dlatego powinien cechować się wysoką jakością. Specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów H-STIMPURIN zawiera opatentowaną formułę, która pomaga hamować wypadanie włosów oraz pobudzić wzrost nowych, aby przywrócić gęstość włosów. Ten wyjątkowy szampon na wzmocnienie cebulek włosowych to wyjątkowe połączenie dwóch składników: Naturalnego Czynnika Wzrostu FGF oraz kofeiny, które zapewnia skuteczne i naukowo udowodnione działanie hamujące proces utraty włosów i jednocześnie pobudzające ich odrastanie. W składzie szamponu znajdziesz również sprawdzone składniki kondycjonujące: witaminę PP, D-Pantenol oraz biotynę. Działają one łagodząco oraz przywracają fizjologiczną równowagę skóry głowy. Preparat jest skuteczny zarówno w przypadku nasilonego okresowego wypadania włosów, jak i uwarunkowanego genetycznie łysienia.
Kuracja na wypadające włosy - wybierz odpowiednią odżywkę
Aby wzmocnić efekty działania szamponu, warto dobrać odpowiednią odżywkę, taką jak Odżywka stymulująca wzrost włosów H-STIMULINUM, zawierającą czynnik wzrostu FGF oraz kofeinę. Składniki kompleksu mają działanie opóźniające procesy starzenia komórkowego, przez co wydłużają cykl życia włosa oraz zapobiegają przedwczesnemu łysieniu i przerzedzeniu włosów. Działają również pobudzająco na mikrokrążenie i odpowiednie dotlenienie mieszków włosowych, przyspieszając ich naturalny wzrost włosów oraz ich zagęszczenie. Ten specjalistyczny produkt stosuj na skórę głowy, nie tylko na włosy.
Kurację warto uzupełnić o preparat bez spłukiwania w postaci sprayu z serii Pharmaceris H - Preparat do intensywnej kuracji stymulującej wzrost włosów H-STIMUFORTEN . Nie obciąża ani nie przetłuszcza włosów skutecznie zapobiega ich utracie wynikającej z długotrwałego przyjmowania leków, stresu, przemęczenia, osłabienia organizmu (diety), a także z powodu spadku hormonów np. u kobiet po porodzie.
Sposoby na wzmocnienie włosów - czas na peeling!
Istnieją różne preparaty na wzmocnienie cebulek włosowych, które znacząco intensyfikują kurację. Rozwiązaniem, które zdecydowanie warto wypróbować, jest peeling trychologiczny, który złuszcza zrogowaciały naskórek, dogłębnie oczyszczając skórę głowy. Dzięki temu kuracje wzmacniające i kondycjonujące włosy są jeszcze bardziej skuteczne. Po peeling warto sięgać zarówno po to, by wesprzeć działanie standardowego zestawu, czyli szamponu i odżywki, jak i profilaktycznie, aby włosy były mocniejsze i miały więcej witalności. Jeżeli szukasz preparatu o wysokiej tolerancji i skuteczności, przekonaj się, jak działa Oczyszczający peeling trychologiczny H-STIMUPEEL, przeznaczony dla kobiet i mężczyzn z problemem wypadania włosów, przerzedzania i łysienia. Sprawdza się również w terapii łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy. Peeling odblokowuje ujścia mieszków włosowych i przywraca skórze właściwą równowagę.
Co znajdziemy w jego składzie? Przede wszystkim enzymatyczne oraz mechaniczne składniki złuszczające, takie jak papaina oraz łupiny z pestek moreli. Pomagają one w usunięciu ze skóry łupieżu, sebum czy resztek kosmetyków do stylizacji włosów. W formule peelingu znajdziemy też piroktonian olaminy o właściwościach antybakteryjnych oraz regulujących procesy rogowacenia naskórka. Składnik ten zmniejsza niekorzystną mikroflorę w obrębie łusek i skutecznie zwalcza objawy łupieżu oraz zapobiega jego nawrotom w przyszłości. Wśród składników aktywnych znajduje się także kofeina, skuteczna w pobudzaniu mikrocyrkulacji skóry głowy oraz wydłużająca cykl życia włosa, a także mocznik, który zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. Stosowanie peelingu minimum raz w tygodniu ma więc wielokierunkowe, pozytywne działanie na włosy i skórę głowy, dlatego warto włączyć go do kuracji i stosować regularnie.
Oparta na profesjonalnych produktach kuracja przeciw wypadaniu włosów z pewnością pomoże Ci w przywróceniu ich świetnej kondycji. Sięgaj po sprawdzone, apteczne preparaty i stosuj je regularnie, a ponadto pamiętaj o zdrowym stylu życia i diecie, bo one także mają ogromne znaczenie. Przyjrzyj się również swoim nawykom związanym ze stylizacją i higieną włosów - szarpanie ich ręcznikiem podczas osuszania i czesania, obciążanie produktami do stylizacji, ciasne związywanie - to tylko wybrane przykłady nieświadomego osłabiania włosów. Oczywiście, gdy utrata włosów jest nasilona, najlepiej wybierz się do dermatologa lub trychologa, który podpowie Ci co może być przyczyną wypadania włosów i znajdzie odpowiednie rozwiązania pomocne w zahamowaniu tego procesu.
BIBLIOGRAFIA
- Hair loss: who gets and causes. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/18-causes Data dostępu: 17.10.2021.