STOP dla pryszczy i niedoskonałości: proste sposoby na cerę bliską perfekcji

STOP dla pryszczy i niedoskonałości: proste sposoby na cerę bliską perfekcji

Pryszcze to nie tylko problem nastolatków. Niestety, również wielu dorosłych boryka się z grudkami i krostami, które czasami długo się goją. Kogo dotyczą większe predyspozycje do trądziku? Jak sobie z nim radzić i cieszyć się nieskazitelną cerą? Czy istnieją kosmetyki na trądzik, które szybko zwalczą nieładne wykwity? Skorzystaj z naszych wskazówek i miej pryszcze zawsze pod kontrolą.

Cera trądzikowa - kto się z nią boryka?

Trądzik kojarzy nam się z wiekiem szkolnym i studenckim. Faktycznie, to właśnie u nastolatków oraz młodych dorosłych spotykamy go najczęściej. Statystyki mówią, że choroba dotyka 85% osób od 12. do 24. roku życia. Część z nich obserwuje u siebie pojedyncze pryszcze, u innych zmiany są bardzo zaawansowane i rozprzestrzenione na twarzy, szyi, dekolcie, plecach.

Zwykle cięższy przebieg dotyczy chłopców, u których trądzik młodzieńczy występuje też z większą częstotliwością. W wieku dorosłym wykwity częściej dotyczą natomiast kobiet, co ma związek z hormonami. Aż 12-15% pań w wieku około 30-40 lat ma cerę dotkniętą trądzikiem. W okolicach 45. roku życia odsetek ten spada do 5%, co dotyczy obu płci.1

Skóra trądzikowa - jakie czynniki jej sprzyjają?

Pojawienie się wykwitów trądzikowych ma związek z hormonami androgenowymi, które kontrolują wydzielanie łoju skórnego, zwanego sebum. Jeśli gruczoły łojowe wytwarzają go zbyt wiele, cera jest tłusta i ma tendencję do pryszczy, grudek oraz zaskórników. Problem trądziku nie jest jednak taki prosty. Za tworzenie się wykwitów odpowiadają też inne czynniki: zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez tak zwany czop rogowy, bakterie Propionibacterium acnes, a także reakcja zapalna i immunologiczna.2

Większą predyspozycję do trądziku mają również osoby pracujące w określonych warunkach, na przykład narażone na działanie chloru, dziegciu lub olejów. Ponadto przyjmowanie niektórych leków, na przykład sterydów, może skończyć się trądzikiem, dlatego należy je stosować zawsze zgodnie ze wskazaniami lekarza. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest nadużywanie kosmetyków do makijażu - fluidy, pudry i róże zatykają pory, co skutkuje tworzeniem się pryszczy i zaskórników.2

Wpływ diety na intensywność trądziku

Czy najlepsze sposoby na pryszcze obejmują zmiany w diecie? Trądzik jest chorobą wieloczynnikową i okazuje się, że również nawyki żywieniowe mogą decydować o tym, jak wygląda cera. Im zdrowiej się odżywiamy, tym większe wsparcie otrzymuje skóra - jest lepiej nawilżona, odżywiona, bardziej elastyczna i - jak się okazuje  mniej zanieczyszczona trądzikiem. Istnieją wyniki badań naukowych, które wskazują, że pryszczom sprzyja częste spożywanie mleka i nabiału. Prawdopodobnie ma to związek z obecnością w mleku hormonów andrgenowych oraz serwatki.3 

Inne obserwacje uczonych wskazują, że zanieczyszczenia cery częściej występują u osób, których dieta ma wysoki indeks glikemiczny. Mówiąc najprościej, zawiera dużo produktów prowadzących do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Trądzikowi sprzyjają więc cukier rafinowany, słodycze, lody, piwo, miód, syropy, fast foody. Czy istnieją więc produkty, które na stan cery wpływają korzystnie? Owszem, jeśli do tej pory zastanawiałaś się jak walczyć z trądzikiem przy pomocy diety, postaraj się uwzględnić w jadłospisie:

