Skuteczne rozwiązanie na łupież
Łupież jest dolegliwością o różnych przyczynach, stąd wybór metody leczenia i odpowiedniej pielęgnacji, powinien być indywidualnie dostosowany do osoby i podyktowany rodzajem jej skóry i współwystępującymi objawami. Jedną z najczęstszych przyczyn łupieżu jest obecność na skórze owłosionej drożdżopodobnego grzyba Malassesia. Skóra skłonna do łojotoku i nadmiernego przetłuszczania stanowi doskonałe środowisko do wzrostu i rozwoju tego grzyba. Potwierdzeniem jego ważnej roli w etiologii łupieżu jest fakt, że najskuteczniejsze w niwelowaniu łupieżu są szampony zawierające składniki o działaniu przeciwgrzybiczym.
Należy dodatkowo pamiętać, że dobry szampon przeciwłupieżowy nie powinien wypłukiwać farby do włosów, ale wszystko zależy od składników aktywnych zawartych w szamponie oraz częstotliwości jego stosowania. Problemem natomiast jest stosowanie zbyt agresywnych farb do włosów oraz produktów do stylizacji włosów, które przyczyniają się do powstawania łupieżu.
Jak pozbyć się łupieżu w 1 dzień?
Aby szybko i skutecznie pozbyć się łupieżu należy najpierw trafnie zdiagnozować jego przyczynę oraz określić z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. Szampon przeciwłupieżowy powinno się stosować 2-3 razy w tygodniu, do momentu zniwelowania problemu łupieżu. Jednakże by efekty były długofalowe, profilaktycznie raz lub dwa razy w tygodniu warto kontynuować oczyszczanie skóry głowy bezpiecznym szamponem przeciwłupieżowym.
Ponadto, przy przetłuszczających się włosach, tłustych łuskach o żółtawym zabarwieniu, nieprzyjemnym zapachu włosów, zalecane jest wykonywanie peelingów skóry głowy. Są to niezwykle skuteczne zabiegi, które powinny być wykonywane minimum raz w tygodniu. Peeling jest zabiegiem znacznie przyspieszającym ustąpienie łupieżu, ponieważ bezpośrednio usuwa zrogowaciałe masy, skutecznie oczyszcza ujścia mieszków włosowych, poprawia ukrwienie i ułatwia przenikanie aktywnych składników leczniczych. Ma też działanie przywracające prawidłowe rogowacenie i działanie komórek naskórka na głowie. Przy regularnym systematycznym wykonywaniu peelingów skóry głowy i odpowiednio dobranym szamponie zdecydowanie zmniejsza częstość nawrotów łupieżu.
Zasady odpowiedniej pielęgnacji:
- Regularne stosowanie kosmetyków przeciwłupieżowych, dostosowanych do rodzaju problemu (łupież suchy, tłusty, współwystępujący z problemem wypadania włosów).
- Częste mycie głowy, w celu usprawnienia złuszczania się naskórka i łusek, zwłaszcza przy problemie łupieżu tłustego.
- Dokładne mycie włosów i skóry głowy oraz staranne spłukiwanie z nich szamponu.
- Ograniczenie rozgrzewających zabiegów stylizacyjnych, nieprzegrzewanie włosów i skóry głowy, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.
- Efekty działania kosmetyków przeciwłupieżowych powinny być widoczne już po 2-4 tygodniach regularnego stosowania.
- W celu zapobiegania nawrotom łupieżu, należy profilaktycznie, np. 1-2 razy w tygodniu.
- Stosować szampony przeciwłupieżowe.
Łupież a wypadanie włosów
Łupież jest dość powszechnym problemem, wymagającym stosowania specjalistycznych produktów przez dłuższy czas. Objawia się występowaniem drobnych białych łusek sypiących się jak śnieg na ramiona i plecy pacjentów albo występuje w postaci żółtych tłustych łusek, przytwierdzonych mocno do skóry, niekiedy z towarzyszącym stanem zapalnym.
Często uciążliwemu i nieestetycznemu łupieżowi towarzyszy nadmierne wypadanie włosów. W obrębie mieszków włosowych dochodzi do nieprawidłowości, do zaburzeń w cyklu włosowym, włosy stają się cienkie słabe, o niejednorodnych grubościach łodyg. Ten niekorzystny stan pogłębia współistniejące łysienie o podłożu hormonalnym, któremu towarzyszy łojotok lub łojotokowe zapalenie skóry. Mówimy wtedy o tzw. łysieniu łojotokowym. Oprócz hormonów androgennych na zwiększone wydzielanie łoju wpływają błędy pielęgnacyjne, stosowanie zbyt silnych, drażniących kosmetyków, nadmierne wysuszenie skóry głowy, stosowanie do mycia za gorącej wody, a także nieprawidłowa dieta i obniżona odporność (sprawdź: specjalistyczny szampon o podwójnym działaniu STYMULUJĄCY WZROST WŁOSÓW & PRZECIWŁUPIEŻOWY).
Dodatkową przyczyną wypadania włosów jest tzw. miniaturyzacja mieszków włosowych, skrócenie fazy wzrostu włosa uwarunkowane działaniem hormonów androgennych często współwystępującym z łojotokiem. W takich sytuacjach niezbędna jest odpowiednia kuracja obejmująca zarówno aspekt łupieżu (np. piroktonian olaminy, kwas cytrynowy), jak i nadmiernego wypadania włosów (kofeina, czynniki wzrostu). Wczesne rozpoznanie problemu i zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji jest w tych sytuacjach niezwykle ważne, ponieważ ogranicza postęp łysienia i przyspiesza odrastanie włosów.