Odpowiednia dieta dla osób z cerą naczynkową

Odpowiednia dieta dla osób z cerą naczynkową

To, co jadamy na co dzień, ma znaczący wpływ na stan cery. Jeżeli dieta jest oparta na pokarmach o niskiej wartości odżywczej, za to obfitujących w cukier, tusz i chemię, mamy większą skłonność do wyprysków, zmarszczek, szarego kolorytu. Jadłospis skomponowany z produktów bogatych w witaminy, minerały, aminokwasy, antyoksydanty i cenne kwasy tłuszczowe działa odwrotnie - skóra jest promienna, jędrna, a także bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Które produkty spożywcze mają pozytywny wpływ na cerę z problemem poszerzonych naczynek, a które mogą negatywnie wpłynąć na jej kondycję? Te informacje pomogą ci lepiej się o nią zatroszczyć.

Krótka charakterystyka cery naczynkowej

Cerę naczynkową często rozpoznajemy już na pierwszy rzut oka, gdyż bardzo charakterystyczne są dla niej zmiany rumieniowe w postaci czerwonych plam i teleangiektazji, czyli poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych. U niektórych osób są one bardzo niewielkie, ograniczone, słabo widoczne, u innych zaś bardzo rozległe, powodujące dyskomfort i kompleksy. W zaawansowanych przypadkach zmiany skórne są bardzo widoczne i obejmują znaczne obszary twarzy.

Na powierzchni wykwitów naczyniowych nierzadko pojawiają się inne zmiany zapalne, jak obrzęk, krosty, grudki i guzki.” (1)

O cerze naczynkowej mówimy, że jest nadreaktywna. Oznacza to, że reaguje podrażnieniem na czynniki, które oddziałując na zdrową skórę nie wywołują w niej trwałych zmian. Cera naczyniowa nie lubi wiatru, mrozu, słońca, dużych różnic temperatur, nie toleruje nikotyny, łatwo się czerwieni od stresu i emocji, jest wymagająca jeśli chodzi o kosmetyki.

Gdzie występuj rumień u osób z cerą naczynkową?

Zmiany rumieniowe występują przede wszystkim na skórze twarzy, szyi i dekoltu, ze względu na ich największe narażenie na czynniki drażniące oraz fakt, iż skóra w tych miejscach jest bardzo delikatna i wrażliwa. Obszarami twarzy, na których zwykle pojawiają się czerwone plamy i „pajączki” są natomiast policzki, nos oraz broda.

"Z powodu ciągłego eksponowania skóra twarzy jest szczególnie narażona na działanie różnych czynników środowiska." (1)

Co zaostrza stan cery naczynkowej?

Niestety, kondycja cery naczynkowej łatwo ulega pogorszeniu, jeżeli oddziałują na nią różne czynniki drażniące. Oprócz wspomnianych już niekorzystnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza wiatru, mrozu, promieni UV, dużych wahań temperatur, znaczenie mogą mieć:

  • czynniki emocjonalne, np. silny stres, złość, zdenerwowanie, strach,
  • aktywność fizyczna,
  • niektóre kosmetyki,
  • leki poszerzające naczynia krwionośne.(2)

 

Ponadto znaczenie mają niektóre nawyki dietetyczne, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi

Dieta odpowiednią dla cery naczynkowej niestety nie daje możliwości popisów kulinarnych. Nie dla niej ostra kuchnia meksykańska, chińska czy tajska, bardzo gorące zupy, rozgrzewające herbaty, alkohol czy kawa. Przy cerze naczynkowej trzeba też unikać ostrych przypraw: papryczek chili i jalapeno, chrzanu, ostrych musztard, octu oraz wszelkich sosów z tymi składnikami. W połączeniu z wysoką temperaturą dania, skutkują bowiem rozszerzeniem naczyń krwionośnych i wywołaniem charakterystycznego rumieńca. W zdrowej skórze naczynia szybko powracają do pierwotnego kształtu, jednak gdy ich ścianki są słabe i mało elastyczne – rumieńce znikają powoli. W końcu, gdy całkowicie przestają się obkurczać, pozostają stale widoczne w postaci czerwonych punkcików i nitek.

Czy to oznacza, że wymienione wyżej produkty należy wyeliminować z jadłospisu? Oczywiście, jeżeli bardzo je lubisz, od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na małe szaleństwo, jednak ważne, aby aby porcje nie były zbyt obfite. Istotna jest także obserwacja, jak na dany produkt reaguje cera. Jeśli na przykład po spożyciu alkoholu masz bardzo mocne rumieńce, najlepiej pozwalać sobie na niego tylko od święta i poprzestać na bardzo słabym drinku lub piwie.

Jakie składniki odżywcze mają dobre działanie na cerę naczynkową?

Dieta odpowiednia dla cery naczynkowej powinna zawierać składniki wzmacniające ściany naczyń, a także działające przeciwkrwotocznie. Należą do nich:

Witamina C

Obecna jest w cytrusach, kiwi, większości polskich owoców, papryce, natce pietruszki. Najlepiej jest jeść je na surowo.

