Nawracający łupież - pozbądź się go wreszcie!

Nawracający łupież - pozbądź się go wreszcie!

Łupież na głowie to niewątpliwie kłopotliwa przypadłość, która może Cię wręcz zniechęcić do kontaktów towarzyskich. Białe płatki nie tylko są widoczne na włosach, ale też obficie sypią się na ubrania. Czasami nawet, jeżeli uda się go na chwilę opanować, po kilku tygodniach albo miesiącach łupież wraca niczym nieproszony gość. Męczy Cię ten temat i chcesz wreszcie pożegnać się z problemem? Mamy dla Ciebie kilka porad jak tego dokonać i przy okazji zatroszczyć się o znakomitą kondycję włosów.

Łupież - co to takiego?

Określeniem „łupież” nazywamy drobnopłatkowe złuszczanie się skóry. Chociaż większość z nas kojarzy łupież ze skórą głowy, choroba wcale nie musi się do niej ograniczać, gdyż czasami dotyczy skóry gładkiej. Wówczas pojawiają się na niej białe, odgraniczone ogniska złuszczania, zwykle na powierzchni twarzy lub kończyn. Przypadłość ta częściej dotyczy dzieci.1 Tutaj jednak skupimy się na łupieżu owłosionej skóry głowy, który jest bardzo powszechnym problemem u osób dojrzewających i dorosłych. Szacuje się, że dotyczy nawet 50% dorosłej populacji na całym świecie. Bardzo często rozpoczyna się w okresie dorastania i największe nasilenie osiąga w wieku około 20 lat. Niestety, u sporego odsetka osób daje nawroty przez kolejne dekady życia, choć mogą być one mniej intensywne u ludzi po 50-tce.2

Łupież - objawy choroby i rodzaje łupieżu

Ze względu na powszechność występowanie łupieżu skóry głowy, zapewne potrafisz go bez problemu rozpoznać. Podstawowym objawem są bowiem białe płatki złuszczonego naskórka, przypominające śnieg. Płatki te mogą być bardzo drobne, suche i białe lub większe, żółtawe i tłuste. Ich wygląd jest pomocny w rozróżnieniu, czy mamy do czynienia z łupieżem suchym lub tłustym. Każdy rodzaj łupieżu ma związek z łojotokiem, jednak im bardziej nasilony jest łojotok, tym łuski są większe, twardsze i bardziej żółte, w końcu na skórze mogą nawarstwiać się strupy, a czasami rozwija się stan zapalny, prowadzący do łysienia. Taki rodzaj łupieżu nazywamy tłustym.3 

Czy łupież wiąże się z innymi objawami? Tak, łupież zwykły przeważnie idzie w parze z przesuszeniem i łamliwością włosów. Nasilony łojotok przyczynia się do ich utraty.3 Uciążliwym objawem jest również świąd skóry głowy. Drapanie jej nie tylko nie przynosi ulgi, ale wręcz może je nasilać, a ponadto intensyfikuje złuszczanie się naskórka oraz widoczność łupieżu. Świąd jest zdecydowanie bardzo uciążliwym objawem łupieżu, może powodować dyskomfort i utrudniać koncentrację, dlatego jego łagodzenie powinno być istotnym elementem terapii.4

Jaka jest przyczyna łupieżu?

Jak powstaje łupież? Czy możemy mówić o jednym powodzie, który powoduje niechciane łuszczenie się naskórka? Łupież jest przypadłością o złożonych przyczynach, jednak zwykle jako głównego winowajcę wskazuje się drożdżopodobnego grzyba o nazwie Malassezia furfur (lub Pityrosporum ovale).3 Grzyb ten powoduje podrażnienie naskórka i przyspiesza odnowę komórkową, co powoduje intensywne złuszczanie się skóry.5 Przyczyny powstawania łupieżu mogą być jednak bardzo zróżnicowane i dermatolodzy wskazują na inne czynniki sprzyjające, którymi są:

  • hiperproliferacja – określenie to oznacza niewłaściwy, wzmożony proces odnowy komórkowej naskórka,
  • zaburzenia hormonalne - badania wykazały wpływ androgenów na intensyfikację łojotoku,
  • zaburzenia immunologiczne i neurologiczne,
  • jadłospis ubogi w źródła cennych związków mineralnych, takich jak magnez, żelazo, selen, cynk, wapń, potas i inne.5

Czy pora roku ma wpływ na występowanie łupieżu? Łupież może wystąpić o każdej porze roku lub utrzymywać się przez cały czas. Wiele osób dostrzega jednak zaostrzenie łupieżu w porze zimowej.5

 Ponadto, jeżeli łupież pojawił się niedawno i nie wiesz, jaki mógł być powód, być może po prostu masz przesuszoną skórę głowy i na przykład pojawił się łupież po zmianie szamponu. Wówczas zmiana preparatu powinna przywrócić skórze dobrą kondycję.

Nawracający łupież - co robić?

Ze względu na złożony charakter łupieżu, czasami naprawdę trudno pozbyć się go na stałe. Osoby, które mają tendencję do łupieżu, na przykład z powodu czynników hormonalnych, mogą borykać się z nim nawet latami. Tymczasem, jeżeli łuszczenie się naskórka jest intensywne, a dodatkowo towarzyszy mu świąd, przypadłość może być naprawdę bardzo uciążliwa.

