SKUTECZNE OCZYSZCZANIE SKÓRY TRĄDZIKOWEJ
Skóra trądzikowa charakteryzuje się występowaniem różnego rodzaju zmian: zaskórników, grudek, krost, guzków, torbieli ropnych i cyst umiejscowionych głównie na twarzy, plecach i górnej części klatki piersiowej. Nadmiernie wydzielane sebum powoduje błyszczenie się skóry oraz gromadzi się w zaczopowanych ujściach mieszków włosowych, które widoczne są na powierzchni skóry jako rozszerzone pory. Trądzik nie jest tylko problemem nastolatków i chociaż najczęściej rozpoczyna się w wieku dojrzewania może wystąpić również wcześniej, jak i utrzymywać się w wieku dorosłym. Podłoże wystąpienia zmian trądzikowych jest wieloczynnikowe. Składają się na nie: uwarunkowania genetyczne (często trądzik występował u rodziców), aktywność hormonów, głównie androgenów, nadmierne wytwarzanie łoju oraz zmiany w jego składzie, zwiększona ilość bakterii Propionibacterium acnes, czynniki immunologiczne, a także stres i niewłaściwa dieta.
Podstawowym i jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej skuteczne i właściwe oczyszczanie. Bez tego kroku nie możemy przejść do dalszych etapów pielęgnacji, takich jak nałożenie kremu, maski czy serum. W jaki sposób oczyszczać cerę trądzikową?
Przede wszystkim kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, tłustej i mieszanej
Być może dla niektórych jest to oczywisty punkt, jednak warto podkreślić jego znaczenie. W przypadku oczyszczania skóry trądzikowej nie wystarczą produkty do mycia o ładnym zapachu, kolorze, czy ciekawej, przyjemnej formie aplikacji na skórę. Na rynku kosmetycznym pojawia się wiele przyciągających wzrok żeli, peelingów, past do mycia, czy scrubów z naturalnymi drobinkami, np. z pestek owoców. Warto jednak mieć na uwadze, że to nie wygląd kosmetyku ani jego zapach decydują o jego skuteczności. W przypadku cery trądzikowej konieczne jest stosowanie dermokosmetyków przeznaczonych do tego typu cery, zawierających w składzie łagodne substancje myjące i dodatkowo składniki aktywne ograniczające powstawanie niedoskonałości. Im mniej substancji zapachowych i barwników tym lepiej. Naturalne peelingi z pestkami owoców, łupinami orzecha, drobinkami cukru czy innymi mikrogranulkami pomimo, iż zachęcają do wypróbowania na własnej skórze nie są odpowiednie do cery trądzikowej. Wszelkie eksperymenty z nowościami oraz testowanie na sobie wielu kosmetyków z drogerii nie jest wskazane przy cerze trądzikowej. Lepiej skupić się na celowanej, odpowiednio dobranej pielęgnacji i trzymać się ustalonego schematu.
Łagodne produkty do demakijażu i mycia skóry
Ze względu na to, że skóra trądzikowa wydziela nadmierną ilość sebum głównym celem dla większości osób z tym problemem jest pozbycie się efektu błyszczenia. Często popełnianym błędem jest zbyt częste mycie i oczyszczanie skóry, używając do tego celu agresywnych preparatów o działaniu wysuszającym i ściągającym, np. na bazie alkoholu, silnych surfaktantów, takich jak SLES oraz zasadowych mydeł. Preparaty te uszkadzają płaszcz hydrolipidowy skóry- barierę ochronną przed drobnoustrojami, alergenami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo nadmiernie usuwanie sebum z powierzchni skóry generuje mechanizm obronny- gruczoły łojowe będą produkowały go jeszcze więcej. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów na bazie łagodnych surfaktantów, z dodatkiem substancji seboregulujących, antybakteryjnych, nawilżających, a także prebiotyków, które wspomagają odbudowę prawidłowego mikrobiomu skóry. Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej nie polega na jej wysuszaniu i matowieniu. Konieczny jest balans pomiędzy łagodnym oczyszczaniem, seboregulacją, działaniem antybakteryjnym, nawilżaniem i łagodzeniem podrażnień. Celem prawidłowego oczyszczania skóry jest usuwanie nadmiaru sebum oraz zanieczyszczeń, a także hamowanie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych oraz grudek i krost, przy jednoczesnym dbaniu o nawilżenie skóry.
