Dlaczego włosy wypadają: możliwe powody
Najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów to wpływ hormonów o działaniu androgennym, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (wypadanie o podłożu androgenowym) oraz wpływ niekorzystnych czynników (wypadanie telogenowe) np. polekowe, po przebytych infekcjach, gorączce, stresie, w przebiegu innych chorób np. niedoczynności tarczycy, niedokrwistości, stosowania restrykcyjnych diet eliminacyjnych, po znieczuleniu ogólnym. Przeczytaj, jak radzić sobie z tym problemem.
Objawy towarzyszące wypadaniu włosów, przerzedzaniu się i łysieniu
Osoby, u których włosy wypadają na przykład sezonowo, nie zauważają dużych zmian w gęstości fryzury. W cięższych przypadkach niestety mogą pojawić się takie problemy, jak:
- Widocznie zwiększona utrata włosów.
- Postępująca miniaturyzacja mieszków na skutek oddziaływania hormonów androgennych – włosy stają się cieńsze i słabsze.
- Głównie u kobiet rozlane przerzedzenie włosów na głowie, poszerzony tzw. choinkowaty przedziałek.
- Głównie u mężczyzn widoczne tzw. zakola, tonsura.
- Spowolniony wzrost włosa.
- Czasami wypadaniu włosów towarzyszy stan zapalny skóry głowy.
Każdy włos ma swój oddzielny cykl wzrostu, następnie wypada i wyrasta nowy włos. Faza wzrostu, czyli anagen, jest najdłuższa i trwa ok 3-6 lat, mieszki włosowe są okazałe w pełni aktywne, po niej następuje faza przejściowa czyli katagen trwająca ok 1-2 tyg., w której ulega zniszczeniu ok 2/3 mieszka włosowego, a następnie faza spoczynku czyli telogen o czasie trwania ok 2-4 miesiące, po którym następuje wypadnięcie włosa.
Łysienie androgenowe może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Im pacjent jest starszy tym częściej obserwuje się ten problem. W łysieniu androgennym proces łysienia jest zwykle podstępny, przebiega powoli, prawie niezauważalnie, widać jedynie jego skutki w postaci przerzedzonych włosów u mężczyzn w okolicy płatów skroniowo-czołowych i szczycie głowy z cofnięciem czołowej linii włosów.
Wypadanie włosów - czy ten objaw może świadczyć poważnych problemach zdrowotnych?
Niektóre powody zwiększonego wypadania włosów są bardzo błahe, inne - bardzo poważne, bo utrata włosów może mieć podłoże chorobowe. Szukając jednak możliwych przyczyn przerzedzania się fryzury, warto zacząć od tych najbardziej prozaicznych, czyli błędów związanych z codzienną pielęgnacją włosów albo zaniedbań związanych z dietą. Przykładowo, jeżeli masz w życiu stresujący okres, , nieobce są ci problemy ze snem, masz osłabioną odporność, nie dbasz o odpowiednią, zdrową dietę, a na co dzień dla wygody spinasz włosy w wysoki i ciasny kucyk, możesz spodziewać się, że twoje włosy się osłabią. Włosy szybko bowiem reagują na wszelkie zmiany zachodzące w organizmie: osłabienie w wyniku choroby lub przepracowania, trudne doświadczenia życiowe, wahania hormonów, zmiany sezonowe - wszystkie te czynniki mogą prowadzić do utraty włosów. Należy wówczas zacząć od przyjrzenia się swoim nawykom i ewentualnie zmienić te, które mogą prowadzić do osłabienia organizmu i niedoboru składników odżywczych. Niemniej, jeśli pomimo dbania o siebie i swoje zdrowie objaw nie ustępuje, a twoje włosy nadal intensywnie wypadają, wówczas warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem.
„Włosy są "dokumentacją" stanu wewnętrznego organizmu - biopierwiastki są wbudowywane w strukturę włosa w trakcie jego wzrostu, a ich stężenie dostarcza informacji o ich zawartości w organizmie w okresie ok. 2-3 miesięcy.”(1)
Możliwe powody wypadania włosów
Czasami trudno jest wykazać pojedynczy powód wypadania włosów, bo przyczyny mogą być złożone. Możemy natomiast wskazać listę czynników które sprzyjają utracie włosów:
- Podłoże genetyczne.
- Zmiany hormonalne - np. w okresie ciąży, po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, po zakończeniu karmienia piersią, w czasie menopauzy.
- Czynniki cywilizacyjne - np. stres, przemęczenie, zanieczyszczenia.
- Źle zbilansowana dieta, uboga w składniki odżywcze.
- Niewłaściwa pielęgnacja, częste poddawanie włosów zabiegom chemicznym i mechanicznym uszkadzającym włosy – np. stylizacja, farbowanie, zwłaszcza rozjaśnianie.
- U kobiet nadmierne wypadanie włosów występuje zwykle sezonowo pod wpływem czynników zewnętrznych, u mężczyzn częściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym (o podłożu hormonalnym), którego objawem jest postępująca utrata włosów od czoła i skroni (tzw. zakola) aż po czubek głowy.
- Choroby przewlekłe skóry głowy - np. grzybica, łuszczyca, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące.
Po jakie preparaty sięgnąć, aby zahamować wypadanie włosów?
Aby wzmocnić i odżywić włosy wcale nie musisz zaopatrywać się w szeroką gamę produktów, by metodą prób i błędów szukać skutecznego. Najlepiej postawić na specjalistyczne preparaty dostępne w aptekach, które zawierają skoncentrowaną dawkę substancji o dobroczynnym działaniu na włosy.
