Problem siwienia włosów
Czym jest fizjologiczne siwienie?
Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się po 30. roku życia i częściej dotyczy kobiet, choć coraz więcej osób dotyka problem przedwczesnego siwienia (u panów jest to charakterystyczny „szron” na skroniach), między 20. a 30. rokiem życia. Siwienie jest procesem długotrwałym. Pojedyncze siwe włosy szybciej pojawiają się u osób o ciemnych włosach, z kolei całkowitą siwiznę szybciej osiągają osoby z jasnymi włosami. Najwcześniej siwieją włosy na skroniach, następnie na pozostałych częściach skóry owłosionej.
Od czego zależy problem siwienia włosów?
Za kolor włosów odpowiadają melanocyty, czyli komórki w opuszce włosa. Produkują one barwnik - melaninę, od której właśnie zależy kolor włosów.
Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem ustaje aktywność melanocytów, ten moment jest uwarunkowany genetycznie. Tendencje do szybkiej lub późnej siwizny dziedziczymy po rodzicach.
Jak włosy zmieniają się z wiekiem?
Siwizna może mieć różne odcienie (bardziej srebrne lub żółte), zależy to od łusek keratynowych, z których zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby. Utrata dawnego, nasyconego koloru włosów nie jest jednak jedynym objawem utraty melaniny i starzenia się włosów. Oprócz tego siwiejące włosy charakteryzują się:
- większą sztywnością,
- szorstkością,
- utratą połysku,
- mniejszą elastycznością,
- słabą podatnością na układanie i stylizację.
U wielu osób z wiekiem włosy stają się również rzadsze i cieńsze. Tendencję do wypadania również możemy odziedziczyć po rodzicach.
Jakie czynniki wpływają na tempo siwienia włosów?
Stres
Oprócz starzenia się organizmu oraz tendencji genetycznej, na tempo siwienia mają wpływ czynniki związane ze zdrowiem, nawykami żywieniowymi oraz stylem życia. Warto jednak zaznaczyć, że często mają one wpływ pośredni, na przykład prowadzą do wystąpienia przewlekłej choroby, skutkującej przyspieszonym siwieniem włosów. Tak jest w przypadku stresu oksydacyjnego, który powoduje zaburzenie balansu między ilością antyoksydantów i wolnych rodników tlenowych w organizmie. Nadmiar wolnych rodników może natomiast prowadzić do uszkodzenia komórek, co skutkuje przedwczesnym starzeniem się organizmu oraz stanowi czynnik ryzyka niektórych schorzeń, w tym związanych z zaburzeniami pigmentacji, jak bielactwo nabyte. W przypadku bielactwa nie tylko powstają odbarwienia na skórze, ale choroba może także prowadzić do utraty naturalnego koloru włosów.(1)
Jak więc zrównoważyć stres oksydacyjny, aby uniknąć szkód? Przede wszystkim poprzez dietę, bogatą w naturalne antyoksydanty, którymi są:
- witamina C - znajdziesz ją między innymi w kiwi, papryce, jarmużu, cytrusach,
- witamina E - jej świetnymi źródłami są pestki słonecznika i olej słonecznikowy,
- polifenole, przede wszystkim resweratrol, który występuje w winie, winogronach oraz owocach jagodowych,
- karotenoidy, zwłaszcza astaksantyna (występująca w łososiu, pstrągu, krewetce, krabie, natomiast z produktów roślinnych w pieczarkach) oraz beta-karoten (związek obecny między innymi w marchewce, słodkich ziemniakach, dyni, szpinaku i papryce czerwonej).(2,3,4)
Często w kontekście siwienia mówi się także o znaczeniu stresu, pojawiającego się w życiu codziennym, na przykład w związku z przepracowaniem i przemęczeniem. Stres może bowiem wpływać na produkcję melaniny w mieszkach włosowych. Badania na ten temat nie są jednak jednoznaczne. Z pewnością warto natomiast ograniczyć w życiu stres, gdyż wpływa on negatywnie na ogólną jakość życia.(1,5)
Choroby i niedobory składników odżywczych
Osoby obarczone niektórymi chorobami mają większą tendencję do siwienia. Oprócz bielactwa nabytego są nimi neurofibromatoza, łysienie plackowate, stwardnienie guzowate oraz choroby tarczycy. Ponadto rolę w przyspieszonym siwieniu odgrywają niedobory niektórych składników odżywczych, co dotyczy szczególnie witaminy B12. Ponadto w grę może wchodzić zbyt mała podaż innych witamin (przede wszystkim z grupy B) oraz niektórych substancji mineralnych: wapnia, cynku, miedzi, żelaza.(6,7)
Palenie papierosów
Nawyk zaciągania się nikotynowym dymem wpływa negatywnie na cały organizm i powoduje przyspieszone starzenie się oraz tendencję do różnych chorób. Istnieją także wyniki badań, które potwierdzają związek palenia papierosów z przedwczesnym siwieniem, które może dotyczyć już osób przed ukończeniem 30. roku życia.(1)
Farbowanie włosów
Niestety, choć farby do włosów pomagają nam odświeżyć kolor, a od czasu do czasu zafundować sobie nawet bardzo szaloną metamorfozę, to zawarte w nich substancje chemiczne mogą pozbawiać włosy naturalnego pigmentu.(1) Oczywiście jednorazowe lub sporadyczne sięganie po farby nie powinno wyrządzić wielkich szkód, jednak systematyczne farbowanie się już tak. Na szczęście dziś możesz znaleźć różne naturalne alternatywy dla chemicznych farb, które warto wypróbować.
