Trądzik różowaty - co trzeba o nim wiedzieć i jak sobie z nim radzić?
Borykasz się z trądzikiem różowatym? A może masz nietypowe zmiany skórne i zastanawiasz się, czy mogą świadczyć o tej uciążliwej chorobie dermatologicznej? Przeczytaj nasz przewodnik po temacie trądziku różowatego i przekonaj się, że możesz skutecznie łagodzić jego objawy.
Trądzik różowaty u dorosłych - kilka ważnych faktów
Trądzik różowaty (TR, rosacea, acnerosea) jest chorobą, która ma już całkiem długą historię. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XIV stulecia i doszukano się ich w pismach dr. Guy de Chauliaca. Zanim jednak lekarze bardziej szczegółowo poznali chorobę, musiało minąć kolejnych kilka wieków.1
Według różnych statystyk choruje na niego 1-10% populacji i przeważnie dotyka osoby w wieku 30-60 lat. Stanowi nie tylko problem dermatologiczny, ale również psychologiczny, gdyż zmiany lokalizują się na twarzy. Niemal 70% pacjentów przyznaje, że trądzik różowaty powoduje u nich zaniżenie samooceny oraz negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie, zaś u ponad 40% schorzenie przyczynia się do ograniczenia publicznych kontaktów.1 Czy tak musi być? Chociaż jest chorobą przewlekłą, istnieją skuteczne sposoby na ograniczenie zmian i co za tym idzie - podwyższenie komfortu codziennego życia oraz relacji społecznych. Podobnie, jak w przypadku innych dermatoz, najlepiej zacząć od zdobycia wiedzy na jej temat, aby wiedzieć, co może zaostrzać jej przebieg, a co łagodzi objawy.
Trądzik różowaty - przyczyny i objawy choroby
Jakie są przyczyny choroby o nazwie trądzik różowaty? Jakie zmiany skórne świadczą o jej wystąpieniu i czy można pomylić ją z czymś innym? Zdecydowanie warto znać te informacje.
Trądzik różowaty: przyczyna
Powód wystąpienia dermatozy nie jest do końca jasny i lekarze sądzą, że istnieje wiele czynników, które mogą jej sprzyjać, w tym dziedziczona tendencja oraz nadmierna reakcja systemu immunologicznego.2 Choroba zwykle dotyka kobiety, jednak mężczyźni częściej cierpią z powodu ciężkiej postaci. Bardziej narażone na trądzik różowaty są osoby obdarzone wrażliwą, naczynkową skórą, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. U pań ogromną rolę odgrywają hormony, dlatego do zaognienia stanu skóry może dojść, gdy występują zaburzenia miesiączkowania, menopauza, w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Trądzik różowaty może również towarzyszyć chorobie tarczycy.2,3
Do pogorszenia stanu cery dotkniętej trądzikiem różowatym mogą przyczynić się różne nawyki, upodobania kulinarne oraz środowisko, w którym przebywamy. Do czynników sprzyjających trądzikowi różowatemu należą:
- gorące napoje, ostre, pikantne potrawy,
- czerwone wino i inne napoje alkoholowe,
- papierosy,
- przebywanie w ekstremalnych temperaturach,
- słońce, wiatr,
- silne emocje, stres, nadpobudliwość nerwowa,
- ćwiczenia fizyczne,
- gorące kąpiele,
- leki rozszerzające naczynia krwionośne,
- niektóre kosmetyki, w tym środki ściągające, tonery, perfumy, kosmetyki do makijażu,
- infekcje, na przykład bakterią Helicobacter pylori, obecną na błonie śluzowej żołądka.2,3
Choroba zwykle rozpoczyna się w wieku dorosłym, dlatego do czynników ryzyka możemy zaliczyć także wiek powyżej 30 lat.1
