Rumień na twarzy - o czym świadczy i jak sobie z nim radzić?

Rumień na twarzy - o czym świadczy i jak sobie z nim radzić?

Każdy z nas doświadcza czasami rumieńców na twarzy. Na przykład podczas wystąpień publicznych albo słuchania miłych komplementów. To naturalna i przemijająca reakcja, która dodaje wiele uroku. Jeśli jednak zaczerwienienia na twarzy  utrzymują się przez dłuższy czas, a tym bardziej towarzyszą temu inne objawy, wówczas w grę może wchodzić stan chorobowy. O czym świadczy utrzymujący się rumień i jak sobie z nim radzić?

Kilka możliwych powodów rumienia na twarzy

Skóra jest wrażliwa na wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Już samo przebywanie w bardzo zimnym lub gorącym klimacie powoduje intensywne rumieńce. Bardzo powszechną przyczyną zaczerwienienia twarzy jest też reakcja na nieodpowiednio dobrane kosmetyki - jeżeli preparat (np. oczyszczający) zawiera drażniące składniki, a Ty masz wrażliwą skórę, wówczas może zareagować zaognieniem, swędzeniem i pieczeniem. Czasami objawy te świadczą nawet o alergii.1 Taka reakcja na kosmetyk wymaga natychmiastowego usunięcia go z twarzy. Nie sięgaj również po niego ponownie, a zamiast tego wybierz preparaty przeznaczone specjalnie dla skóry wrażliwej. Skóra twarzy może się również zaczerwienić po zjedzeniu pikantnych potraw bądź wypiciu alkoholu.

Zaczerwienienie na twarzy, które utrzymuje się przez dłuższy czas, bywa niestety objawem stanu zapalnego. Jeśli towarzyszy mu ekstremalna suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry, może świadczyć o wyprysku atopowym. Jeśli go u siebie podejrzewasz, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Atopia zwykle jednak diagnozowana jest u dzieci, natomiast w wieku dorosłym ujawnia się w rzadkich przypadkach. Bardziej rozpowszechnioną przyczyną zaczerwienienia skóry twarzy w wieku dojrzałym jest natomiast trądzik różowaty (rosacea). Szacuje się, że może się z nim borykać około 10% populacji.2 Na szczęście dziś istnieją skuteczne sposoby na ograniczenie widoczności zmian.

Po czym rozpoznać trądzik różowaty?

Początki choroby zwykle są bardzo niepozorne. Symetrycznie rozmieszczony rumień pojawia się na kilka lub kilkanaście minut, na przykład pod wpływem silnych emocji albo alkoholu. Sytuacja powtarza się wielokrotnie i w końcu skóra staje się zaczerwieniona przewlekle, a na jej powierzchni widoczne są poszerzone naczynka, zwane „pajączkami”. Tak zwykle objawia się typ rumieniowo-teleangiektatyczny trądziku. Zaczerwienieniu skóry może towarzyszyć obrzęk oraz złuszczanie się naskórka. Rumień natomiast nie zawsze dotyczy tylko twarzy, ale rozprzestrzenia się na szyję i dekolt.3 

Jeżeli w obrębie utrwalonego rumienia pojawiają się małe, czerwone, kopulaste grudki i krostki, przypominające zwykły trądzik, wówczas jest to objaw postaci grudkowo-krostkowej. Dużo rzadszą odmianą choroby jest natomiast typ guzkowy - wówczas zmiany przerostowe dotyczą nawet całej twarzy. U niektórych pacjentów przykre objawy atakują oczy, a ponadto medycyna wyróżnia kilka innych, bardzo rzadko występujących typów choroby.3

Trądzik różowaty - kogo dotyczy i jakie czynniki sprzyjają objawom?

Przeważnie objawy trądziku różowatego pojawiają się u osób w wieku 30-50 lat. Szacunkowo 2 lub 3 razy częściej zapadają na niego kobiety, za to u mężczyzn choroba może mieć cięższy przebieg. Jej podłożem jest natomiast nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych. Czynników, które wywołują lub nasilają trądzik jest bardzo wiele. Rosacea często pojawia się u kobiet w okolicach menopauzy, a także w czasie ciąży, miesiączki i jajeczkowania. Doustna terapia hormonalna także sprzyja rozwojowi stanu zapalnego skóry. Ponadto im jaśniejszy fototyp skóry, tym większe prawdopodobieństwo, że zaatakuje ją niechciany rumień.3,4

Zwiększone ryzyko dotyczy też osób, dla których czerwienienie się to częsta reakcja w sytuacjach nerwowych lub stresujących. Osoby te powinny liczyć się z tym, że rumień będzie stopniowo się utrwalał. Podobny scenariusz może dotyczyć osób nie stroniących od alkoholu oraz innych używek. Efekt wzmacniają oczywiście papierosy/preparaty nikotynowe, dlatego najlepiej jest znaleźć dobry sposób na rozstanie się w tym nałogiem. To samo dotyczy kawoszy, bowiem kofeina to jedna z najpopularniejszych używek pobudzających, zatem niestety sprzyja ona poszerzaniu naczyń krwionośnych.3,4 

Jako możliwy czynnik, wywołujący trądzik różowaty, specjaliści wskazują także Helicobacter pylori.5 Ta podstępna bakteria przenosi się bardzo łatwo i bytuje w błonie śluzowej żołądka, wywołując przykre dolegliwości gastryczne czy nieprzyjemny zapach z ust. Okazuje się jednak, że może także negatywnie odbić się na wyglądzie skóry. Dlatego warto zrobić szybki test na jej obecność (do kupienia w aptece) i jeśli wynik okaże się pozytywny, zgłosić się do lekarza.

