Regeneracja włosów po rozjaśnianiu i koloryzacji

Regeneracja włosów po rozjaśnianiu i koloryzacji

Dla pięknego wyglądu chętnie poddajemy się przeróżnym zabiegom stylizacyjnym, m.in. rozjaśnianiu i koloryzacji. W ten sposób podążamy za modą albo chcemy odświeżyć swój image. Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na kondycję i wygląd włosów, które mogą stracić na zdrowym blasku i sprężystości. Jest to szczególnie widoczne, gdy zmian dokonujemy często lub nie są one wykonywane profesjonalnie. Twoim problemem są zniszczone włosy po farbowaniu lub prostowaniu keratynowym? Nie wiesz co zrobić, by temu zaradzić i zregenerować włosy? W większości przypadków, aby poprawić kondycję włosów zmęczonych zabiegami koloryzacji, rozjaśnianiem i trwałymi stylizacjami, wcale nie musimy obcinać ich do połowy długości. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie i zamknięcie łuski włosa, a także chronić fryzurę przed czynnikami zewnętrznymi, np. słońcem i silnymi substancjami myjącymi.

Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji preparatów kosmetycznych mamy szansę przywrócić włosom piękny wygląd. Pomoże w tym odpowiednia, dobrze dobrana pielęgnacja i podstawowa wiedza na temat regeneracji włosów.

Intensywna regeneracja włosów – kiedy jest konieczna?

Typowe przyczyny osłabienia i zniszczenia włosów

Nawet włosy, które nie są poddawane żadnym zabiegom, mogą być osłabione i suche. Szkodzą im obecne w szamponach agresywne środki myjące, promienie słoneczne, tarcie i czesanie. Długie włosy często zaczepiają się o pasek torby, ocierają o ubrania i pościel. Ich struktura ulega wtedy uszkodzeniom, łuski mogą się otwierać, a końcówki puszą się i elektryzują. Negatywnie na włókna wpływa też wysoka temperatura, m.in. suszarka czy prostownica (zwłaszcza jeśli jest stosowana na włosach mokrych). Mokrych włosów nie powinno się również czesać w taki sam sposób, jak suchych - czesanie na mokro powinno się wykonywać jedynie grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach, uprzednio pryskając włosy ułatwiającym rozczesywanie sprayem lub odżywką bez spłukiwania, które wygładzą strukturę pasm i zapobiegną ich plątaniu się i w rezultacie wyrywaniu i łamaniu podczas czesania.

Gdy włosy pilnie potrzebują regeneracji

Kiedy więc pojawia się potrzeba, by zregenerować włosy zniszczone prostowaniem lub innymi zabiegami? Jest to konieczne, gdy zauważymy takie objawy, jak:

  • rozdwajające się końcówki,
  • szorstkość, plątanie i łamanie się włosów,
  • brak połysku,
  • utrata objętości i sprężystości.

 

Prostowanie i falowanie - czy można robić to bez szkody dla włosów?

Zniszczone włosy po prostowaniu mogą też wypadać i sprawiać trudności przy układaniu. Prostowanie włosów powinno być wykonywane sporadycznie, jeśli jednak lubimy i chcemy wykonywać ten zabieg częściej, warto zadbać o zakup dobrej jakości prostownicy z ceramicznymi płytkami i regulowanym termostatem, aby nie traktować włosów zbyt mocno rozgrzanym urządzeniem. Włosy poddane zbyt wysokiej temperaturze ulegają silnym i trudnym do naprawienia uszkodzeniom. Na rynku dostępne są specjalne preparaty chroniące włosy przed działaniem wysokich temperatur, warto więc zaopatrzyć się w taki środek, jeśli często narażamy włosy na działanie prostownicy lub lokówki termicznej. Lokówkę zastąpić można również klasycznymi wałkami lub papilotami, które owszem, wymagają więcej pracy i czasu, dają jednak bardziej naturalny efekt stylizacji i są o wiele bezpieczniejsze dla kondycji naszych włosów.

Jak wzmocnić włosy po rozjaśnianiu i koloryzacji?

