Najlepsze rozwiązania dla siwych włosów

Najlepsze rozwiązania dla siwych włosów

Jakie są bezpośrednie przyczyny siwienia włosów?

Siwienie włosów jest nieodzownym procesem, pojawiającym się w naszym życiu. Choć są osoby, które zaczynają siwieć już bardzo młodym wieku, nawet nastoletnim, to większość ludzi pierwsze srebrzące się nitki zauważa po 30. roku życia. Jednak dlaczego z czasem włosy tracą swój naturalny, młodzieńczy kolor i blask? Bezpośrednią przyczyną jest utrata melaniny, czyli pigmentu, występującego we włosach, skórze oraz naczyniówce oka. Wynika to z ustającej wraz z wiekiem aktywności produkujących ją komórek, zwanych melanocytami.

„Każda dekada po ukończeniu 30. roku życia zwiększa prawdopodobieństwo siwizny o 10-20%.(1)”

Jakie czynniki determinują tempo siwienia włosów?

Siwienie włosów jest uwarunkowane przede wszystkim czynnikami genetycznymi i dość trudno jest opóźnić jego proces, choć jest to jak najbardziej możliwe. Poza genami na szybsze siwienie wpływają:

  • a dieta, skutkująca niedoborami składników odżywczych, na przykład witamin z grupy B (B12, biotyna, kwas foliowy),
  • stres,
  • palenie tytoniu,
  • zanieczyszczenie środowiska, ekspozycja na toksyny i chemikalia,
  • stan zdrowia, gdyż niektóre choroby, na przykład tarczycy, mogą predysponować do szybszego siwienia włosów.(1,2)

Jeśli na wczesnym etapie życia wyeliminujemy te czynniki, na które mamy wpływ, a także zastosujemy prawidłowe postępowanie związane z troską o włosy i skórę głowy, możemy spowolnić ten proces.

W jakich miejscach siwieją włosy?

Schemat siwienia również może być zdeterminowany przez geny. Bardzo często jako pierwsze srebrzą się włosy na skroniach i grzywce. Zdarza się, ze najpierw siwieją poszczególne pasma, przeważnie umiejscowione z przodu głowy, a dopiero później zaczynają siwieć pozostałe włosy. U innych osób siwienie jest natomiast bardziej równomierne i pierwsze siwe włosy rozsiane są na różnych częściach głowy.

Czy utrata melaniny powoduje tylko utratę koloru włosów?

U części osób proces siwienia powoduje, że włosy stają się srebrzyste, u innych przyjmują odcień żółtawy. Jednak w wyglądzie i kondycji włosów zachodzą też inne zmiany. Stają się bardziej sztywne, suche, pozbawione blasku. Nie są już tak podatne na stylizację, jak dawniej, dlatego ułożenie z nich eleganckiej fryzury może sprawić trochę kłopotu.

Wypadanie, czyli częsty problem towarzyszący siwieniu włosów

Starzenie się organizmu, w tym również włosów, to proces bardzo złożony. Niestety, oprócz tego, że włosy siwieją, może pojawić się również problem utraty objętości, co ma związek z gospodarką hormonalną. W przypadku panów znacznie częściej dochodzi do łysienia, u pań jednak również możliwe jest znaczne przerzedzenie się włosów. Z tych przyczyn w wieku dojrzałym i starszym częściej wybieramy krótkie fryzury, łatwiejsze do ułożenia i sprawiające mniej problemów podczas codziennych zabiegów. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną i są osoby, które do późnych lat mogą poszczycić się gęstymi, bujnymi włosami.

Siwe włosy - co robić?

Po pierwsze, nie zwlekaj z podjęciem kroków przeciwdziałających siwieniu. Bez względu na to czy masz 25 czy 55 lat, możesz sięgnąć po rozwiązania, które przynajmniej częściowo spowolnią proces siwienia włosów oraz pomogą Ci przywrócić ich kolor. Jak to zrobić?

Dobrze zbilansowana dieta

Pamiętaj, że zanim zaczniesz działać od zewnątrz, zastanów się, jak możesz wesprzeć organizm od środka, aby starzał się wolniej. Znaczącą rolę w procesie starzenia się odgrywa stres oksydacyjny, czyli zaburzenie równowagi między ilością wolnych rodników tlenowych a antyoksydantów, którymi są na przykład witamina C, witamina E, beta-karoten, polifenole.(2,3) Nadmiar wolnych rodników może bowiem prowadzić do uszkodzenia komórek oraz szybszego starzenia się, co dotyczy całego ustroju, również włosów. Najlepszym sposobem na dostarczenie sobie antyoksydantów, które zrównoważą stres oksydacyjny, jest codzienne spożywanie warzyw i owoców, takich jak:

  • zielone warzywa: brokuły, jarmuż, szpinak, brukselka,
  • papryka,
  • marchewka,
  • owoce: winogrona, owoce leśne, morele, brzoskwinie.

Oprócz tego warto uzupełnić dietę o produkty bogate w witaminy z grupy B, które znajdują się w jajkach, nabiale, nasionach roślin strączkowych, ziarnach słonecznika.(4) Jeśli zdecydujesz się na suplementację diety, pamiętaj, że warto skonsultować ją z lekarzem.

