Trądzik różowaty - jak uniknąć zaostrzenia objawów zimą?

Trądzik różowaty - jak uniknąć zaostrzenia objawów zimą?

Cera obarczona trądzikiem różowatym bywa kapryśna wobec różnych warunków pogodowych. Latem reaguje nadmiernie na upały i intensywne nasłonecznienie. Niestety, również zima bywa dla niej czasem trudnych wyzwań, a do czynników wyzwalających objawy należą: przesuszenie, zmiany temperatur, a nawet sezonowe infekcje. Jak ją przed nimi ochronić? Skorzystaj z naszego poradnika zimowej dermopielęgnacji cery z trądzikiem różowatym.

Trądzik różowaty - co może zaostrzyć objawy w okresie zimy?

Dla skóry, nawet zdrowej i nie sprawiającej większych problemów, szkodliwe są wszelkie ekstremalne warunki klimatyczne. W okresie zimy pojawia się problem mrozu, chłodnego wiatru, smogu oraz przesuszonego powietrza w mieszkaniach i biurach, co utrudnia utrzymanie optymalnego nawilżenia budujących ją komórek. Kiedy natomiast skóra jest przesuszona, staje się bardziej wrażliwa na wszelkie drażniące czynniki. To niestety nie koniec zimowych zagrożeń. Gdy bowiem robi się chłodniej, pojawia się pokusa skorzystania z gorących kąpieli czy sięgnięcia po rozgrzewające potrawy i napoje, które bardzo sprzyjają objawom trądziku różowatego. Czynnikiem wyzwalającym objawy mogą być ponadto sezonowe infekcje, przebiegające z gorączką, kaszlem i katarem, co prowadzi do poszerzenia naczyń krwionośnych (1).

Oprócz tego na skórę oddziałuje szereg czynników uniwersalnych, które zaostrzają objawy trądziku różowatego niezależnie od pory roku. Należą do nich:

  • wahania hormonalne, związane z cyklem, menopauzą, antykoncepcją doustną, chorobami tarczycy,

  • infekcje, w tym zakażenia bakterią Helicobacter pylori oraz nużeńcem ludzkim,

  • czynniki psychosomatyczne, czyli stres, emocje oraz nadpobudliwość nerwowa,

  • dieta obfitująca w sery (z wyjątkiem serów domowych) i inne produkty nabiałowe, czekoladę, wątróbkę, ostre przyprawy,

  • picie alkoholu,

  • korzystanie z sauny,

  • sięganie po leki rozszerzające naczynia krwionośne,

  • używanie nieodpowiednich kosmetyków, zawierających w składzie np. alkohol etylowy lub benzylowy, mentol, mydła czy środki zapachowe (1,2).

Złożone podłoże trądziku różowatego i możliwość występowania kilku czynników zaostrzających objawy sprawia, że jego terapia wymaga sporej dyscypliny oraz sięgania po profesjonalne dermokosmetyki. W codziennym nawilżaniu i wzmacnianiu skóry pomogą Ci formuły wchodzące w skład linii Pharmaceris R, stworzone specjalnie z myślą o łagodzeniu objawów choroby.

Wzmocnienie i ukojenie - zimowa rutyna dermopielęgnacyjna cery z trądzikiem różowatym

Podstawą każdej rutyny dermopielęgnacyjnej jest jej oczyszczanie. Cera z trądzikiem różowatym jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga łagodnie działających produktów, które ją oczyszczą, ukoją oraz zapobiegną przesuszeniu. Aby codzienny zabieg oczyszczania był dla Ciebie samą przyjemnością, wypróbuj nasz Kojący fizjologiczny żel do mycia twarzy i okolic oczu PURI-ROSALGIN. Oparty jest na wyjątkowo łagodnej bazie myjącej, która zachowuje równowagę fizjologiczną skóry, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej naskórka. Zawarty w jego składzie AgascalmTM przywraca odpowiednie nawilżenie i komfort, neutralizuje negatywne efekty stresu psychologicznego na skórę, jednocześnie wpływając na zmniejszenie rozszerzonych naczyń krwionośnych. D-pantenol i betaina minimalizują skłonność do reakcji zapalnych oraz łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia. Preparat skutecznie usuwa zanieczyszczenia i makijaż, nie podrażniając przy tym ani nie wysuszając skóry.

Wzmocnienie skóry i ochrona przeciwsłoneczna

Czy zimą skóra z trądzikiem różowatym wymaga ochrony przed promieniami UV? Owszem, w słoneczne dni warto się przed nimi zabezpieczać, zwłaszcza gdy występuje śnieg oraz podczas zimowych wyjazdów, gdy twarz bardzo szybko się opala. Oczywiście wybierz preparaty, która przy okazji złagodzą objawy trądziku.

