Profesjonalna dermopielęgnacja podczas kuracji antytrądzikowych
Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Statystyki mówią, że dotyczy 85% nastolatków oraz młodych osób do 35. roku życia (1). U niektórych objawia się pojedynczymi wykwitami i zaskórnikami, u innych ma ciężką postać, zajmując rozległe obszary twarzy, a nawet szyi, dekoltu i pleców. W takich sytuacjach niezbędna jest terapia pod okiem dermatologa, która może obejmować leczenie miejscowe, a w cięższych przypadkach także ogólne. Jak zatroszczyć się o skórę podczas kuracji antytrądzikowych? Koniecznie skorzystaj z poniższych wskazówek.
Jakie są możliwe skutki uboczne leków na trądzik?
W miejscowym leczeniu trądziku stosowanych jest kilka rodzajów leków. Przede wszystkim nadtlenek benzoilu, a ponadto kwas azelainowy, retinoidy oraz antybiotyki. Ewentualne skutki uboczne zależą od wrażliwości danej osoby na lek - u niektórych osób ograniczają się do przesuszenia i zaczerwienienia, u innych mogą wywołać poważniejsze objawy. Zawsze zapoznaj się z treścią ulotki, aby wiedzieć, co można uznać za przejściowy dyskomfort, a co wymaga pomocy medycznej. Poniżej opisujemy najbardziej prawdopodobne reakcje, których możesz doświadczyć w trakcie kuracji.
Nadtlenek benzoilu
Nadtlenek benzoilu to lek redukujący populację bakterii trądzikowych Propionibacterium acnes w procesie utleniania. Ma działanie odkażające oraz złuszczające, dlatego pomaga wielu osobom borykającym się z wykwitami skórnymi. Niestety, terapia może wiązać się ze skutkami ubocznymi w postaci suchego, łuszczącego się naskórka, podrażnienia, swędzenia i zaczerwienienia skóry. Objawy te dokuczają jednak głównie na początku leczenia (2,3).
Kwas azelainowy
Drugim lekiem miejscowym, stosowanym w terapii trądziku, jest kwas azelainowy, który poprzez działanie keratolityczne zmniejsza tworzenie się czopów łojowych. Pomaga również zwalczyć bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku oraz rozjaśnia przebarwienia. Choć stosowany ściśle według wskazań (zazwyczaj w postaci kremu lub żelu o stężeniu 20%) jest zwykle dobrze tolerowany przez skórę, ma pewne skutki uboczne, którymi zwykle są pieczenie, łuszczenie się, rumień, świąd, suchość skóry (2,4).
Retinoidy
Kolejna grupa leków to retinoidy, czyli pochodne witaminy A, umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie kanałów mieszkowych. Retinoidy są stosowane w terapii trądziku od lat, zarówno miejscowo, jak i doustnie. Choć terapia może dawać bardzo pozytywne efekty, wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych - do tych, dotyczących skóry, należą: przesuszenie, podrażnienie, rumień oraz zwiększona wrażliwość (5).
Antybiotyki
W miejscowej i ogólnej terapii trądziku stosowane są także antybiotyki, które wprawdzie nie wywołują takich objawów niepożądanych, jak rumień czy złuszczanie, jednak ze względu na ryzyko lekooporności lekarze rekomendują je tylko wówczas, gdy to konieczne. Zwykle terapia antybiotykami jest skojarzona z innym lekiem, na przykład z grupy retinoidów (6).
Leczenie ogólne
Czy leczenie ogólne również może negatywnie wpłynąć na stan skóry? Niestety, tak, objawem jest przede wszystkim suchość i zwiększona wrażliwość. Niektóre leki doustne, na przykład hormony, mogą sprzyjać przebarwieniom, dlatego podczas terapii skóra zawsze wymaga wsparcia naturalnej bariery ochronnej oraz wysokiej fotoprotekcji (7).
Dermopielęgnacja skóry podczas kuracji antytrądzikowych
Leczenie trądziku bywa długotrwałe i skomplikowane. Szczególnie wtedy, gdy choroba ma zaawansowaną postać lub częste nawroty. W takich sytuacjach bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne oraz prowadzenie zdrowego stylu życia, ponieważ trądzik to choroba, która dotyczy nie tylko skóry, ale też może negatywnie wpływać na jakości życia, poczucie własnej wartości oraz pewność siebie w kontaktach międzyludzkich. Choć efekty terapii nie pojawiają się od razu, warto cierpliwie zaczekać, bo obecnie istnieje wiele sprawdzonych sposobów na poprawę kondycji skóry - ważne jest jednak kompleksowe podejście.
Aby skóra z trądzikiem jak najmniej ucierpiała z powodu skutków ubocznych stosowanych leków, potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i ochrony. Na szczęście w ofercie Pharmaceris znajdziesz profesjonalne dermokosmetyki, które zapewnią jej wielopoziomowe wsparcie.
