Jak skutecznie rozjaśnić przebarwienia przed latem?

Jak skutecznie rozjaśnić przebarwienia przed latem?

Przebarwienia skóry to powszechne zjawisko, które dotyka wielu osób. Zmiany pigmentacyjne – niezależnie od wielkości czy obszaru występowania – stanowią uciążliwy problem estetyczny. Jak sobie z nimi poradzić, zanim nadejdzie sezon na intensywną ekspozycję na słońce? Wyjaśniamy.

Co to są przebarwienia skóry i jak powstają?

Zacznijmy od najważniejszego: czym w ogóle są przebarwienia skóry? Nie należy ich mylić z zaczerwienieniami! Są to miejscowe lub rozlane plamy barwnikowe, które powstają na skutek wzmożonego nagromadzenia pigmentu w skórze. Dzieje się to w efekcie nieprawidłowej syntezy melaniny oraz jej nieprawidłowego rozmieszczenia w skórze.

Jak powstają przebarwienia? Mechanizm ich powstawania jest złożony. Wiąże się z procesem melanogenezy, czyli tworzenia melaniny w wyspecjalizowanych komórkach zwanych melanocytami.

Proces ten przebiega w dwóch etapach.

  • Najpierw pod wpływem enzymu tyrozynazy z aminokwasu tyrozyny powstaje DOPA, a następnie DOPA-chinon, z którego po licznych reakcjach chemicznych powstaje właściwa melanina.
  • W drugim etapie melanina jest gromadzona w melanosomach i transportowana przez wypustki melanocytów do otaczających komórek naskórka (keratynocytów).

Na powstawanie przebarwień wpływają różne czynniki, spośród których najważniejsze to:

  • ekspozycja na promieniowanie słoneczne (najsilniejszy czynnik zewnętrzny);
  • podłoże genetyczne;
  • zmiany hormonalne (np. ciąża, antykoncepcja hormonalna, menopauza);
  • zaburzenia funkcjonowania tarczycy i wątroby;
  • stany zapalne skóry;
  • stosowanie niektórych leków i kosmetyków;
  • wiek (ryzyko wzrasta wraz z postępowaniem procesu starzenia).

Można więc powiedzieć, że niemal każdy może doświadczyć przebarwień skóry. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Jakie są rodzaje przebarwień skóry?

Przebarwienia skóry można różnie klasyfikować. Ze względu na głębokość gromadzenia barwnika dzieli się je na naskórkowe, skórne oraz skórno-naskórkowe (mieszane), a z uwagi na zakres – na miejscowe lub rozlane (systemowe).

Oto wybrane rodzaje przebarwień skóry, z którymi można się spotkać.

  • Ostuda (melasma) – nieregularne, plamiste przebarwienia o brązowym zabarwieniu, zwykle występujące symetrycznie na twarzy. Ich powstanie może być związane z zaburzeniami hormonalnymi, ciążą lub przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Występuje częściej u kobiet po 30. roku życia.
  • Przebarwienia pozapalne – występują w miejscach wcześniejszych zmian zapalnych, np. po trądziku, wysypkach, oparzeniach słonecznych czy urazach skóry. Są to nieregularne, ciemne plamy, które pojawiają się częściej u osób o ciemniejszej karnacji.
  • Przebarwienia polekowe – powstają jako reakcja fototoksyczna po zastosowaniu niektórych leków, takich jak antybiotyki, leki przeciwmalaryczne, przeciwbólowe czy psychotropowe.

Jak się pozbyć przebarwień?

Leczenie przebarwień może być trudne i długotrwałe, jednak istnieje wiele metod, które są skuteczne w ich redukowaniu. Wybór odpowiedniej terapii zależy od typu przebarwienia, jego głębokości, lokalizacji oraz indywidualnych cech pacjenta. Wśród stosowanych metod wymienia się m.in. peelingi chemiczne, laseroterapię, dermabrazję czy mikrodermabrazję. Znaczenie ma jednak również pielęgnacja przy zastosowaniu profesjonalnych dermokosmetyków przeznaczonych do skóry z przebarwieniami.

W przywracaniu jednolitego kolorytu skóry pomocne są preparaty zawierające składniki aktywne działające na różnych etapach powstawania barwnika. Np. niacynamid pomaga zarówno hamować syntezę melaniny, jak i jej migrację do naskórka, co zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Stosowane są również formuły wzbogacone o składniki rozjaśniające. Dobrym przykładem jest intensywny krem rozjaśniający przebarwienia na noc z serii Pharmaceris W. W jego składzie znajduje się kompleks rozjaśniający MEGALEA (glabradyna, kwas elagowy) – kompleks stanowiący aplikację patentową, o udowodnionym działaniu, który pomaga hamować enzym tyrozynazy odpowiadający za melanogenezę. Dodatek niacynamidu w wysokim stężeniu oraz ekstraktu z tęczowej algi wspiera ograniczenie syntezy melaniny, a co za tym idzie – przywrócenie jednolitego kolorytu cery.

Podobne składniki znajdują się w pozostałych dermokosmetykach z linii Pharmaceris W.

  • Nawilżająco-ochronny krem rozjaśniający przebarwienia SPF 50+ również zawiera kompleks rozjaśniający MEGALEA, a ponadto kompilację niacynamidu wraz z rozjaśniającym ekstraktem z tęczowej algi i olejem ryżowym, które potęgują jego działanie. Formuła zawiera również Antileu-DNAprotect®, czyli składnik wzmacniający barierę immunologiczną skórę oraz ochronę DNA komórek przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV, IR i HEV. Natomiast SPF 50+ wspomaga zintensyfikowane działanie fotoochronne, a co za tym idzie – profilaktykę powstawania kolejnych przebarwień i podrażnień.
  • Peeling złuszczający przeciw przebarwieniom to formuła, która łączy właściwości 3 wysoko skoncentrowanych kwasów (20%): glikolowego, mlekowego i migdałowego, które wspierają efekty rozjaśnienia i niwelacji przebarwień na powierzchni skóry i jej głębszych poziomach. Składniki działają kilkupoziomowo na proces melanogenezy – poprzez złuszczanie, zmniejszanie widoczności zmian pigmentacyjnych oraz ochronę skóry przed pogłębianiem się istniejących przebarwień i powstawaniem nowych.

Sięgnięcie po linię Pharmaceris W może więc być dobrym sposobem na walkę z przebarwieniami – nie tylko przed latem, ale przez cały rok.

*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.