Nadmierne przetłuszczanie się włosów - przyczyny
Przetłuszczająca się skóra głowy jest efektem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Problem ma najczęściej podłoże hormonalne lub jest uwarunkowany genetycznie, częściej występuje u mężczyzn niż kobiet, zwykle ok. 25-50 roku życia, a także osób w wieku dojrzewania. Objawy mogą nasilać się pod wpływem stresu, nieodpowiedniej pielęgnacji, przegrzewania skóry głowy (np. gorące powietrze suszarki, stosowanie lokówek, prostownic).
Charakterystyka włosów przetłuszczających się, z problemem łojotoku
Włosy tłuste są błyszczące u nasady, posklejane w pasma i oklapnięte, w dotyku są lepkie i niekiedy wydzielają nieprzyjemny zapach. Najczęściej są cienkie i osłabione. Tłuste włosy niestety wyglądają na zaniedbane i brudne, choć problem niekiedy bywa tak duży, że włosy umyte rano stają się tłuste i nieświeże już po kilku godzinach.
Objawy towarzyszące łojotokowej skórze głowy:
- przetłuszczające się, nieestetycznie błyszczące włosy
- włosy szybko tracą świeżość po umyciu
- tendencja do sklejania włosów w tzw. „strąki”
- włosy płaskie, oklapnięte, pozbawione objętości
- współwystępujący problem nadmiernego wypadania włosów
Kluczowe czynniki wzmagające nadmierne przetłuszczanie włosów
Przyczyną nadmiernego przetłuszczania jest nadprodukcja łoju. Gruczoły łojowe zlokalizowane są tuż przy mieszkach włosowych, a ich funkcją jest produkcja łoju o działaniu ochronnym przed drobnoustrojami i alergenami. W niektórych przypadkach dochodzi do nadmiernej stymulacji tych gruczołów np. przez hormony androgenowe, zbyt częste mycie silnymi detergentami, wtedy skóra reaktywnie broni się przed nadmiernym wysuszeniem i wydziela więcej łoju.
Nadmierne przetłuszczanie się włosów może być spowodowane również:
- zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych o podłożu genetycznym lub hormonalnym (np. w okresie dojrzewania lub pokwitania),
- zaburzeniami hormonalnymi,
- chorobami tarczycy,
- nieprawidłowym odżywianiem,
- niedoborem witamin,
- okresem dojrzewania,
- niektórymi chorobami układu nerwowego,
- nieodpowiednią pielęgnacją, ponieważ pacjenci z przetłuszczającymi się włosami mają skłonność do częstego mycia włosów silnie oczyszczającymi szamponami, w takiej sytuacji najczęściej dochodzi do nadmiernego przesuszenia i podrażnienia skóry na głowie i wtórnie nasilonego wydzielania łoju, co stanowi błędne koło,
- stosowaniem kosmetyków zawierających silne detergent,
- stresem, silnymi emocjami,
- złym stanem zdrowia, osłabieniem układu odpornościowego.
Jak postępować z włosami z problemem nadmiernego przetłuszczania
Oczywiście pierwszym i niezbędnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy, preparatami dedykowanymi na wskazany problem dermatologiczny. Prawidłowa pielęgnacja polega na stosowaniu delikatnych szamponów do częstego mycia skóry głowy z dodatkiem składników aktywnych hamujących wydzielanie łoju oraz ograniczających rozwój grzybów. Delikatne produkty myjące do skóry przetłuszczającej z nieprzyjemnym zapachem często zawierają dodatki z wyciągami roślinnymi takimi jak łopian pokrzywa, czarna rzepa, cytryna, a także witaminy (zwłaszcza z grupy B) oraz składniki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne np. octopirox.
Korzystnie działają szampony z zawartością wyciągów ziołowych z łopianu, pokrzywy, czarnej rzepy, zielonej herbaty, palmy sabalowej a także octopirox, o działaniu przywracającym prawidłową mikroflorę naskórka.
Odżywki i maseczki powinny być używane jedynie na końcówki włosów, aby uniknąć nadmiernego przetłuszczania u nasady i wysuszenia końcówek.
Dieta pacjentów z nadmiernym wydzielaniem łoju i przetłuszczaniem włosów powinna zawierać dużą ilość witamin, białka oraz soli mineralnych. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych, a także ostrych przypraw i używek.
WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE…
Nieleczony łojotok może być związany z tzw. łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS). Schorzenie to objawia się świądem, zaczerwienieniem skóry i charakterystycznym złuszczaniem naskórka (żółte, klejące się łuski). Zwykle towarzyszy mu nieprzyjemny zapach. Często ŁZS jest mylone z łupieżem tłustym lub łuszczycą. Osoba z ŁZS wymaga konsultacji dermatologa i zastosowania właściwego leczenia i pielęgnacji specjalistycznymi preparaty przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi. W takich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie specjalnej pielęgnacji z użyciem peelingu do skóry głowy oraz szamponu przeciwłupieżowego. Odpowiednia pielęgnacja wspomaga leczenie, a jej systematyczne profilaktyczne stosowanie skutecznie zapobiega nawrotom choroby.
Sprawdź: SPECJALISTYCZNY SZAMPON NORMALIZUJĄCY do skóry łojotokowej, skłonnej do podrażnień H-SEBOPURIN