Dermopielęgnacja skóry naczynkowej
Cera naczynkowa to cera bardzo wrażliwa, która wymaga szczególnej troski. Długotrwale narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych czy też zbyt inwazyjne działanie stosowanych kosmetyków reaguje podrażnieniami i wyraźnym zaczerwienieniem. Pod wpływem owych czynników naczynka stają się jeszcze bardziej podatne na pękanie. Z tego właśnie względu podstawą codziennej pielęgnacji cery naczynkowej powinno być nie tylko dostarczenie skórze twarzy substancji uszczelniających ścianki naczyń krwionośnych, ale także zapewnienie jej właściwej ochrony. W tym zakresie bez wątpienia najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki. Poznajmy te najlepsze.
Czym są dermokosmetyki i dlaczego warto je stosować?
Dermokosmetyki to produkty zawierające składniki aktywne przeznaczone do radzenia sobie z konkretnymi problemami skóry. W odróżnieniu od tradycyjnych kosmetyków tego rodzaju produkty koncentrują swoje działanie na przyczynach danego problemu. Pozwalają go więc skutecznie wyeliminować, jednocześnie ograniczając ryzyko jego ponownego wystąpienia. Dermokosmetyki warto stosować do pielęgnacji skóry wymagającej szczególnej ochrony. Właściwie dopasowane do potrzeb pozwalają także zniwelować problemy skórne tj.nadwrażliwość, rumień, nadmierne przesuszanie. Dlatego ich stosowanie często zaleca się osobom z cerą problemową (naczynkową, trądzikową) oraz zmagającym się z chorobami skóry, m.in. łuszczycą oraz atopowym zapalaniem skóry. Dermokosmetyki zapewniają również skórze ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, a dzięki wysokiej zawartości substancji nawilżających i natłuszczających pomagają też odbudować płaszcz lipidowy skóry, chroniąc ją w ten sposób przed nadmierną utratą wody.
Dermokosmetyki i cera naczynkowa, czyli związek idealny
Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga stosowania produktów odpowiadających jej szczególnym potrzebom. Mowa tu przede wszystkim o charakterystycznym rumieniu i skłonności do podrażnień oraz pękania naczynek krwionośnych. Każdy wykorzystywany do codziennych rytuałów produkt, bez względu na to, czy jest to żel do mycia twarzy, krem do twarzy naczynkowej, czy też tonik do cery naczynkowej, powinien zawierać substancje pozwalające rozwiązać owe problemy. Do tych najważniejszych, a zarazem najskuteczniejszych bez wątpienia należą:
-
witamina C – uszczelnia ściany naczyń włosowatych oraz opóźnia procesy starzenia się skóry,
-
hesperydyna – zabezpiecza naczynia krwionośne przed pękaniem,
-
niacyna (witamina PP) – niweluje rumień,
-
witamina K – zmniejsza rumień, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych,
-
pantenol – stymuluje wzrost i odnowę komórek skóry,
-
alantoina – łagodzi podrażnienia skóry.
Dobry krem na naczynka przeznaczony do stosowania na dzień powinien zawierać również filtry SPF chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dobrze, jeśli dermokosmetyki do cery naczynkowej zawierają także substancje nawilżające i odżywcze, takie jak m.in. masło shea, które zmiękcza skórę, jednocześnie chroniąc ją przed przedwczesnym starzeniem i negatywnym działaniem promieni słonecznych, naturalny wosk roślinny o działaniu nawilżającym czy też lanolina o właściwościach natłuszczających. Preparaty wykorzystywane do mycia twarzy, jak na przykład żel do mycia twarzy do cery naczynkowej, powinny być łagodne w swoim działaniu, a więc skutecznie oczyszczać skórę twarzy z zalegających na jej powierzchni zanieczyszczeń, a przy tym nie naruszać jej naturalnej bariery ochronnej. Przykładem tego rodzaju produktu może być żel do mycia twarzy przeznaczony do cerynaczynkowej z linii Puri-Capilium od Pharmaceris, który goi zaczerwienienia, przynosząc skórze przyjemne ukojenie. Ze względu na łagodne działanie można go bez obaw wykorzystywać również do przemywania oczu. Stosowany systematycznie nawilża, odżywia i odświeża skórę, łagodzi podrażnienia, koi rumień, zmniejszając jego widoczność. W połączeniu z tonikiem oraz kremem do twarzy pochodzącym z tej samej serii zapewnia kompleksową dermopielęgnację cery naczynkowej.