Trądzik różowaty: objawy
Istnieje kilka typów trądziku różowatego, które różnią się od siebie obrazem klinicznym. Do głównych objawów, które o nim świadczą, należą natomiast:
- zaczerwienienie twarzy, rumień,
- teleangiektazje (poszerzone naczynka krwionośne, zwane też „pajączkami”),
- występowanie epizodów zapalnych z grudkami i krostkami,
- w postaci ocznej chorzy borykają się z problemem suchych, podrażnionych, opuchniętych oczu i powiek,
- w bardzo ciężkim przebiegu choroby: rhinophyma, czyli trądzik różowaty na nosie, a dokładniej - guzowaty przerost nosa, który prowadzi do deformacji i zaburzenia funkcji nosa (tak zaawansowane stadium zwykle dotyczy mężczyzn).2,4
Jak stwierdzić, czy zaczerwieniona twarz to trądzik różowaty, a nie po prostu reakcja związana z nadwrażliwością i posiadaniem cery naczyniowej? To nie zawsze jest proste, dlatego w przypadku podejrzeń najlepiej jest zgłosić się do dermatologa. Sygnałami, które mogą sygnalizować rozwój rosacea, są na pewno pojawienie się objawów po 30. roku życia, występowanie okresów zaostrzeń i remisji, zanieczyszczenie cery przez krosty i grudki, lokalizacja objawów głównie w środkowej części twarzy. Kryterium diagnostycznym jest także współistnienie objawów łojotoku.5 Pamiętaj, że jeżeli podejrzewasz, że to trądzik różowaty, jak najszybciej zgłoś się do dermatologa i podejmij rekomendowane przez niego leczenie.
Trądzik różowaty - jak leczyć?
Leczenie trądziku różowatego obejmuje stosowanie preparatów miejscowych (jak metronidazol, kwas azelainowy, antybiotyki), jak i ogólnych. Terapia powinna być dopasowana indywidualnie przez lekarza. Często kluczowe jest opanowanie problemów ogólnoustrojowych, takich jak zakażenie Helicobacter pylori lub zaburzenia hormonalne. Ogromną rolę w terapii odgrywa również odpowiedni dobór kosmetyków, gdyż muszą one wzmacniać skórę i być dla niej łagodne.
Jaki krem na trądzik różowaty wybrać na co dzień? Profesjonalne preparaty znajdziesz w linii Pharmaceris R. Multikojący krem SPF 15 LIPO-ROSALGIN to znakomity wybór na co dzień. Zawarty w recepturze piroktonian olaminy wykazuje działanie antybakteryjne i wspomaga ustępowanie istniejących zmian grudkowo-krostkowych. Przywraca również równowagę mikroflory naskórka, zapobiegając tym samym nawrotom dolegliwości. D-pantenol oraz alantoina to komponenty łagodzące podrażnienia oraz zmniejszające tendencje do nadreaktywności skóry na różne czynniki zewnętrzne. Wosk z oliwek wzmacnia natomiast barierę hydrolipidową naskórka oraz zapewnia optymalne nawilżenie i natłuszczenie. Systematyczne stosowanie kremu skutecznie łagodzi, przeciwdziała procesom zapalnym, a także poprawia ogólną kondycję i wygląd skóry.
Co na trądzik różowaty będzie dobre do stosowania na noc? Koniecznie sięgnij po Krem redukujący zaczerwienienia CALM-ROSALGIN, w 100% kojący i łagodzący podrażnienia skóry oraz zapobiegający nawrotom zaczerwienień. Preparat pomaga także w zniwelowaniu uczucia swędzenia i pieczenia, które może towarzyszyć zmianom. Jego receptura zawiera jony wapnia Calm-CalciumTM Ca2+, D-pantenol, olej Canola, alantoinę oraz olej z czarnych porzeczek, czyli bogaty koktajl substancji o wielokierunkowym, pozytywnym działaniu na skórę, aby zmniejszyć problem nadreaktywności i zaczerwienień.