Po pierwsze: szampon
Szampon to produkt, po który sięgamy nawet codziennie. Dlatego powinien być jak najwyższej jakości i z jednej strony hamować wypadanie włosów, a drugiej - pobudzać do wzrostu nowe, aby zapobiec drastycznym przerzedzeniom. Pharmaceris H-STIMUPURIN to wyjątkowe, opatentowane połączenie Naturalnego Czynnika Wzrostu FGF oraz kofeiny, które powstało po to, aby spełnić te wymagania. Dodatkowo witamina PP, D-Pantenol oraz biotyna działają łagodząco, przywracając fizjologiczną równowagę skóry głowy. Jego systematyczne używanie zwiększa gęstość i grubość włosów, aby znów zachwycały pięknym wyglądem.
Po drugie: odżywka
Wysokiej jakości odżywka stymulująca wzrost włosów to nieoceniona pomoc w sytuacjach, kiedy intensywnie wypadają. Dlatego rozsądnie jest uzupełnić dermopielęgnację odżywką H-STIMULINUM, pobudzającą nowe włosy do wzrostu. Wzmacnia działanie szamponu i zagęszcza włosy. Podobnie, jak po szampon Pharmaceris, mogą ją stosować kobiety i mężczyźni bez względu na przyczynę wypadania włosów. Pomaga zarówno wtedy, gdy w grę wchodzi osłabienie sezonowe, przejściowe, jak i u osób, u których występuje łysienie o podłożu genetyczno-hormonalnym. Warto po nią sięgnąć w momentach zwiększonego stresu, choroby, osłabienia, w trakcie farmakoterapii, której skutkiem ubocznym jest zwiększona utrata włosów.
Jak uzupełnić terapię wzmacniającą włosy?
Podstawą jest tutaj zdrowy styl życia i leczenie lub ustabilizowanie zdiagnozowanych chorób, gdyż dopóki organizm nie wróci do naturalnej równowagi, trudno będzie się cieszyć bujną fryzurą. Dlatego:
- zadbaj, aby podstawą twojego jadłospisu były produkty roślinne: warzywa, owoce, orzechy, pestki, kiełki, oleje roślinne, pełnoziarniste pieczywo, kasze, otręby, a oprócz tego dobre źródła protein, czyli jajka, nabiał, strączki,
- rozważ suplementację biotyną, która ma dobroczynny wpływ na włosy, a w razie wątpliwości jaki preparat przyjmować, skonsultuj się w lekarzem,
- traktuj włosy delikatnie - nie rozczesuj ich bezpośrednio po myciu, nie szarp, nie trzyj ręcznikiem, nie ciągnij, na czas kuracji wzmacniającej warto też zrobić sobie przerwę od zabiegów chemicznych,
- wicz jogę, która pomoże ci trzymać nerwy pod kontrolą nawet w trudnych sytuacjach.(2)
Na efekty kuracji trzeba będzie poczekać, jednak pierwsze powinny pojawić się już po kilku tygodniach.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania:
1. Moje włosy obficie wypadają. Czy powodem może być ostatnia dieta odchudzająca?
Tak, jeżeli była drastyczna i/ lub źle skomponowana. Pomijanie posiłków, przyjmowanie zbyt mało składników odżywczych w stosunku do zapotrzebowania organizmu, a dodatkowo stres związany z odchudzaniem, to czynniki, które mogą przyczynić się do utraty włosów. Dlatego, jeżeli chcesz schudnąć zdrowo, pamiętaj o jedzeniu niewielkich, ale regularnych posiłków, zawierających warzywa, owoce, strączki, oleje roślinne, pestki, orzechy. W razie wątpliwości jak skomponować jadłospis, skonsultuj się z dietetykiem.
2. Czy wypadanie włosów może być objawem choroby?
Tak, to możliwe, dlatego warto zacząć od przyjrzenia się również innym objawom, towarzyszącym utracie włosów. Przykładem przewlekłego schorzenia, związanego z wypadaniem włosów, jest niedoczynność tarczycy, czyli stan, w którym tarczyca wydziela zbyt mało hormonów. Zawsze, gdy podejrzewasz u siebie chorobę, koniecznie zgłoś się do lekarza!
3. Ostatnio moje włosy intensywnie wypadały. Czy jest szansa, że odrosną?
W większości przypadków włosy odrastają, choć trzeba uzbroić się w cierpliwość, a najlepiej sięgnąć po profesjonalne preparaty wspomagające ten proces. Czasami jednak mamy do czynienia z łysieniem, które ma podłoże genetyczne, wówczas trudniej jest uratować włosy, choć istnieją sposoby na spowolnienie tego procesu.
4. Czy wypadanie włosów może mieć związek z depresją?
Związek między depresją a wypadaniem włosów nie jest w pełni zbadany, jednak choroba ta może pośrednio przyczyniać się do przerzedzenia fryzury. Spadek apetytu, stres, bezsenność, zaniedbywanie zabiegów związanych z troską o włosy i skórę głowy - wszystko to ma na nie zły wpływ. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem o suplementacji witamin i minerałów, które powinny złagodzić te problemy.
5. Co robić, żeby przywrócić włosom dawną gęstość?
Najważniejsza jest jak najszybsza reakcja! Jeśli zauważysz nieco więcej niż zwykle włosów na poduszce albo szczotce, zacznij działać od razu, inwestując w specjalistyczny szampon, odżywkę, wcierkę (idealnie, jeśli są to preparaty apteczne), a także wzmocnij organizm od środka poprzez dobrze skomponowaną dietę.
Bibliografia:
1. Haczyk M. Nadmierne wypadanie włosów, cz. 1 – przyczyny. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/nadmierne-wypadanie-wlosow-cz-1-przyczyny,12979 Data dostępu: 15.11.2020.
2. Marcin A. Hair Loss Prevention: 22 Tips to Help Save Your Hair. https://www.healthline.com/health/hair-loss-prevention#1 Data dostępu: 15.11.2020.