Uczulenie na słońce - objawy i ochrona przed promieniowaniem UV
Wbrew pozorom alergia na słońce nie jest niczym nadzwyczajnym. Problem ten dotyka wielu osób, a jego główne objawy to zaczerwienienie, grudki, wypryski i świąd skóry. Czy w takiej sytuacji ochrona przeciwsłoneczna twarzy wystarczy? Jaki balsam do opalania wybrać i kiedy stosować najwyższy filtr przeciwsłoneczny? Z artykułu dowiesz się również, co zatrzymuje promieniowanie UV oraz jak zapobiec uczuleniu na słońce.
Choć brzmi to dość niewiarygodnie, uczulenie na słońce jest możliwe. Objawy nadwrażliwości pojawiają się najczęściej wiosną i latem, ale zdarza się, że występują też zimą.
Alergia na słońce – co robić?
Alergie słoneczne to grupa schorzeń, w których czynnikiem patogennym jest promieniowanie UV. Istnieje teoria, że są one efektem późnej reakcji alergicznej na nieznany alergen wyzwalany pod wpływem UVA i UVB. Może pojawić się w każdym wieku i wymaga konsultacji ze specjalistą. Koniecznie należy również stosować odpowiednie preparaty do opalania.
Ryzyko uczulenia na słońce jest ponadto wyższe u osób z bielactwem, chorobami metabolicznymi oraz pacjentów stosujących niektóre leki, np. antybiotyki. W ich przypadku skuteczną ochronę zapewni krem z filtrem 50 dla alergików.
Alergia na słońce – co stosować?
W przypadku alergii na słońce krem z filtrem nie wystarczy. Istnieje wówczas potrzeba stosowania specjalistycznych dermokosmetyków do opalania. Ciekawym preparatem w ofercie Pharmaceris jest krem do twarzy z filtrem 50 SPECTRUM-PROTECT. Zapewnia on szeroki zakres ochrony, co oznacza, że posiada on nie tylko filtry UVA i UVB, ale także dla światła widzialnego i promieniowania podczerwonego. Jest wodoodporny, szybko się wchłania, nie przetłuszcza skóry i nie zapycha porów. To właściwa ochrona przeciwsłoneczna dla cery delikatnej, wrażliwej, z tendencją do reakcji alergicznych i zmian barwnikowych. Ma bardzo wysoki filtr przeciwsłoneczny, co minimalizuje ryzyko powstawania niepożądanych objawów.
Jaki krem z filtrem wybrać?
Ochrona przed UV jest niezwykle ważna, o czym najczęściej przypomina się nam przed rozpoczęciem wakacji. Czy jednak wiemy, co daje filtr UV? Przede wszystkim ochrania skórę przed promieniowaniem słonecznym, które niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i kondycję skóry. Powoduje ono uszkodzenie struktur naskórka przez powstawanie tzw. wolnych rodników. W konsekwencji przyspiesza starzenie, wywołuje przebarwienia, ale też przyczynia się do rozwoju czerniaka. Dodatkowo promieniowanie UV aktywuje wydzielanie substancji prozapalnych, których obecność objawia się na skórze zaczerwienieniem i obrzękiem po ekspozycji na słońce.
Trzeba przy tym pamiętać, że promienie słoneczne docierają do Ziemi przez cały rok. Zimą ekspozycja na promieniowanie jest krótsza niż latem, niemniej nawet wówczas zaleca się stosować w codziennej pielęgnacji krem z filtrem do twarzy (to ona jesienią i zimą jest najbardziej odsłonięta oraz podatna na podrażnienia).
O tym, jak chronić się przed słońcem, w pewnym stopniu decyduje pora roku oraz typ cery. Latem ochrona musi być wyższa, podobnie gdy wyjeżdżamy do krajów tropikalnych. Z kolei osoby reagujące alergicznie na słońce zmuszone są stosować krem przeciwsłoneczny do twarzy przez cały rok, przy czym zimą stopień ochrony może być niższy.
Krem do opalania – jaki wybrać?
Skóra jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Gdy nie jest właściwie zabezpieczona, wnikają one w jej głąb i wpływają na naskórek degenerująco. Mogą wywoływać objawy uczulenia, ale też w dłuższej perspektywie przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych. Stąd tak wiele mówi się o tym, by chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych. Jaki krem do opalania wybrać? Warto sięgać po preparaty o wysokim SPF (minimum 30), szczególnie dbając o zabezpieczenie delikatnej skóry twarzy i szyi.