To przykłady często występujących czynników, prowokujących i zaostrzających trądzik różowaty. Wiele z nich można wyeliminować, dzięki czemu zmiany nie będą się pogłębiać. W radzeniu sobie z przypadłością pomoże Ci natomiast odpowiednia dermopielęgnacja.

Nawracający lub utrwalony rumień na twarzy - jak sobie z nim radzić?

Oczywiście walkę ze zmianami trądzikowymi zacznij od konsultacji z dermatologiem, który oceni typ zmian i na tej podstawie dobierze właściwą terapię. Czasami potrzebne są leki, jednak równie istotna jest codzienna troska o skórę i używanie profesjonalnych preparatów aptecznych.

Ultra aktywny żel na rumień i zmiany grudkowo-krostkowe ROSALGIN ACTIVE+ marki Pharmaceris oparty jest na unikatowym połączeniu azeloglicyny, AgascalmuTM, wody oczarowej oraz ekstraktu z Centella asiatica. Te starannie dobrane składniki działają przeciwtrądzikowo, redukują zmiany grudkowo-krostkowe, przeciwdziałają utrwalaniu się rumienia oraz działają kojąco i łagodząco. Preparat sprawia, że skóra jest lepiej nawilżona, ukrwiona i ukojona. Należy stosować go rano i wieczorem przed aplikacją kremów pielęgnacyjnych.

Oprócz dobrego preparatu na trądzik różowaty pamiętaj, aby zapewnić skórze właściwą ochronę przed promieniami UV. Obserwacje wykazały, że u ponad 80% pacjentów stan skóry pogarsza się pod wpływem słońca.4 Odpowiednim kremem na dzień będzie więc Multikojacy krem SPF 30 do twarzy dla skóry suchej, normalnej i wrażliwej LIPO-ROSALGIN. Polecany jest do codziennej pielęgnacji skóry suchej, normalnej oraz wrażliwej z trądzikiem różowatym, a także ze skłonnością do zaczerwienień, trwałego oraz napadowego rumienia i zmian grudkowo-krostkowych. Po krem warto sięgać przez cały rok, jeśli jednak planujesz przebywać na intensywnym słońcu, zapewnij sobie ochronę rzędu SPF 50.

W ramach pielęgnacji nocnej sięgnij natomiast po Krem redukujący zaczerwienienia na noc CALM-ROSALGIN. Preparat wpływa na usuwania toksyn z komórek skóry, wspomagając jednocześnie intensywną regenerację oraz odżywienie, a ponadto zmniejszając stopień nasilenia zmian grudkowo-krostkowych oraz widoczność teleangiektazji. Receptura zawiera jony wapnia Calm-CalciumTM Ca2+, przez co koi i łagodzi podrażnienia. Krem zmniejsza trwałe zaczerwienienia skóry oraz widoczność naczyń krwionośnych.

Ze względu na powiązanie rumienia z silnymi emocjami, nieocenioną pomocą w terapii jest także znalezienie dobrych sposobów na stres - już same ćwiczenia oddechowe, spacer wśród zieleni albo obejrzenie dobrej komedii sprawią, że poczujesz się lepiej. Ważne, aby korzystać z tych sposobów regularnie, co wpłynie korzystnie na ogólną jakość życia.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

Czy trądzik różowaty pogarsza się z wiekiem?

Trudno przewidzieć przebieg trądziku u danej osoby. Niemniej w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz profilaktyki objawy choroby mogą się pogorszyć. Jeżeli pozostaniesz pod opieką dermatologa i wdrożysz zalecane zmiany w stylu życia, prawdopodobieństwo postępu objawów będzie niższe.

Czy menopauza może sprzyjać trądzikowi różowatemu?

Uderzenia gorąca związane z menopauzą mogą pogarszać przebieg trądziku różowatego, a u niektórych kobiet nawet go wywołać. W takiej sytuacji warto jak najszybciej sięgnąć po preparaty, które wzmocnią skórę i zapobiegną pogłębianiu się objawów.

Czy trądzik różowaty może dotyczyć oczu?

Tak, mówimy wówczas o ocznym trądziku różowatym (ocular rosacea). Jego objawy to wodnisty lub przekrwiony wygląd oczu, uczucie suchości i piasku pod oczami, swędzenie lub pieczenie, nadwrażliwość na światło. Jeśli zauważysz u siebie podobne symptomy, koniecznie skontaktuj się z okulistą.

Bibliografia:

  1. 10 reasons your face is red. https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/face/facial-redness Data dostępu: 27.01.2023.
  2. Mandal A. Rosacea Epidemiology. https://www.news-medical.net/health/Rosacea-Epidemiology.aspx Data dostępu: 27.01.2023.
  3. Nikiel A. Trądzik różowaty - leczenie oraz pielęgnacja skóry Kosmetologia Estetyczna 6 / 2016 / vol. 5, s. 641-647.
  4. Placek W., Wolska H. Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie. Przegl Dermatol 2016, 103, 387–399.
  5. Yang X. Relationship between Helicobacter pylori and Rosacea: review and discussion BMC Infect Dis2018 Jul 11;18(1):318.
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.