Delikatne oczyszczanie
Oczyszczanie jest bardzo ważnym, codziennym zabiegiem dermopielęgnacyjnym, powinno być jednak odpowiednio przeprowadzone. Używanie do tego celu zbyt agresywnych środków prowadzi do przesuszenia skóry, co w przypadku terapii antytrądzikowych tylko pogarsza jej stan. Podobnie, jak zbyt częste mycie - wystarczy przeprowadzić je dwa razy dziennie, rano i wieczorem oraz w razie potrzeby, na przykład po treningu.
Preparat do codziennego oczyszczania powinien być skuteczny, ale jednocześnie bardzo delikatny. Dlatego do tego celu polecamy Ci naszą Piankę głęboko oczyszczającą PURI-SEBOSTATIC, przywracającą skórze cenną hydro-równowagę. Zawiera w składzie wyciąg z tamaryndy, bogaty w naturalny kwas hydroksycytrynowy. Dzięki temu wykazuje właściwości złuszczające martwe komórki naskórka oraz nawilżające przywracające hydro-równowagę skóry. Ekstrakt z łopianu oraz cynk PCA zmniejszają zaburzenia czynności skóry łojotokowej, normalizując jednocześnie wydzielanie sebum. Pianka zapobiega powstawaniu zaskórników.
Odpowiednim zwieńczeniem oczyszczanie będzie użycie toniku, który powinien koić skórę, zwężać pory i działać antybakteryjnie. Taki jest Tonik normalizujący do twarzy PURI-SEBOTONIQUE, który pozostawia uczucie świeżości i doskonałego oczyszczenia.
Dogłębne nawilżanie
Preparatem, stworzonym przez naszych ekspertów specjalnie z myślą o wsparciu cery w trakcie i po kuracjach antytrądzikowych, jest Krem nawilżająco-kojący SPF 30 SEBO-MOISTATIC. Intensywnie nawilża skórę przywracając jej długotrwałą hydro-równowagę. Zawiera kompleks prebiotyczny, który stymuluje wzrost ochronnej, fizjologicznej mikroflory naskórka, zmniejszając nadwrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne. Hydructor natomiast wnika w głębsze warstwy skóry wiążąc i trwale utrzymując wodę w naskórku, przez co zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie oraz komfort. Kolejnym komponentem jest wyciąg z kory wierzby o działaniu przeciwbakteryjnym i łagodzącym naskórek. Wykazuje również działanie antyseptyczne i reguluje proces złuszczania się martwych komórek skóry, zapobiegając w ten sposób powstawaniu nowych niedoskonałości. Wyciąg z szałwii działa przeciwbakteryjnie i przeciwtrądzikowo, natomiast alantoina ma właściwości łagodzące. Ta starannie opracowana kompozycja składników sprawia że skóra lepiej radzi sobie z skutkami ubocznymi kuracji przeciwtrądzikowych. Krem szybko się wchłania i nie zatyka porów, a wysoki filtr przeciw promieniom UV zapewni Ci ochronę, której potrzebujesz.
Choć leki są bardzo ważne w terapii trądziku, nie można bagatelizować znaczenia dermopielęgnacji, która wzmocni efekty leczenia i zmniejszy ryzyko przykrych skutków ubocznych. Pamiętaj również o wsparciu skóry od środka poprzez wypijanie odpowiedniej ilości płynów oraz sięganie po bogate w witaminy i minerały owoce, warzywa, kiełki i pełne ziarna zbóż. W swoim codziennym menu uwzględnij też orzechy i nasiona (słonecznika, dyni, lnu, sezamu), które zawierają cenne kwasy tłuszczowe, ważne dla wyglądu i zdrowia skóry. Im bardziej kompleksowo się o nią zatroszczysz, tym szybciej zauważysz postępy terapii.
Bibliografia:
- Załęska I., Wilkus K., Kuros F. Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii. Kosmetologia Estetyczna 2017, 5, 6, s. 459-462.
- Biegaj M. Trądzik pospolity i jego leczenie. Kosmetologia Estetyczna 2017, 2, 6, s. 155-158.
- Acne Pimple Medicine Cream - Uses, Side Effects, and More https://www.webmd.com/drugs/2/drug-61153/acne-pimple-medicine-topical/details Data dostępu: 25.09.2024.
- Kwas azelainowy https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=475 Data dostępu: 25.09.2024.
- Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J. Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym. Hygeia Public Health 2019, 54(3): 165-172.
- Seniuta J., Reich A. Miejscowa antybiotykoterapia w leczeniu trądziku. Forum Derm. 2017; 3: 2, 49–52.
- Hyperpigmentation https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21885-hyperpigmentation Data dostępu: 25.09.2024.