Zaskórniki otwarte i zamknięte - czym się od siebie różnią i jak się ich pozbyć?
Zaskórniki na nosie, policzkach, czole, brodzie… niestety, nie wyglądają zbyt estetycznie i jeżeli obserwujesz je na swojej skórze, pewnie zastanawiasz się, jak się ich pozbyć. Na szczęście zapobieganie powstawaniu zaskórników u wielu osób jest możliwe dzięki odpowiedniej pielęgnacji w domu. Poznaj przyczyny powstawania zaskórników, różnice między zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi oraz skorzystaj z naszych rad, które pomogą Ci w walce o piękną cerę.
Co to są wągry (zaskórniki) oraz jakie są przyczyny ich powstawania?
Zaskórniki, zwane także wągrami, są wykwitami skórnymi, charakterystycznymi w przebiegu trądziku. Mogą być bardzo drobne i występujące pojedynczo, mogą też być duże i obficie rozsiane po skórze. Najczęściej występują zaskórniki na twarzy, jednak zmiany mogą pojawiać się także na tułowiu, szyi, plecach, ramionach czy klatce piersiowej.
Jaki jest powód ich powstawania? Zaskórniki tworzą się, gdy w ujściach mieszków włosowych gromadzą się martwe komórki naskórka (korneocyty) oraz sebum (łój). Istnieje kilka czynników, które sprzyjają temu procesowi. Należą do nich:
- produkcja dużej ilości sebum,
- przerost bakterii trądzikowych Propionibacterium acnes na skórze,
- podrażnienie mieszków włosowych, gdy martwe komórki naskórka nie złuszczają się regularnie,
- wahania gospodarki hormonalnej, na skutek których dochodzi do nadmiernej produkcji łoju - do wahań tych może dochodzić w wieku dojrzewania, podczas menstruacji lub przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych,
- przyjmowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy, lit, androgeny.
Rodzaje zaskórników - zaskórniki otwarte a zamknięte
Zaskórniki dzielimy na dwa typy, które bardzo łatwo rozróżnić:
Zaskórniki otwarte - ten rodzaj wągrów charakteryzuje się otworem w środkowej części, w którym znajduje się masa łojowo-rogowa. Rozpoznasz je po czarnym zabarwieniu na szczycie, które wynika utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny.
Zaskórniki zamknięte - powstają, gdy w ujściu gruczołów łojowych gromadzą się korneocyty. Zmiany te są białe i drobne1.
Zaskórniki - jak się ich pozbyć?
Jak oczyścić skórę z zaskórników? Podstawą jest systematyczne stosowanie preparatów, przeznaczonych specjalnie do skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej, z tendencją do powstawania zaskórników. Powinny one z jednej strony oczyszczać cerę, z drugiej - nie dopuszczać do jej przesuszenia, które wbrew pozorom wcale nie jest wskazane dla osób z trądzikiem.
W ofercie Pharmaceris znajdziesz krem na zaskórniki, który pomoże Ci walczyć z problemem w delikatny sposób, jeśli oczywiście będziesz stosować go zgodnie ze wskazaniami. Jest nim COMEDO ACNE - krem przeciw zaskórnikom, który odblokowuje i zwęża pory, reguluje wydzielanie sebum i wygładza cerę. Efekty jego stosowania widać już po 6 dniach! Po 3 tygodniach skóra jest natomiast wyraźnie nawilżona, ujędrniona intensywnie wygładzona. Swoją skuteczność zawdzięcza wyjątkowemu połączeniu kwasu szikimowego oraz soli kwasu azaleinowego o uzupełniającym się działaniu przeciwzaskórnikowym i rozjaśniającym przebarwienia. Skoncentrowana formuła zmniejsza liczbę i rozmiar zaskórników, zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Zawarty w preparacie niacynamid również działa na skórę wielokierunkowo, gdyż wspomaga rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych, łagodzi zaczerwienienie oraz stymuluje procesy regeneracji skóry. Wskazany jest dla osób zmagających się z trądzikiem zaskórnikowym, przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi (także w ramach ich profilaktyki), problemem nadmiernego rogowacenia mieszków włosowych, łojotokiem i zatykaniem porów.
