Jak wybrać skuteczny preparat na rozstępy?

Jak wybrać skuteczny preparat na rozstępy?

Walka z rozstępami bywa trudna, jednak nie należy z góry skazywać jej na niepowodzenie. Dziś w aptece kupić można specjalnie opracowane i co ważne – skuteczne środki na tego typu zmiany skórne, bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla osób z tendencją do znacznych wahań wagi ciała np. w okresie dużego przyrostu w okresie dojrzewania.

Rozstępy - przyczyny ich powstawania

Rozstępy są wynikiem rozciągania się skóry podczas zwiększania objętości ciała, na przykład w trakcie ciąży. Włókna kolagenowe i elastylowe skóry napinają się i mogą ulec uszkodzeniom, tworząc wrzecionowate pręgi. Nierzadko zdarza się również, że rozstępy są wynikiem skłonności genetycznych. Czerwone kreski, pojawiają się wówczas nawet pomimo właściwej i bardzo starannej pielęgnacji skóry. Co ważne, rozstępy są nie tylko problemem kobiet, gdyż teoretycznie każdy człowiek może się z nimi borykać. Niemniej, płeć żeńska jest jednym z czynników, które sprzyjają tej tendencji.

Rozstępy dotykają 70% dziewcząt i 40% chłopców w okresie dojrzewania oraz 90% kobiet w ciąży.(1)

Pozostałe czynniki ryzyka rozstępów

Ciąża, skłonności rodzinne, płeć - co jeszcze sprawia, że u niektórych osób występuje większa skłonność do rozstępów, niż u innych. Do pozostałych czynników ryzyka należą:

  • nadwaga lub otyłość,
  • gwałtowane przybranie na wadze lub szybki spadek wagi (naprzemienne tycie i chudnięcie sprzyja rozstępom jeszcze bardziej),
  • terapia lekami sterydowymi,
  • czynniki chorobowe, na przykład zespół Cushinga,
  • intensywnie uprawianie sportu, związane z przyrostem masy mięśniowej, przede wszystkim kulturystyka.(1,2)

Do tej listy można oczywiście dodać zaniedbania pielęgnacyjne. Kiedy bowiem skóra jest słabo nawilżona i odżywiona, staje się bardziej podatna na negatywne czynniki. Dbaj więc o nią każdego dnia, zwłaszcza, jeśli masz skłonność do rozstępów i innych problemów dermatologicznych.

Jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy często są porównywane do blizn i faktycznie mają z nimi sporo wspólnego. W pierwszej fazie, tak zwanej fazie zapalnej, na skórze tworzą się czerwone/ purpurowe lub sine pręgi. Zmianom tym towarzyszy stan zapalny. Faza ta utrzymuje się zwykle do kilku miesięcy, po czym pręgi zaczynają jaśnieć, a ich odcień staje się perłowy (faza zanikowa). Mimo, iż są wówczas mniej widoczne, jeżeli mają pokaźne rozmiary i jest ich dużo, mogą stanowić problem estetyczny.

Rozstępy - jak się pozbyć?

Sposoby na rozstępy są poszukiwane już od wielu lat. Dawniej stawiano raczej na tradycyjne metody, które jednak nie zawsze dawały oczekiwany efekt. Dziś, chociaż wiemy na ich temat tak dużo, rozstępy wciąż stanowią ogromne wyzwanie dla kosmetologów i dermatologów, gdyż są bardzo oporne na działanie preparatów. Co nie znaczy, że musimy borykać się z nimi już zawsze. Na podstawie obecnej wiedzy możemy bowiem wyciągnąć pewne wnioski, które na pewno ułatwią nam pozbycie się niechcianych zmian skórnych. Pamiętaj więc, że:

  • rozstępów trudno pozbyć się całkowicie, ale można znacząco zmniejszyć ich widoczność,
  • najlepiej zacząć używanie kosmetyków przeciw rozstępom jak najwcześniej, czyli już w fazie, kiedy są czerwone, gdyż wtedy najłatwiej się ich pozbyć
  • w przypadku skłonności do rozstępów dobrze jest używać kosmetyków wzmacniających skórę także profilaktycznie,
  • używanie tego typu preparatów przyniesie efekty, jeśli będziemy po nie sięgać regularnie.

