Trądzik hormonalny – kogo dotyczy i jak złagodzić jego przebieg?

Trądzik hormonalny – kogo dotyczy i jak złagodzić jego przebieg?

Trądzik jest chorobą o skomplikowanym podłożu. Rolę w jego rozwoju mogą odgrywać czynniki genetyczne, stres, przemęczenie, źle skomponowana dieta, zanieczyszczenie środowiska, używki… zwykle jednak kluczowe są hormony. Określenie „trądzik hormonalny” jak najbardziej może odnosić się do osób młodych, które borykają się z nim w okresie pokwitania, częściej jednak używa się go w kontekście trądziku osób dorosłych, zwanego też trądzikiem późnym. Wbrew pozorom problem ten wcale nie jest rzadkością, zwłaszcza u kobiet. Co robić, kiedy ładną dotychczas cerę zaczynają zanieczyszczać krosty i zaskórniki?

Hormonalna huśtawka

Trądzik późny bywa przykrą pamiątką po trądziku młodzieńczym, u niektórych osób natomiast dopiero w dorosłości rozwija się po raz pierwszy. Statystyki mówią, że boryka się z nim 54% kobiet oraz 40% mężczyzn pomiędzy 25. a 40. rokiem życia, a zdarza się, że zmiany pojawiają się nawet do ukończenia piątej dekady życia [1]. O ile trądzik młodzieńczy zwykle gorzej przebiega u chłopców, w wieku dorosłym jest odwrotnie. Do zaostrzeń u kobiet dochodzi zwłaszcza w okolicach miesiączki, w trakcie ciąży oraz menopauzy. Winne są często hormony, a dokładniej te, które regulują aktywność aparatu mieszkowo-łojowego w skórze. Wpływają więc na poziom przetłuszczania się skóry, a to właśnie nadmiar sebum jest jednym z podstawowych czynników formownia się pryszczy [2].

Mowa tu przede wszystkim o androgenach, wśród których najsilniejsze działanie mają testosteron i DHT. Oprócz tego, że zwiększają wydzielanie łoju (gruczoły łojowe są wyposażone w receptory dla androgenów), to stymulują namnażanie keratynocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję keratyny w skórze, które po obumarciu ulegają zrogowaceniu [2].

Nadmierne i nieprawidłowe rogowacenie prowadzi natomiast do blokowania porów i powstania zanieczyszczeń skóry. Jakie jeszcze hormony mogą odpowiadać za rozwój trądziku? U niektórych kobiet przyczyną są zwłaszcza wahania progesteronu, związane z cyklem miesiączkowym. Hormon ten zaostrza wydzielanie sebum i tym samym sprzyja wypryskom. Rzadziej wymieniane są estrogeny, hormony przysadki (ACTH, GH, LH, prolaktyna) oraz insulina [3].

Lekarz może więc zlecić Ci bardzo kompleksową diagnostykę. W wielu przypadkach wyniki badań hormonalnych są jednak w porządku, a ustalenie przyczyny zmian skórnych jest niemałym wyzwaniem. Nie bez przyczyny trądzik uchodzi za chorobę tajemniczą i skomplikowaną w terapii.

Jakie są objawy trądziku hormonalnego?

W trądziku późnym zmiany zwykle lokalizują się w okolicach dolnej części twarzy, czyli na brodzie, żuchwie, szyi. Ponadto mogą pojawić się na ramionach, klatce piersiowej i plecach. Zmiany mają postać czerwonych grudek, krost lub zaskórników, czyli podobnie jak w przebiegu trądziku młodzieńczego. W postaciach zaawansowanych wykwity są duże i rozległe, a nawet pojawiają się guzki i nacieki zapalne, których gojenie się trwa bardzo długo [1]. Uciążliwym objawem towarzyszącym trądzikowi jest również przetłuszczanie i błyszczenie się skóry. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie u każdego choroba przebiega tak samo. Objawy zależą od indywidualnych predyspozycji oraz czynników współistniejących, takich jak stresujący tryb życia, zamieszkiwanie w zanieczyszczonym środowisku lub miejscu, gdzie panuje wysoka wilgotność, ponadto zaniedbania dietetyczne, zwłaszcza sięganie po żywność bogatą w cukier [4]. Zgubnym nawykiem, który przyczynia się do rozprzestrzeniania się krost, jest drapanie i skubanie zmian. W ten sposób łatwo doprowadzić również do powstania blizn.

Trądzik hormonalny – co robić?

