Jak wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy?

Jak wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy?

Łupież to dla niektórych bardzo wstydliwa przypadłość skórna. Może pojawić się u kobiet, mężczyzn, jak i dzieci, niemal zawsze powodując duży dyskomfort. Podstawą leczenia łupieżu jest natomiast odpowiedni szampon, który powinien wykazywać szerokie spektrum działania. I choć na rynku preparatów tego rodzaju jest całe mnóstwo, podpowiadamy, który z nich może okazać się najskuteczniejszy oraz jakie składniki powinien zawierać sprawdzony szampon przeciwłupieżowy.

Czym jest łupież i jak się objawia?

Łupież bardzo łatwo zauważyć. Na włosach, zwłaszcza przy skórze głowy, pojawiają się niewielkie, białe lub żółtawe płaty. Często sypią się również na ubrania i widać je zwłaszcza na ciemnych materiałach, co może powodować skrępowanie w sytuacjach towarzyskich i zawodowych. Łupieżowi zazwyczaj towarzyszy również swędzenie skóry głowy, które może czynić go jeszcze bardziej uciążliwym.

„Łupież jest bezpośrednim następstwem nadmiernego złuszczania się naskórka. W normalnej skórze głowy złuszczanie starych komórek i tworzenie ich zastępców jest bardzo uporządkowane i kompletne. W skórze z łupieżem proces ten jest przyspieszony i często nowo powstałe komórki ulegają złuszczeniu jeszcze przed obumarciem.”(1)

Jakie są przyczyny łupieżu?

Głównym czynnikiem powodującym łupież zwykły jest drożdżak Malassezia furfur. Ponadto łupieżowi sprzyjają:

  • zaburzenia hormonalne,
  • predyspozycje genetyczne,
  • błędy w pielęgnacji włosów i skóry głowy,
  • intensywne nasłonecznienie,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • zaburzenia ze strony układu immunologicznego, osłabienie organizmu,
  • stres, brak wypoczynku.(1,2,3)

Łupieżowi może sprzyjać nawet dieta, zwłaszcza, gdy w codziennym jadłospisie pojawia się dużo cukru, skrobi i tłuszczów nasyconych.(1)

Istnieje również kilka zewnętrznych czynników, sprzyjających łupieżowi. Problem może pojawić się na przykład u osoby, która często używa żelu, lakieru lub innych środków do stylizacji fryzury. Również niewłaściwe spłukiwanie szamponów, odżywek czy innych preparatów do włosów może doprowadzić do łupieżu. Nawet zimny klimat i suche powietrze w mieszkaniu, co często wiąże się z ogrzewaniem pomieszczeń, jest czynnikiem powodującym przesuszenie skóry i łupież.(1) Potencjalnych powodów tej powszechnej przypadłości jest więc bardzo wiele.

Szampony przeciwłupieżowe - rodzaje

Już na wczesnym etapie, po zauważeniu pierwszych objawów łupieżu, należy zastosować właściwy szampon przeciwłupieżowy, to on bowiem stanowi podstawę pielęgnacji. By mieć pewność, że używanie szamponu przyniesie pozytywne efekty, najlepiej kupić go w aptece i zamiast eksperymentować, wybrać profesjonalny dermokosmetyk. Taki szampon nie tylko powinien wyeliminować problem, ale też ukoić podrażnioną skórę głowy oraz przywraca włosom blask.

Szampony przeciwłupieżowe mogą też spełniać dodatkowe funkcje, aby włosy zachwycały zdrowym wyglądem i pozostały w dobrej kondycji.

Łupież suchy, a tłusty

Na rynku dostępnych jest wiele szamponów przeciwłupieżowych. Jednak, aby kuracja przyniosła oczekiwane rezultaty, lepiej nie dobierać preparatu przypadkowo. Podstawowy podział szamponów zależy od tego, z jakim łupieżem mamy do czynienia, czy jest to łupież suchy czy tłusty. Jak je rozróżnić? Jeśli dobrze przyjrzysz się łupieżowi, na pewno szybko zauważysz podstawowe cechy charakterystyczne.

Cechy łupieżu tłustego:

  • tłuste, dosyć duże płatki o białym lub żółtawym zabarwieniu,
  • swędzenie skóry głowy,
  • przetłuszczająca się, lekko zaczerwieniona skóra głowy.(4)

Cechy łupieżu suchego:

  • białe, suche, dosyć drobne płatki,
  • swędzenie skóry głowy,
  • suchość skóry na innych partiach ciała.(4)

W drugim przypadku specjaliści często unikają określenia łupież, a mówią porostu o suchej skórze głowy. Gdy bowiem z różnych powodów dochodzi do przesuszenia, skóra może złuszczać się na różnych partiach ciała, w tym również na głowie.

