Umiarkowana postać trądziku - dobierz odpowiednie dermokosmetyki

Umiarkowana postać trądziku - dobierz odpowiednie dermokosmetyki

Cera trądzikowa jest wymagająca w kwestii doboru produktów dermopielegnacyjnych. Z jednej strony muszą skutecznie walczyć z niedoskonałościami i ograniczać produkcję sebum, z drugiej - nie powinny przesuszać i podrażniać skóry. Idealnie, jeśli dbają o równowagę mikrobiomu i stwarzają jej dobre warunki do regeneracji. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, po jakie preparaty sięgać na co dzień, żeby złagodzić zmiany chorobowe i przywrócić skórze komfort.

Czym charakteryzuje się trądzik umiarkowany?

W przypadku cery trądzikowej objawy są bardzo oczywiste - na jej powierzchni widoczne są pryszcze, zaskórniki, grudki, zaczerwienienia, w bardziej zaawansowanych postaciach również większe guzki, blizny, nierówności i przebarwienia. Trądzik wiąże się z nadmierną produkcją sebum, dlatego występuje problem błyszczenia się cery, co jest widoczne zwłaszcza na obszarze skóry czoła i nosa. Choroba ta może mieć jednak różny przebieg, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Od postaci zupełnie łagodnych po bardzo ciężkie i trudne w terapii, które na szczęście stanowią znaczącą mniejszość. Choć nie istnieje powszechnie obowiązująca klasyfikacja trądziku, możemy spotkać się z następującym podziałem:

- postać łagodna - w jej przebiegu występują głównie zmiany niezapalne, czyli zaskórniki (otwarte i zamknięte), jeśli natomiast występują grudki i krosty, są małe i nieliczne (poniżej 10),

- postać umiarkowana - mówimy o niej wówczas, gdy oprócz zaskórników (których jest do 40), na cerze pojawiają się grudki i krostki w liczbie 10-40; czasami zmiany występują na tułowiu,

- postać średnio-ciężka - w tej postaci na skórze twarzy i tułowia występują liczne grudki i krosty (40-100) oraz zaskórniki (40-100), a także pojedyncze guzki (do 5),

- postać ciężka - oprócz krost, grudek, zaskórników, na skórze występują liczne i bolesne zmiany guzkowe (1).

Według klasyfikacji IGA (Investigator Global Assessment) o postaci umiarkowanej trądziku (3. stopień) mówimy natomiast wówczas, gdy występuje więcej niż kilka zmian zapalnych, liczne zmiany niezapalne oraz nie więcej niż 1 zmiana guzkowa (2).

Czy taki przebieg trądziku wymaga leczenia farmakologicznego? Na pewno warto zgłosić się do dermatologa, żeby ocenił stan skóry i podpowiedział, co powinno zadziałać na nią najlepiej - istnieją leki miejscowe o działaniu wysuszającym, złuszczającym i przeciwzapalnym, które pomogą opanować zmiany. Wiele zależy także od Twoich indywidualnych oczekiwań oraz odpowiedzi skóry na standardowe działania dermopielęgnacyjne, które dla wielu chorych na trądzik stanowią wystarczające rozwiązanie. Istotny jest jednak dobór produktów, które powinny być oparte na specjalistycznych, łagodnych dla skóry formułach.

Skóra czysta, świeża i ukojona

Szukasz preparatu, który w delikatny sposób usunie z Twojej skóry zanieczyszczenia, nie powodując przy tym podrażnień ani jej nie przesuszając? Pharmaceris T Pianka głęboko oczyszczająca do mycia twarzy PURI-SEBOSTATIC spełni Twoje oczekiwania. Zawiera w składzie wyciąg z tamaryndy, który złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka oraz wykazuje właściwości nawilżające i przywracające hydro-równowagę skóry. Wyciąg z łopianu reguluje florę bakteryjną oraz nadmierne przetłuszczanie się skóry, natomiast cynk PCA normalizuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielenie sebum.

Po użyciu pianki przetrzyj twarz tonikiem do cery tłustej i trądzikowej. Przekonaj się, jak łagodny dla skóry jest Tonik normalizujący PURI-SEBOTONIQUE, który działa antybakteryjnie, złuszcza obumarły naskórek, zmniejsza pory, reguluje wydzielanie sebum oraz łagodzi zmiany trądzikowe.

Krem do cery z umiarkowanym trądzikiem - jaki wybrać?

