Jaki szampon przeciwłupieżowy stosować w trakcie ciąży?
W okresie ciąży i laktacji dochodzi do szeregu zmian u organizmie kobiety, najczęściej hormonalnych ale też metabolicznych i immunologicznych. Dość często obserwuje się wzmożoną aktywność gruczołów potowych ekrynowych związanych ze zwiększonym poceniem oraz zwłaszcza w III trymestrze ciąży nasilone wydzielanie łoju utrzymujące się w okresie karmienia dziecka piersią. Dość częstą dolegliwością jest łupież. Jest to uciążliwa przypadłość polegająca na drobnopłatowym złuszczaniu naskórka w postaci białych płatków, w szczególności widocznych na łodygach włosów i ciemnych ubraniach. Zmiany te związane są ze zwiększoną skłonnością do podrażnień po źle dobranych kosmetykach, zabiegach stylizacyjnych, niedokładnym spłukiwaniu kosmetyków i innych czynnikach wywołujących stan zapalny na skórze głowy. U ciężarnych obniżona jest nieco odporność, może dojść do zaburzonej równowagi mikrobiologicznej skóry i nadmiernego namnażania się grzybów drożdżopodobnych Malassezia, które są uważane za głównego sprawcę łupieżu. Zwiększone wydzielanie łoju stanowi doskonałe środowisko do życia i namnażania się tego grzyba.
Łupież może być suchy w postaci drobnych białych suchych płatków związany z nadwrażliwością skóry i działaniem drożdżaka Malassesia, a także tłusty, w którym obserwuje się wzmożoną pracę gruczołów łojowych, obecność drożdżaka Malassesia, gdzie łuska jest większa, tłusta, bardziej żółta.
Przyszła mama lub kobieta karmiąca oprócz widocznych łusek może skarżyć się także na świąd skóry głowy, nieprzyjemny zapach ze skóry głowy, a także nadmierne przetłuszczanie włosów.
Skóra kobiet ciężarnych jest również nieco bardziej wrażliwa na zewnętrzne czynniki takie jak: kosmetyki do stylizacji włosów, wysoka temperatura, silne detergenty i inne substancje drażniące. Jeśli ta kłopotliwa dolegliwość pojawi się u kobiety ciężarnej warto sięgnąć po odpowiednie produkty do pielęgnacji włosów i skóry głowy, które w bezpieczny, ale łagodny sposób pomogą przyszłej mamie, bądź kobiecie karmiącej skutecznie pozbyć się łupieżu.
Każda przyszła mama z niepokojem stosuje konieczne środki lecznicze, dlatego szczególnie w ciągu pierwszych 12 tyg. powinna unikać potencjalnie szkodliwych składników. W przypadku łupieżu w ciąży najlepiej wybrać szampony oparte na naturalnych składnikach. Korzystne działanie przeciwłupieżowe wykazują środki roślinne o mechanizmie działania przeciwłojotokowym, przeciwzapalnym czy antybakteryjnym np. pokrzywa, szałwia, mydlnica, chmiel, brzoza, kłącze tataraku, łopian, czarna rzepa, olejek z drzewa herbacianego.
Należy zweryfikować codzienną pielęgnację skóry głowy, wyeliminować drażniące kosmetyki z silnymi detergentami wypłukującymi płaszcz lipidowy skóry, a także zwrócić uwagę na to, aby temperatura wody do mycia głowy nie była zbyt wysoka. Zaleca się również unikanie gorących lokówek, prostownic, suszarek z gorącym strumieniem powietrza. Szampon powinien mieć pH neutralne, najbardziej zbliżone pH skóry. Częstotliwość mycia włosów powinna być uzależniona od potrzeb skóry głowy oraz komfortu przyszłej mamy, należy zwrócić szczególną uwagę, aby stosowane szampony nie wypłukiwały naturalnego płaszcza lipidowego, nie drażniły skóry, nie zawierały silnie pianotwórczych składników tzw. surfaktantów anionowych np. SLES.
Podsumowując, jeśli w czasie ciąży lub karmienia łojotok nasila się i pojawia się uporczywy łupież, przyszła mama powinna oczyszczać skórę głowy tyle razy ile potrzebuje, najlepiej za pomocą delikatnych szamponów do częstego używania i okresowo 2-3 x w tyg. stosować specjalistyczne szampony o działaniu przeciwłupieżowym.
Należy pamiętać, że w ciąży i czasie karmienia warto zadbać o nawilżenie skóry głowy i stosować szampony o działaniu kojącym zawierającym np. d- panthenol, alantoinę, betainę lub składniki naturalne, roślinne - proteiny pszenicy czy lnu.