Jak pielęgnować skórę z rozszerzonymi porami?

Jak pielęgnować skórę z rozszerzonymi porami?

Rozszerzone pory są widoczne na powierzchni skóry w postaci małych wgłębień, dziurek lub czarnych kropek. Widzimy je przede wszystkim w miejscach, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych: na nosie, policzkach i na czole. Rozszerzone pory to nic innego jak poszerzone ujścia gruczołów łojowych. Nie wyglądają one zbyt estetycznie, dlatego warto poznać sposoby na ich zwężenie oraz zamaskowanie.

Kogo najczęściej dotyczy problem rozszerzonych porów?

Rozszerzone pory mogą występować u wszystkich, jednak najbardziej widoczne są u osób mających skórę mieszaną lub tłustą, a także wyciskających zaskórniki. Warto wiedzieć, że w rozszerzonych porach bardzo często gromadzi się wydzielina z gruczołów łojowych, brud, zanieczyszczenia i resztki kosmetyków, co prowadzi do powstawania zaskórników.

Zaskórniki rozciągają natomiast kanaliki gruczołów łojowych, w rezultacie pory zostają trwale rozszerzone, czemu towarzyszy wzmożone wydzielanie łoju. Łój (inaczej sebum) zawiera cholesterol i jego estry, kwasy tłuszczowe, trójglicerydy, diglicerydy, estry wosku i skwalen. Ma za zadanie chronić skórę przed wysychaniem, ma właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne, jednak wydzielany w nadmiarze jest źródłem wielu problemów. Sprawia, że skóra nieestetycznie się błyszczy, łatwiej przylegają do niej zanieczyszczenia, a także sprzyja wypryskom.

Przyczyny rozszerzonych porów

Dlaczego jedne osoby mogą poszczycić się idealnie gładką cerą, a u innych gołym okiem widoczne są rozszerzone pory? Przede wszystkim rolę odgrywa tutaj rodzaj cery, który jest cechą wrodzoną. Ktoś, kto ma cerę tłustą, mieszaną i/ lub trądzikową, najprawdopodobniej boryka się także z rozszerzonymi porami. Jednak nie tylko czynniki genetyczne decydują o tym, jak wygląda nasza skóra. Znaczenie mają także nawyki związanie z codziennym dbaniem o cerę oraz czynniki środowiskowe, w tym:

  • ekspozycja na promieniowanie UV,
  • zmiany hormonalne,
  • przyjmowanie niektórych leków, w tym sterydów, które mogą wywołać nawet trądzik,
  • nadużywanie produktów myjących, matujących, silnie złuszczających (stymulują produkcję sebum).(1,2)

Niestety, często osoby obdarzone cerą tłustą i trądzikową zakładają, że im więcej agresywnych środków zastosują i im częściej będą myły twarz, tym lepiej dla skóry. Tymczasem takie postępowanie narusza naturalny płaszcz hydrolipidowy, który stanowi ochronę wobec szkodliwych czynników zewnętrznych. W sięganiu po preparaty do codziennej troski o skórę nie liczy się więc ilość, ale przede wszystkim ich jakość, dopasowanie do rodzaju cery oraz zawartość składników, które działają skutecznie, ale zarazem bardzo delikatnie. Kardynalnym błędem jest doprowadzenie do wysuszania skóry, gdyż to sprawi, że gruczoły łojowe zaczną pracować jeszcze intensywniej. Dlatego prawidłowe postępowanie jest wręcz przeciwnie - skórę należy nawilżać, odżywiać i chronić.

Ważne jest, aby nie złuszczać skóry częściej niż dwa razy w tygodniu, ponieważ może to spowodować wysuszenie skóry. Chociaż złuszczanie pomaga w utrzymaniu drożności porów, mogą one wyglądać na większe, jeśli skóra stanie się zbyt sucha.”(1)

Rozszerzone pory a wiek

Z problemem rozszerzonych porów borykają się osoby w różnym wieku. Nawet u nastolatków nadprodukcja sebum i tendencja do trądziku to czynniki, które sprzyjają również rozszerzaniu się porów. Jednak bardzo często jako przyczynę problemu wskazuje się spadek produkcji kolagenu oraz utratę elastyczności skóry, a to ma ścisły związek z upływem czasu i starzeniem się organizmu.(3) Dlatego im jesteśmy starsi, tym pory mogą być bardziej widoczne.

Gdzie najbardziej widoczne są rozszerzone pory?

Rozszerzone pory mogą być widoczne na całej twarzy, w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest problem. Zwykle jednak możemy dostrzec je na nosie, policzkach i czole.

Jak dbać o skórę z rozszerzonymi porami?

Z pewnością chcesz, żeby twoja skóra zachwycała gładkością i promiennym wyglądem. Jeżeli rozszerzone pory psują ten efekt, czas się z nimi pożegnać. Na szczęście istnieje wiele profesjonalnych preparatów, które ci w tym pomogą. Bardzo wiele kosmetyków dostępnych na rynku zawiera talk i podobnie działające składniki, raczej absorbujące wydzielinę gruczołów łojowych, niż hamujące jej wydzielanie. Podstawą troski o skó z rozszerzonymi porami powinno być dokładne oczyszczanie skóry, ale z zastosowaniem delikatnych środków powierzchniowo czynnych, ponieważ zbyt agresywna ingerencja wtórnie stymuluje gruczoły łojowe do pracy.