 

Rozstępy w trakcie ciąży - zapobieganie

Większość ciężarnych zauważa na swojej skórze rozstępy, a im bardziej zaawansowana ciąża, tym ryzyko jest wyższe. U jednych pań mogą być one mocno widoczne, u drugich – ledwo zauważalne. W każdym jednak przypadku pozbycie się ich jest dla kobiety bardzo ważne. I choć kremy przeciw rozstępom można kupić niemal w każdej aptece czy drogerii, to jednak tak samo, jak w przypadku rozstępów pojawiających się z innych powodów niż ciąża, kluczowa jest skuteczność preparatu oraz systematyczność stosowania.

 

Bezpieczny preparat przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży - jakie kryteria powinien spełniać?

Ciąża to szczególny stan, który przede wszystkim wymaga skupienia się na bezpieczeństwie i zdrowym rozwoju płodu. Z tej przyczyny trzeba zawsze sprawdzać, czy kosmetyki, po które sięga przyszła mama, są odpowiednie dla ciężarnych. Dotyczy to również preparatów przeciw rozstępom. Zaleca się więc sięgnąć po dermokosmetyk przebadany klinicznie i polecany przez dermatologów oraz ginekologów-położników. Kremy tego rodzaju nie powinny zakłócać badań USG, dobrze aby były delikatne oraz szybko się wchłaniały. Dlatego poszukując dla siebie odpowiedniego preparatu nie sięgaj po „zwykły” krem czy serum, tylko wybierz produkt specjalistyczny, o potwierdzonym bezpieczeństwie.

Siła składników dla zdrowej i mocnej skóry

Jeżeli wciąż poszukujesz idealnego preparatu przeciw rozstępom dla kobiet ciężarnych, mamy dla Ciebie podpowiedź. Odpowiednio stymulowana skóra oraz stosowanie dobrego dermokosmetyku mogą dać naprawdę pozytywne efekty. Specjalnie z myślą o przyszłych mamach powstał krem wzmacniający strukturę skóry FOLIACTI marki Pharmaceris. Obecne w nim składniki wzmacniają wytrzymałość skóry, dzięki czemu zachowuje ona jednolitą strukturę. Receptura preparatu zawiera kwas foliowy, działający kompleksowo na osłabioną skórę kobiet w okresie ciąży. Krem przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny, zwiększając elastyczność skóry i zdolność na rozciąganie. Co ważne, FOLIACTI Pharmaceris posiada pozytywną rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.

Od kiedy stosować krem na rozstępy w trakcie ciąży?

Aplikacja kremu na skórę brzucha wiąże się z koniecznością jego masowania i uciskania, co również jest tematem, przy którym warto się na chwilę zatrzymać. Otóż w pierwszym trymestrze, kiedy ciąża jest jeszcze bardzo delikatna i narażona na różne czynniki zewnętrzne, masaż i ucisk brzucha nie są wskazane, a co za tym idzie, lepiej w tym czasie nie sięgać po preparaty przeciw rozstępom. Z reguły można bezpiecznie stosować je od 4. miesiąca ciąży, jednak jeżeli w jej przebiegu występują nieprawidłowości, lepiej skonsultować masowanie i uciskanie w ten sposób brzucha z lekarzem.

Jak prawidłowo aplikować krem na rozstępy w trakcie ciąży?

Warto pamiętać, że aplikowanie kremu czy balsamu zawsze powinno być delikatne. Należy unikać intensywnego masażu, rozciągania skóry oraz mechanicznego ucisku brzucha. Krem powinien być rozprowadzany okrężnymi ruchami, rano i wieczorem. Nie ma potrzeby aplikowania go na całe ciało, wystarczy skupić się na obszarach najbardziej podatnych na powstawanie rozstępów, czyli udach, biodrach, pośladkach oraz brzuchu.

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Nawet kompleksowa i systematyczna troska o ciało w trakcie ciąży nie zawsze pozwala całkowicie zapobiec rozstępom. Są one bowiem naturalnym następstwem rozciągania się skóry. Dlatego po urodzeniu maluszka warto kontynuować używanie specjalistycznych preparatów, również przeznaczonych dla mam. Jaki kosmetyk wybrać?

