Skutki uboczne radioterapii. Dermopielęgnacja skóry po radioterapii
Radioterapia, zwana dawniej curieterapią, jest najstarszą po chirurgii metodą leczenia nowotworów. Swoją skuteczność zawdzięcza wykorzystaniu promieniowania jonizującego. Wielu osobom pomaga wrócić do zdrowia, jednak korzystanie z niej wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi. Jak reaguje skóra na naświetlanie promieniami X i jak ją przed nimi ochronić?
Na czym polega radioterapia?
Prawdopodobnie większość dorosłych osób miała w swoim życiu styczność z promieniami Roentgena (X). Wykorzystuje się je podczas prześwietleń, na przykład aby wykryć złamanie albo obecność guza. Onkologia wykorzystuje jednak znacznie większe dawki promieniowania, a naświetlanie trwa dłużej, dzięki czemu niszczy ono komórki nowotworowe. Leczenie tą metodą trwa około 5–7 tygodni.
Terapia ma jednak wady – w jednakowym stopniu szkodzi zdrowym komórkom, dlatego warto korzystać z dostępnych metod ochronnych i łagodzących przykre skutki naświetlania raka.
Radioterapia – powikłania skórne
Działania niepożądane po radioterapii nie są takie same u każdego pacjenta. U niektórych występują znikome skutki uboczne radioterapii, a u innych skóra bardzo źle reaguje na promieniowanie. Efekty zależą od różnych czynników, w tym typu skóry oraz obszaru, który jest poddawany naświetlaniu. Radioterapeuta lub pielęgniarka przeważnie informują pacjentów, jakich skutków ubocznych mogą się spodziewać, jak się przed nimi chronić oraz jakie kosmetyki po radioterapii stosować.
Radioterapia – skutki uboczne
Skutki radioterapii zazwyczaj obejmują zaczerwienienie skóry (u osób ze śniadą karnacją skóra robi się ciemniejsza) oraz ból i podrażnienie, jak po poparzeniu słonecznym. Trzeba pamiętać, że skóra po radioterapii zwykle nie reaguje w ten sposób od razu, natomiast jej stan może pogarszać się wraz z kolejnymi sesjami. Ważne, aby poinformować lekarza o wszelkich niepokojących objawach, gdy tylko wystąpią.
Oprócz tego, jeśli skóra reaguje na radioterapię niekorzystnie, może się łuszczyć, a na jej powierzchni mogą pojawiać się pęcherze. Miejscowym powikłaniem może okazać się też utrata włosów na napromienianym obszarze.
Skóra po radioterapii– czym smarować?
Ochrona skóry w trakcie radioterapii oraz po jej zakończeniu jest bardzo ważna, gdyż proces gojenia się jest długi i przyczynia się do dyskomfortu pacjentów. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup właściwych preparatów wspomagających regenerację skóry narażonej na naświetlania. Jednym z nich jest specjalistyczny krem do skóry po radioterapii w linii Pharmaceris X, którego formuła została opracowana z myślą o potrzebach skóry poddanej naświetlaniu. Składnikiem kremu jest kwas foliowy, który stymuluje podziały oraz regenerację zdrowych komórek skóry. Chroni także DNA przed promieniami X, dzięki czemu skóra jest w stanie szybciej naprawiać uszkodzenia. W linii Pharmaceris X znajduje się również delikatny krem do masażu rehabilitacyjnego. Przeznaczony jest on dla skóry wymagającej głębokiej regeneracji i odbudowy płaszcza lipidowego po radioterapii onkologicznej.
Dermopielęgnacja skóry po radioterapii – dodatkowe wskazówki
Oprócz używania specjalistycznych dermokosmetyków postaraj się przestrzegać poniższych wskazówek:
-
nie pocieraj mocno skóry, np. szorstkim ręcznikiem, gąbką, aby nie doprowadzić do uszkodzeń;
-
unikaj perfumowanych produktów do skóry (mydła, balsamy);
-
na naświetlanym obszarze skóry nie stosuj perfum ani dezodorantów;
-
do mycia ciała używaj delikatnych preparatów (mogą być to mydełka dla dzieci, jednak najlepiej skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem);
-
nie depiluj obszarów poddawanych radioterapii.