Krem do twarzy jest bardzo istotnym elementem dermopielęgnacji cery trądzikowej. Przywraca bowiem skórze równowagę, której potrzebuje, nawilża na długi czas i działa kondycjonująco. Jeżeli Twój trądzik wymaga stosowania leków miejscowych, wybierz krem, który wesprze jej regenerację i zapobiegnie przesuszeniu. Taki, jak Krem nawilżająco-kojący SPF 30 SEBO-MOISTATIC - jego formuła długotrwale przywraca hydro-równowagę skórze wysuszonej nawet silnymi kuracjami przeciwtrądzikowymi. Higroskopijne cząsteczki nawilżające oraz Hydructor zapewniają dogłębne nawilżenie oraz zatrzymanie wody w naskórku. Kompleks prebiotyczny wraz z alantoina koją oraz łagodzą podrażnienia i stymulują wzrost ochronnej, fizjologicznej mikroflory naskórka. Dzięki temu skora jest mniej wrażliwa na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wyciąg z kory wierzby oraz szałwii to składniki antybakteryjne, które regulują proces złuszczania naskórka, zapobiegając powstawaniu nowych niedoskonałości. Co istotne, krem jest wyposażony w filtr SPF 30, aby ochronić skórę przed przebarwieniami i podrażnieniami słonecznymi.

Gdy natomiast zależy Ci głównie na ograniczeniu wydzielania sebum, zmniejszeniu porów i wyrównaniu struktury skóry, wówczas polecamy Ci Przeciwtrądzikowy krem normalizujący SPF 20 SEBOSTATIC DZIEŃ z innowacyjną formułą Pore-Diminish, ukierunkowaną na odblokowanie, oczyszczenie i zminimalizowanie wielkości porów. Ester kwasu winowego oraz piroktonian olaminy to kolejne składniki kremu, które zmniejszają nadmierną produkcję sebum i przyspieszają ustępowanie wykwitów trądzikowych. Dodatkowo kwas cytrynowy delikatnie złuszcza naskórek, wygładza i rozjaśnia skórę, ujednolicając jej koloryt. Jego systematyczne używanie wspiera regenerację skóry i reguluje gospodarkę hydro-lipidową.

Punktowe zwalczanie zmian trądzikowych

Nawet pojedyncze pryszcze potrafią skutecznie spędzać sen z powiek. Niestety, ich wyciskanie, skubanie i drapanie tylko pogarsza sytuację, na dodatek roznosi bakterie i sprzyja kolejnym wykwitom. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką sprawdzony sposób na przyspieszenie ich gojenia. Z myślą o przywrócenie cerze perfekcyjnego wyglądu nasi eksperci opracowali Żel punktowy na miejscowe zmiany mikrozapalne MEDI ACNE-POINTGE, zawierający 2% H2O2 oraz kwas salicylowy. Preparat doskonale radzi sobie z wykwitami podskórnymi, krostami i grudkami. Nie tylko aktywnie walczy ze szpecącymi zmianami, ale też koi i łagodzi zmienione zapalnie miejsca, zmniejszając zaczerwienienia oraz wspomaga proces regeneracji skóry. Żel należy nanosić na wykwity 2 razy dziennie do ustąpienia objawów lub 3-4 razy dziennie przez 2 dni w fazie zaostrzenia zmian.

Jak jeszcze wspomóc terapię umiarkowanego trądziku?

Miejscowe leki zalecone przez dermatologa, a także specjalistyczne preparaty oczyszczające i kremy to podstawa walki z trądzikiem. Stan cery możesz też wspomóc od środka. Badania wykazują, że trądzikowi może sprzyjać dieta bogata w cukier i nabiał, dlatego warto je na kilka tygodni ograniczyć i sprawdzić rezultaty. Również stres sprzyja trądzikowi, gdyż powoduje zwiększoną produkcję kortyzolu, dlatego pamiętaj o aktywności fizycznej, wysypianiu się i spędzaniu czasu z bliskimi, co na pewno pomoże Ci się zrelaksować. Im bardziej zadbasz o ogólną kondycję swojego organizmu i psychiki, tym szybciej zauważysz efekty kuracji przeciwtrądzikowej.

Bibliografia:

  1. Zegarska B. Trądzik zwyczajny. Leczenie - rekomendacje https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/tradzik-zwyczajny-leczenie-rekomendacje Data dostępu: 2.10.2024.
  2. Bae I.H. i wsp. A Comprehensive Review of the Acne Grading Scale in 2023 Ann Dermatol. 2024 Apr; 36(2): 65–73.
  3. Acne https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12233-acne Data dostępu: 2.10.2024.
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.