Jak prawidłowo dbać o włosy, aby były zdrowe, mocne i piękne?
Piękne, lśniące, zdrowe włosy są oznaką dobrostanu organizmu i niewątpliwym atrybutem urody. Od wieków ludzie pragną wyglądać pięknie i młodo i tak, jak pielęgnując skórę chcą zatrzymać czas. W przypadku włosów podstawą ich pięknego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja.
Pierwszym krokiem jest właściwe oczyszczanie skóry głowy w celu usunięcia brudu, łoju, kurzu, resztek kosmetyków i odblokowanie ujść mieszków włosowych. Na zabieg oczyszczania składa się mycie włosów i skóry głowy za pomocą odpowiednio dobranych szamponów oraz stosowanie peelingów trychologicznych, które mają na celu dogłębne oczyszczanie ujść mieszków włosowych, pobudzenie mikrokrążenia i ułatwienie wchłaniania składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Regularne usuwanie martwych komórek za pomocą peelingów trychologicznych do skóry głowy stymuluje silnie regenerację komórek w najważniejszej warstwie podstawnej komórek naskórka, która jest źródłem młodych aktywnych komórek. Zaleca się, aby stosować peeling trychologiczny przynajmniej 1x w tygodniu. Jego zastosowanie dogłębnie oczyszcza skórę głowy, jednocześnie zapobiegając przesuszeniu skóry głowy, umacniając korzeń włosa, wzmacniając włosy oraz natychmiastowo redukując problem łupieżu.
Częstotliwość mycia skóry głowy zależy od jej potrzeb, również od tego jak szybko włosy przetłuszczają się i wyglądają na oklapnięte i nieświeże. Generalnie im częściej zmuszeni jesteśmy myć włosy tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby stosowany szampon nie uszkadzał bariery naskórkowej, nie wypłukiwał naturalnych lipidów i nie drażnił skóry głowy.
Zalecane szampony do częstego mycia nie powinny zawierać silnie pianotwórczych składników tzw. surfaktantów anionowych (SLES) o potencjalnym działaniu drażniącym i uszkadzającym naturalną barierę lipidową. Warto również zadbać o stan łodyg włosów. Unikać częstego poddawania włosów agresywnym zabiegom fryzjerskim np. trwałej ondulacji, częstego farbowania, stosowania lokówek, prostownic, gorącej wody i gorącego strumienia powietrza.
Każdy włos zbudowany jest z mieszka włosowego z komórkami macierzy, które intensywnie dzielą się i tworzą łodygę. Łodyga włosa składa się z rdzenia, warstwy korowej oraz osłonek mających kształt spłaszczonych komórek równo przylegających do siebie, mających za zadanie ochronę włosa przed czynnikami zewnętrznymi. W sprzyjających okolicznościach może dojść do uszkodzenia osłonek włosa, rozszczelnień pomiędzy jej komórkami oraz do zniszczenia głębiej położonej keratyny warstwy korowej. Dlatego warto, aby szampony zawierały substancje regenerujące, takie jak: hydrolizaty białkowe, witaminy. Hydrolizaty naturalnych białek to kolagen, elastyna, keratyna, białka egzogenne roślinne, mleka, jedwabiu. Zniszczone suche i łamliwe łodygi włosów chłoną proteiny, które po wniknięciu w głąb wypełniają gładko uszkodzone miejsca i stają się jej składnikami.
Cennym składnikiem jest D-pantenol, czyli prowitamina B5, który wykazuje wysokie powinowactwo do keratyny włókna włosowego, tworzy na jego powierzchni równomierną warstwę chroniącą włosy przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Pogrubia włókno włosa, wygładza je i zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów. Ponadto D-pantenol zatrzymuje nagromadzoną wodę, zapobiegając w ten sposób wysuszeniu i łamliwości włosów. Wykazuje działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia oraz ułatwia rozczesywanie włosów. D-pantenol zastosowany w szamponach, odżywkach do włosów i skóry głowy sprawia, że włosy odzyskują połysk, sprężystość i elastyczność, a także stają się bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Sprawdź: skoncentrowany szampon WZMACNIAJĄCY ŁODYGĘ WŁOSA do włosów osłabionych i przerzedzonych