Demakijaż
Oczyszczanie cery trądzikowej zaczynamy od demakijażu. Do tego celu używamy płynu micelarnego, który, jak sama nazwa wskazuje, zawiera w swoim składzie micele. Są to kuliste sfery o właściwościach amfifilowych. Oznacza to, że są zbudowane z fragmentów hydrofilowych (rozpuszczających wodę), jak i fragmentów lipofilowych (rozpuszczających sebum i inne zanieczyszczenia tłuszczowe). Dlatego bardzo dokładnie oczyszczają skórę ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń środowiskowych, makijażu, nawet wodoodpornego, oraz nadmiaru sebum. Nie narusza on warstwy hydrolipidowej naskórka, dlatego jest odpowiedni również dla osób ze skórą wrażliwą. Płynem micelarnym należy dobrze nasączyć wacik, a następnie bez mocnego pocierania skóry, delikatnie przyłożyć wacik do rzęs i zaczekać, aż tusz do rzęs się rozpuści. Następnie delikatnie zmyć tusz ruchem w kierunku wewnętrznego kącika oka. Kolejny wacik nasączony płynem należy przeznaczyć do demakijażu skóry twarzy, wykonując go kulistymi ruchami, przy jednoczesnym niwelowaniu ryzyka podrażnienia skóry przez tarcie. Płyn micelarny Sebo Micellar zawiera szereg składników, które dodatkowo wspomagają niwelowanie zmian trądzikowych. Połączenie ekstraktu z korzenia łopianu, biotyny oraz soli cynku redukuje wydzielanie sebum oraz działa antybakteryjnie. Kompleks Immuno- Prebiotic łagodzi podrażnienia i zmniejsza nadwrażliwość skóry.
Mycie
Po wykonanym demakijażu skóry przechodzimy do etapu mycia z użyciem żelu lub pianki. Wybór preparatu zależy od naszych indywidualnych preferencji. Ważne, aby nie pomijać tego etapu, ponieważ sam demakijaż nie wystarczy. Resztki makijażu pozostające na skórze należy dokładnie doczyścić produktem do mycia. Błędem jest nałożenie kremu, czy innego kosmetyku pielęgnacyjnego bezpośrednio po zmyciu makijażu za pomocą płynu micelarnego, ponieważ skóra wymaga dodatkowo mycia z użyciem wody. Pianka Puri Sebostatic różni się pod względem składników aktywnych od Puri Sebogelu. Puri Sebostatic zawiera wyciąg z łopianu oraz sole cynku o działaniu seboregulującym, a także ekstrakt z tamaryndy o właściwościach złuszczających martwe komórki naskórka. Natomiast żel Puri Sebogel oparty jest o działanie kwasu migdałowego o właściwościach antybakteryjnych i keratolitycznych. Kwas migdałowy zapobiega również powstawaniu zaskórników. Zawarty w żelu salicylan sodowy działa seboregulujaco, a glicerydy z mango zapewniają skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Żel skutecznie oczyszcza cerę oraz niweluje błyszczenie.
Złuszczanie naskórka - peelingi
Po codziennym etapie mycia skóry pianką lub żelem przechodzimy do etapu złuszczania martwych komórek naskórka. Peelingi stosujemy 2-3 razy w tygodniu pod warunkiem, że w tym czasie nie stosujemy kuracji retinoidami zaleconej przez dermatologa oraz nie mamy aktywnej postaci opryszczki.
