Zaskórniki – jak się ich pozbyć?
Zaskórniki są nieodłącznym elementem przebiegu trądziku. Regularna i adekwatna do potrzeb skóry pielęgnacja pozwala się pozbyć tych nieestetycznych zmian. Sprawdź jakie dermokosmetyki wybierać by usuwanie zaskórników przebiegało szybko i skutecznie.
Trądzik – przyczyny
Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną aparatu włosowo-łojowego związaną z nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe, zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych oraz infekcją bakteryjną przebiegającą z udziałem bakterii Cutibacterium acnes (dawnej znane jako Propionibacterium acnes). Do oznak choroby należą wykwity niezapalne - otwarte i zamknięte zaskórniki oraz zapalne - krosty i torbiele ropne. Zmiany trądzikowe pozostawiają po sobie blizny.
Choroba dotyka około 80% osób w wieku 11-30 lat i praktycznie 100% nastolatków między 15 a 17 r. ż. Coraz częściej obserwowana jest również u osób po 30 r. ż. zwłaszcza u kobiet, w postaci trądziku osób dorosłych acne tarda.
Etiopatogeneza trądziku jest złożona, do głównych czynników wywołujących chorobę zalicza się: nadmierną aktywność gruczołów łojowych, zaczopowanie ujść mieszków włosowych, kolonizację przewodów gruczołów łojowych przez bakterie Cutibacterium acnes. Wśród przyczyn choroby wymienia się również stres, uwarunkowania genetyczne, aktywność hormonów, niewłaściwą dietę.
Trądzik – przebieg choroby
Pierwszym etapem choroby jest nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe. Proces ten związany jest z nadmierną aktywnością enzymu 5-α-reduktazy, odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron, wykazujący większe powinowactwo do receptorów androgenowych. Androgeny są odpowiedzialne za regulację pracy gruczołów łojowych w skórze i funkcjonowanie mieszków włosowych. Regulują proliferację keratynocytów mieszka i aktywność sebocytów – komórek gruczołu łojowego.
Łój jest mieszaniną złożoną z triglicerydów, wolnych kwasów tłuszczowych, skwalenu, wosku i innych czynników. Łój jest skórze niezbędny do prawidłowego funkcjonowania bariery lipidowej naskórka, warunkującej ochronę skóry i utrzymanie prawidłowego nawilżenia. U pacjentów z trądzikiem obserwuje się zmniejszenie zawartości kwasu linolowego w składzie wydzieliny łojowej z jednoczesnym wzrostem ilości skwalenu. Enzymy wytwarzane przez bakterie Cutibacterium acnes rozkładają triglicerydy do wolnych kwasów tłuszczowych zaburzających procesy proliferacji komórek nabłonkowych mieszka i przyczyniających się do powstawania mikrozaskórników.
Cera z zaskórnikami
Mikrozaskórniki to mieszki włosowe (niewidoczne dla oka), których ujście zostało zablokowane nadmiarem keratyny, a zatem odpływ wydzieliny łojowej na powierzchnię skóry jest uniemożliwiony. Powstają wskutek nadmiernej proliferacji i keratynizacji komórek wyściełających wnętrze aparatu włosowo-łojowego.
Przyczyną powstawania mikrozaskórników jest również niedobór kwasu linolowego, nadmiar androgenów, zaburzający przebieg procesu keratynizacji komórek oraz drażniące działanie czynników bakteryjnych i składników wydzieliny łojowej. Nasilenie procesu keratynizacji powodują m.in.: czynniki prozapalne – interleukina-1 (IL-1), na które z kolei wpływa wyzwalająco obecność bakterii Cutibacterium acnes.
W wyniku zbyt intensywnego przebiegu procesu rogowacenia wewnątrzmieszkowego, mikrozaskórniki przekształcają się w zaskórniki otwarte lub zamknięte. Jak sama nazwa wskazuje, ujścia zaskórników zamkniętych są szczelnie zablokowane. Zaskórniki powstają gdy formujący się czop keratyny rozwiera ujście mieszka włosowego, a na jego szczycie obwodowy fragment zaskórnika charakteryzujący się ciemnym zabarwieniem.
Trzeci etap choroby to stan zapalny, powstający wskutek działania bakterii. Zarówno mikrozaskórniki jak i oba typy zaskórników (otwarte i zamknięte) mogą przekształcić się w stan zapalny. Grudki i krostki- wtórne zmiany zapalne powstają w wyniku degradacji nabłonka mieszków włosowych i powstawania odczynu zapalnego w obrębie skóry właściwej. Utrzymujący się przez dłuższy czas miejscowy stan zapalny głębszych warstw skóry skutkuje powstawaniem guzków.
Skoro już wiemy czym są zaskórniki i jak powstają czas dowiedzieć się jak się pozbyć zaskórników.
Profilaktyka i pielęgnacja
Trądzik jest chorobą, a zatem wymaga konsultacji dermatologicznej. Lekarz dobierze odpowiednią terapię, ale też wskaże w jaki sposób prawidłowo pielęgnować skórę.
Pielęgnacja cery trądzikowej odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Skóra trądzikowa wymaga regularnego oczyszczania i stosowania preparatów hamujących rozwój mikroorganizmów, a także właściwego nawilżenia.