Do demakijażu najbardziej sprawdzą się płyny micelarne. Dzięki specjalnej dipolarnej budowie usuwają wydzielinę łojową nie drażniąc przy tym skóry. Do środków które ograniczają wydzielanie sebum zaliczamy sole cynku, wyciągi z palmy sabalowej czy nasion sezamu. Działanie ściągające i zwężające pory mają hydroksykwasy, kwas azelainowy.

Specjalistyczny krem

Codzienne używanie kremu, odpowiadającego potrzebom skóry ze skłonnością do niedoskonałości i rozszerzonych porów, to znacząca pomoc w walce o skórę bez skazy. Jeżeli jeszcze nie znalazłaś preparatu, który spełniałby twoje oczekiwania, sięgnij po Krem przeciw zaskórnikom Pharmeceris Comedo Acne, który odblokowuje i zwęża pory, redukując ich widoczność do 38%. Już po 6 dniach stosowania go zauważysz poprawę wyglądu cery, a dzięki normalizacji pracy gruczołów łojowych krem zapobiegnie powstawaniu nieładnych zmian w przyszłości.

Maskowanie i ochrona

Na co dzień możesz zmniejszyć widoczność porów poprzez używanie profesjonalnego fluidu. W przypadku skóry obarczonej problemem nadmiernego wydzielania sebum to szczególnie ważne, gdyż fluid powinien pomów w jej zmatowieniu bez tworzenia efektu maski. Pamiętaj, że poszerzaniu się porów sprzyja ekspozycja na słońce, dlatego warto każdego dnia zabezpieczyć się filtrem. To zadanie także może spełniać fluid! Dobrym przykładem jest Mineralny Dermo-fluid matujący Matt-Mineral-Correction. Aż 90% jego składników ma pochodzenie naturalne, a badania potwierdziły wysoką tolerancję i skuteczność preparatu. Zalecany jest do skóry mieszanej, tłustej, ze skłonnością do błyszczenia. Gwarantuje doskonałe krycie, ale jednocześnie bardzo naturalny efekt. Formuła Pore-Diminish zwęża pory, redukując ich widoczność oraz wielkość.

Jak jeszcze poprawić wygląd skóry z poszerzonymi porami?

Bardzo wartościowym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji są zabiegi złuszczania naskórka, czyli peelingi chemiczne, mikrodermabrazja. Aby w sposób trwały obkurczyć pory i wygładzić powierzchnię skóry stosuje się laser frakcyjny oraz microneedling. Jednocześnie pamiętaj, aby na co dzień zdrowo się odżywiać, wypijać odpowiednią ilość płynów, unikać dotykania twarzy i przede wszystkim wyciskania zmian, gdyż to jedynie pogarsza sytuację. Jeżeli masz zaawansowane problemy z cerą, warto natomiast skonsultować się z dermatologiem.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

  1. Dlaczego mam rozszerzone pory?

Za rozszerzone pory odpowiada przede wszystkim nadmierna produkcja sebum, a ponadto utrata elastyczności skóry wokół porów lub posiadanie grubszych mieszków włosowych. Posiadany rodzaj cery jest uzależniony przede wszystkim od genów. Oprócz tego znaczenie ma nadmierna ekspozycja na promienie UV oraz błędy związane z troską o skórę.

  1. Czy mogę powstrzymać proces rozszerzania się porów?

Na pewno możesz go ograniczyć. Podstawą jest sięganie po specjalistyczne preparaty do dermo pielęgnacji, utrzymywanie skóry w czystości i używanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

  1. Czy picie wody pomaga zmniejszyć pory?

Odpowiednie nawadnianie organizmu ma ogromne znaczenie dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. W przypadku cery tłustej nadmiar sebum prowadzi do zablokowania porów i powstawania zaskórników oraz wyprysków. Picie wody pomaga zrównoważyć ten proces oraz utrzymać właściwe nawilżenie cery.

  1. Czy pory poszerzają się z wiekiem?

Tak, jest to związane ze zmniejszoną produkcją kolagenu i utratą elastyczności skóry.

  1. Czy częste mycie twarzy pomoże mi zwęzić pory?

Twarz powinna być oczyszczana rano i wieczorem, zwykle częstsze mycie nie jest konieczne, gdyż to pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie i demakijaż cery przed snem, gdyż pozostałości kosmetyków zalegają w porach i prowadzą do ich zatykania.

  1. Czy istnieje dieta polecana w przypadku rozszerzonych porów?

Jeśli masz rozszerzone pory, na pewno warto wpleść w jadłospis produkty bogate w witaminę C, która stymuluje wytwarzanie kolagenu. Witaminę C znajdziesz w cytrusach, kiwi, papryce, natce pietruszki, brokułach oraz wielu innych, pysznych warzywach i owocach.

 

Bibliografia:

  1. Burgess L. What are the best ways to get rid of large pores? https://www.medicalnewstoday.com/articles/320775 Data dostępu: 25.11.2020.
  2. Hecht M. Treating Steroid Acne. https://www.healthline.com/health/steroid-acne data dostępu: 25.10.2020.
  3. Chan L. Enlarged pores. https://dermnetnz.org/topics/enlarged-pores/ Data dostępu: 26.10.2020.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.