Trądzik jest zmorą w każdym wieku, bo nawet pojedyncze pryszcze przyciągają uwagę i trudno je zatuszować, co może obniżać pewność siebie w sytuacjach towarzyskich i zawodowych. Czy zmiany skórne wymagają konsultacji ze specjalistą? Jeśli tylko są dla Ciebie powodem frustracji, zajmują duże obszary skóry i pomimo starań nie potrafisz się ich pozbyć, leczenie pod okiem profesjonalisty będzie dobrym pomysłem. Na pewno warto skonsultować się z ginekologiem, endokrynologiem i dermatologiem. Prawidłowa diagnoza jest bowiem kluczem do znalezienia odpowiedniej terapii.

Na co dzień sięgaj natomiast po profesjonalne dermokosmetyki. Z myślą o cerze z trądzikiem powstała linia Pharmaceris T, dobrze tolerowana przez skórę i skutecznie łagodząca niepożądane objawy.

Podstawą codziennej troski o skórę jest oczyszczanie, dlatego polecamy sięgnąć po Piankę głęboko oczyszczającą do mycia twarzy PURI-SEBOSTATIC. Zawiera w składzie wyciąg z tamaryndy, który złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka oraz wykazuje właściwości nawilżające i przywracające hydro-równowagę skóry. Ponadto receptura pianki kryje wyciąg z łopian – skutecznie reguluje florę bakteryjną oraz nadmierne przetłuszczanie się skóry. Cynk PC normalizuje natomiast nadmierną aktywność gruczołów łojowych, zmniejszając problem błyszczenia się skóry. Pianka jest delikatna w działaniu, mimo to skutecznie usuwa ze skóry zanieczyszczenia i makijaż.

Zwieńczeniem oczyszczania powinna być tonizacja, czyli przywrócenie skórze odpowiedniego pH. W tym celu doskonale sprawdzi się Tonik normalizujący PURI-SEBOTONIQUE, który podobnie jak pianka kryje w składzie wyciąg z tamaryndy i łopianu oraz cynk. Działa antybakteryjnie, zwęża pory, wygładza, nawilża i nadaje się świetnie do cery trądzikowej, mieszanej, z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum.

Teraz czas na krem! Efektywne działanie przeciwtrądzikowe zapewni Ci Krem z retinolem pure-RETINOL 0.3 na trądzik wieku dorosłego, przeznaczony do stosowania na noc. Stworzony przez ekspertów zawiera unikalne połączenie retinolu, masła shea, wosku z oliwek, skwalanu biomimetycznego oraz oleju bawełnianego. Retinol wykazuje zrównoważone działanie przeciwtrądzikowo-przeciwzmarszczkowe, dzięki czemu nadaje się idealnie do przeprowadzenia kuracji przywracającej prawidłowe funkcjonowanie skóry w okresie zmian hormonalnych. Zamknęliśmy go w mikrosferycznych, ceramidowych nośnikach, co zapewnia jego stabilność oraz zabezpiecza przed utlenieniem. Retinol pomaga zwalczać nawet nasilone zmiany trądzikowe, takie jak grudki, krostki i wykwity. Poprzez zmniejszenie wydzielania sebum, odblokowanie i zwężenie porów hamuje nawracanie zmian.

Jak wesprzeć terapię trądziku?

Bez względu na to, czy za zmiany trądzikowe w Twoim przypadku odpowiadają hormony, czy inne czynniki, w uporaniu się z problemem na pewno pomogą Ci zmiany w stylu życia. Zwłaszcza te łagodzące stres. Jeśli notorycznie zostajesz w pracy po godzinach, nie wysypiasz się, nie masz czasu na aktywność fizyczną, ćwiczenia oddechowe albo wyjścia z przyjaciółkami, z pewnością odczuwasz skutki stresu i dla swojego dobra powinnaś przeznaczać więcej czasu na relaks. Ponadto przyjrzyj się swojej diecie: czy często zdarza Ci się sięgać po produkty przetworzone, sztuczne, tłuste i bogate w cukier? Zwłaszcza ten ostatni jest łączony z większą tendencją do trądziku, dlatego rozsądniej jest ograniczyć słodkie do minimum. Terapia trądziku niestety bywa trudna, jeśli jednak zaatakujesz chorobę poprzez leczenie pod okiem specjalisty, profesjonalne dermokosmetyki i zdrowy styl życia, masz większe szanse na uzyskanie pozytywnych rezultatów.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Załęska I., Wilkus K., Kuros F., Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 2017, 5(6): 459–462.
  2. Poręba R. i wsp., Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Kompleksowa terapia hormonalna u kobiet z trądzikiem, Ginekol. Pol. 2012, 83, 229–232.
  3. Elsaie M. L., Hormonal treatment of acne vulgaris: an update, Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016, 9: 241–248.
  4. Hormonal acne, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21792-hormonal-acne, data dostępu: 6.02.2024.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.