Rozwiązanie na wypadanie włosów
Stanowi największe wyzwanie dla współczesnej kosmetologii – zarówno ze względu na widoczny i dokuczliwy przebieg, jak i etiologię.
U kobiet nadmierne wypadanie włosów zachodzi zwykle sezonowo, pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak uboga w składniki odżywcze dieta, osłabienie organizmu, działanie słońca, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, intensywne zabiegi stylizacyjne, karmienie piersią czy stres. Zwykle trudno skojarzyć skutek z przyczyną, bo utrata włosów następuje ok. 3-6 miesięcy po zadziałaniu szkodliwego czynnika. U mężczyzn częściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym (o podłożu hormonalnym), którego objawem jest postępujący zanik włosów od czoła i skroni aż po czubek głowy.
TROCHĘ SZCZEGÓŁÓW O WŁOSACH
Cykl włosowy na skórze głowy jest niezsynchronizowany. Sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe są w różnym okresie cyklu włosowego, a każdy z nich ma charakterystyczną dla danej fazy morfologię mikroskopową. W ciągu życia człowieka mieszek może przechodzić średnio 20-30 cykli włosowych. Każdy włos jest zastępowany co 3-5 lat. Cykl włosowy jest najdłuższy dla włosów długich trwa nawet do kilkunastu lat.
Wyróżniamy trzy fazy cyklu włosa:
- Fazę anagenu, czyli okres wzrostu włosa
- Fazę katagenu, czyli okres inwolucji mieszka włosowego (trwa 2-4 tygodnie)
- Fazę telogenu, czyli okres spoczynku mieszka, w którym włos telogenowy jest już całkowicie zrogowaciały (trwa 2-4 miesiące)
Na głowie ok. 80% włosów jest w fazie anagenu, 1% w okresie katagenu, 19% w fazie telogenu
Wyróżniamy dwa rodzaje łysienia, niebliznowaciejące oraz bliznowaciejące wynikające między innymi z zaburzeń wrodzonych, stanów zapalnych i zakażeń (blizny po ospie, półpaścu), urazów mechanicznych, oparzeń oraz chorób skóry. Natomiast łysienie niebliznowaciejące dzieli się na fizjologiczne, telegenowe, anagenowe, łysienie męskie androgenowe, łysienie androgenowe kobiet oraz łysienie plackowate. Każde z nich ma inną specyfikę uaktywniania oraz działania.
- Łysienie fizjologiczne – czyli fizjologiczna utrata włosów uaktywnia się u noworodków (wymiana włosów płodowych), w okresie pokwitania częściej u chłopców niż u dziewczynek z uwagi na czynności męskich hormonów oraz u kobiet w okresie menopauzy i u mężczyzn po 60 r.ż.
- Łysienie anagenowe - włosy wypadają kilka do kilkunastu dni od zadziałania czynnika szkodliwego (np. chemioterapia, radioterapia, zatrucie metalami ciężkimi). Łysienie tego typu charakteryzuje się nagłym, znacznym lub całkowitym zmniejszeniem liczby mitoz w komórkach i powoduje zanik opuszki i różnego stopnia zmniejszenie grubości korzenia prowadząc do jego odłamania w miejscu największego przewężenia i utraty tzw. włosa dystroficznego. Po ustąpieniu czynnika prowokującego odrost włosów jest całkowity.
- Łysienie telogenowe - jest reakcją na szkodliwy czynnik, polega na przedwczesnym nadejściu okresu inwolucji mieszka i jego przejściu w fazę spoczynku. Włosy w tym przypadku wypadają po długim okresie utajenia 2-6 miesięcy (średnio 3 miesiące) od zadziałania czynnika. Ustępuje w ciągu 3-6 miesięcy i nie wymaga leczenia, jeżeli jego przyczyną nie jest choroba np. tarczycy, czy anemia.
- Łysienie androgenowe (AGA) - jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Związane z wydłużeniem się fazy telogenowej (spoczynku) i coraz krótszymi fazami anagenowymi (wzrostu), często jest poprzedzone łojotokiem lub łupieżem tłustym, dlatego bardzo istotnym elementem zapobiegawczym utracie włosów jest odpowiednia pielęgnacja i podjęcie kuracji leczniczej. Na łysienie androgenowe wpływają czynniki genetyczne oraz hormonalne – androgeny (przekształcane są przez enzym 5α- reduktazę w metabolit tkankowy testosteronu tj. DHT, osłabiający mieszki włosowe).