Beta karoten

Znajdziemy go między innymi w marchwi, szpinaku, brokułach, brukselce, jarmużu, kapuście, papryce.

Rutyna

Znajduje się między innymi w burakach, aronii, zielu ruty, od którego zresztą wzięła się nazwa rutyny.

Witamina K

Występuje między innymi w warzywach o zielonych liściach – jarmużu, sałacie, szpinaku, brokułach, brukselce, natce pietruszki, boćwinie, a ponadto w truskawkach, oleju sojowym i niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego (np. jajach, wątrobie wołowej).

Wplatając te produkty w jadłospis i jednocześnie ograniczając pokarmy „ryzykowne” możesz poprawić kondycję cery, czyniąc ją bardziej odporną na szkodliwe czynniki, których nie zawsze da się uniknąć.

Wybór odpowiednich preparatów do codziennej pielęgnacji

Właściwa dieta odgrywa znaczącą rolę w dbaniu o cerę z problemem rozszerzonych naczynek krwionośnych, jednak równie ważny jest dobór profesjonalnych preparatów dermopielęgnacyjnych. Ich szeroką gamę znajdziesz w serii Pharmaceris N, stworzonej z myślą o ochronie przed szkodliwymi czynnikami i tym samym zapobieganiu zaczerwienieniom i pajączkom. Co powiesz na wzmacniający krem z witaminą K? Opracowany w laboratoriach Pharmaceris krem CAPINON K 1% jest odpowiedni do pielęgnacji cery wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami oraz tendencją do okresowej nadreaktywności. Mogą po niego sięgać także osoby, które często borykają się z sińcami i wylewami podskórnymi. Witamina K uszczelnia ściany naczynek krwionośnych, aby były bardziej odporne na uszkodzenia i powstawanie trwałych zaczerwienień. Preparat jest dobrze tolerowany przez skórę oraz wykazuje właściwości uelastyczniające oraz nawilżające.

Pamiętaj, że jeśli problem rozszerzonych naczynek jest u ciebie bardzo zaawansowany, dobrze jest zwrócić się po poradę do dermatologa, natomiast o profesjonalnej pielęgnacji cery trzeba pamiętać każdego dnia, bo tylko w ten sposób można zapobiec pogłębianiu się zmian i powstawaniu nowych „pajączków”.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

1. Czy mogę całkowicie pozbyć się tendencji do rozszerzonych naczynek krwionośnych?

Rodzaj cery i tendencja do niektórych problemów skórnych to cechy wrodzone, których nie da się wyeliminować. Objawy wskazujące na cerę naczynkowa powinny natomiast skłonić cię do ochrony przed szkodliwymi czynnikami: mrozem, wiatrem, nadmiernym nasłonecznieniem, gorącem (np. sauną, gorącymi kąpielami). W ten sposób ograniczysz problem.

2. W jakich sytuacjach dochodzi do powstawania plam i zaczerwienień?

Oprócz czynników klimatycznych istotną rolę odgrywają tu emocje, zwłaszcza intensywny stres, trema, złość. Poszerzenie nauczyć krwionośnych ma miejsce także w sytuacji wysiłku fizycznego, a ponadto sprzyjają temu rozgrzewające potrawy.

3. Jakich produktów spożywczych unikać, żeby nie zaogniać stanu cery?

Pierwszym produktem, który warto ograniczyć, jest alkohol, który często przyprawia nas o rumieńce. Ponadto lepiej zrezygnować z potraw gorących i pikantnych, gdyż mają podobne działanie.

4. Jak układać jadłospis, żeby zawierał produkty wzmacniające naczynka krwionośne?

Podstawą jadłospisu powinny być warzywa i owoce, w tym jarmuż, szpinak, papryka, brokuły, marchew, cytrusy, owoce jagodowe, kiwi. Zawierają one w składzie cenne dla kondycji naczyń krwionośnych witamina i antyoksydanty.

5. Czy zmiany z diecie wystarczą, żeby poprawić stan cery naczynkowej?

Zmiany w diecie są ważne, jednak oprócz nich nie zapominaj o profesjonalnych preparatach do pielęgnacji, które powinny działać odżywczo, nawilżająco, wzmacniająco i ochronnie. Jeżeli jakiś produkt wywołał u ciebie podrażnienia lub nie spełnia roli nawilżającej oraz barierowej, koniecznie poszukaj alternatywy, najlepiej stworzonej z specjalnie z myślą o cerze naczynkowej i wrażliwej.

Bibliografia:

1. Janda K., Lach O. Cera naczyniowa - przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2014, 1 (38): 48-54.

2. Yetman D. Whats Couperose Skin, and Hows It Different than Rosacea? https://www.healthline.com/health/couperose Data dostępu: 9.11.2020.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.