Trądzik wieku dorosłego - dlaczego nawraca i jak sobie z nim radzić?
Trądzik to choroba skóry kojarzona z wiekiem dojrzewania. Rozsiane po twarzy, szyi i plecach pryszcze spędzają sen z powiek wielu nastolatkom, którzy nie mogą doczekać się ustąpienia objawów. Jednak u niektórych osób trądzik utrzymuje się również w dorosłości. Chorobę, która występuje po 25. roku życia, określamy jako trądzik późny lub trądzik dorosłych. Czasami zmiany bywają trudne do ukrycia pod makijażem i powodują kompleksy. Czy istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie tendencji do wykwitów trądzikowych? Poznaj nasze wskazówki.
Trądzik wieku dorosłego - zacznijmy od statystyk
Cera trądzikową u dorosłych wbrew pozorom wcale nie należy do rzadkości. Sam trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skórnych w krajach rozwiniętych i dotyka 85% nastolatków oraz młodych osób w wieku 18-35 lat. Przeważnie objawia się przez kilka lat i po 20. roku życia ustępuje lub ma łagodniejszą postać. Niestety, trądzik późny dotyka aż 54% kobiet oraz 40% mężczyzn pomiędzy 25. a 40. rokiem życia i zdarza się nawet, że występuje dopiero u osób po 50-tce. Warto tutaj zaznaczyć, że wśród nastolatków częściej chorują chłopcy, natomiast trądzik późny dotyka częściej kobiety.(1)
Trądzik u dorosłych - przyczyny
Trądzik na plecach, szyi, dekolcie i przede wszystkim twarzy… dlaczego stanowi tak powszechne schorzenie dermatologiczne? Powstawanie nielubianych przez nas pryszczy, grudek i zaskórników jest związane z:
- nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe,
- zaburzeniami w procesie rogowacenia, co skutkuje zablokowaniem aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy,
- kolonizacją skóry przez bakterie trądzikowe Propionibacterium acnes,
- reakcją zapalną i immunologiczną.(2)
Trzeba przy tym zaznaczyć, że trądzik może być warunkowany genetycznie. Nie jest natomiast ani chorobą zakaźną.(2)
Czynniki sprzyjające trądzikowi u dorosłych
Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do wystąpienia trądziku u osoby dorosłej. Zwykle jako pierwsze wskazuje się hormony, u kobiet znaczenie mają zwłaszcza wahania związane z cyklem menstruacyjnym. Wiele pań narzeka na pryszcze przed okresem, które znikają wkrótce po ustąpieniu miesiączki. Zdarza się jednak, że trądzik doskwiera przez cały czas, bez względu na fazę cyklu. Czynnikiem, który może się do tego przyczyniać, jest stres, który wpływa na nasz system hormonalny oraz sprzyja zwiększonej produkcji sebum.(3)
Na liście czynników powodujących trądzik znajdują się również produkty do pielęgnacji i makijażu, które blokują pory skóry, co bardzo sprzyja wypryskom.(3)
W wielu źródłach jako przyczynę lub czynnik sprzyjający trądzikowi u dorosłych wskazuje się dietę. Istnieją produkty spożywcze, które mogą przyczyniać się do problemów skórnych. Przeważnie wymienia się tutaj na mleko i nabiał. Warto jednak pamiętać, że produkty te są bardzo ważnym źródłem wapnia w diecie, dlatego jeżeli chcesz z nich zrezygnować lub mocno je ograniczyć, wpleć w jadłospis inne pokarmy obfitujące w wapń, na przykład napoje roślinne, po które często sięgają weganie - przed zakupem dobrze jest sprawdzić ich skład i wartości odżywcze, gdyż napoje te różnią się jakością i zawartością wapnia. Innym produktem, który może zwiększać tendencję do trądziku, jest czekolada mleczna. Jedne z badań wykazały, że podwyższa ona tendencję do wykwitów trądzikowych aż o 28%! Co ciekawe, czekolada „ciemna”, czyli o wysokiej zawartości kakao, zmniejsza tę tendencję o 10%, dlatego to właśnie ją warto wybrać w ramach przekąski.(4)
Czasami zmiany trądzikowe dotyczą osób przyjmujące niektóre leki, zwłaszcza kortykosteroidy, sterydy anaboliczne i lit.(3)
Przyczyny trądziku u dorosłych są więc bardzo złożone, jednak ich znajomość jest nieocenioną pomocą w terapii schorzenia.