Ryzyko związane z farbowaniem

Rozjaśnianie włosów sprawia, że stają się one suche i bardziej podatne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Na szczęście nawet bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu na powrót mogą stać się elastyczne i zdrowe. Trwałe farbowanie, nawet na ciemne kolory, również narusza strukturę włosa. Farba, aby uzyskać trwały efekt, wnika do wnętrza włosa, wypłukując jego naturalny pigment i zastępując go sztucznym kolorem, jaki planujemy uzyskać. Z tego powodu tak ciężko wrócić do naturalnego koloru włosów po wieloletnim farbowaniu farbą permanentną. Szampony i kremy koloryzujące są łagodniejsze dla włosów, ponieważ jedynie oplatają je warstwą koloryzującą, która zmywa się po kilku tygodniach. Każdy zabieg koloryzujący ma jednak wpływ na strukturę i kondycję włosa. Farbowanie i rozjaśnianie powinno się więc przeprowadzać w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne wykonywanie zabiegu koloryzacji lub rozjaśniania, konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalne kosmetyki ochronne do włosów o laboratoryjnie opracowanych składach, chroniących włosy przed zniszczeniem przed i pomiędzy zabiegami.

Kilka wskazówek, jak chronić włosy na co dzień

Na co dzień warto zabezpieczać włosy podatne na łamanie i rozdwajanie się końcówek przed mechanicznymi urazami i działaniem czynników zewnętrznych. Po pierwsze, chroń je przed słońcem i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Latem noś kapelusz, lub chustę chroniącą głowę przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, które może osłabiać cebulki i podrażniać skalp. Zimą również noś czapkę - zabezpieczy ona skórę głowy przed niską temperaturą. Po drugie, regularnie myj głowę, jednak nie rób tego zbyt często. Niektóre włosy wymagają mycia co drugi dzień, inne, bardziej suche, wyglądają świeżo także po kilku dniach. Po trzecie, stosuj dobry szampon regenerujący włosy o delikatnej, nie przesuszającej skóry formule.

Czym nawilżyć włosy po rozjaśnianiu i koloryzacji?

Preparaty rozjaśniające włosy mają tendencję do ich przesuszania. Pod ich wpływem stają się suche, łamliwe, podatne na uszkodzenia. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy zabieg rozjaśniania zostanie przeprowadzony nieumiejętnie. Wtedy konieczne jest zdobycie wiedzy, jak uratować włosy po rozjaśnianiu, by fryzura odzyskała swój dawny wygląd. Pomogą w tym:

  • dobrej jakości dermokosmetyki,
  • odżywki regenerujące,
  • profesjonalne zabiegi w salonie fryzjerskim.

 

Pomocne może być także olejowanie, czyli stosowanie naturalnych olejów roślinnych na całe włosy lub same końcówki. Olejowanie i nawilżanie włosów świetnie sprawdza się również na pasmach poddawanych koloryzacji częstemu prostowaniu lub układaniu. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i poświęcana włosom uwaga i czas szybko wywołują widoczne efekty w postaci poprawy stanu włosów, ich wyglądu, blasku i gładkości. Mocno zniszczone włosy będą wymagały oczywiście większego zaangażowania i troski, warto jednak zawalczyć o piękne i zdrowe pasma.

Jak odbudować włosy po rozjaśnianiu i koloryzacji?

Jeśli zastanawiasz się, czym odżywić włosy po dekoloryzacji, prawdopodobnie ucieszy cię informacja, że nie musisz poddawać się skomplikowanym i drogim zabiegom. Regeneracja suchych włosów jest możliwa przy wykorzystaniu dobrej jakości dermokosmetyków, np. aktywnego szamponu restrukturyzującego do włosów suchych i zniszczonych zabiegami chemicznymi oraz fryzjerskimi H-Nutrimelin Pharmaceris. To  dostępny w aptekach dermokosmetyk, idealny dla kobiet, które chcą wzmocnić włosy po farbowaniu lub mają zniszczone włosy po ombre.

