Cera naczynkowa - jak o nią zadbać?

Cera naczynkowa - jak o nią zadbać?

Rozszerzone naczynka to problem wielu kobiet. Jest bardzo krępujący, stąd często skrywamy go pod warstwą fluidu i pudru. To jednak nie wystarczy. Konieczne jest zastosowanie preparatów, które nie tylko ukryją rumień, ale też wzmocnią naczynia krwionośne.

Pękające naczynka, a rozszerzone naczynka - czym się różnią?

Pękające naczynka na twarzy? Popękane naczynka na nosie? Nie w każdej sytuacji terminu tego używa się poprawnie. W dermokosmetologii rozróżnia się bowiem pękające naczynka od ich rozszerzenia (teleangiektazji). W pierwszym przypadku charakterystycznym objawem jest zasinienie wywołane wylewem krwi, w drugim zaś widoczne przez skórę naczynia (tzw. „pajączki”) oraz rumień. Oba pojęcia bywają jednak mylone i często używane błędnie.

Rozszerzone naczynka - przyczyny i objawy

„Pajączki” na twarzy mogą dotyczyć już nastolatek, najczęściej jednak pojawiają się dopiero w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Bywają wynikiem nadwrażliwości skóry na czynniki zewnętrzne lub mają związek z trądzikiem różowatym. Za rozszerzone naczynka na nosie lub policzkach, gdzie najczęściej się uwidaczniają, mogą odpowiadać predyspozycje genetyczne, wrażliwość skóry, zaburzenia hormonalne, ale również nadciśnienie tętnicze oraz problemy ze strony układu trawiennego.

„Problem rozszerzonych, prześwitujących przez skórę naczyń występuje u większości dorosłych osób, głównie kobiet w okresie okołomenopauzalnym o jasnej karnacji (fototyp I i II). Cera naczyniowa jest wrażliwa, cienka, delikatna i ma skłonności do alergii.”(1)

Cera naczyniowa, a czynniki zewnętrzne

Nadmiernie rozszerzone naczynka (teleangiektazje) bywają też konsekwencją zbyt intensywnego opalania się oraz podrażnienia skóry przez inne czynniki atmosferyczne, np. wiatr i mróz. Gdy ulegną wówczas rozszerzeniu, ścianki są bardziej kruche i zwiększa się ich przepuszczalność.

Co jeszcze sprzyja rozszerzonym naczynkom?

Czasami za problemami z cerą stoją nieświadomie popełniane błędy, związane z dbaniem o skórę i ogólnym stylem życia. Chociaż ich wyeliminowanie nie sprawi, że problem całkowicie zniknie, może przynajmniej częściowo go zredukować. Do częstych błędów, sprzyjających rozszerzaniu się naczynek, należą:

  • zapominanie o filtrach przeciwsłonecznych i kremach ochronnych na wiatr i mróz,
  • intensywne opalanie się,
  • mycie twarzy i kąpiel w gorącej wodzie (powinna być letnia),
  • częste stosowanie peelingu i/lub sięganie po peelingi gruboziarniste,
  • dieta uboga w warzywa i owoce, które są znakomitym źródłem witaminy C, bardzo pozytywnie wpływającej na stan skóry.(2)

 

Czy rozszerzone naczynka pojawiają się tylko na twarzy?

Niekoniecznie, objawy czasami występują także na szyi i dekolcie, jednak twarz jest najbardziej narażona na ten problem, gdyż nie jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi np. odzieżą.(1) Aby więc stworzyć barierę ochronną, trzeba sięgać po specjalistyczne dermokosmetyki.

Cechy cery naczyniowej - podsumowanie

Optymalna troska o każdą cerę zaczyna się od określenia jej typu i kluczowych problemów z nią związanych. W przypadku cery naczyniowej do głównych cech, które ją definiują, zaliczamy:

  • występowanie stałego lub przejściowego rumienia oraz teleangiektazji,
  • predyspozycje do trądziku różowatego,
  • swędzenie oraz obrzęk skóry, która jest również cienka, wrażliwa, pergaminowa,
  • uczucie pieczenia skóry,
  • tendencja do łuszczenia się naskórka,
  • skłonność do alergii oraz reakcji nadwrażliwości na kosmetyki.(3)

 

Nic zatem dziwnego, że często zadajemy dermatologowi pytanie, jak zlikwidować pajączki na twarzy. Można pokusić się o laserowe usuwanie pajączków, nie każdy jednak chce się na tę metodę zdecydować. Podstawą jest natomiast stosowanie dermokosmetyków, które pomogą zniwelować niedoskonałości skóry. Odpowiedni krem do cery naczynkowej ukierunkowany właśnie na działanie zmniejszające widoczność pajączków i redukujący tendencje do zaczerwienień można kupić w aptece.