Leczenie trądziku u dorosłych
W celu pozbycia się objawów trądziku stosuje się zewnętrznie leki przeciwłojotokowe, przeciwzapalne, keratolityczne (rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka) i przeciwmikrobowe. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, wówczas lekarz może zdecydować o leczeniu ogólnym. Ważne jest wczesne zgłoszenie się do dermatologa - im szybciej to zrobisz, tym większa szansa na powodzenie kuracji.(2)
Wysoką skuteczność w leczeniu trądziku mają między innymi retinoidy, będące pochodną witaminy A. Do grupy retinoidów należą: retinol, retinal, kwas retinowy, a także ich metabolity i izomery. Retinoidy mają zbawienne działanie w przypadku wielu problemów skórnych, zwłaszcza utraty jędrności i elastyczności oraz właśnie trądziku. W terapii tej choroby specjaliści stosują je od ponad 50 lat, zarówno doustnie, jak i miejscowo - na skórę, co przyczynia się do wyraźnej poprawy stanu cery. Jednak, co ważne, retinoidy mogą dawać skutki uboczne, dlatego pamiętaj, aby zawsze stosować je z ostrożnością i zgodnie ze wskazówkami lekarza. W przypadku skóry do działań niepożądanych należą przede wszystkim jej suchość, podrażnienia i większa wrażliwość.(5)
Krem na trądzik z retinolem w bezpiecznym stężeniu
Z myślą o osobach z tendencją do łojotoku, powstawania niedoskonałości skórnych, zmian trądzikowych i zaskórników, powstał Krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego Pharmaceris PURERETINOL z 0,3% czystego retinolu. Preparat wykazuje zrównoważone działanie przeciwtrądzikowo-przeciwzmarszczkowe, dlatego jest idealnym wyborem dla osób w wieku dojrzałym. Retinol zawarty jest w mikrosferycznych, ceramidowych nośnikach, co zapewnia jego stabilność i zabezpiecza go przed utlenieniem. Efektem systematycznego stosowania kremu jest większe napięcie i widoczne wygładzenie naskórka. Zauważysz też mniejszą tendencję do grudek, krostek i wykwitów trądzikowych.
Aby zrównoważyć działanie retinolu, w kremie zastosowano silnie nawilżające i odżywcze składniki emolientowe: wyciąg z lilii, masło Shea, wosk z oliwek, olej bawełniany, a także 4% biomimetycznego skwalanu, wzmacniającego barierę lipidową naskórka. Preparat profesjonalnie i kompleksowo troszczy się więc o skórę, aby pozostała gładka, nawilżona, jędrna i przede wszystkim - wolna od zmian trądzikowych.
Krem na trądzik dla dorosłych to jeden z podstawowych preparatów, które pomagają zlikwidować ten uciążliwy problem. Postaw na specjalistyczne i sprawdzone rozwiązania i obserwuj, jak z dnia na dzień Twoja cera staje się piękniejsza.
BIBLIOGRAFIA:
- Załęska I., Wilkus K., Kuros Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii. Kosmetologia Estetyczna 2017, 5(6): 459-462.
- Marek L. Trądzik. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity Data dostępu: 20.11.2021.
- Liu K. Nassim J. Adult acne: Understanding underlying causes and banishing breakouts. https://www.health.harvard.edu/blog/adult-acne-understanding-underlying-causes-and-banishing-breakouts-2019092117816 Data dostępu: 20.11.2022.
- Pratt E. Adult Acne Is Real: Here Are the Foods That Can Cause It. https://www.healthline.com/health-news/adult-acne-foods-that-cause-it Data dostępu: 20.11.2022.
- Kaźierska A., Bolesławska I., Przysławski J. Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym. Hygeia Public Health 2019, 54(3): 165-172.