Poznaj przyczyny siwienia włosów

Poznaj przyczyny siwienia włosów

Są osoby, które cieszą się naturalnym odcieniem włosów przez długie lata. U innych pierwsze siwe włosy pojawiają się nawet w wieku kilkunastu lat, a proces siwienia dosyć szybko postępuje. Wprawdzie dziś wybór farb jest na tyle szeroki, że można pokryć siwe włosy dowolnym odcieniem, niestety, po kilku tygodniach pojawiają się odrosty i zabieg trzeba powtarzać. Idealnie byłoby więc spowolnić proces siwienia i pokryć siwe włosy bez konieczności stosowania chemicznych farb. Czy to możliwe? Dobra wiadomość jest taka, że częściowo możemy wpłynąć na tempo siwienia poprzez dietę, styl życia oraz sięganie po specjalistyczny szampon.

 

Jakie są przyczyny siwienia włosów?

Jeśli chcesz spowolnić tempo siwienia włosów, warto zacząć od poznania czynników, które sprzyjają temu procesowi. Ogólnie można podzielić je na:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki chorobowe,
  • czynniki związane ze stylem życia i środowiskiem,
  • czynniki związane z dietą i niedoborami składników odżywczych,
  • czynniki związane ze starzeniem się organizmu.

 

Nie na wszystkie z nich możemy mieć wpływ, jednak niektóre czynniki zwiększające tendencję do utraty naturalnego pigmentu włosów są modyfikowalne. Warto więc je ograniczyć jak najwcześniej, czyli już na etapie pojawienia się pierwszych siwych włosów. Wówczas profilaktyka będzie najskuteczniejsza.

Siwienie a geny

Proces siwienia jest często uwarunkowany genetycznie, jeśli więc rodzice zaczęli siwieć wcześnie jest duża szansa że ich dzieci osiwieją w tym samym lub zbliżonym wieku.(1)

Siwienie a choroby

Każda długotrwała i wyniszczająca choroba może doprowadzić do przyspieszenia siwienia włosów. Ponadto podwyższone ryzyko wczesnego siwienia włosów dotyczy osób borykających się ze schorzeniami tarczycy, łysieniem plackowatym, neurofibromatozą (chorobą von Recklinghausena), stwardnieniem guzowatym, bielactwem nabytym.(1,2)  

Siwienie a dieta i niedobór składników odżywczych

Wieloletnie badania potwierdziły, że na przedwczesne siwienie ma wpływ dieta uboga w witaminy. Na co dzień powinniśmy zatroszczyć się, aby nasz jadłospis dostarczał nam wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, jednak w kontekście profilaktyki siwienia niektóre z nich odgrywają szczególnie istotną rolę. Są nimi:

  • witaminy z grupy B, szczególnie witaminy B5, B6, B12, biotyna, kwas foliowy,
  • witamina D,
  • witamina E,
  • miedź,
  • żelazo,
  • wapń,
  • (3)

 

Na co dzień postaraj się więc układać jadłospis w taki sposób, aby nie zabrakło ich Twojemu organizmowi. Idealnie, jeśli Twoja dieta jest zróżnicowana i oparta na świeżych oraz zdrowych produktach: warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktach zbożowych (kasze, chleb, makarony). Warto również sięgać po orzechy, pestki (dyni, słonecznika) oraz tłoczone z nich oleje, a ponadto nabiał i jaja, które stanowią bardzo skoncentrowane źródło wartości odżywczych.

Spożywanie właściwych składników odżywczych i korzystanie z innych proaktywnych środków może pomóc w zachowaniu istniejącej pigmentacji, opóźniając ogólne siwienie.” (3)

Siwienie a styl życia

Proces siwienia włosów jest bardzo złożony, podobnie, jak jego przyczyny. Jednak specjaliści, zajmujący się tym problemem nie mają wątpliwości, że nasz styl życia może mieć wpływ na tempo siwienia. Pewną rolę odgrywa tu stres, który może być czynnikiem wyzwalającym choroby i w ten sposób pośrednio wpływa na przyspieszone siwienie włosów. Ponadto większą tendencję do utraty naturalnego pigmentu mają osoby palące papierosy. Badania opublikowane w roku 2013 w czasopiśmie Italian Dermatology Online Journal wykazały, że palacze są 2,5 razy bardziej narażeni na siwienie włosów jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia, niż osoby niepalące.(2) Pamiętaj, że palić można również biernie, dlatego jeżeli to możliwe, unikaj przebywania w towarzystwie osób palących.

Siwienie a farbowanie włosów

arbowanie włosów kojarzy się nam z remedium na siwiznę. Pomaga bowiem błyskawicznie uzyskać żywy kolor - zbliżony do naturalnego albo zupełnie nowy, jaki tylko sobie wymarzymy. Jednak okazuje się, że u osób, które dopiero zaczynają siwieć, używanie chemicznych farb może ten proces przyspieszyć. Znajdują się w nich bowiem szkodliwe składniki, zmniejszające poziom naturalnego barwnika włosów, czyli melaniny. Przede wszystkim mowa tutaj o nadtlenku wodoru. Ponadto włosom szkodzi intensywne sięganie po preparaty rozjaśniające.(2) Dlatego, jeżeli marzy Ci się metamorfoza na głowie, a masz tendencję do siwienia, lepsze będą farby na bazie naturalnych składników.