Jak pozbyć się „pajączków”?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jak zlikwidować „pajączki”? Troska o cerę powinna bowiem być kompleksowa. Na pewno należy zwróci

uwagę na odpowiedni krem na naczynka. Powinien on działać dwutorowo: maskować i chronić. Takie działanie wykazuje fluid kryjący dla skóry naczynkowej CAPILAR-CORRECTION Pharmaceris. Jest to podkład dobrze kryjący zaczerwienienia o dodatkowym działaniu wzmacniającym ściany naczyń. Skutecznie zmniejsza widoczność zaczerwienień, naczynek i rumienia poprzez zastosowanie mineralnych pigmentów. Wzmacnia naczynia krwionośne dzięki działaniu Inno-tetrapeptide oraz systemu Antileu-calm6, znanemu z właściwości hamujących uwalnianie cząsteczek prozapalnych. Zawiera kwas hialuronowy, który odpowiednio nawilża i ujędrnia skórę. Naczynka są więc dobrze ukryte pod warstwą kryjącego, ale lekkiego fluidu.

Warto również sięgnąć po skuteczny krem na naczynka do twarzy. Najlepszy krem na pajączki to taki, który redukuje rumień, ale też zapobiega jego powstawaniu. Preparat na dzień powinien dodatkowo zawierać filtry UVA i UVB, by chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Co na „pękające naczynka”?

Dobry krem na naczynka i zaczerwienienia to podstawa, ale o cerę warto zatroszczyć się na wielu poziomach, również od wewnątrz. Pajączki naczyniowe uwidaczniają się często, gdy brakuje nam aktywności fizycznej lub nieprawidłowo się odżywiamy. Nie jest to regułą, bo równie często pajączki na skórze są predysponowane genetycznie, niemniej zdrowy styl życia każdemu wyjdzie na dobre. Ma też pozytywny wpływ na skórę, która wspierana od wewnątrz staje się bardziej elastyczna i jędrna. A zatem co na rozszerzone naczynka na twarzy? Umiarkowany, regularny wysiłek fizyczny i odpowiednio zbilansowana dieta.

Istotna jest codzienna aktywność fizyczna, dostosowana do naszych możliwości. Już 30 minut spaceru dziennie powinno poprawić naszą kondycję i pozytywnie wpłynąć na skó. Usprawni się też krążenie w żyłach głębokich i w naczynkach włosowatych, co na rozszerzone naczynka ma istotny wpływ. Co ważne, bardzo intensywny wysiłek jest niewskazany, ponieważ powoduje gwałtowne podniesienie ciśnienia krwi i wzrost temperatury ciała, a w konsekwencji rozszerzanie naczyń.

Pajączki, a dieta

To, co ląduje na naszych talerzach, może mieć istotny wpływ na wygląd skóry, dlatego oprócz stosowania profesjonalnych dermokosmetyków dobrze jest wprowadzić kilka drobnych zmian w jadłospisie.

Jakie produkty mogą pogarszać stan cery naczyniowej?

Czasami możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu, że w naszym jadłospisie goszczą produkty, które czynią cerę bardziej podatną na problemy naczyniowe. Czynnikiem wyzwalającym rumień jest chociażby alkohol (szczególnie wino) oraz produkty zawierające glutaminan sodowy, obecny często w daniach gotowych. Osoby o słabych naczynkach, ze skłonnością do powstawania pajączków, powinny ograniczać także spożycie bardzo gorących oraz ostrych posiłków i napojów. Lepiej więc unikać potraw obficie przyprawionych czarnym pieprzem albo chilli. Zamiast tego można rozsmakować się w delikatnych ziołach: bazylii, majeranku, oregano.

Witaminy na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Istotne jest też wprowadzenie do diety produktów bogatych w witaminę C, która jest niezbędna do tworzenia się w skórze kolagenu. To dzięki temu składnikowi ścianki naczyń krwionośnych są mocniejsze i bardziej elastyczne. Produkty bogate w witaminę C to między innymi:

  • czerwona papryka,
  • natka pietruszki,
  • brukselka,
  • kalarepa,
  • brokuły,
  • kapusta,
  • kalafior,
  • szpinak,
  • pomidory,
  • owoce dzikiej róży,
  • czarne porzeczki,
  • truskawki,
  • kiwi,
  • cytrusy.(4)

 

Warto również sięgnąć po produkt pielęgnacyjny na pajączki wzbogacony o witaminę C. Dobry krem do cery naczynkowej powinien zawierać również pochodne witaminy K.