Choć najlepszym sposobem na ochronę przed słońcem jest jego unikanie, wielu z nas lubi zażywać kąpieli słonecznych. Wyjeżdżając na wakacje, musimy jednak pamiętać, by zabrać ze sobą balsam do opalania oraz krem do twarzy z filtrem 50, np. hydrolipidowy krem ochronny SUN PROTECT Pharmaceris. Zastosowana w preparacie formuła wykazuje zdolność odbijania i pochłaniania promieni słonecznych dla zapewnienia skutecznej i bardzo wysokiej ochrony przed intensywnym nasłonecznieniem i jego niekorzystnymi skutkami. Jest to krem z filtrem 50 do twarzy z problemami dermatologicznymi. Dla całego ciała warto wybrać wydajny krem nawilżający z filtrem, taki jak – SUN BODY PROTECT. Jest to preparat dla osób z problemem skóry suchej i alergicznej. Odżywia naskórek, chroniąc go przed nadmiernym wysuszaniem. Obecna w kosmetyku allantoina koi podrażnienia powstałe w wyniku ekspozycji skóry na słońce. Krem zapewnia ponad 96% ochronę przed UV oraz minimalizuje ryzyko powstawania zmian barwnikowych i przebarwień.
Preparaty przeciwsłoneczne dla dzieci
Alergia na słońce na twarzy i pozostałych częściach ciała może pojawić się w każdym wieku. Szczególnie narażeni są najmłodsi, których skóra jest bardzo cienka i podatna na podrażnienia. W ich przypadku krem przeciwsłoneczny musi zapewniać jak najwyższą ochronę przed słońcem. Działanie takie posiada balsam do ciała z filtrem 50 dla niemowląt i dzieci w sprayu z multipozycyjną aplikacją 360°. Ten dermokosmetyk to nie tylko skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV, ale też wygoda i szybkość w stosowaniu.
Jak stosować preparaty z filtrem?
Balsam do opalania z filtrem na nic się zda, jeśli nie będzie właściwie stosowany. Po pierwsze, należy go nakładać na suchą i oczyszczoną skórę, delikatnie wmasowując okrężnymi ruchami. Po drugie, kluczowa jest ilość nakładanego preparatu. Aby zapewnić skórze deklarowaną wartość ochrony przeciwsłonecznej, stosuje się tzw. zasadę łyżeczki do herbaty. Na obszar głowy i szyi nakładamy taką ilość kremu z filtrem, jaka zmieściłaby się na 1 łyżeczce. Podobną ilość należy wmasować w każdą rękę. Natomiast na obie nogi, plecy i tors należy zużyć po 2 łyżeczki balsamu przeciwsłonecznego. Jednorazowe użycie kremu nie wystarczy, trzeba nakładać go na skórę kilka razy w ciągu dnia. Należy także upewnić się, czy krem do opalania jest „świeży” - kosmetyk z poprzedniego sezonu najpewniej utracił już swoje zdolności ochronne, gdyż po otwarciu utrzymują się one przez około 6 miesięcy.
A jak chronić twarz przed słońcem? W tym przypadku najważniejsze jest noszenie odpowiedniego nakrycia głowy, np. kapelusza z rondem lub czapki z daszkiem. W ten sposób chronić będziemy również oczy i włosy, które także podatne są na szkodliwe działanie promieni UV. Stosować ponadto należy dobry filtr do twarzy w kremie lub podkładzie pielęgnującym.
Co stosować na uczulenie od słońca?
Niestety zdarza się, że nawet najlepszy krem do opalania nie jest wystarczający, gdy nie zostanie odpowiednio zaaplikowany lub gdy alergia na słońce jest bardzo silna. Co zrobić, gdy po opalaniu swędzi skóra, a na jej powierzchni pojawiły się krosty i zaczerwienienie? Należy przede wszystkim zrezygnować z opalania (nadal jednak stosować wysoki filtr UV – krem lub balsam). Trzeba też ukoić podrażnioną skórę, wybierając nawilżający preparat łagodzący.
Uczulenie na słońce – jak zapobiegać?
Odpowiedź na pytanie, jak chronić skórę przed promieniami słonecznymi, jest ważna nie tylko dla alergików, ale też rodziców małych dzieci oraz osób z jasną karnacją. To oni najsilniej odczuwają skutki ekspozycji na słońce i najczęściej doświadczają poparzeń słonecznych. A zatem, jak przygotować skórę na słońce?
Należy się odpowiednio ubrać. Odzież powinna być lekka, przewiewna, bawełniana. Osoby bardzo długo i często przebywające na słońcu mogą zakupić dodatkowo specjalistyczną odzież ochronną z filtrem UV (UPF). Konieczne jest też wspomniane już nakrycie głowy. Zaleca się unikać opalania w godzinach od 11.00 do 15.00, kiedy to promienie słoneczne są najsilniejsze. Jeśli nie chcemy jednak rezygnować z kąpieli słonecznych w tym czasie, bezwzględnie sięgnąć trzeba po krem do opalania z filtrem.
Co na uczulenie na słońce? Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać? Na te pytania każdego roku odpowiadają specjaliści: dermatolodzy, kosmetolodzy i farmaceuci. Wiele osób szuka skutecznej i bezpiecznej ochrony przed słońcem. Wiemy, że choć jest ono niezbędne do życia, może też być przyczyną mało przyjemnych problemów i schorzeń.