Czy proces siwienia włosów można cofnąć?
Świat nauki oczywiście intensywnie poszukuje sposobów na cofnięcie siwienia włosów. Do tej pory narodziło się na ten temat wiele mitów. Na przykład, że siwienie można cofnąć za pomocą suplementów diety albo zastosowania kuracji z użyciem skórki ziemniaka. Metody te nie mają jednak potwierdzenia naukowego ani gwarancji skuteczności. Dobra wiadomość jest jednak taka, że proces siwienia możemy spowolnić.(5)
Kilka sposobów na zahamowanie siwienia włosów
Jeśli na Twojej głownie pojawiły się pierwsze oznaki siwienia i nie chcesz, żeby ten proces postępował, najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie działań prewencyjnych. Aby ograniczyć siwienie, postaraj się:
- znaleźć dobre sposoby na stres, na przykład sport, medytację,
- rzucić palenie i/lub unikać palącego towarzystwa, gdyż bierne zaciąganie się dymem także jest szkodliwe,
- utrzymywać prawidłową masę ciała - zarówno niedowaga i niedobór składników odżywczych, jak i nadwaga i związane z nią zaburzenia zdrowotne, mogą stanowić czynnik przyczyniający się do siwienia,
- zredukować ekspozycję na zanieczyszczenie środowiska oraz chemikalia,
- chronić włosy przed szkodliwym działaniem nadmiaru promieni UV - w tym celu sprawdzi się chusta lub kapelusz,
- zdrowo się odżywiać, aby organizmowi nie brakowało składników odżywczych, ewentualnie skonsultować z lekarzem suplementację.(5,7)
Szampon dla siwych włosów - niezbędny preparat na co dzień
Zadaniem dobrego szamponu jest nie tylko usuwanie z włosów i skóry głowy sebum, kurzu, resztek preparatów do stylizacji i innych zanieczyszczeń, ale także ich odżywianie i wzmacnianie. Specjalistyczny szampon do siwych włosów może spowolnić tempo tego procesu oraz pomóc w zatuszowaniu już istniejącej siwizny. Taki jest Specjalistyczny szampon Pharmaceris H-STIMUTONE, który dodatkowo stymuluje wzrost włosów, dlatego jest idealny dla osób borykających się z siwieniem oraz przerzedzaniem się włosów, gdyż te problemy często idą ze sobą w parze. W recepturze szamponu znalazły się naryngenina, zapobiegająca dalszemu siwieniu włosów, a także wyciąg z orzecha, zawierający fitopigmenty, stopniowo przyciemniające siwe włosy. Aby pomóc w odzyskaniu dawnej gęstości fryzury, dermokosmetyk zawiera również Naturalny Czynnik Wzrostu FGF, który wydłuża aktywność życiową mieszków włosowych. Systematyczne sięganie po szampon sprawia, że włosy są dobrze odżywione, mocniejsze, a tendencja do siwienia stopniowo się zmniejsza.
Oczywiście nawet, jeśli sięgasz po szampon, nie zapomnij o pozostałych sposobach na ograniczenie siwienia włosów. Im bardziej kompleksowo o nie zadbasz, tym lepszych i szybszych wyników możesz się spodziewać.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
- Kiedy pojawiają się pierwsze siwe włosy?
To kwestia indywidualna, jednak zwykle pierwsze siwe włosy można zauważyć u osób po 30. roku życia.
- Od czego zależy tempo siwienia włosów?
Przede wszystkim od czynników genetycznych oraz starzenia się organizmu.
- Mam stresującą pracę. Czy to może przyspieszać siwienie?
Stres może mieć wpływ na szybsze siwienie włosów, zwłaszcza u osób z wrodzoną tendencją.
- Jakie są naturalne sposoby przyciemniania siwych włosów?
Do naturalnego przyciemniania włosów często stosowane są orzechy włoskie, ze względu na bogatą zawartość fitopigmentów.
- Czy to prawda, że skórki ziemniaka pomagają cofnąć siwienie włosów?
Niektórzy wierzą, że skrobia w nich występująca pomaga odzyskać naturalny kolor włosów. Nie istnieją jednak dowody naukowe, potwierdzające tę metodę, a ewentualne pozytywne rezultaty są raczej krótkotrwałe i nie gwarantują cofnięcia procesów siwienia.
Bibliografia:
- Barhum L. What you should know about white hair. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320288 Data dostępu: 19.09.2020.
- Jopkiewicz S. Stres oksydacyjny Część II. Profilaktyka powstawania uszkodzeń wolnorodnikowych. medycyna Środowiskowa - environmental medicine 2018, Vol. 21, no. 2, 53-59.
- Whitbread D. Top 10 Foods Highest in Vitamin C. https://www.myfooddata.com/articles/vitamin-c-foods.php Data dostępu: 19.09.2020.
- Przygoda B. Witamina E. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62907,witamina-eData dostępu: 19.09.2020.
- Cherney K. Why Hair Can’t Return to Its Original Color After Turning White or Gray. https://www.healthline.com/health/can-white-hair-turn-black-again Data dostępu: 19.09.2020.
- Shmerling R.H. Why does hair turn gray?https://www.health.harvard.edu/blog/hair-turn-gray-2017091812226 Data dostępu: 19.09.2020.
- Cherney K. Can Vitamins, Supplements, and Other Remedies Reverse Gray Hair? https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/reverse-gray-hair#supplements Data dostępu: 19.09.2020.