- Łysienie androgenowe u kobiet - najczęściej uaktywnia się po 30 roku życia, występuje zdecydowanie rzadziej niż u płci męskiej. Łysienie to związane jest z innym rozmieszczeniem mieszków włosowych wrażliwych na działanie androgenów - granica owłosienia na czole jest dobrze zachowana, a rzerzedzenie włosów zaczyna się około 2-3 cm w kierunku okolic ciemieniowych i szczytu głowy.
- Łysienie androgenowe u mężczyzn – dotyczy 1/3 mężczyzn w wieku 20-40 lat. Charakteryzuje się utratą włosów o różnym nasileniu. Zaczyna się wyłysieniem w okolicy kątów czołowych, do których dołącza się tzw. tonsura na szczycie głowy. DHT powoduje stymulację mieszków włosowych na twarzy i w okolicach narządów płciowych natomiast hamuje wzrost włosów w obrębie owłosionej skóry głowy.
Utrata włosów u kobiet ma zazwyczaj charakter ogólny, nie zaś jak u mężczyzn miejscowy. Różnice w łysieniu uwarunkowanym genetycznie pomiędzy kobietami, a mężczyznami spowodowane są odmiennym metabolizmem androgenów (testosteronu). U mężczyzn metabolizm testosteronu jest bezpośredni. W wyniku działania enzymu 5-alfa-reduktazy testosteron przechodzi w dihydrotestosteron (DHT), który odpowiedzialny jest za wypadanie włosów skóry głowy. U kobiet metabolizm ten jest nieco dłuższy. Początkowy metabolit dehydroepiandrosteron (DHEA) przechodzi w androsteron, a następnie w testosteron. Dalsza droga metabolizmu jest identyczna jak u mężczyzn.
Przy zaobserwowaniu pierwszych objawów wypadania włosów, zarówno wynikającego ze stresu, przemęczenia, pory roku, a także powstającego pod wpływem innych niezależnych czynników warto podjąć kurację pielęgnacyjną, która pozwoli zahamować utratę włosów. Warto szukać preparatów, które zarówno zatrzymają okresowe i przedwczesne wypadanie włosów, jak i będą działały stymulująco na komórki mieszków włosowych pobudzając włosy do odrastania i ich zagęszczenia.
ROZWIĄZANIE NA WYPADANIE WŁOSÓW
Problem wypadania włosów jest stale nasilający się oraz coraz częściej spotykany zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, dlatego marka Pharmaceris poświęciła mu 10 lat badań, a efektem jest stworzenie pierwszego na rynku – zgłoszonego do opatentowania - unikalnego połączenia Naturalnego Czynnika Wzrostu FGF i Kofeiny, czyli innowacyjnej kuracji (składającej się z szamponu i odżywki). Kompleks ten nie tylko stymuluje komórki mieszków włosowych do podziału, ale i przyspiesza proces powstawania nowych włosów. Poprawia mikrokrążenie i aktywność życiową istniejących mieszków włosowych przyspieszając ich naturalny wzrost i wydłużając ich cykl życia (fazę anagenu, czyli wzrostu). Kompleks zapobiega uwarunkowanemu genetycznie łysieniu neutralizując negatywny wpływ hormonów (androgenów, DHT) odpowiedzialnych za degradację włosów i przedwczesne oraz nasilone wypadanie.
Specjalistyczne preparaty z linii Pharmaceris H przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn z problemem nasilonego okresowego i przedwczesnego wypadania włosów, pomagają walczyć z łysieniem o podłożu genetyczno-hormonalnym oraz spowodowanym czynnikami środowiskowymi. Zapobiegają utracie włosów wynikającej z długotrwałego przyjmowania leków, stresu, przemęczenia, osłabienia organizmu czy po ciąży. Co ważne są bezpieczne dla wrażliwej skóry głowy.
Stymulacja wzrostu włosów
H-STIMUPURIN Specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów i H-STIMULINUM Odżywka stymulująca wzrost włosów i ich zagęszczenie nie tylko po wstrzymują wypadanie włosów, ale też pobudzają wzrost nowych – badania wykazały, że po 42 dniach ich stosowania zagęszczenie włosów wzrasta aż o 24% (średnio to o 22750 włosów więcej!). Kompleks z kofeiny i naturalnego czynnika wzrostu FGF stymuluje, bowiem komórki mieszków włosowych do podziału i przyspiesza proces powstawania nowych włosów. Poza tym poprawia mikrokrążenie i aktywność życiową istniejących mieszków włosowych, przyspieszając ich naturalny wzrost i wydłużając cykl życia. Tak wysoka skuteczność jest możliwa dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii transportu dermalnego, która zapewnia łatwą i szybką przenikalność naturalnego czynnika wzrostu FGF wgłąb mieszka włosowego i tam jego intensywne działanie.