Sprytny makijaż maskujący rozszerzone naczynka - kilka podpowiedzi, jak malować się na co dzień

Codzienna troska o cerę i wzmacnianie naczynek są bardzo ważne, jednak aby na co dzień problem ten nie powodował kompleksów, dobrze jest umieć sprytnie tuszować rumień i pajączki. Oczywiście podstawą jest w tym przypadku odpowiedni dobór produktów do dermopielęgnacji cery oraz makijażu. Wiesz już, że w ofercie Pharmaceris znajdziesz dobry fluid o wielokierunkowym działaniu. Jednak w Twojej kosmetyczce z produktami do makijażu powinno znaleźć się miejsce także na korektor, który ukryje szczególnie zaognione miejsca. Do cery naczynkowej polecane są korektory w odcieniu zielonym.

Robiąc makijaż, unikaj natomiast różu (zamiast niego lepiej sprawdzi się bronzer), a ponadto pomadek w odcieniach czerwieni lub fuksji, gdyż podkreślą to, co pragniesz ukryć. Z tego samego powodu lepiej też zrezygnować z różowej palety cieni do powiek. Zamiast tego postaw na kolory spokojne i stonowane. Dobrze sprawdzą się na przykład brązy, beże albo neutralne szarości. Jeśli nie czujesz się mocna w robieniu makijażu, w doborze palety, która jednocześnie podkreśli twoją urodę i zatuszuje naczynka, pomoże ci profesjonalna makijażystka. W przypadku cery naczynkowej polecane odcienie są jednak na tyle neutralne, że powinny sprawdzić się u kobiet reprezentujących różne typu urody.

Jednocześnie pamiętaj, że ze względu na często występujące objawy nietolerancji kosmetyków, w przypadku cery naczyniowej, warto postawić na preparaty wysokiej jakości, przeznaczone dla cery wrażliwej i alergicznej. To prosty sposób na uniknięcie dyskomfortu i nieprzyjemnych reakcji.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Po czym poznam, że mam cerę naczyniową?

Charakterystyczny dla tego rodzaju cery jest rumień, a także „pajączki”, czyli widoczne przez skórę poszerzone naczynia krwionośne. Cera ta jest bardzo wrażliwa, delikatna, sprawia wrażenie pergaminowej. Łatwo ją podrażnić, sięgając po nieodpowiednie kosmetyki. Ma też tendencję do trądziku różowatego.

2. Co pogarsza stan cery naczyniowej?

Ten rodzaj cery może negatywnie zareagować na wiele różnych czynników, na przykład wysoką temperaturę i ekspozycję na słońce, ale też wiatr i mróz. Cery naczyniowej nie należy traktować gruboziarnistymi peelingami, aby jej dodatkowo nie osłabiać. Szkodliwa jest też dieta obfitująca w ostro przyprawione potrawy i napoje alkoholowe.

3. Czy „popękane” naczynka na twarzy można wyleczyć?

Sposobem na całkowite „naprawienie” naczynek jest terapia laserem. Jeżeli w twoim przypadku problem nie jest bardzo nasilony, możesz postarać się zapobiegać jego pogłębianiu. Kluczem są odpowiednie dermokosmetyki oraz unikanie czynników zaostrzających stan cery.

4. Jak zmniejszyć widoczność rozszerzonych naczynek?

Najlepiej wybierz mocno kryjący, ale zarazem lekki fluid, który jednocześnie będzie maskował naczynka i zatroszczy się o twoją cerę. Pamiętaj, że preparaty używane na dzień powinny być zaopatrzone w filtry przeciw promieniom UV.

5. Co mam jeść, żeby wzmocnić naczynka?

Przede wszystkim produkty obfitujące w witaminę C, która wielokierunkowo wpływa na stan skóry. Znajdziesz ją na przykład w owocach dzikiej róży, czarnych porzeczkach, kiwi, papryce, pomidorach oraz natce pietruszki.

Bibliografia:

1. Janda K., Lach O. Cera naczyniowa - przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2014, 1 (38): 48-54.

2. Eckelkamp S. Why You Get Broken Capillaries On Your Face & How To Prevent Them. https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-prevent-and-treat-broken-capillaries-on-face Data dostępu: 23.07.2020.

3. Zajączkowska W. Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej. http://violmedica.pl/publikacje/kosmetologia_wobec_problemow_cery_naczyniowej.pdf Data dostępu: 23.07.2020.

4. Janda K., Kasprzak M., Wolska J. Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie. Pom J Life Sci 2015, 61 (4): 419– 425.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.