Wzmocniona formuła szamponu H-Nutrimelin Pharmaceris intensywnie regeneruje i odżywia zniszczone włosy. Bogate i profesjonalnie dobrane składniki aktywne szamponu - miód, prowitamina B5 i polimery kationowe chronią włosy przed przesuszeniem i odbudowują oraz wzmacniają pasma. Odżywczy ekstrakt z miodu dzięki naturalnej zawartości aminokwasów, cukrów i mikroelementów odżywia włosy, nadając im zdrowy blask, miękkość i nawilżenie. Optymalny poziom nawilżenia włosa pomaga utrzymać również prowitamina B5, która dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry głowy, często występujące u osób rozjaśniających i farbujących włosy, a także korzystających z lakierów i past do stylizacji włosów. Zawartość polimerów w formule aktywnego szamponu H-Nutrimelin Pharmaceris spaja strukturę włosów, ułatwiając ich rozczesywanie i zapobiegając łamliwości i rozdwajaniu końcówek.

Szampon H-Nutrimelin przyspiesza naprawę struktury włosa na całej długości i skutecznie ją chroni. Jeśli jest regularnie stosowany, nawilża włosy i sprawia, że są one bardziej podatne na układanie. Odzyskują też swoją miękkość i połysk. Szampon został  dodatkowo przebadany dermatologicznie, posiada naturalne, fizjologiczne dla skóry pH 5,5. Warto rozważyć jego stosowanie, gdy zastanawiasz się, jak odbudować włosy po zabiegach kosmetycznych, częstym prostowaniu w celu regeneracji i odbudowy zniszczonych końcowek włosów.

Jak zabezpieczyć włosy przed kolejną koloryzacją?

O włosy warto również zadbać przed planowanym zabiegiem rozjaśniania bądź farbowania. Stosuj szampon delikatny dla struktury włosa, unikaj mycia głowy gorącą wodą i wykonuj raz w tygodniu peeling trychologiczny, który poprawi mikrokrążenie skóry głowy, odżywiając cebulki włosów, co pobudzi wzrost włosów i zwiększy ich wytrzymałość. Spłukiwanie chłodną wodą po myciu domyka łuski włosów, sprawia, że są one łatwiejsze do rozczesywania i bardziej sprężyste. Jeśli możesz, każdorazowo pozwól włosom wyschnąć w sposób naturalny, w temperaturze pokojowej, bez traktowania ich gorącym powietrzem z suszarki. Jeśli zwykle suszysz i prostujesz włosy, spróbuj zrezygnować choćby z jednego z tych zabiegów. Każde działanie mogące zmniejszyć zniszczenie włosów ma znaczenie dla ich kondycji.

Intensywna regeneracja włosów, np. po trwałej ondulacji, nie musi kosztować majątku. Kluczem są odpowiednie dermokosmetyki, które można kupić w aptekach, a także cierpliwość i konsekwencja w pielęgnacji włosów.

FAQ - najczęściej zadawane pytania:

Jakie są objawy zniszczenia włosów?

Włosy zniszczone łatwo ulegają złamaniom, trudno się rozczesują, są matowe, płaskie, trudne do ułożenia. Rozdwajają się również na końcach lub całej długości.

Jak szybko odżywić zniszczone włosy?

Intensywna „pierwsza pomoc” dla włosów może polegać na zastosowaniu zaraz po myciu bogatej w składniki odżywcze maski, a na noc zabiegu olejowania, czyli nałożenia na końcówki, lub całą długość włosów, z pominięciem skóry głowy, naturalnego oleju, na przykład kokosowego lub arganowego. Rano olej można zmyć szamponem i nałożyć na włosy lekką odżywkę do spłukiwania, lub jeśli nie obciąża to włosów, spray’em bez spłukiwania najlepiej o właściwościach wygładzających.

Czy można prostować mokre włosy?

Absolutnie nie powinno się tego robić. Mokry włos w kontakcie z gorącą prostownicą może dosłownie “ugotować się”. Włosy osłabione farbowaniem i rozjaśnianiem przed prostowaniem należy dodatkowo zabezpieczać środkami chroniącymi je przed działaniem wysokich temperatur.

Czy można rozjaśnić włosy farbowane na czarno od pięciu lat?

Nie polecamy samodzielnego wykonywania tego zabiegu. Dostępne w drogeriach preparaty rozjaśniające i farby powinny być stosowanie jedynie do lekkiego stonowania pasm, nie do ekstremalnych zmian, które należy oddać w ręce profesjonalnego fryzjera, aby nie zniszczyć włosów.

*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.