Charakterystyka siwych włosów

Włosy starzeją się tak samo, jak cały organizm. Zwykle siwizna pojawia się już przed 50. rokiem życia, u niektórych osób dużo wcześniej, w starszym wieku ma natomiast tendencję do przyspieszania. Niestety, nie mamy wpływu na upływ czasu. Jedynym, co możemy zrobić, jest ograniczenie wyżej wymienionych, modyfikowalnych czynników, zwiększających tendencję do siwienia.

Upływ czasu u ubytek melaniny wiążą się jednak nie tylko z utratą naturalnego koloru. Siwe i pozbawione barwnika, czyli puste w środku włosy, zmieniają swoją strukturę, co możemy odczuć w dotyku i zauważyć. Są bowiem mniej elastyczne, sztywne, szorstkie, matowe oraz mało podatne na układanie. Kiedy to tego dochodzi problem przerzedzania się włosów, niestety fryzura ogólnie traci na atrakcyjności. Jeśli trudno Ci zaakceptować te zmiany, zawsze możesz jednak sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które pomogą Ci się z nimi uporać.

Niezależnie od przyczyn siwienia, istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces i stopniowo przywrócić włosom ich naturalny, fizjologiczny kolor.

Szampon pomagający odzyskać kolor włosów

Czy istnieje szampon do siwych włosów, który pomaga odzyskać ich naturalny odcień? Dzięki osiągnięciom naukowym teraz to możliwe. Sięgnij po Specjalistyczny szampon H-STIMUTONE o podwójnym działaniu: spowalniający proces siwienia i stymulujący wzrost włosów z linii Pharmaceris H. Polecany jest dla mężczyzn i kobiet do mycia włosów i skóry głowy. Tajemnica jego działania tkwi w skoncentrowanym działaniu naryngeniny, która aktywuje mitochondria odpowiedzialne za funkcje życiowe komórek, wydłużając ich żywotność, a ponadto wycisza geny powodujące hamowanie produkcji barwnika. Dodatkowo wyciąg z orzecha zawiera naturalne fitopigmenty, które przy regularnym stosowaniu delikatnie i stopniowo przyciemniają siwe włosy, przywracając im naturalny kolor. Kompleks kofeiny i Naturalnego Czynnika Wzrostu FGF wzmacnia włosy i zmniejsza tendencję do wypadania. Wszystko po to, aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się włosów na różnych poziomach.

Sięganie po odpowiedni szampon, prowadzenie zdrowego stylu życia i przestrzeganie zasad dobrze zbilansowanej diety pomoże Ci utrzymać włosy w dobrej kondycji. Dzięki temu odzyskasz pewność siebie i ograniczysz konieczność sięgania po chemiczne farby.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Jestem przed trzydziestką, a moje włosy już zaczęły siwieć. Czy to normalne?

Są osoby, które zaczynają tracić naturalny kolor włosów w młodym wieku. Przedwczesne siwienie może być związane z tendencją genetyczną lub przewlekłą chorobą, na przykład gruczołu tarczowego.

  1. Co może przyspieszać siwienie moich włosów?

Wśród czynników, na które mamy wpływ, znajdują się palenie papierosów, dieta uboga w składniki odżywcze, stres, częste sięganie po farby do włosów, zwłaszcza zawierające nadtlenek wodoru.

  1. Niedobór których witamin może przyspieszyć siwienie włosów?

Zwykle wymieniane są witamina B12 i biotyna. Na tempo siwienia może jednak mieć wpływ więcej witamin, w tym witaminy B5, B6, kwas foliowy, witaminy D i E, a ponadto związki mineralne: cynk, żelazo, miedź, wapń.

  1. Czy mogę spowolnić tempo siwienia włosów?

Możesz spróbować spowolnić tempo siwienia poprzez unikanie czynników je przyspieszających, zwłaszcza palenia papierosów, stresu, farbowania włosów chemicznymi farbami. Na co dzień sięgnij także po specjalistyczny szampon spowalniający siwienie i przywracający naturalny kolor.

  1. Czy istnieją suplementy spowalniające siwienie włosów?

Przede wszystkim zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce, orzechy, pestki, jaja, nabiał. Jeżeli jednak uważasz, że dieta może nie pokrywać Twoje zapotrzebowania na kluczowe dla włosów witaminy i związki mineralne, wówczas możesz sięgnąć po suplement, zawierający zwłaszcza witaminy z grupy B. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanych przez producenta dawek.

Bibliografia:

  1. Shmerling R.H. Why does hair turn gray? https://www.health.harvard.edu/blog/hair-turn-gray-2017091812226 Data dostępu: 18.09.2020.
  2. Barhum L. What you should know about white hair. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320288 Data dostępu: 18.09.2020.
  3. Cherney K. Can Vitamins, Supplements, and Other Remedies Reverse Gray Hair? https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/reverse-gray-hair Data dostępu: 18.09.2020.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.