Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Skóra naczynkowa z natury jest wrażliwa i reaktywna na różne czynniki zewnętrzne, jak również wewnętrzne, dlatego powinno się ją traktować wyjątkowo łagodnie – już na etapie oczyszczania. Należy pamiętać, by unikać stosowania silnych detergentów, mydeł, peelingów mechanicznych, preparatów o wysokim stężeniu kwasów AHA lub zawierających alkohol oraz masek rozgrzewających. Należy ostrożnie obchodzić się z preparatami zawierającymi witaminę A, gdyż zaostrzają one zmiany naczyniowo-rumieniowe i wpływają pobudzająco na proces angiogenezy.
Co wybierać? Preparaty do pielęgnacji skóry naczynkowej powinny spełniać wymagania stawiane kosmetykom do cery wrażliwej, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i wzmocnienie funkcji bariery naskórkowej. Dodatkowo powinny działać wzmacniająco na naczynka krwionośne – poprawiać mikrocyrkulację krwi i zmniejszać przekrwienie. Bardzo ważne jest działanie przeciwzapalne. Szczególnie polecane jest stosowanie preparatów zawierających flawonoidy (diosminę i hesperydynę) – na bazie kasztanowca, arniki, miłorzębu japońskiego czy rutyny, a także kosmetyków, które w swoim składzie zawierają substancje łagodzące i przeciwzapalne, np. alantoinę, D-pantenol, witaminę B3. Dużą rolę w pielęgnacji skóry naczynkowej odgrywa też witamina K, mająca zdolność uszczelniania naczynek krwionośnych – unikalny preparat z jej 1% stężeniem to nowość w gamie Pharmaceris N.
Nowością w serii Pharmaceris N jest CAPINON K 1% Krem z witaminą K uszczelniającą naczynka – jest to preparat do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej z rozszerzonymi naczynkami i tendencją do okresowej nadreaktywności, pojawiającej się pod wpływem czynników zewnętrznych. Krem można też stosować w celu przygotowania skóry do zabiegów medycyny estetycznej, wyraźnie przyspiesza też regenerację skóry po zabiegach, łagodząc podrażnienia, uczucie napięcia i rumień. Zalecany jest ponadto do pielęgnacji skóry u osób z tendencją do zasinień, wylewów podskórnych, unaczynień i cieni pod oczami oraz profilaktycznie do skóry ze skłonnością do trądziku różowatego. Zawarta w nim witamina K działa uszczelniająco na ścianki naczyń krwionośnych, przeciwdziałając ich uszkodzeniu i powstawaniu trwałych zaczerwienień. Więcej informacji o skuteczności Witaminy K w walce z naczynkami znajdziesz tutaj.