Multikojący krem do twarzy SPF 30 LIPO-ROSALGIN to unikatowe połączenie składników o działaniu kondycjonującym, łagodzącym i ochronnym. AgascalmTM działa tutaj w synergii z piroktonianem olaminy o właściwościach antybakteryjnych, który wspomaga redukcję istniejących zmian grudkowo-krostkowych. Innowacyjny peptyd InnoTetrapeptideTM minimalizuje widoczność zaczerwienień i pajączków, wywołanych reakcjami zapalnymi. W formule znalazły się także łagodzące D-panthenol i alantoina, a także wosk z oliwek, który wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka oraz zapewnia jego odżywienie i regenerację.

Intensywna nocna regeneracja

Każdej nocy nasza skóra ma szansę na wypoczynek i naturalną odnowę. Warto ją w tym wesprzeć poprzez dermopielęgnację ukierunkowaną na redukcję wolnych rodników tlenowych, których nadmiar może uszkadzać komórki, a także nawilżenie oraz ukojenie podrażnień, powodujących nieprzyjemny świąd i pieczenie.

Pomoże Ci w tym Krem redukujący zaczerwienienia na noc z kojącym kompleksem Ca2+ CALM-ROSALGIN. Formuła opiera się na komplementarnym działaniu składników aktywnych o wielokierunkowym działaniu. InnoTetrapeptideTM zmniejsza zaczerwienienia wywołane reakcjami zapalnymi. Tioprolina działa silnie antyoksydacyjnie, wspomaga regenerację naskórka, działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i ochronnie wobec czynników zewnętrznych. Ekstrakt z liści drzewa oliwnego działa detoksyfikująco, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii w komórkach oraz zwiększa odporność skóry na stres. Olej z czarnych porzeczek ujędrnia i uelastycznia naskórek, koi uczucie swędzenia i pieczenia skóry, a także zapewnia jej odpowiednie nawilżenie i niweluje objawy fizjologicznego stresu oraz zmęczenia. Receptura kremu zawiera ponadto jony wapnia Calm-CalciumTM Ca2+, dzięki czemu skutecznie koi i łagodzi podrażnienia. 

Niezawodna pomoc na redukcję zaczerwienień, grudek i krostek

Pomimo zastosowanej profilaktyki jednak doszło do zaostrzenia objawów? Na szczęście teraz możesz skutecznie je zredukować. W tym celu sprawdzi się Ultra aktywny żel na rumień i zmiany grudkowo-krostkowe ROSALGIN ACTIVE+ . Wyróżnia się skoncentrowaną formułą, skutecznie łagodzącą objawy trądziku różowatego. Kryjąca się w jego recepturze azeloglicyna, stanowiąca połączenie nawilżającej glicyny i seboregulującego kwasu azelainowego, ma działanie nawilżające, łagodzące oraz redukujące grudki i krostki. Minimalizuje jednocześnie ryzyko zaostrzenia objawów trądziku. AgascalmTM zmniejsza długotrwałe rozszerzenie naczyń oraz neutralizuje negatywne efekty stresu psychologicznego na skórę, takie jak zapalenia i zaczerwienienia. Wspomaga tym samym ustępowanie istniejących objawów oraz przywraca skórze odpowiednie nawilżenie i komfort. Ekstrakt z Centelli działa kojąco, zmniejszając widoczność teleangiektazji oraz zmian grudkowo-krostkowych. Woda oczarowa poprawia natomiast ukrwienie skóry, jej kondycję oraz koloryt. Żel możesz stosować rano i wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy, pod krem na dzień lub na noc. Stanowi doskonałą bazę pod makijaż.

Linia Pharmaceris R to starannie opracowane preparaty, dzięki którym przywrócisz swojej skórze dobrą kondycję i komfort. Oprócz tego pamiętaj o unikaniu czynników zaostrzających, zwłaszcza gorących kąpieli, napojów i potraw, a także na tyle, na ile to możliwe - stresujących sytuacji. Zima to dobry moment na zwolnienie tempa, znalezienie czasu na relaks, wypoczynek i zadbanie o siebie od zewnątrz i od środka. Jeśli zatroszczysz się o to na co dzień, ewentualne zaostrzenia objawów trądziku różowatego nie będą tak intensywne i nie przeszkodzą Ci w korzystaniu z uroków wyjątkowej, zimowej aury.

Bibliografia:

 

  1. Nikiel A. Trądzik różowaty - leczenie oraz pielęgnacja skóry. Kosmetologia Estetyczna 2016, 6(5): 641-647.
  2. Placek W., Wolska H. Trądzik różowaty - aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie. Przegl Dermatol 2016, 103, 387–399.
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.