Kompleksowa pielęgnacja włosów i skóry głowy

Chcesz jak najszybciej pozbyć się łupieżu i jednocześnie cieszyć się pięknymi włosami? Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni szampon, na przykład specjalistyczny szampon o podwójnym działaniu H-STIMUCLARIS marki Pharmaceris. Jest to szampon przeciwłupieżowy o potwierdzonej w badaniach dermatologicznych skuteczności. Obecne w nim składniki hamują też przedwczesne i okresowe wypadanie włosów, oczyszczają skórę z zanieczyszczeń oraz przywracają odpowiedni poziom nawilżenia. Substancje aktywne tego dermokosmetyku, między innymi naturalny czynnik wzrostu FGF, D-pantenol, kofeina, kwas cytrynowy, piroktonian olaminy skutecznie rozwiązują nie tylko problem łupieżu, ale i objawy współwystępujące. Preparat minimalizuje swędzenie i tendencję do przetłuszczania się włosów. Może być stosowany codziennie. Jak każdy dobry szampon na łupież nie zawiera parabenów i alkoholu.

Wybór odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego - kilka dodatkowych wskazówek

Przed zakupem odpowiedniego produktu warto upewnić się, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. Nieco inne działanie wykazywać będzie szampon na łupież suchy, który powinien eliminować problem podstawowy, ale również działać antybakteryjnie oraz redukować swędzenie. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że nawet dobry szampon na łupież suchy nie przyniesie pozytywnych efektów, o ile nie będzie stosowany regularnie.

Z kolei w kuracji mającej na celu wyeliminowanie łupieżu tłustego szampon powinien mieć właściwości grzybobójcze, bo to właśnie grzyby drożdżopodobne Pityrosporum ovale (inaczej Malassezia furfur) najczęściej nasilają objawy omawianego problemu. W serii Pharmaceris H również znajdziemy sprawdzone szampony, które wyeliminują problem łupieżu suchego lub tłustego.

Na łupież suchy idealną odpowiedzią jest Szampon Pharmaceris H-Purin Dry z Piroctone Olamine  oraz D-pantenolem. Preparat ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające. Pozostawia włosy i skórę głowy w świetnej kondycji. Jeśli zaś masz łupież tłusty, wybierz szampon H-Purin Oily, który skutecznie oczyszcza głowę i eliminuje problem tłustego łupieżu. Kryje w składzie między innymi olej tymiankowy, ekstrakt z wierzbiny, olej manuka oraz wyciąg z drzewa herbacianego. Jego regularne stosowanie sprawia, że skóra odzyskuje równowagę, a włosy stają się miękkie, puszyste i łatwe do rozczesywania. Dodatkowo szampon zmniejsza tendencje do przetłuszczania się włosów, co jest w tym przypadku bardzo istotne.

Gdy łupież idzie parze z wypadaniem włosów

Niekiedy problem łupieżu idzie w parze z innymi problemami natury kosmetycznej. W przypadku łupieżu łojotokowego często jest to wypadanie włosów. Ponadto są one osłabione i matowe. Jak sobie wówczas radzić? I w tym przypadku podstawą jest zastosowanie dermokosmetyku, najlepiej o podwójnym działaniu. Właściwości takie posiada wspomniany już specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów i przeciwłupieżowy H-Stimuclaris marki Pharmaceris. Jego skuteczność została potwierdzona w badaniach na skórze głowy z tendencją do łupieżu i wypadania włosów. Dowiedziono, że regularnie stosowany preparat hamuje przedwczesne i okresowe wypadanie włosów, głęboko oczyszcza skórę głowy, działa kojąco i łagodzi podrażnienia.

Czy utrzymujący się łupież wymaga konsultacji z lekarzem?

Zwykły łupież z reguły nie jest objawem poważnej choroby. Chociaż ma tendencję do nawrotów, dobry szampon powinien pomóc w pozbyciu się problemu. Niemniej, jeżeli pomimo zastosowania kuracji przeciwłupieżowej ten uparcie się utrzymuje, jest obfity i/lub powoduje silne dolegliwości świądowe, wówczas lepiej odwiedzić dermatologa. Warto postąpić w ten sposób również w przypadku występowania innych, niepokojących objawów, w tym:

  • zaczerwienienia skóry głowy,
  • powstawania na skórze ranek/ owrzodzeń,
  • występowania ranek również na twarzy.(5)

Są sytuacje, kiedy objawy mylnie skojarzone z łupieżem, w istocie świadczą o poważniejszych schorzeniach dermatologicznych.

