Rodzaje trądziku pospolitego - czym się charakteryzują?

Rodzaje trądziku pospolitego - czym się charakteryzują?

Czy wiesz, że trądzik należy do najczęściej występujących chorób skóry? Dotyka około 80% młodzieży, a często utrzymuje się lub dopiero rozwija w życiu dorosłym (1). Trądzik może występować w wielu postaciach, różniących się między sobą rodzajem zmian, nasileniem, tendencją do pozostawiania śladów i blizn. Poznaj nasz przewodnik po postaciach trądziku pospolitego i sposobach jego łagodzenia.

Co wiemy o przyczynach trądziku pospolitego?

Acne vulgaris, bo tak brzmi łacińska nazwa choroby, ma dosyć złożone podłoże. Przede wszystkim przyczynia się do niego zwiększona produkcja sebum (łoju) skórnego, co jest związane z pobudzeniem wydzielania androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Sprawiają one, że gruczoły łojowe powiększają się i stają się bardziej aktywne. Ponadto w przebiegu trądziku dochodzi do zablokowania aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy - w ten sposób powstają wykwity (2). Kolejnymi powodami są: kolonizacja skóry przez bakterie Cutibacterium acnes, reakcja zapalna i immunologiczna oraz czynniki genetyczne (3). Zmianom trądzikowym sprzyjają stres oraz dieta o wysokim indeksie glikemicznym, czyli oparta na posiłkach i napojach powodujących szybki wzrost cukru we krwi.

Jakie są rodzaje zmian trądzikowych?

Skóra osób dotkniętych trądzikiem może być pokryta przez różne rodzaje zmian - od drobnych i słabo dostrzegalnych po duże, rozlane i bolesne wykwity. Zaliczamy do nich:

  • zaskórniki zamknięte - drobne, białe zaskórniki, wyglądające jak podskórna kaszka,
  • zaskórniki otwarte - mają otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa, charakterystyczne jest ich czarne zabarwienie,
  • grudki - małe, czerwone, miękkie guzki,
  • pryszcze (krosty) - grudki wypełnione ropą,
  • guzki - duże, twarde, bolesne grudki, tworzące się pod skórą,
  • zmiany torbielowate - bolesne, wypełnione ropą, podskórne grudki (3,5).

Wykwity te zajmują przeważnie twarz, w zaawansowanych postaciach także szyję, ramiona, plecy i klatkę piersiową (5).

Jakie są rodzaje trądziku?

U większości osób dotkniętych trądzikiem choroba ma łagodny przebieg. Niestety, czasami zmiany są dosyć liczne, rozsiane, towarzyszy im stan zapalny i tkliwość skóry. Dlatego możesz spotkać się z różnymi określeniami trądziku, takimi jak:

  • trądzik zaskórnikowy, zwany też młodzieńczym - w tej łagodnej, niezapalnej postaci choroby dominującymi zmianami są zaskórniki, z towarzyszącym im łojotokiem; zwykle pojawia się w okresie dojrzewania i ustępuje samoistnie po kilku latach,
  • trądzik krostkowy - również jest jedną z postaci trądziku młodzieńczego, w której przebiegu skórę zanieczyszczają pryszcze - ich pojawienie się zwykle poprzedzają zaczerwienienia skóry lub małe, bolesne guzki; czasami krosty przekształcają się w ropne wypryski z towarzyszeniem stanu zapalnego,
  • trądzik grudkowo-krostkowy - chorobie towarzyszy stan zapalny, a skórę pokrywają zaskórniki oraz kilkumilimetrowe, czerwone grudki i krosty, które mogą pozostawiać po sobie blizny (1,2).

Czasami łagodny lub średnio zaawansowany trądzik przeradza się w ciężką postać, mamy wówczas do czynienia na przykład z trądzikiem ropowiczym, w którego przebiegu występują zaskórniki, krosty, grudki i torbiele, pozostawiające na skórze blizny. U mężczyzn diagnozowany jest również trądzik skupiony, z występowaniem nacieków i ropnych torbieli. Ze względu na zróżnicowane przyczyny i obraz kliniczny, rodzajów trądziku jest znacznie więcej. Terapia zawsze wymaga natomiast cierpliwości i kompleksowego podejścia (1,3).