Wiedząc, co powoduje łupież, zacznij od wyeliminowania tych czynników, które go wywołują, takich jak niedobory składników odżywczych lub problemy hormonalne. To nie tylko wpłynie pozytywnie na stan skóry głowy, ale również Twoje ogólne zdrowie i samopoczucie.

Intensywny, nawracający łupież czasami wymaga kontaktu z dermatologiem, który może zalecić Ci preparaty o działaniu przeciwłojotokowym, przeciwgrzybiczym, złuszczającym i keratolitycznym.

U większości osób wystarczy jednak sięgnięcie po odpowiedni szampon - ważne, aby był to preparat specjalistyczny, który umożliwi szybkie opanowanie objawów. Przykładem takiego szamponu jest Pharmaceris.H-PURIN SPECIAL. Jego innowacyjna formuła SCALPSHIELD zawiera prebiotyk o działaniu przeciwłupieżowym, który zapewnia równowagę mikrobiomu skóry oraz wzmocnienie jej bariery ochronnej. Preparat kryje w składzie także dwa wyjątkowe składniki aktywne, które stanowią wsparcie w walce z łupieżem. Pierwszym z nich jest OCTOPIROX®, który ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, normalizuje i przywraca równowagę mikroflory naskórka, a także pomaga zwalczać grzyby rodzaju Malassezia. Drugim składnikiem aktywnym jest CYCLOPIROX OLAMINE o intensywnym działaniu przeciwgrzybiczym. Jeśli w łupieżu najbardziej denerwuje Cię uporczywy świąd, szampon Pharmaceris pomoże Ci go złagodzić. Zawiera bowiem alantoinę i żel aloesu o właściwościach nawilżających, regenerujących, przeciwzapalnych, łagodzących i kojących pieczenie oraz swędzenie. Jego formuła nie zawiera natomiast SLS, SLES, parabenów, barwników, Phenoxyethanolu i innych niepożądanych substancji. Co ważne - szampon redukuje zarówno suchy, jak i tłusty łupież, dlatego nie musisz się zastanawiać, z którym rodzajem się borykasz i jak znaleźć właściwy produkt, który się z nim upora.

Po szampon możesz sięgać po to, by zlikwidować łupież oraz profilaktycznie, aby ograniczyć ryzyko powstawania nawrotów. Piękne i zdrowe włosy to nasza ozdoba i aby zawsze pozostały w świetnej kondycji, trzeba zadbać o skórę głowy, w której osadzone są ich cebulki. Jeśli będziesz o tym pamiętać, skrępowanie i dyskomfort spowodowane łupieżem szybko staną się wspomnieniem.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Czy łupież jest przyczyną wypadania włosów?

Niekoniecznie, jednak czasami łupież faktycznie może wiązać się z wypadaniem włosów. Dotyczy to zwłaszcza problemu tłustego, obfitego łupieżu. Ponadto, jeżeli przypadłości towarzyszy świąd skóry, który próbujesz złagodzić drapaniem, wówczas możesz niechcący wyrywać osłabione włosy. Jeżeli szybko zareagujesz na pierwsze objawy łupieżu, masz szansę zapobiec pogłębianiu się problemu i tym samym, zatrzymać włosy na głowie.

Czy mogę pozbyć się łupieżu po jednym myciu włosów?

To zależy od przyczyny łupieżu oraz stopnia jego zaawansowania. Jeśli sięgniesz po specjalistyczny szampon, już po pierwszym myciu możesz zauważyć poprawę stanu skóry głowy i  ograniczenie złuszczania się skóry. Zwykle jednak, aby łupież zniknął, potrzeba kilku myć. Istotna jest także profilaktyka, aby ten niechciany gość na głowie nie zechciał powrócić.

Czy łupież może się rozprzestrzeniać?

U większości osób łupież jest zupełnie niegroźny, nie świadczy też o braku higieny. Możesz również odetchnąć z ulgą, jeżeli martwisz się, że rozprzestrzenisz go na inne osoby, bo nie jest chorobą zakaźną. U osób, które się z nim borykają, może natomiast występować nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale też na przykład na obszarze brwi lub pach. Jeśli w Twoim przypadku łupież jest bardzo rozprzestrzeniony, skonsultuj się z dermatologiem.

Bibliografia:

  1. Wysocka M. Łupież jako objaw - jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie. Nowa Medycyna 3/2002.
  2. Pevzner H. What Is Dandruff? Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, and Prevention. https://www.everydayhealth.com/dandruff/guide/ Data dostępu: 3.03.2022.
  3. Marek L. Łupież łojotokowy. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73316,lupiez-lojotokowy Data dostępu: 3.03.2022.
  4. Marcin A. What Causes Dandruff and How to Remove It. https://www.healthline.com/health/dandruff-itchy-scalp#what-is-it Data dostępu: 3.03.2022.
  5. Bednarek M., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego - choroby skóry głowy. Kosmetologia Estetyczna 2019, 3(8): 393-396.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.