Jak wspomóc leczenie łupieżu?

Podstawą jest w tym przypadku staranna higiena włosów i skóry głowy. Przede wszystkim mycie, którego częstotliwość powinna być dostosowana do tempa przetłuszczania się włosów, a także dokładne spłukiwanie szamponu, odżywki oraz innych preparatów używanych do pielęgnacji lub stylizacji. Bardzo ważnym czynnikiem profilaktycznym wobec łupieżu jest również dbanie o odporność i dobre samopoczucie psychiczne. Łupież często ma związek z hormonami, jednak może pojawiać się w momentach osłabienia, przepracowania, przeżywania silnych stresów w życiu osobistym lub zawodowym, choroby infekcyjnej. Dlatego w jego zwalczeniu i zapobieganiu nawrotom istotne jest właściwe odżywianie, aktywność fizyczna, staranna higiena osobista, która zmniejsza ryzyko infekcji. Na co dzień warto też znaleźć czas na ulubione zajęcia relaksujące: słuchanie odprężającej muzyki czy oddanie się artystycznej pasji. Z pewnością skorzysta na tym cały organizm.

Problem łupieżu bywa bardzo dotkliwy, na szczęście jest wiele skutecznych metod, które pozwalają się go pozbyć lub w znacznym stopniu go zminimalizować. Najważniejsze jest jednak stosowanie dermokosmetyków o potwierdzonym działaniu, które są skuteczne i jednocześnie łagodne dla skóry głowy.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

1. Dlaczego mam łupież?

Łupież jest zwykle spowodowany przez drożdżaki Malassezia furfur. Sprzyjają mu zaburzenia hormonalne, skłonność rodzinna, błędy w pielęgnacji włosów, a nawet osłabienie organizmu.

2. Czy łupież świadczy o braku higieny?

Niewłaściwa higiena i zbyt rzadkie mycie włosów mogą przyczynić się do łupieżu, jednak problem ten może wystąpić także u osób, które bardzo starannie pielęgnują włosy i skórę głowy. Nie można więc utożsamiać go z brakiem higieny.

3. Jak mogę szybko pozbyć się łupieżu?

Najlepiej zacząć działać od razu i zainwestować w wysokiej jakości szampon przeciwłupieżowy, który jest podstawą kuracji. Ważne, aby rozróżnić, czy występujący łupież jest suchy czy tłusty i na tej podstawie wybrać preparat.

4. Czy musze leczyć łupież pod okiem dermatologa?

Przeważnie nie jest to konieczne. Jeżeli jednak pomimo używania dobrego szamponu łupież się utrzymuje oraz jest bardzo nasilony, a także gdy skóra głowy jest zaczerwieniona i powstają na niej ranki, wtedy lepiej zgłosić się do lekarza.

5. Dlaczego łupież pojawił się w stresującym momencie mojego życia?

Stres jest jednym z czynników sprzyjających łupieżowi, dlatego aby nie mieć nawrotów, dobrze jest znaleźć dobre sposoby na relaks.

6. Czy żeby pozbyć się łupieżu, muszę myć włosy codziennie?

Nie ma takiej konieczności. Szampon przeciwłupieżowy może być używany z taką samą częstotliwością, jak zwykły, czyli wtedy, kiedy włosy wymagają odświeżenia.

7. Gdzie kupić dobry szampon przeciwłupieżowy?

Najlepiej jest zainwestować w dobry dermokosmetyk, dostępny w aptekach.

Bibliografia:

1. Wysocka M. Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie. Borgis - Nowa Medycyna 3/2002.

2. Marek L. Łupież łojotokowy. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73316,lupiez-lojotokowy Data dostępu: 18.07.2020.

3. Maciejewska J. Czynniki prowokujące łupież. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/113649,czynniki-prowokujace-lupiez Data dostępu: 18.07.2020.

4. Watson S. Is It Dandruff or Dry Scalp? Symptoms, Treatment, and More. https://www.healthline.com/health/skin-disorders/dandruff-vs-dry-scalp Data dostępu: 18.07.2020.

5. Villines Z. The difference between dandruff and a dry scalp. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320988 Data dostępu: 18.07.2020.

*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.