Składniki wykorzystywane w recepturach dermokosmetyków do cery trądzikowej mają za zadanie:
- regulować florę bakteryjną skóry,
- regulować proces powstawania zaskórników,
- zmniejszać widoczność zaskórników,
- odblokowywać i oczyszczać pory,
- normalizować aktywność gruczołów łojowych,
- ograniczać wydzielenie sebum,
- działać złuszczająco i regenerująco,
- nawilżać i koić,
- nadawać matowy wygląd.
Prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej rozpoczyna się od jej oczyszczania. Czym myć twarz z zaskórnikami? W dermokosmetykach do oczyszczania szukaj wyciągu z łopianu, wyciągu z tamaryndy, soli cynku (Cynk PCA), salicylanu sodowego.
W pielęgnacji cery trądzikowej warto postawić na kwas migdałowy. Kwas migdałowy spośród całej rodziny α-hydroksykwasów wykazuje najsilniejsze działanie przeciwbakteryjne, zapobiega rozwojowi szczepów Cutobacterium acnes. Kwas migdałowy działa złuszczająco, rozjaśniająco, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, krost i wyprysków. Kwas migdałowy hamuje nadprodukcję łoju i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Kwas migdałowy działa łagodnie, ale skutecznie, jest dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry, można go stosować przez cały rok. Kwas migdałowy znajdziesz w Oczyszczającym płynie bakteriostatycznym do twarzy, dekoltu i pleców SEBO-ALMOND CLARIS. Płyn hamuje aktywność bakterii, głęboko oczyszcza skórę, złuszcza martwe komórki naskórka, umożliwiając odblokowanie porów.
Jak skutecznie pozbyć się zaskórników?
Do pielęgnacji skóry z trądzikiem zaskórnikowym szczególnie polecamy COMEDO ACNE Krem przeciw zaskórnikom który odblokowuje i zwęża pory. Skuteczność kremu opiera się na połączeniu azeloglicyny i kwasu szikimowego.
Azeloglicyna jest pochodną kwasu azelainowego, połączeniem kwasu azelainowego z cząsteczką glicyny. Kwas azelainowy jest powszechnie wykorzystywany w terapii przebarwień, znany z działania keratolitycznego, przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego. Kwas azelainowy jest od lat wykorzystywany przez dermatologów w leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Azeloglicyna zachowuje właściwości kwasu azelainowego, a dodatkowo działa łagodząco i nawilżająco.
Azeloglicyna hamuje aktywność enzymu 5-α-reduktazy przyspieszającą przemianę testosteronu w dihydrotestosteron, dzięki czemu reguluje wydzielanie sebum. Działa antybakteryjnie zapobiega powstawaniu zaskórników, a dodatkowo rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe.
Kwas szikimowy występuje w przyrodzie w kłączach anyżu gwiaździstego. Kwas szikimowy złuszcza naskórek nie wywołując przy tym podrażnień, sprawdzi się nawet u osób ze skórą wrażliwą.
Kwas szikimowy działa przeciwbakteryjnie, odblokowuje ujścia gruczołów łojowych przez co zapobiega powstawaniu zaskórników i grudek zapalnych. Hamuje aktywność tyrozynazy, dzięki czemu zapobiega powstawaniu przebarwień, rozjaśnia skórę i wyrównuje koloryt naskórka.
W składzie COMEDO ACNE znajdziesz również niacynamid, od lat stosowany w kosmetologii składnik o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych. Niacynami ogranicza aktywność tyrozynazy, przez co zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień potrądzikowych. Ważną właściwością niacynamidu jest zdolność zwiększania syntezy ceramidów oraz innych lipidów wchodzących w skład Stratum corneum. Ceramidy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowej bariery naskórkowej, zwiększają zawartość wody w warstwie rogowej naskórka. Uszkodzenia bariery naskórkowej skutkują większą przepuszczalnością skóry i wnikaniem do jej wnętrza czynników środowiska zewnętrznego (pyłów, zanieczyszczeń, alergenów, drobnoustrojów) powodujących rozwój nadwrażliwości skóry, a następnie stanów zapalnych.
Działanie komedogenne kosmetyków?
Na wielu blogach i portalach internetowych można przeczytać że powstawaniu zaskórników sprzyja stosowanie kosmetyków. Prawdą jest że niektóre surowce kosmetyczne mogą wykazywać działanie komedogenne, jednak komedogenność jest badana dla czystych surowców i nie oznacza to wcale, że jeżeli surowiec jest komedogenny to cała receptura kosmetyku z jego udziałem również. Pewne substancje mogą być komedogenne w wyższych stężeniach i niekomedogenne w niższych. Każdy kosmetyk przed wprowadzeniem na rynek przechodzi badania aplikacyjne i aparaturowe potwierdzające jego skuteczność i wykluczające działania niepożądane. Poza tym każda skóra jest inna i inaczej reaguje na stosowane produkty. Potencjalna komedogenność kosmetyków jest zagadnieniem złożonym, uzależnionym od składu całej receptury produktu.
LITERATURA
Bergler-Czop, M. Bilewicz-Stebel, A. Stańkowska: Trądzik pospolity – najczęstsza dermatoza osób młodych, Wiadomości dermatologiczne Nr 2 (marzec 2019)
D. Draelos, J. C. DiNardo: A re-evaluation of the comedogenicity concept, J Am Acad Dermatol 2006;54:507-12
Iwanek: Trądzik pospolity Acne vulgaris, Lek w Polsce, Vol 25 Nr 01’15 (284)
Janda, M. Chwiłkowska: Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014, 60, 2, 13-18