Aby zwiększyć efektywność kuracji, warto dobrze przygotować skórę do aplikacji kremu. Tutaj pomocny jest SEBO ALMOND CLARIS - oczyszczający płyn bakteriostatyczny do twarzy, dekoltu i pleców. Preparat ten oczyszcza skórę, przygotowując ją do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie hamuje rozwój bakterii sprzyjających zmianom trądzikowym oraz reguluje wydzielanie sebum. Zawarty w nim kwas migdałowy w stężeniu 3% złuszcza martwe komórki naskórka, przez co umożliwia fizjologiczne odblokowanie porów. Ekstrakt z cytryny i Fruit-peel działają rozjaśniająco na przebarwienia, wyrównując koloryt skóry. Co ważne, płyn nie wysusza skóry, jest więc idealnym uzupełnieniem kuracji przeciwtrądzikowej.
Zaskórniki na całej twarzy to problem, z którym warto walczyć kompleksowo. Raz na kilka dni możesz uzupełnić dermopielęgnację domowym zabiegiem w postaci maseczki. Odpowiednia będzie na przykład SEBO-ACTI MASK - hydro-żelowa maska normalizująca, która zmniejsza tendencję cery do błyszczenia oraz zmian trądzikowych. Zaletą maseczki jest formuła niwelująca suchość skóry i przywracająca właściwy poziom nawilżenia. To świetny wybór dla Ciebie, jeżeli zmagasz się z zaskórnikami, grudkami, krostami czy przebarwieniami potrądzikowymi.
Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte i otwarte - jak wzmocnić działanie preparatów?
Jeżeli zaskórniki na czole, nosie, brodzie czy policzkach bardzo Ci przeszkadzają i trudno jest Ci zapanować nad problemem, koniecznie odwiedź gabinet dermatologiczny. Lekarz fachowo oceni stan Twojej skóry i poleci Ci odpowiednie preparaty. Czasami konieczna jest terapia farmakologiczna. Na efekty zwykle trzeba poczekać 6-12 tygodni, choć wszystko oczywiście zależy od stanu skóry3.
Bardzo istotne jest także powstrzymanie się od dotykania, drapania, pocierania i wyciskania wągrów. Chociaż czasami trudno się przed tym powstrzymać, warto jednak zachować silną wolę, ponieważ na dłoniach bardzo łatwo przenoszą się bakterie i zaskórniki jedynie się rozprzestrzeniają.
Uważaj również na kosmetyki do makijażu. Niedoskonałości skóry często skłaniają do używania dużej ilości kosmetyków w celu ich zatuszowania - korektorów, podkładów, pudrów. Jednak ich nadmiar oraz nieodpowiednio dobrane do potrzeb skóry formuły mogą zatykać pory, stymulować produkcję sebum i tym samym nasilać problem zaskórników. Dlatego sięgaj jedynie po produkty o formułach stworzonych specjalnie z myślą o cerze trądzikowej takie jak Mineralny Dermo-fluid matujący SPF 30 Pharmaceris. Ponadto postaraj się zmyć makijaż od razu po przyjściu do domu i obowiązkowo pamiętaj o starannym demakijażu przed snem.
Dobre sposoby na zaskórniki to nie tylko specjalistyczne preparaty, które pomagają się ich pozbyć, ale też profilaktyka. Jeżeli więc masz tendencję do zmian trądzikowych, pamiętaj o tym, aby regularnie oczyszczać cerę, stosować kremy przeciw zaskórnikom oraz pamiętać o zdrowym stylu życia, gdyż o skórę trzeba zadbać także od środka.
BIBLIOGRAFIA:
-
McGurgan H. Blackheads. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-blackheads#charcoal-mask Data dostępu: 13.09.2021.
-
Marek L. Trądzik. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity Data dostępu: 13.09.2021.
-
Cherney K. 12 Ways to Get Rid of Blackheads. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-blackheads Data dostępu: 13.09.2021.