Eliminacja czynników sprzyjających siwieniu włosów

Przede wszystkim mowa tu o paleniu papierosów, które wpływa negatywnie na cały organizm i zwiększa tendencję do siwienia nawet u osób poniżej 30. roku życia. Ponadto dobrze jest znaleźć dobre sposoby na stres, który również ma wiele negatywnych konsekwencji. Oczywiście, jeżeli na coś przewlekle chorujesz, konieczne jest kontrolowanie stanu zdrowia pod okiem specjalisty i przyjmowanie zaleconych leków.

Rozwiązania na siwienie włosów

Istnieją na rynku preparaty przyciemniające kolor siwych włosów, takie jak płukanki, szampony czy odżywki koloryzujące oparte na barwnikach, które wnikają płytko do wnętrza włosa. Mogą być to barwniki pochodzenia chemicznego lub naturalnego, jak czarna herbata, kora dębu czy łupiny orzecha włoskiego. Jednak, aby wybrać dobry preparat na siwienie, warto wziąć pod uwagę jego formuły.

Farbowanie włosów - czy to dobry pomysł?

Ogromny wybór odcieni farb do włosów pozwala na błyskawiczne zamaskowanie siwizny dowolnym kolorem. Warto jednak pamiętać, że farby oparte na chemii mogą jeszcze bardziej przyspieszyć siwienie włosów. Podobnie zresztą jak zabiegi rozjaśniające. Alternatywą są więc naturalne farby do włosów, ewentualnie płukanki, na przykład z czarnej herbaty, kory dębu albo wyciągu z łupin orzecha włoskiego. Sięganie po nie nie daje tak szybkiego i spektakularnego efektu, jak farba, ale za to ogranicza ekspozycję na chemiczne substancje.

Wybór odpowiedniego szamponu

Z uwagi na fakt, że siwe włosy są suche i matowe, a także wypadają, to ważne, aby dobry szampon na siwienie posiadał składniki poprawiające jakość włosów (np. d-panthenol, polimery kationowe) oraz hamującymi ich wypadanie, czy stymulującymi porost. Wymagania te spełnia specjalistyczny szampon H-STIMUTONE marki Pharmaceris. Zawiera on w składzie naryngeninę - antyoksydant, który opóźnia starzenie się włosów oraz pomaga w przywróceniu im naturalnej pigmentacji. Naryngenina pobudza mitochondria odpowiedzialne za funkcje życiowe komórek oraz wydłuża ich żywotność. Wycisza również geny odpowiedzialne za hamowanie produkcji melaniny. Dzięki wyciągowi z łupin orzecha systematyczne stosowanie szamponu stopniowo delikatnie je przyciemnia. Co istotne, walcząc o przywrócenie naturalnego koloru i blasku włosów, możesz jednocześnie zapobiec procesowi ich wypadania. Opatentowany kompleks kofeiny i Naturalnego Czynnika Wzrostu FGF wzmacnia bowiem włosy, aby mogły zachować dawną gęstość. Preparat jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn.

Siwienie i wypadanie włosów na pewno nie są pożądanymi objawami, jednak istnieją sposoby na spowolnienie tych procesów i poprawę kondycji włosów. Warto po nie sięgnąć, bo włosy stanowią naszą naturalną ozdobę, a ich piękny wygląd dodaje nam pewności siebie i ogranicza konieczność sięgania po chemiczne preparaty.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

1. Dlaczego siwieję wcześniej, niż moi znajomi?

Najprawdopodobniej winna jest skłonność rodzinna. Jeżeli przynajmniej jedno z Twoich rodziców szybko zaczęło siwieć, przekazało Ci tę tendencję wraz z genami.

2. Czy za siwienie włosów odpowiadają tylko geny?

Nie tylko. Predyspozycja do siwienia zwiększa się wraz z wiekiem, a ponadto znaczenie mają: palenie papierosów, stresujący tryb życia, dieta uboga w składniki odżywcze oraz zaburzenia hormonalne.

3. Czy brak melaniny powoduje inne poza siwieniem zmiany w kondycji włosów?

Tak, siwe włosy są sztywniejsze, bardziej szorstkie, mniej podatne na układanie. Pamiętaj jednak, że właściwa troska o włosy pomoże utrzymać je w dobrej kondycji.

4. Jak mogę zrównoważyć stres oksydacyjny w organizmie, aby spowolnić proces siwienia włosów?

Możesz zrobić to poprzez dietę obfitującą w antyoksydanty, które neutralizują nadmiar wolnych rodników. Znajdziesz je przede wszystkim świeżych warzywach i owocach, na przykład papryce, jarmużu, winogronach, owocach leśnych.

5. Dlaczego siwienie często idzie w parze z wypadaniem włosów?

Siwe włosy są słabsze, a ponadto problem z wypadaniem często ma związek ze starzeniem się organizmu i zmianami hormonalnymi. Dlatego warto wybrać dobry szampon do stosowania na co dzień, który redukuje oba te problemy.

Bibliografia:

1. Why does hair turn gray? https://www.loc.gov/everyday-mysteries/biology-and-human-anatomy/item/why-does-hair-turn-gray/ Data dostępu: 19.09.2020.

2. Barhum L. What you should know about white hair. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320288 Data dostępu: 19.09.2020.

3. Jopkiewicz S. Stres oksydacyjny Część II. Profilaktyka powstawania uszkodzeń wolnorodnikowych. Medycyna Środowiskowa - environmental medicine 2018, Vol. 21, no. 2, 53-59.

4. Gruszczyńska A. Witaminy z grupy B - naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy. Postępy Fitoterapii 2009(4): 229-238.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.