Kwas migdałowy na trądzik: czy warto stosować

Kwas migdałowy na trądzik: czy warto stosować

W pielęgnacji cery trądzikowej bardzo dobre efekty przynosi kwas migdałowy – zarówno w postaci peelingu chemicznego, wykonywanego w gabinetach kosmetycznych, jak i w bezpiecznych aptecznych preparatach - dermokosmetykach . Preparaty dostępne w ofercie Pharmaceris T z zawartością kwasu migdałowego to specjalistyczne dermokosmetyki przeznaczone do oczyszczania skóry oraz kuracji przeciwtrądzikowej w postaci kremów.

Rola kwasu migdałowego w leczeniu trądziku

W dermatologii i kosmetologii najczęściej wykorzystuje się kwasy owocowe o najkrótszym łańcuchu węglowym, a do nich zaliczamy między innymi kwas migdałowy. Jego naturalnymi źródłami są nie tylko migdały, ale również wiśnie i morele, jednak to właśnie hydroliza wyciągu z gorzkich migdałów pozwala pozyskać go do celów dermopielęgnacyjnych.(1)

Pod względem właściwości kwas migdałowy jest nieco podobny do kwasu glikolowego, jednak trudniej wnika do głębszych warstwa skóry, co przekłada się na jego łagodniejsze oraz wolniejsze działanie. Nie podrażnia więc skóry, tak jak wiele innych kwasów.(1) Posiada natomiast właściwości, które pomagają złagodzić podstawowe problemy, z którymi borykają się posiadacze cery trądzikowej. Jego działanie na skórę jest wielokierunkowe:

  • keratolityczne,
  • antybakteryjne,
  • nawilżające,
  • depigmentacyjne,
  • wygładzające.(1,2)

 

Działanie kreatolityczne

Stosowanie kwasu migdałowego pozwala rozluźnić połączenia keratynowe w skórze, dzięki czemu możliwe jest jej delikatne złuszczanie oraz regeneracja. To dlatego preparaty z kwasem migdałowym regulują proces powstawania zaskórników, zmniejszając ich widoczność oraz częstotliwość pojawiania się zmian trądzikowych.

Działanie antybakteryjne

W przypadku trądziku preparaty o działaniu antybakteryjnym odgrywają szczególną rolę, gdyż to właśnie namnażanie się bakterii trądzikowych jest jedną z głównych przyczyn powstawania zmian skórnych. Według szacunkowych danych bakteria beztlenowa Propionibacterium acnes bierze udział w tworzeniu zmian trądzikowych u około 80% osób w wieku 11-30 lat.(3) Dlatego tak ważna jest staranne oczyszczanie skóry. Jeżeli masz trądzik, pamiętaj o unikaniu dotykania wykwitów, gdyż na palcach bardzo łatwo przenoszą się bakterie. Stosowanie kwasu migdałowego sprawia natomiast, że skóra jest odpowiednio oczyszczona, dlatego bakterie mają gorsze warunki do namnażania.

Działanie nawilżające

Ze względu na rozluźnienie wiązań jonowych kwas migdałowy pomaga zatrzymać wodę w głębszych warstwach naskórka, co sprawia, że skóra jest lepiej nawilżona.(3) Dobre nawilżenie zapewnia jej natomiast młodzieńczą promienność i większą elastyczność.

Pozostałe właściwości

Włączenie do codziennej pielęgnacji specjalistycznych preparatów z kwasem migdałowym nie tylko sprawia, że skóra jest mniej podatna na tworzenie się zmian trądzikowych. Pomaga on również zredukować przebarwienia oraz wygładzić skó, co przekłada się pozytywnie na jej ogólny wygląd.

„Po zastosowaniu kwasu migdałowego skóra staje się napięta, ujście gruczołów łojowych zwężone - co daje tzw. efekt liftingujący.”(3)

Kwas migdałowy - nie tylko na trądzik!

Terapia kwasem migdałowym daje także bardzo dobre rezultaty w przypadku walki z takimi zmianami, jak posłoneczne starzenie się skóry, przebarwienia oraz zmarszczki siateczkowate. Preparaty z kwasem migdałowym pomagają również zniwelować powierzchniowe przebarwienia, przebarwienia pozapalne, hipermelanozy polekowe i piegi oraz blizny potrądzikowe. Posłoneczne uszkodzenie skóry jest niekwestionowanym wskazaniem do zastosowania kwasu migdałowego. Nie wywołuje on bowiem uczucia dyskomfortu, tzn. pieczenia ani zaczerwienienia po aplikacji na skórę, zachowując jednocześnie swoją skuteczność. Kwas migdałowy nie ma silnych właściwości fototoksycznych, w związku z czym może być stosowany przez cały rok.