Dermatolodzy zalecają używanie peelingów chemicznych, opartych o działanie alfa i beta- hydroksykwasów, takich jak: kwas migdałowy, glikolowy, azelainowy, szikimowy, salicylowy. Kwasy mają wielokierunkowe działanie obejmujące wszystkie przyczyny powstawania zaskórników- złuszczanie martwych komórek naskórka i regulowanie procesów rogowacenia, działanie antybakteryjne i w niewielkim stopniu seboregulujące. Korzystne efekty uzyskuje się dzięki działaniu komedolitycznemu kwasów, które przenikając w głąb mieszków włosowych, rozluźniają keratynocyty i zapobiegają powstawaniu mas rogowych tworzących zaskórnik. Jednocześnie minimalizują blizny oraz przebarwienia pozapalne. Maski zawierające powyżej 10% kwasów AHA dostępne są w salonach kosmetologicznych i powinny być wykonywane pod nadzorem kosmetologa. W pielęgnacji domowej można zastosować 1-2 razy w tygodniu maskę zawierającą 10% mieszaniny kwasów o dużej i małej cząsteczce lub krem delikatnie złuszczający, np. na bazie kwasu migdałowego stosowany codziennie na noc. Jest to kwas o dużej cząsteczce, który nie podrażnia i nie powoduje przesuszenia skóry. Może być stosowany przez cały rok, ponieważ nie daje reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych. Działa delikatnie keratolitycznie, antybakteryjnie i seboregulująco. Krem do codziennej pielęgnacji skóry powinien być lekką emulsją z niską zawartością fazy tłuszczowej, zawierającą również składniki nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Etapy złuszczania naskórka za pomocą kremów do codziennego stosowania możemy podzielić na dwa etapy. W pierwszym etapie stosujemy krem zawierający 5% kwasu migdałowego Sebo- Almond Peel 5%, aby stopniowo przygotować skórę do działania keratolitycznego kwasu. Po 2 miesiącach można przejść na krem z wyższym stężeniem kwasu migdałowego- Sebo- Almond Peel 10%.
Formą delikatnego złuszczania naskórka będzie również zastosowanie kremu Comedo- Acne, dedykowanego skórze z problemem zaskórników. Krem zawiera połączenie kwasu szikimowego oraz kwasu azleinowego i glicyny. Krem jest odpowiedni do codziennego stosowania zarówno na noc, jak i na dzień. Reguluje proces złuszczania naskórka i odblokowuje zatkane pory, wspomagając uwalnianie łoju. Skoncentrowana formuła redukuje liczbę i rozmiar zaskórników otwartych i zamkniętych, jednocześnie intensywnie zwężając pory i redukując widoczność blizn potrądzikowych. Zawarty w kremie niacynamid działa rozjaśniająco i silnie normalizuje wydzielanie sebum. Preparat skutecznie zapobiega nieestetycznemu błyszczeniu się skóry i powstawaniu nowych zmian trądzikowych.
Przeciwwskazane są natomiast peelingi mechaniczne zawierające drobinki ścierające, ponieważ pocieranie skóry ze zmianami trądzikowymi za pomocą ostrych mikrogranulek powoduje nasilenie stanu zapalnego.
Działanie bakteriostatyczne
Po umyciu skóry żelem lub pianką lub po wykonaniu peelingu możemy dodatkowo zastosować Oczyszczający płyn bakteriostatyczny Sebo-Almond Claris, zawierający 3% kwasu migdałowego oraz ekstrakt z cytryny. Preparat całkowicie hamuje rozwój bakterii i proces powstawania zmian trądzikowych. Głęboko oczyszcza skórę i działa regulująco na wydzielanie sebum zapobiegając namnażaniu się bakterii i powstawaniu nowych niedoskonałości. Jest idealnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji.
Tonizowanie
Końcowym etapem oczyszczania skóry jest tonizowanie, czyli wyrównanie pH skóry, przywrócenie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz aktywne działanie seboregulujące. Normalizujący tonik do twarzy Puri- Sebotonique zawiera ekstrakt z łopianu i sole cynku regulujące wydzielanie sebum, a także ekstrakt z tamaryndy o działaniu keratolitycznym.
Jakich błędów w oczyszczaniu nie popełniać?
- Nie stosuj preparatów zawierających alkohol denat., SLES lub zasadowych mydeł.
- Nie stosuj peelingów mechanicznych.
- Nie wybieraj produktów niedostosowanych do problemów cery trądzikowej
- Nie zastępuj płynu micelarnego tonikiem- te dwa preparaty mają zupełnie różne działanie.
- Nie rezygnuj z mycia twarzy rano za pomocą żelu lub pianki i tonizowania.
- Powtarzaj skrupulatnie cały rytuał oczyszczania twarzy wieczorem.
- Pamiętaj, że samoczynne usuwanie zmian trądzikowych nie jest etapem oczyszczania!