Jaki krem do cery naczynkowej wybrać?

Jaki krem do cery naczynkowej wybrać?

Zimowy krem do pielęgnacji cery naczynkowej musi spełniać trzy zadania: odbudowywać barierę naskórkową, wzmacniać naczynia i łagodzić ewentualnie powstałe podrażnienia. Czasami jednak trudno trafić na preparat, który spełniałby wszystkie te wymagania. Jeżeli wciąż szukasz ideału, podpowiadamy, na jakie składniki zwrócić uwagę.

Cera naczynkowa - po czym ją rozpoznać?

Idealnie gładka, jędrna i promienna cera to niestety rzadkość, a większość z nas rodzi się z tendencją do pewnych problemów skórnych, wyzwalanych i nasilanych przez czynniki wewnętrzne i środowiskowe. Dosyć często możemy spotkać się z tak zwaną cerą naczynkową, któna pierwszy rzut oka możemy poznać po zaczerwienionym kolorycie i „pajączkach”. Chociaż potocznie mówi się, że „pajączki” są pękniętymi naczynkami krwionośnymi, w istocie naczynka nie pękają, a poszerzają się na tyle, że można dostrzec je przez skórę. W języku medycznym zjawisko to nosi miano teleangiektazji.(1)

Nie u każdej osoby problemy skórne mają to samo nasilenie. Czasami na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się pojedyczne „pajączki”, czasami skóra jest jednak bardzo mocno zaogniona, a jej stan pogarsza się bardzo szybko po ekspozycji na szkodliwe czynniki, na przykład gorącą temperaturę. Wówczas kluczowe jest, aby każdego dnia tworzyć na skórze barierę przed nimi zabezpieczającą.

Teleangiektazje są częściej zauważane przez kobiety, jednak nie uważa się, żeby problem ten dotyczył pań w większym stopniu.”(2)

Cera naczynkowa - jak ją chronić?

Nie istnieje sposób na to, aby w pełni „problemu rozszerzania naczynek, ponieważ u większości osób jest to cecha wrodzona i terapia wymaga wiele cierpliwości. Można natomiast chronić skórę i tym samym unieszkodliwiać czynniki, które jej szkodzą. Przede wszystkim warto się zastanowić nad dotychczasowymi nawykami, związanymi z pielęgnacją cery. Do tych, które mogą jej szkodzić, należą:

  • używanie mechanicznych peelingów,
  • używanie przypadkowych kosmetyków, które nie spełniają potrzeb cery naczynkowej,
  • stosowanie „parówek”, korzystanie z sauny, długie i gorące kąpiele,
  • stosowanie kosmetyków, zawierających składniki drażniące po których skóra jest przesuszona, podrażniona,
  • zapominanie o kremach z filtrami przeciwsłonecznymi.

 

Bardzo ważne jest także zatroszczenie się o skórę od wewnątrz. Jeżeli na przykład lubisz gorące dania, ostre przyprawy i napoje alkoholowe, pewnie zauważyłaś, że wywołują one zaczerwienienie twarzy, dlatego najlepiej pozwalać sobie na nie tylko od święta. Warto również pamiętać, że na stan cery mogą wpływać emocje, przede wszystkim gwałtowne - zawstydzenie, trema przed wystąpieniami publicznymi, złość, strach, silny stres. Oczywiście często nie da się ich uniknąć, jednak każdy powinien znaleźć swoje sprawdzone sposoby na złagodzenie stresu. Ponadto ważne jest wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz ochrona skóry odpowiednimi preparatami sprawiają, że nawet narażenie na szkodliwe czynniki nie wyrządzi wielkich szkód i nie wywoła krępujących objawów.

Jak zatroszczyć się o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa – niezależnie od jej wieku metrykalnego – zawsze charakteryzuje się nadwrażliwością. Dlatego wymaga pielęgnacji kosmetykami o wyjątkowo delikatnych formułach. Do oczyszczania cery naczynkowej należy stosować preparaty myjące (bez mydła) i produkty do demakijażu i tonizowania bez alkoholu, a za to z dodatkiem aktywnych ekstraktów i witamin. Czego więc szukać w składzie? Na przykład:

  • ostropestu plamistego,
  • miłorzębu japońskiego,
  • kasztanowca,
  • protein ryżowych,
  • witaminy B,
  • substancji działających kojąco na podrażniony naskórek – alantoiny i d-panthenolu.

 

Skuteczne, ale zarazem delikatne oczyszczenie cery zapewni ci profesjonalna pianka Pharmaceris PURI-CAPILIQMUSSE, którą możesz oczyszczać twarz i oczy bez obawy, że podrażni twoją cerę, wysuszy ją i spowoduje uczucie ściągnięcia. Pianka ma szereg zalet: zmniejsza zaczerwienienie i redukuje uczucie pieczenia, które często towarzyszy cerze naczynkowej. Zawarty w niej wyciąg z ostropestu działa przeciwrodnikowo i przeciwzapalnie oraz pomaga chronić skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV. Wyciąg z aceroli wzmacnia naczynia krwionośne oraz przyspiesza odnowę komórkową skóry. Dodatkowo witamina B3, Glucam® oraz D-pantenol nawilżają ją, koją i przywracają komfort.

Jaki peeling jest odpowiedni dla cery naczynkowej?

W przypadku cery naczynkowej odradza się używania peelingów ze złuszczającymi drobinkami, bo skóra naczyniowa nie toleruje mocnego pocierania. Nie ma natomiast przeciwskazań do stosowania formuł enzymatycznych, bo odświeżają i wzmacniają naskórek. A im skóra mocniejsza, tym mniejsze ryzyko uszkodzenia kolejnych naczyń.