Preparatem na istniejące rozstępy, spełniającym te kryteria, jest krem TOCOREDUCT FORTE od Pharmaceris. Zmniejsza on wielkość oraz głębokość rozstępów na brzuchu, biodrach, pośladkach i udach już po trzech tygodniach stosowania. Redukuje zaczerwienienia, dzięki czemu rozstępy przybierają kolor otaczającej je skóry i stają się mniej widoczne. Ujędrnia, uelastycznia oraz nawilża. Ten skuteczny preparat na rozstępy zawiera proteiny z dyni zwyczajnej, które regenerują włókna kolagenu i elastyny oraz pozytywnie wpływają na elastyczność skóry. Preparat zaleca się stosować zarówno w tracie ciąży, jak i po jej zakończeniu.

Jak zwalczyć rozstępy po ciąży w możliwie krótkim czasie?

Nawet najskuteczniejszy krem na rozstępy na niewiele się zda, jeśli będzie nakładany nieregularnie lub niedbale. Preparat musi być stosowany dwa razy dziennie. Zaleca się lekko masować skórę podczas nakładania kremu, dzięki czemu zawarte w nim składniki wnikną głębiej. 

Rozstępy w trakcie i po ciąży to problem wielu kobiet. Obecnie mamy jednak do dyspozycji świetnej jakości dermokosmetyki, które w połączeniu z systematycznością w ich stosowaniu mogą zdziałać naprawdę wiele. Warto również pamiętać o tym, że pewnym zmianom, zachodzącym w ciele w trakcie oczekiwania na dziecko nie jesteśmy w stanie zapobiec, gdyż są one regulowane przez naturę i geny. Ponadto, nawet doskonałej jakości preparat nie usunie rozstępów całkowicie. Dlatego zamiast zamartwiać się nad obecnością śladów na skórze, czasami warto je po prostu zaakceptować jako „pamiątki” po tym szczególnym okresie w życiu, którym jest ciąża.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

1. Jaka jest przyczyna powstawania rozstępów?

Rozstępy tworzą się w sytuacjach, gdy dochodzi do gwałtownego rozciągania się skóry oraz zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych.

2. Czy rozstępy tworzą się tylko u kobiet w ciąży?

Nie, rozstępy mogą pojawić się u każdej osoby, również u mężczyzn. Sprzyjać im mogą czynniki genetyczne i hormonalne, wahania masy ciała, przyjmowanie leków sterydowych, duży przyrost masy mięśniowej, niektóre choroby.

3. Czy rozstępom w czasie ciąży można zapobiec?

Nic nie daje takiej gwarancji, jednak można zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstania. Kluczowe jest systematyczne wzmacnianie skóry odpowiednimi dermokosmetykami działającymi przeciw rozstępom.

4. Czy oczekując dziecka mogę sięgać po ten sam preparat na rozstępy, którego używałam przed ciążą?

W trakcie ciąży najważniejsze jest bezpieczeństwo płodu, dlatego lepiej jest zainwestować w dermokosmetyki przebadane pod kątem używania w trakcie ciąży.

5. Jaki powinien być bezpieczny preparat na rozstępy dla kobiet w ciąży?

Dobry i rekomendowany przez specjalistów preparat nie powinien zaburzać obrazu USG, musi być delikatny oraz szybko się wchłaniać.

6. Czy masaż brzucha w trakcie ciąży jest bezpieczny?

Ryzyko związane z masowaniem i uciskaniem brzucha dotyczy kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego preparaty przeciw rozstępom zalecane są od 4. miesiąca.

7. Pomimo profilaktyki mam rozstępy po ciąży. Jak mam się ich pozbyć

Niestety, nie zawsze da się zapobiec rozstępom. Można natomiast zmniejszyć ich widoczność. W tym przypadku również kluczowy jest dobór odpowiedniego kremu i jego systematyczne używanie.

 

Bibliografia:

1. Krzyżostan M. Rozstępy skóry - szczególny rodzaj blizny, której nie poprzedza powstawanie rany cz.I. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/rozstepy-skory-szczegolny-rodzaj-blizny-ktorej-nie-poprzedza-powstawanie-rany-cz-i,12534 data dostępu: 18.07.2020.

2. Stretch marks. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stretch-marks/symptoms-causes/syc-20351139 data dostępu: 18.07.2020.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.