Specjalistyczne dermo kosmetyki na trądzik różowaty łagodzące rumień i zmiany grudkowo-krostkowe
Wyjątkową propozycją w linii Pharmaceris R jest nowy Ultra aktywny żel na zmiany grudkowo-krostkowe ROSALGIN ACTIVE +. To wysoko skoncentrowany żel, oparty na starannie opracowanym połączeniu azeloglicyny, AgascalmuTM, wody oczarowej i ekstraktu z Centella asiatica. Preparat działa przeciwtrądzikowo, redukuje zmiany grudkowo-krostkowe, przeciwdziała utrwalaniu się rumienia oraz działa kojąco i łagodząco. Azeloglicyna stanowi połączenie nawilżającej glicyny i seboregulującego kwasu azelainowego, które nawilżają, łagodzą, redukują grudki i krostki, jednocześnie minimalizując ryzyko zaostrzenia trądziku. Kolejny wyjątkowy składnik AgascalmTM - zmniejsza on długotrwałe rozszerzenie naczyń, neutralizuje negatywne efekty stresu psychologicznego na skórę, takie jak zapalenia i zaczerwienienia, wspomagając ustępowanie istniejących objawów oraz przywraca skórze odpowiednie nawilżenie i komfort. Ekstrakt z Centelli zmniejsza widoczność teleangiektazji oraz zmian grudkowo-krostkowych. Wreszcie woda oczarowa poprawia ukrwienie skóry, jej kondycję oraz koloryt, aby zawsze wyglądała pięknie i promiennie.
Profesjonalna dermopielęgnacja cery z trądzikiem różowatym może być czystą przyjemnością. Zwłaszcza, jeżeli widzisz szybkie efekty. Pamiętaj, że o profesjonalnych preparatach również w okresach remisji choroby, aby na tyle, na ile to możliwe, zmniejszyć ryzyko zaostrzeń.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Jakie zabiegi kosmetyczne mogą zaszkodzić cerze dotkniętej trądzikiem różowatym?
Jeżeli masz trądzik różowaty, zdecydowanie unikaj złuszczania z wykorzystaniem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego oraz kwasu salicylowego. Zabiegi te powodują bowiem przekrwienie skóry, a to nasila rumień oraz go utrwala. Ponadto potraktowanie cery tymi kwasami powoduje intensywne złuszczanie się, któremu towarzyszą nieprzyjemne odczucia pieczenia, kłucia i palenia. Co jeszcze może szkodzić w przypadku trądziku różowatego? Na pewno zabiegi rozgrzewające, które wzmagają ukrwienie skóry. Najlepiej bacznie obserwuj jak Twoja skóra reaguje na dany zabieg i jeśli jest podrażniona, nie wykonuj go więcej.5
Jakie konkretnie dania i napoje szkodzą osobom z trądzikiem różowatym?
Wśród produktów żywnościowych, które mogą zaszkodzić cerze z trądzikiem różowatym, znajdują się: sery (z wyjątkiem serów domowych) oraz inne produkty mleczne, czekolada, wanilia, wątróbka, a także wszelkie ostre przyprawy, takie jak chilli, curry, pieprz, sosy: winegret, sojowy, pomidorowy. Herbata, kawa i wszelkie napoje procentowe również powinny być spożywane jak najrzadziej.3
Czy trądzik różowaty można wyleczyć całkowicie?
Nie istnieje terapia, która umożliwia całkowite pozbycie się choroby, jednak można zmniejszyć lub usunąć istniejące objawy oraz zapobiegać powstawaniu nowych zmian. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, terapia może obejmować leki miejscowe i doustne, a czasami zabiegi chirurgiczne lub laserowe, które pomagają uporać się z rhinophymą. Jeśli dodatkowo będziesz unikać czynników zaostrzających zmiany, rezultaty powinny być naprawdę zadowalające.6
Bibliografia:
- Brzeziński P. Leczenie miejscowe w trądziku różowatym. Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 4, 263–272.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rosacea/symptoms-causes/syc-20353815 Data dostępu: 2.03.2022.
- Nikiel A. Trądzik różowaty - leczenie oraz pielęgnacja skóry. Kosmetologia Estetyczna 2016, 6(5): 641-647
- Piejko L. Trądzik różowaty i rhinophyma - przypadłość osób w wieku dojrzałym.{w:] Starość nie jedną ma twarz - badania interdyscyplinarne nad starością. s.18.
- Marek L. Trądzik różowaty. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty Data dostępu: 2.03.2022.
- Watson S. What Is Rosacea?https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-rosacea-basics Data dostępu: 2.03.2022.