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Trądzik to nie tylko problem dermatologiczny. Jeśli zmiany są nasilone, choroba może powodować obniżone poczucie własnej wartości czy lęki w kontaktach społecznych. Dlatego nie można jej bagatelizować. Jeśli zmian jest na tyle dużo, że powodują dyskomfort, warto zgłosić się do dermatologa, który zarekomenduje odpowiednie postępowanie. Zwykle wystarczają leki miejscowe, terapia jednak powinna być wsparta odpowiednią dermopielęgnacją.

Co istotne, skóra nie może być przesuszona. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza podczas kuracji przeciwtrądzikowych, gdyż ich skutkiem ubocznym często jest przesuszenie i podrażnienie skóry. Dlatego stosowane na co dzień preparaty do mycia, demakijażu, a także kremy na dzień i na noc powinny nie tylko łagodzić zmiany trądzikowe, ale również intensywnie nawilżać i odżywiać.

Łagodne oczyszczanie cery trądzikowej

Gdy borykasz się z zaskórnikami, pryszczami, przetłuszczaniem się cery, a także gdy Twoja skóra jest przesuszona w wyniku kuracji przeciwtrądzikowych, polecamy Piankę głęboko oczyszczającą PURI-SEBOSTATIC. Zawarty w niej wyciąg z tamaryndy, bogaty w naturalny kwas hydroksycytrynowy, wykazuje doskonałe właściwości złuszczające martwe komórki naskórka oraz przywracające hydro-równowagę skóry. Ekstrakt z łopianu wraz z cynkiem PCA zmniejszają zaburzenia czynności cery łojotokowej, normalizując wydzielanie sebum.

Po oczyszczeniu skóry pamiętaj o zrównoważeniu jej pH, w czym pomoże Ci Tonik normalizujący PURI-SEBOTONIQUE o działaniu antybakteryjnym, złuszczającym, łagodzącym i zmniejszającym pory.

Kremy redukujące objawy trądziku

Jeśli niepokoją Cię liczne zaskórniki na twarzy, wówczas nieocenioną pomocą na co dzień będzie Krem przeciw zaskórnikom COMEDO ACNE, który zauważalnie redukuje zmiany już po 6 dniach stosowania. Jego formuła, oparta na połączeniu kwasu szikimowego i soli kwasu azaleinowego, pomaga zwalczać zarówno otwarte, jak i zamknięte zaskórniki, a także zwęża pory i ogranicza błyszczenie się skóry. Krem pomaga także w rozjaśnieniu przebarwień po wykwitach oraz zmniejsza widoczność blizn.

Gdy natomiast Twój trądzik ma bardziej zaawansowaną postać, wymagającą leczenia farmakologicznego, a Twoja skóra jest przesuszona, podrażniona oraz wymaga ochrony przeciwsłonecznej, wówczas sięgnij po Krem nawilżająco-kojący SPF 30 SEBO-MOISTATIC. Dzięki kompleksowemu działaniu higroskopijnych cząsteczek nawilżających oraz Hydructora krem wnika w głębsze warstwy skóry wiążąc i utrzymując wodę w naskórku. Intensywne nawilżenie sprawia, że skóra jest mniej napięta, a uczucie dyskomfortu znika. Dodatkowo kompleks prebiotyczny i alantoina koją i łagodzą podrażnienia oraz stymulują wzrost ochronnej, fizjologicznej mikroflory naskórka, zmniejszając nadwrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne. Wyciągi z kory wierzby oraz szałwii działają antybakteryjnie, złuszczająco i zapobiegają powstawaniu nowych niedoskonałości.

Trrądzik, jako choroba przewlekła, wymaga przede wszystkim działań profilaktycznych, które zmniejszą tendencję do powstawania kolejnych zmian. Dlatego ważne, aby po specjalistyczne formuły dermopielęgnacyjne sięgać codziennie oraz dbać o siebie od środka. Skóra trądzikowa wymaga również delikatności - pamiętaj, że mocne, mechaniczne peelingi, drapanie i wyciskanie zmian oraz silnie wysuszające preparaty to prosta droga do uszkodzeń i podrażnień skóry oraz pogorszenia jej stanu. Postaw więc tylko na profesjonalne rozwiązania, a w razie wątpliwości dotyczących dermopielęgnacji skonsultuj się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Janda K., Chwiłkowska M. Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, 60, 2, 13–18.
  2. Biegaj M. Trądzik pospolity i jego leczenie. Kosmetologia Estetyczna 2017, 2(4): 155-158.
  3. Marek L. Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku? https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku Data dostępu: 27.12.2024.
  4. Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A. i wsp. Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2012, 99, 649–673.
  5. Acne https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047 Data dostępu: 27.11.2024.
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.