Które witaminy poprawiają stan cery naczynkowej?

Dobre działanie na skórę naczyniową wykazują kremy mające w składzie witaminę K, która ma działanie zmniejszające rumień i przekrwienie naskórka, uszczelnia naczynia krwionośne oraz uelastycznia je, co zapobiega nadmiernemu ich rozszerzaniu. Niezastąpiona jest także witamina C – uszczelnia ściany naczynek i przywraca im elastyczność, a jednocześnie rozjaśnia skórę i bierze udział w produkcji kolagenu, więc równocześnie zadziała przeciwstarzeniowo. Warto bowiem pamiętać, że cera naczynkowa – ze względu na toczące się w niej nieustannie procesy zapalne – może starzeć się szybciej. Kosmetyki do cery naczynkowej często są wzbogacone o ten składnik, ale jesienią i zimą warto sięgnąć po preparaty, w których witamina C gra rolę główną. W czasie mrozów należy też szczególnie pamiętać o funkcji wzmacniającej preparatów do cery naczynkowej i sięgać po kremy o formule barierowej. Poza aktywnym działaniem na naczynka będą uzupełniać płaszcz hydrolipidowy, a tym samym wzmacniać funkcje ochronne skóry.

Idealny krem do cery naczynkowej - czy masz już swój ulubiony?

Krem do twarzy jest jednym z podstawowych kosmetyków, których używamy na co dzień. Dlatego ważne, aby charakteryzował się jak najwyższą jakością oraz spełniał wszystkie wymagania cery. Jeśli wciąż szukasz swojego kremu idealnego, koniecznie wypróbuj Krem nawilżająco-wzmacniający SPF 20 VITA-CAPILARIL, polecany do dziennej pielęgnacji skóry z rozszerzonymi naczynkami i trwałym zaczerwienieniem a także z tendencją do odwodnienia i przesuszenia. Choć kremu możesz używać przez cały rok, zimą to szczególnie ważne, gdyż wiatr, mróz, suche powietrze oraz narażenie skóry na duże wahania temperatur mogą niestety pogłębiać problemy. Zaletą kremu jest bogactwo składników: wosk z oliwek, gliceryna, ekstrakt ze złotej algi, witamina PP oraz kompleks tiotainy i tioproliny pomagają zatrzymać wodę w naskórku, działają wzmacniająco na naczynia krwionośne, neutralizują wolne rodniki, chroniąc w ten sposób skórę przed uszkodzeniami. Przekonasz się, że nawet bardzo wymagająca skóra może czuć się komfortowo przez cały dzień.

Pielęgnacja cery naczynkowej nie zawsze jest prosta, dlatego jej podstawą powinny być preparaty stworzone pod kontrolą dermatologów specjalnie dla tego typu skóry. Jeśli zadbasz o siebie odpowiednio, problem zaczerwienień i rozszerzonych naczynek nie będzie się pogłębiał, a ty zyskasz więcej pewności siebie.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

1. Jak pozbyć się „pajączków” widocznych na skórze twarzy?

Jeśli przeszkadzają ci rozszerzone naczynka na twarzy, najlepiej zgłoś się do dermatologa. Sposobem na ich usunięcie jest natomiast zabieg laserowy. Lasery działają poprzez nagłe podgrzanie krwi wewnątrz naczyń krwionośnych, co prowadzi do stanu zapalnego oraz włóknienia, wskutek czego teleangiektazje stopniowo zanikają. Proces gojenia się powinien trwać około 4-6 tygodni.

2. Czy teleangiektazje znikają samoistnie?

Nie, teleangiektazje polegają na trwałym poszerzeniu małych naczyń krwionośnych i usuwa się je z pomocą specjalistycznego zabiegu. Sięganie po odpowiednie preparaty do dermo pielęgnacji cery pomaga natomiast zmniejszyć ich widoczność oraz zapobiegać pogłębianiu się problemu.

3. Czy istnieją domowe sposoby na „pajączki” i zaczerwienienie skóry twarzy?

Istnieją naturalne sposoby na „uspokojenie” cery i zapobieganie zaczerwienieniom. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dietę i unikać ostrych przypraw, alkoholu, gorących potraw i napojów. Ponadto warto znać skuteczne sposoby na łagodzenie stresu i silnych emocji, gdyż właśnie w takich sytuacjach łatwo się czerwienimy. Skónależy także chronić przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, na przykład wiatrem i mrozem.

4. Czy witamina C pomaga w przypadku cery naczynkowej?

Tak, witamina C działa uszczelniająca na naczynka krwionośne oraz poprawia elastyczność ich ścianek, dlatego w ramach profilaktyki warto sięgać po obfitujące w nią produkty, na przykład natkę pietruszki, paprykę, jarmuż, kiwi, cytrusy.

5. Czy mając cerę naczynkową mogę korzystać z sauny i solarium?

Przegrzewanie się i nadmierna ekspozycja na promienie UV niestety mogą tylko pogorszyć problem, dlatego najlepiej jest unikać sauny, a twarz chronić kremem zaopatrzonym w filtry przeciwsłoneczne.

Bibliografia:

1. Janda K., Lach O. Cera naczyniowa - przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2014, 1 (38): 48-54.

2. Natafji E. Hereditary benign telangiectasia. https://dermnetnz.org/topics/hereditary-benign-telangiectasia/ Data dostępu: 10.11.2020.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.