Peeling migdałowy - sposób na upiększającą kurację

Pierwszym sposobem na skorzystanie z licznych dobrodziejstw kwasu migdałowego jest profesjonalny peeling przeprowadzony w gabinecie. Wówczas stężenie kwasu migdałowego w aplikowanym na skórę preparacie jest wysokie i wynosi co najmniej 50%. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, najlepiej jest wykonać całą serię zabiegów, na przykład 4-6 razy. Z pewnością zyska na tym wygląd skóry dotkniętej przebarwieniami lub pierwszymi oznakami starzenia.

Krem do twarzy z kwasem migdałowym

W przypadku cery trądzikowej okazjonalne zabiegi jednak nie wystarczą, bo trzeba dbać się o nią przez cały czas - zapewniać złuszczanie martwych komórek naskórka, regenerację, odkażanie i zarazem nawilżanie, którego nawet skóra z tendencją do łojotoku bardzo go potrzebuje. Dlatego wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie krem na noc, gdyż to właśnie nocny wypoczynek jest najlepszym czasem, aby skóra mogła delikatnie się złuszczać i regenerować.

W linii Pharmaceris T znajdziesz kremy zapewniające dwa stopnie złuszczania. Krem SEBO-ALMOND PEEL 5% I stopień złuszczania działa bardzo delikatnie, odblokowując pory i redukując zmiany trądzikowe. Ponadto reguluje wydzielanie sebum oraz pomaga rozjaśnić przebarwienia, które są jednym z częstszych i bardziej uciążliwych problemów skórnych. Dobra tolerancja przez skórę pozwala sięgać po preparat każdego dnia, przez cały rok. Jeżeli jednak oczekujesz bardziej intensywnego efektu, możesz stosować go razem z kremem SEBO-ALMOND PEEL 10%. Jego formuła została zainspirowana peelingami dermatologicznymi, po to, aby pomóc z redukcji niedoskonałości, regulacji wydzielania sebum, a także wygładzeniu skóry. Jego używanie sprawia, że pory są odblokowane, oczyszczone i węższe, aby skóra mogła zachwycać gładkością i świeżością.

Każdy z preparatów nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej, przetłuszczającej się, z nierównomiernym kolorytem oraz oznakami starzenia się.

Skuteczne oczyszczanie

Jeśli zaś szukasz delikatnego preparatu do przemywania skóry, na pewno zachwyci Cię działanie specjalistycznego płynu bakteriostatycznego SEBO-ALMOND CLARIS, zawierającego 3% kwasu migdałowego. Płyn sprawdzi się idealnie z profilaktyce nadmiernego wydzielania sebum, blizn oraz przebarwień potrądzikowych. Podobnie jak kremy, działa rozjaśniająco i wygładzająco.

Chociaż leczenie trądziku jest dosyć złożone i oczywiście powinno przebiegać pod okiem dermatologa, profesjonalne dermokosmetyki wspomogą walkę o idealną cerę, a pierwsze efekty ich stosowania zauważysz szybciej, niż się spodziewasz.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Co wyróżnia kwas migdałowy na tle innych kwasów?

Kwas migdałowy jest bardzo skutecznym środkiem złuszczającym, ale jednocześnie działa bardzo delikatnie i nie podrażnia skóry. Mogą więc po niego sięgać nawet osoby z cerą wrażliwą.

2. Czy kwas migdałowy pomoże mi zapanować nad błyszczeniem się cery?

Tak, kwas migdałowy reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory. Efektem jest czystsza, gładsza i bardziej matowa cera.

3. Czy kwas migdałowy nadaje się tylko do cery trądzikowej?

Nie tylko. Po preparaty zawierające kwas migdałowy mogą sięgać również osoby borykające się z przebarwieniami albo pierwszymi oznakami starzenia się skóry, gdyż ma działanie delikatnie liftingujące.

4. Czy mogę stosować kwas migdałowy latem?

Tak, jednak pamiętaj, że latem zaleca się stosowanie kremu z filtrem co najmniej SPF 20+.

5. Czy krem z kwasem migdałowym wystarczy, żeby pozbyć się trądziku?

Trądzik to zróżnicowana grupa chorób skóry i może mieć różny przebieg oraz różną intensywność objawów. U osób z łagodną postacią trądziku w łagodzeniu zmian wystarczające mogą być dobre dermokosmetyki i nawyki związane z codzienną troską o skórę. W bardziej zaawansowanych postaciach zaleca się terapię pod okiem dermatologa i czasami konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Bibliografia:

1. Lebiedowska A. Kwas migdałowy jako popularny składnik peelingów chemicznych. Aesthetica 2014(5): 66-68.

2. Jankowiak W., Imielski W., Janeba- -Bartoszewicz E. Zastosowanie kwasu migdałowego w peelingu kosmetycznym. Kosmetologia Estetyczna 2016;1 (5): 57-60.

3. Niemyska K., Marwicka J. Zastosowanie kwasu migdałowego w kosmetyce. Kosmetylogia Estetyczna 2017; 1(6): 29-32.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.