  • oleje roślinne, np. rzepakowy,
  • nasiona i pestki (lnu, sezamu, dyni, słonecznika),
  • orzechy włoskie,
  • kiełki roślin,
  • jajka (zwłaszcza żółtka),
  • pokrzywę, skrzyp,
  • produkty pełnoziarniste, np. „ciemne” pieczywo, kasze, makarony, ryż,
  • cytrusy, owoce dzikiej róży, kiwi,
  • warzywa: szpinak, brukselkę, paprykę, marchew, czosnek,
  • strączki.3

 

Uwaga, jeśli lubisz nabiał, możesz sobie pozwolić na fermentowane produkty mleczne, czyli kefir, jogurt, maślankę - one nie powinny zaszkodzić skórze.3

Sposoby na pryszcze - co zrobić, żeby mieć cerę bliską ideału?

Kremy, maseczki, zabiegi na trądzik… w związku z rozpowszechnieniem choroby istnieje mnóstwo preparatów, które pomagają łagodzić zmiany i zapobiegać pojawieniu się kolejnych. Od czego zacząć? Jeśli trądzik jest zaawansowany i uparcie się utrzymuje, oczywiście bardzo istotna jest kontrola dermatologiczna. Lekarz przede wszystkim znajdzie przyczynę problemu i podpowie Ci najlepiej co zrobić z pryszczami. Czasami niestety trzeba sięgnąć po leki, jednak przy małym nasileniu choroby postępowanie farmakologiczne nie jest konieczne. Przydają się natomiast skuteczne środki na trądzik w postaci preparatów oczyszczających, kremów i maseczek, na przykład z linii Pharmaceris T.

Na ratunek: preparaty punktowe na trądzik

Jak szybko pozbyć się wyprysków? W przypadku pojedynczych, za to widocznych i krępujących zmian, dobrze jest sięgnąć po dobry preparat na pryszcze o natychmiastowym działaniu. Podziała on na zmiany kojąco, zmniejszy zaczerwienienie oraz zapobiegnie ich rozwojowi. Szukasz produktu o podobnym działaniu? Wybierz MEDI ACNE-POINTGEL- żel punktowy na miejscowe zmiany mikrozapalne 2% H2O2. Wygodny w użyciu preparat zmniejsza liczbę krost i grudek, wykazując natychmiastowe, celowane działanie molekularne na zmiany trądzikowe. Skutecznie przyspiesza ustępowanie istniejących zmian trądzikowych, redukuje ich wielkość oraz widoczność. Oprócz 2% H2O2 w jego składzie znajduje się kwas salicylowy, który delikatnie złuszcza zrogowaciały naskórek, reguluje odnowę komórkową skóry, a także zmniejsza tendencję do tworzenia się zaskórników. Ponadto receptura zawiera D-panthenol o właściwościach kojących i łagodzących.

Dlaczego profesjonalny preparat na krosty, grudki i pryszcze jest lepszy, niż usilne zwalczanie zmian domowymi sposobami? Ponieważ eksperymentując na cerze możesz niechcący nasilić problem. Szczególnie, jeśli nadużyjesz produktów wysuszających, bo to tylko pobudza wydzielanie sebum. Pamiętaj również, że pryszczy nie należy wyciskać. Choć może się wydawać, że to dobry sposób na pryszcze, bo usuwa je natychmiast, w istocie sprzyja przenoszeniu bakterii i nasileniu problemu.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Rao J. Acne Vulgaris. https://emedicine.medscape.com/article/1069804-overview#a2 Data dostępu: 16.12.2021.
  2. Marek L. Trądzik. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity Data dostępu: 16.12.2021.
  3. Dawidziak J., Balcerkiewicz M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja Współczesna 2016; 9: 67-72.
  4.  

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.